Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  28 Eylül 2007 (07:07), Konuya Son Cevap : 22 Aralık 2021 (00:26). Konuya 36 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı10Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 28 Eylül 2007, 16:03   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Standart Cvp: RE: Erkek ve ev işleri

Alıntı:
iklimya Üyemizden Alıntı
- adı üstünde bizim gölgemiz.
insan sevdiği postu yerden yere vururmuş.
benden kurtulamaz

valla benim tanıdığım gölge "bana post mu dion lenn" die bi kürkrerrrrrrrrrr
kaçacak delik ararsın ))

ama tuzlanırsa ne olur onu bilemem
Alt 29 Eylül 2007, 03:22   Mesaj No:22
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Arkadaşları:2
Konular: 35
Beğenildi:16
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Erkek ve ev işleri

keledoşş
evet bu yemeği yedim ağrı da.nefis yedikçe acıkır insan.patlamadan kalkmak hünerdir.adminim keledoş için davetin olursa dünyanın öbür ucunda olsam affetmem

yemek şöyledir bilmeyenler için:
yaylalarda yetişen şifalı otlar,çiçekler ,kısacası pancar dedikleri çeşitli otlarla yapılır.üzerine kızarmış yağ,patatez,domatez,soğan vs dökülür.keşk dedikleri cacıktan yapılmış sert beyaz ama nefis tadı veren ayranımsıyı dökülür.servis yapılır.yemek için eller güzelce yıkanır sabunla.herkes kabına hucum eder.çatal kaşık yasaktır tandır ekmeği banarak yenilir.bu yemeğin en büyük özelliği ve tadı elle yemek
zehirlenirim diyenler,beni çağırsınlar.
Alt 18 Temmuz 2009, 04:26   Mesaj No:23
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: Erkek ve ev işleri

Alıntı:
serpil Üyemizden Alıntı
keledoşş
evet bu yemeği yedim ağrı da.nefis yedikçe acıkır insan.patlamadan kalkmak hünerdir.adminim keledoş için davetin olursa dünyanın öbür ucunda olsam affetmem
yemek şöyledir bilmeyenler için:
yaylalarda yetişen şifalı otlar,çiçekler ,kısacası pancar dedikleri çeşitli otlarla yapılır.üzerine kızarmış yağ,patatez,domatez,soğan vs dökülür.keşk dedikleri cacıktan yapılmış sert beyaz ama nefis tadı veren ayranımsıyı dökülür.servis yapılır.yemek için eller güzelce yıkanır sabunla.herkes kabına hucum eder.çatal kaşık yasaktır
tandır ekmeği banarak yenilir.bu yemeğin en büyük özelliği ve tadı elle yemek zehirlenirim diyenler,beni çağırsınlar
Bir keledoş ancak bu kadar güzel anlatılırdı...tebriklerr
Alt 16 Aralık 2010, 01:44   Mesaj No:24
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:sahra-i cedit isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13001
Üyelik T.: 09 Aralık 2010
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart Erkek ve ev işleri...

Erkek ev işi yapar mı?
Eminim ki bu soruya genel olarak beylerden "Hayır" cevabı gelmiştir. Gerçi konuya bakış açısının kültürden kültüre değişiklik arz edebileceğini göz ardı etmemek gerekir.
Öncelikle hemen belirtmeliyim ki bu sorunun kesin bir cevabı yoktur, olamaz da. Yani "evet tabii ki erkekler ev işi yapmalılar, aksi takdirde bu evlilik yürümez" diye bir şey olmadığı gibi, "erkek adam evinde iş yapmaz, ev işi kadın işidir" diye bir şey de yoktur. Bu konuda hatalı olan, konunun bireyler için kompleks haline getirilmesi ve kalıp düşüncelerin etkisi altında kalınmasıdır. Bu yaklaşım da evliliği zedeleyecektir. Öyleyse 'Erkekler ev işi yapar mı?' sorusuna şöyle cevap verelim isterseniz: "Herhangi bir bedensel özürleri yoksa tabii ki ev eşi yapabilirler veya yaparlar. Ancak bu bir zorunluluk arz etmez. Burada daha da önemli olan eşler arası sağlıklı diyaloğun kurulabilmiş olmasıdır. Ancak o zaman erkek, hanımına destek olmaktan bir zevk duyabilecektir. Yani erkeğin bunu bir zorunluluktan öte, bazen bir sorumluluk bazen ise bir paylaşım aracı olarak görmesi gerekir. Öyleyse hanımların bu konuda dayatma yapmaları, amaçlarına ulaşamadıkları takdirde de ciddi sorunlar yaşamaları gereksizdir. Şayet bir kadın için eşinin ona evde yardımcı olması gerekli ise, bunu şikayet veya erkeklerin tabiri ile -dırdır- malzemesi yapmadan samimiyetle ihtiyacını ve nedenini dile getirmesi gerekir. Böylelikle erkeğin inatlaşma riski ortadan kalkmış olacaktır. Tabii bir de her iki tarafın yoğun olarak çalışma hayatında aktif rol aldığını düşünelim. Çalışan kadının eşi tarafından ev işlerinde desteklenmeye ihtiyaç duyması çok normaldir. Bunun için yine şikayet, teessüf vb. yaklaşımlarda bulunmayıp her iki tarafın da onaylayabileceği bir plan yapmaları en sağlıklı olandır. Aslında ev işi konusundaki bu tarz beklentilerin veya bakış açılarının evlilik öncesi konuşulması ve hatta evlilik sözleşmesine dahil edilmesi gerekir. Bu arada beyler için vurgulamakta fayda görüyorum, Hiçbir erkek ev işlerinde eşine yardım etmekle kılıbık olmaz, bilakis bu, kendini aşmış ve kendisini bir erkek olarak ispatlama gayreti olmayan olgun insanların vasfıdır.
Olayın bir diğer boyutu, ebeveynlerin erkek çocuklarını yetiştirirken bazı alışkanlıkları kazandırmamış olmalarıdır. Yani oğluna evde sorumluluklar yüklemeyen ve buna 'sen erkeksin' sebebini yakıştıran ebeveynlerin de bu yaklaşımlarından vazgeçmeleri gerekmektedir. (Denge sağlandığı takdirde cinsel kimliğin şekillenmesinde erkek çocuğa sorumluluk vermek bir engel teşkil etmez.) Çünkü erkek çocuğa kazandırılan bu bakış açısı, iler de kuracağı yuvayı etkileyebilmektedir.

