Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  11 Ağustos 2013 (22:43), Konuya Son Cevap : 09Haziran 2018 (21:23). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı6Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Esma_Nur
  • 2 Beğenilen Mihrinaz
  • 3 Beğenilen fedaii
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Ağustos 2013, 22:43   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4494
Beğendi:6074
Takdirleri:23787
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kur'an'ı anlamak emek ister

Kur'an'ı anlamak emek ister

Adil olan, hakedene hakettiğini mutlaka veren, fakat işlerinde acele etmeyen Allah’ın adıyla.

1976’da hayatımda ilk kez Türkçe mealli Kur’an’ı okurken, neredeyse çıldırıyordum. Okuduğum bir ayet bana öyle anlamsız gelmişti ki (haşa) geceler boyu uyuyamadım. Özellikle hatemallahu ile başlayan ayet cüzü. Neredeyse Kur’an’ı elime almaz ediyordu beni.

Malum ayetin tam metni, meal olarak şöyle: “…Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiş ve onların gözlerine perde çekmiştir. Ve onlar için çok büyük bir azap vardır.”(El-Bakara Suresi ayet 6,7) Büyük bir hışımla yerimden kalktım, o anda zangır zangır titreme geçirdim. Öyle felaket titriyordum ki, dişlerimin birbirine vurduğundan çıkan sesi salondan duyan babam geldi.(Benzer bir olay da summun bukmunde olmuştu.) Korku dolu gözlerle ne olduğunu sordu. Canım babacığım, saatlerce yanımdan ayrılmadı.

Ertesi gün ve haftalarca hatta aylarca sorunun cevabını aradım. Kur’an’ın nasıl okunacağını bilmek bir san ’attır ya ben de sanatkar olmadığım için zorlanıyormuşum meğer.

Allah Rasulü, rahmetellilalemin(Bir cümlecik soru: Şefaat etmeyecek olsaydı, ahirette bize nasıl rahmet olurdu?) Kur’an’ın nasıl okunacağını ve nasıl anlaşılacağını öğretmişti. Sonra o öğretme görevi, Kur’an’a emek verenlere havale edildi. Alimler, imamlar, müftüler, hocalar, Kur’an ilmi hakkında bilgisi olan herkese sorumluluk verildi. Şimdi, onlar öğretiyorlar. Fakat bana hiç kimse bir şey öğretmemişti. Sibak ve siyak ne demekti, ben değil bilmek bu isimleri duymamıştım bile.

Biz örf anane dinindendik, nereden bilecektik Kur’an’ı anlama ilmini san’ atını yöntemini!

Burada anlatamayacağım kadar çok acı çektim. “Kur’an bu mu?” diyordu içim. (Haşa) diyordum “Allah’ım sen yardım et, ben sapıtıyorum galiba.” diyordum. Fakat içime engel olamıyordum. Orada felaketler oluyordu.
Nasıl olduysa, öğrendim o ayetin sebebini. Bir cümle yukarıdaymış cevabı, kalbin mühürlenmesine, gözlerin perdelenmesine takmıştım. Üst ayet açıklıyormuş. Konumuz olan, Saf suresi beşte; Allah’ın iman konusunda prensibi ilan ediliyormuş. “…Onlar sapınca, Allah kalplerini saptırdı. Allah fasık bir kavme hidayet vermez.”

Üst ayetle alttaki ayetin bağlantısını anlamak içinde kültürel bir seviye gerekiyor.

Döktüğüm onca gözyaşından sonra, bana göre alim sayılan biri duymuş ızdırabımı. Bana dedi ki: “Bahsettiğin El-Bakara-6 ayetinin başlangıcını okur musun?” Okudum. “Muhakkak ki o kafirler için eşittir, sen onları (dini konularda) uyarsan da uyarmasan da onlar iman etmezler. ( Bu sebepten dolayı ) Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir.”
Aman Allah’ım! Aylardır, üzüntüsünü çektiğim sorumun cevabı bu kadar kolay mıydı? Yani Allah kimsenin kalbini mühürlemez, iman etmeyen kalpleri mühürler.

Sordum: “Peki onlar iman etmek isterlerse ne olacak?”
Soruyu sorduğum şahıs gülümsedi: “Merak etmeyin Emine Hanım, Allah bizden daha adil daha merhametlidir. Onlar iman etmek isterlerse Allah mührünü açar.”

Bizden habersiz, bilinçaltımız gasp edilmişti, kolay değildi o korkunç bilinçaltını aşmak.

Sonra ne yapsam iyi. Cahilce ama çocukça duygularla sevinçten uçarken. “ Canım Allah’ım sen sen sen adaletsizlik yapar mısın affet beni biricik Allah’ım.” Allah’ı temsilen yanından geçmekte olduğum ve çok sevdiğim Akasya’yı öptüm. İçimden de, Allah’a “Seni Öpüyormuşum gibi öptüm onu. Çünkü o senin eserin.” dedim.

Taşkın duygular cehaletle birleşince ortaya ilginç manzaralar çıkabiliyor!

Kur’an’ın harikalığını anlatmak için aslında bir kitapta ben yazmak isterdim. Öyle enteresan ayetler yakalıyorum ki, deniz dibinde mercan bulan dalgıçtan daha farklı bir coşku sarıyor beni. Bulduklarımın hepsini değil ama tadımlık kadar bir kaçını sizlerle paylaşayım inşallah.

*Müşriklerin ( Allah’a inanır, Allah’ın dinine inanmaz. Ya da dinin bir kısmına inanmaz.) bir kısmına çağımızda deist diyorlar. Her neyse, kelime içinden açılım isteyen kelimeler çıkıyor, konuya döneyim.

Müşriklerle, acımasız olan Yahudiler, (insani ahlak taşıyan Yahudilerde var.) Müslümanlardan aşırı nefret ederler. Ve İslam’ın ışığını, pardon nurunu söndürmek için uğraşırlar. Fakat özellikle müşrikler, onlarında durduğu umutlarının bittiği bir yer varmış demek ki. O da Müslümanların yıkılamayacak kadar güçlü ve birlik olması halinde olacak bir şey tabii ki. Ayetin bir cümlesi şu:

“Bu gün kafirler, dininizin hakim olmasını engelleyebileceklerine dair umutlarını kestiler. Artık onlardan korkmayın benden korkun.” (El-Maide Suresi ayet 3) (Bu ayetten Müslümanların zayıf dönemlerinde kafirlerden korkması caizmiş gibi bir şey hissettim. Bunu ayetteki “artık” kelimesinden çıkardım.) Umudu kesene değil kestirene bakmalı.

O sahabe öyle çalıştı öyle çalıştı ki, o çağın azgın, kural tanımaz, merhamet etmez, iftira etmekten utanmaz, Allah’tan korkmaz müşriklerine, İslam’ın yayılmasını engelleyebilecekleri umutlarını yokettirmiştir. Çok asil bir mücadelenin, çok haklı bir sinerjisi onlara dönen.

*Müşriklerin bir özelliğini anlatıyor Allah. “..Allah’ın indirdiği Kur’an’ı çekemediler…” (El-Bakara Suresi ayet 90 dan bir cüz)

Gerçekten İslam’ı müthiş kıskanıyor müşrikler. Durmadan İslam’da hata arıyorlar. Ayetleri evirip çevirip, çarpıtıp kaldırıp farklı bir yorum çıkarıyorlar ortaya.

Demek Kur’an’ı kıskandılar.

Kur’an’ı kıskananlar, haliyle Kur’an’a iman eden başarılı ve sevilen insanları da kıskanıyorlar. Halbuki, Kur’an’ı gerçekten anlayan ve iman eden kişilerden onlara zarar gelmez. Ne ki, bunu iman etmeyen bilmez.

* “Allah kıyamet günü onlarla konuşmaz. (A.g.s.174ten bir cüz)
Demek ki Allah sevdiği kullarla konuşacak.

Bu ayet buna delildir. Nasıl?

Bu nasıl’ın cevabı, Allah Azze ve Celle’nin Allahlığına aittir, kul cevaplayamaz. Bazı soruların cevapları Allah katındadır.
* “Ey iman edenler! Hepiniz toplu halde iman ediniz. Hepiniz toplu halde barışa gidiniz.”(A.g.s 208den bir cüz)
* “Fitne katilden daha büyüktür.” ( A.g.s. 217 den bir cüz)
* “Kur’an’ın tevilini, Allah’tan başkası bilmez.” (Al-i İmran 7den bir cüz)
* İnsanların çoğu kötü. Hiç kimseye kötülük yapmasa bile eşine, çocuğuna kötü. Bu insanlar iyi olamazlar mı? Cevabı şu ayetin derinliklerinde: “Sizler sevdiğiniz şeylerden, infak etmedikçe(Başkasına vermedikçe) asla iyiliğe nail olamazsınız.” (Al-i İmran92den bir cüz)
Ben bu ayetten şunları anlıyorum. İyi insan olmanın ilk işareti sevdiklerinden vermek. İkinci anladığım, kişi sevdiklerinden infak ederse, kötü karakteri iyileşir.

İnsanın sevdiği eşyayı vermesi zordur. Kaç kişi sevdiği bir takısını fakir bir kadına verir? Ya da kaç erkek en sevdiği kıyafetini… vb.
Demek ki infak etmekle insanın karakteri değişir.
* “İman edenler Allah yolunda, küfredenler tağutun yolunda savaşırlar. O halde siz, şeytanın dostlarıyla savaşın. Şüphesiz, şeytanın hilesi zayıf olur.” Nisa Suresi

* “…ve insandan önce, cinlerin ilk atasını da biz yarattık.” (El-Hicr 27den bir cüz)

* “O gün biz, bütün insan topluluklarını, önderleriyle beraber çağıracağız.” (El İsra 71den bir cüz)

Farkına varmadan çok yazmışız.
Konuyu burada virgülle sonlandıralım.

Selam olsun Kur’an’ı anlamak isteyenlere.

EMİNE ŞENLİKOĞLU
fedaii beğendi.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konu Sahibi Esma_Nur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ne söylerdin? Gündem/ Manşetler Kara Kartal 2 58 01 Mart 2024 09:31
Emine Aba Pazarda Videolar/Slaytlar Esma_Nur 8 338 04 Aralık 2023 18:23
Nehirden denize özgür Filistin 🇵🇸 Videolar/Slaytlar Kara Kartal 1 85 01 Aralık 2023 17:41
Hayallerimizi gerçekleşdirme bölümü Kişisel Gelişim ve Psikoloji Kara Kartal 12 338 01 Aralık 2023 17:29
Çok önemli tesbit Sağlık / Beslenme Esma_Nur 0 94 25 Kasım 2023 21:21

Alt 10 Şubat 2014, 15:53   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11774
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:
Standart Cevap: Kur'an'ı anlamak emek ister

ve aleyküm selam...

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 11 Şubat 2014, 13:01   Mesaj No:3
Durumu:meert isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 39007
Üyelik T.: 11 Şubat 2014
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

[QUOTE=Esma_Nur;297673]Adil olan, hakedene hakettiğini mutlaka veren, fakat işlerinde acele
Alt 21 Mart 2015, 15:11   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

Cok cok guzel bi yazi.Allah razi olsun paylasin icin.
Alt 09Haziran 2018, 20:49   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11774
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Kur'anın bir lisan dili vardır. Bu dil Arapça dır. Öğrenmenin ve bilginin konusudur. Kulağa, göze ve akla hitap eder.Bu dili bilen Kuran'nın lisanını bilir. Kuranın lisanını bilen, ne dediğini, bilgisi, imanı, basireti, feraseti oranında anlar.
Bir de diller üstü dili vardır. Bu dili algılamak için duyan bir gönle ihtiyaç vardır. Zira bu dil kalbe ve gönle hitap eder. Kuran'ın bu dili bülbülün ötüşüne, rüzgarın uğultusuna, suyun şırıltısına benzer. Bu dili hisseden bir kalbe sahip olan herkes anlar...

Alıntı..
fedaii ve Nebevi Sevda beğendiler.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 09Haziran 2018, 21:23   Mesaj No:6
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:fedaii isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 55084
Üyelik T.: 24 Temmuz 2016
Konular: 0
Beğenildi:19
Beğendi:31
Takdirleri:313
Takdir Et:

Insan varoluş ve yaratılış gayesini gereğini yerine getirmek istiyosa, Allah'ın mülkü olduğunu bilmeli ve bir 'abd' bilinciyle davranmalıdır. Eğer abd' olduğunu unutur veya redederse de kendisini mülkün sahibi veya ortağı kılmaya kalkışırsa yaratılış gayesi tersine cevirecek sapma başlıyor demektir .Bu sapmanin neticesi ise sadece dünya hayatı düşünüldüğü zaman aldanma, yanlışlık, kötülük, zulüm, sömürü, keder, gözyaşı, acı çile, ahlaksızlık, sapıklık, ve benzerleridir.Şirk işte böylesi bir sapmadir yanlıştır tehlikeli bir gidiştir.

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: