Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Bilgi Dağarcığı (https://www.forum.medineweb.net/501-bilgi-dagarcigi)
-   -   Müslüman Olduğu Ölünce Anlaşıldı (https://www.forum.medineweb.net/bilgi-dagarcigi/25535-musluman-oldugu-olunce-anlasildi.html)

ahmetmeydani 18 Nisan 2013 09:57

Müslüman Olduğu Ölünce Anlaşıldı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan Paul Dennis Larkin isimli İngilizin Müslüman olduğu, öldükten sonra anlaşıldı. Ailesinin de isteği üzerine İslami usullere göre defnedildi.

İlçeye 15 sene önce gelen ve bir otelde çalışmaya başlayan 70 yaşındaki Larkin, zamanla Türkiye'ye öyle alıştı ki memleketi İngiltere'ye bile gitmez oldu. İslam'a olan ilgisi zamanla artan Larkin'in ezana, oruca ve İslami simgelere saygısı, Türkiyelileri bile hayrete düşürüyordu. Ölünceye kadar "Deniz" lakabıyla anılan Larkin'in Müslüman olabileceği kimsenin aklına gelmemişti. Ölümü şüpheli bulan savcının incelemesi üzerine sünnetli olduğu ve başucunda iki tane Kur'an bulunduğu görüldü. Eşine sorulmasıyla da gerçek ortaya çıktı. Paul Dennis Larkin Müslüman olmuş ama açıklayamamıştı. Bunun üzerine Marmaris İlçe Müftülüğü devreye girdi. Kalp krizinden öldüğü anlaşılan Larkin, İslami usullere göre yıkanıp kefenlendi. Armutalan Merkez Camisi'nde cenaze namazı kılınıp ailesiyle İngiliz ve Türkiyeli arkadaşlarının katılımı ile dualar eşliğinde Armutalan Mezarlığı'nda defnedildi.
Cenaze namazını kıldıran İlçe Müftüsü Hasan Ersöz, Marmaris'te her sene 10–11 yabancı uyruklu kişinin, resmî olarak kendilerine başvurup Müslüman olduğunu ancak başvurmayan Dennis Larkin gibi kişiler de bulunduğunu anlattı. Ersöz, "Müslüman olduğunu ailesinden teyit ettirdikten sonra kardeşimize son görevimizi yaptık." dedi.
Oğlu Steven Larkin de vefat haberiyle Marmaris'e geldi. Babasının İslam'a karşı saygısını bildiğini ancak Müslüman olduğunu bilmediğini belirten Larkin, "İslamiyet'e çok saygı duyuyordu. İnancının gereğini yaptı. Babam çok sakin biriydi. Birine bağırdığı olmamıştır. Müslüman olmaya karar vermiş ama bunu saklamış. Ben de Müslüman olduğunu yeni öğrendim ve onu, inandığı dinin gereği olarak camiye getirdik. Çok sevdiği Türkiye'nin bir parçası olarak buraya gömeceğiz." şeklinde konuştu.
Paul Dennis Larkin'in en yakın arkadaşlarından Oktay Özer ise Türk örf ve âdetlerimizi öğrenip yaşayan Türkiye sevdalısı biri olduğunu söyledi: "Ezan okunurken ayağa kalkardı, bizleri de uyarırdı. Onu kaybettik, çok büyük üzüntü içersindeyiz."
Larkin'n işyeri müdürü İhsan Öztürk de, "Dinimize saygısını hepimiz takdir ederdik ama Müslüman olduğunu bilmiyorduk. Ailesi de vasiyeti doğrultusunda, İslami usullerle Türkiye'de defnedilmesini istedi. Dinî inancına uygun olarak defnettik." diye konuştu.
Kapı komşusu Mehmet Polat, Larkin'in çok onurlu biri olduğunu belirterek, "Dinimize çok saygılıydı. Ezan sesini duyduğunda, bacak bacak üzerine atanları uyarırdı. Müslüman olduğunu, öldükten sonra öğrendik." dedi. (Kaynak: Star)

İslaminesil 23 Nisan 2014 19:12

Cevap: Müslüman Olduğu Ölünce Anlaşıldı

Dinimize çok saygılıydı. Ezan sesini duyduğunda, bacak bacak üzerine atanları uyarırdı.

bilinmez 23 Nisan 2014 19:49

Bir insanın müslüman olup olmadığının ölçüsünün bunlar olduğuna ilk defa şahid oluyorum.

hatta Ebu cehil kabeye ve gelenlere saygı gösteriyor ve su verir yardımcıda oluyormuş.bu diyanetin müftüsü o zaman yaşasa herhalde ebucehilide takvalı müslüman ve örnek şahsiyet olarak kabul eder ve ilan ederdi...

İslaminesil 23 Nisan 2014 19:52

Alıntı:

bilinmez Üyemizden Alıntı (Mesaj 329574)
Bir insanın müslüman olup olmadığının ölçüsünün bunlar olduğuna ilk defa şahid oluyorum.

hatta Ebu cehil kabeye ve gelenlere saygı gösteriyor ve su verir yardımcıda oluyormuş.bu diyanetin müftüsü o zaman yaşasa herhalde ebucehilide takvalı müslüman ve örnek şahsiyet olarak kabul eder ve ilan ederdi...

eywallah

ali70 23 Nisan 2014 21:06

Alıntı:

bilinmez Üyemizden Alıntı (Mesaj 329574)

bilinmez kardeşim bir ölçüye bakarak bu hükmü vermek mantıklı gibi görünebilir ama ya okumadınız ya da dikkatinizden kaçtı sanırım bir de şu verilere bakın...

1. Ailesinin de isteği üzerine İslami usullere göre defnedildi. (müslüman olmasaydı ailesi böyle bir istekte bulunmazdı)
2. Savcının incelemesi üzerine sünnetli olduğu ortaya çıkmış...
3. Başucunda iki tane Kur'an bulunmuş.
4. Eşi müslüman olduğunu söylemiş. Sadece açıklayamamış.
5. İslami usüllere göre yıkanıp kefenlenmiş. Cenaze namazı camide kılınmış.
6. İslami usüllerle gömülmek için vasiyeti varmış. (Vasiyeti olmasa kimse hiç bir hıristiyanı bu şekilde defnedemez)

Not: Lütfen böyle bir insanı ebu cehil ile kıyaslamayın. İkisi de çok çok ayrı dünyaların insanı...

bilinmez 23 Nisan 2014 21:31

sayın ALİ70 arkadaşım,yukarda saydığınız 6 madde kişinin müslüman olduğunun delili olduğuna diar deliliniz nedir..

Hiç bir peygamberin indiriliş gayesi yukarda saydıklarınız olmadığı halde bu kanaate nasıl vardınız.

Ayrıca islam düşmanı türkan saylan vb lerinide aynı şekilde yıkayıp gömmediler mi,yani bi insanın islama göre defni veya sünnetli oluşu hangi delille o kişinin müslümanlığına nasıl işaret ediyor onu açıklayın lütfen.

ali70 23 Nisan 2014 21:46

Alıntı:

bilinmez Üyemizden Alıntı (Mesaj 329611)
sayın ALİ70 arkadaşım,yukarda saydığınız 6 madde kişinin müslüman olduğunun delili olduğuna diar deliliniz nedir..

Hiç bir peygamberin indiriliş gayesi yukarda saydıklarınız olmadığı halde bu kanaate nasıl vardınız.

Ayrıca islam düşmanı türkan saylan vb lerinide aynı şekilde yıkayıp gömmediler mi,yani bi insanın islama göre defni veya sünnetli oluşu hangi delille o kişinin müslümanlığına nasıl işaret ediyor onu açıklayın lütfen.

Sayın bilinmez arkadaşım, yukarıdaki kişinin müslüman olmadığına dair sizin deliliniz nedir?
1. Bütün bu deliller bana kafidir.
2. Başucunda bulunan Kur'an'ı Kerim bana delil olarak yeter.
3. Peygamber efendimiz(sav), benim için ölçüdür. Çünkü o(sav), sahabe efendilerimizden birine, kelimei şahadeti korkudan getirdi diye savaşta birini öldürmesinden dolayı, ''Kalbini yarıp ta baktın mı'' diye defalarca sormuş azarlamaştı.
4. Adam müslüman olduğunu sadece çevreden gizlemiş. Ama ailesine vasiyette bulunmuş. Yani dinini yaşıyor evinde. Belli ki diğer hıristiyanlardan veya birilerinde korkmuş. Bu durumda ben bu şahsı Ammar bin Yasir'e benzetirim. Çünkü o ruhsatı Resulullahtan(sav) aldı. Bu ise bu durumdaki her müslümana verilmiş bir ruhsat.

Peki siz açıklar mısınız:
1. Ebu Cehil'e benzetmenizin delili nedir?
2. Önünüze gelene kafir damgası vurma ruhsatını kimden aldınız?
3. Sizin için birine(özellikle de ailesi) bu müslümandır dedikleri halde, hayır değildir diyebilme cesaretini aldığınız delil nedir?
4. Herkese ve herşeye karşı sui zanla yaklaşmak sizce tehlikeli değil mi? Değilse deliliniz nedir?
5. Özellikle en yakınlarının müslüman olduğunu söylediği halde, tanımadığınız biri hakkında burada bana delil sorma hakkını bulduğunuz delil nedir?

İslaminesil 23 Nisan 2014 21:47

bilinmez abi