Değerli hocam bu işlere ve bu konuya çok uzak görünüyorsunuz..??? ama meth ettiğiniz yemeğin malzemesiyle beraber tarifinide verin lütfen tabiiii hazır geliyor yiyorsunuz nerden bileceksiniz birde dip köşe temizlik nasıl yapılır püf noktalarını araştırın derim ....SAYGILARIMLA....
Alt 25 Ekim 2014, 02:44   Mesaj No:25
Medineweb Üyesi
Durumu:AşkŞairi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12829
Üyelik T.: 27 Ekim 2010
Memleket:Samsun
Konular: 24
Beğenildi:1
Takdir Et:
Standart Cevap: Erkek ve ev işleri

erkek ev işi yaparda acaba hangi bayan yaptığı işi beğenir orası meçhul
Alt 28 Eylül 2016, 15:46   Mesaj No:26
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11778
Beğendi:8957
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Alıntı:
MERVE DEMİR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Hanımın biri:
–Ev işlerini yapmaya madem hukuken mecbur değilim, öyle ise dinimin bana tanıdığı bu hakkımı kullanıyor, artık ev işlerini yapmaktan vazgeçiyorum, diyerek beyine kıymetini bildirecek bir ders vermek ister.
Bey boynunu büküp yalvarırsa da dinlemez:
–Ben dinimin bana tanıdığı (hukuki) hakkımı kullanmak istiyorum, diye diretir.
Bunun üzerine bey de mecburen razı olarak şöyle cevap verir:
–Madem öyle, sen de şu orta odayı boşalt da ben de dinimin bana tanıdığı hakkımı kullanıp ikinci hanımı getireyim, senin yapmadığın hizmetleri o yapsın bari!..
Hanımın buna cevabı tek cümleden ibaret olur.
– Sen de hiç şakadan anlamıyorsun! Ev işlerini bırakıp da bunca sevaptan mahrum kalmak ister miyim hiç?
iMAM GAZALİ
SELAM VE DUA İLE..
Şaka yaa şaka konuya bi bakayım dedim karşıma yine keledoş çıktıçok güzel bir paylaşım Allah razı olsun..keledoş kısmı hariç))))acaba oda sevap kısmına dahil midirdüşünceli000
Esma_Nur beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 28 Eylül 2016, 15:50   Mesaj No:27
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:

Alıntı:
AşkŞairi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
erkek ev işi yaparda acaba hangi bayan yaptığı işi beğenir orası meçhul
yeterki yapsın dicem samimiyetsiz olacakkeledoş istemesinde lazım değil ev işlerimizi yaparız;)))sevabına'))))

Alt 28 Eylül 2016, 17:20   Mesaj No:28
Medineweb Usta Üyesi
snnclk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:snnclk34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 55009
Üyelik T.: 29Haziran 2016
Arkadaşları:1
Konular: 2
Beğenildi:423
Beğendi:520
Takdir Et:

Keledoş ne ya hu : )
Alt 28 Eylül 2016, 19:47   Mesaj No:29
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:

Alıntı:
snnclk34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Keledoş ne ya hu : )
Ne desem yalan olur inanın : )))) ama açıklayıcısı cok olur zannımca...sözkonusu keledoş olunca forum dostları cok hassass..o derece yani;)))bizde; malzeme listesine de ismine de görüntüsüne de tadina da pek bir fransiz kaliyoruz işte böyle,))))

Alt 28 Eylül 2016, 20:21   Mesaj No:30
Medineweb Usta Üyesi
snnclk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:snnclk34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 55009
Üyelik T.: 29Haziran 2016
Arkadaşları:1
Konular: 2
Beğenildi:423
Beğendi:520
Takdir Et:

Alıntı:
mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ne desem yalan olur inanın : )))) ama açıklayıcısı cok olur zannımca...sözkonusu keledoş olunca forum dostları cok hassass..o derece yani;)))bizde; malzeme listesine de ismine de görüntüsüne de tadina da pek bir fransiz kaliyoruz işte böyle,))))

Ne deseniz yalan olmasın. Siz doğruyu deyin, biz idrak ederiz inşaAllah

Keledoş ?

Enteresan bir tabir düşünceli000

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: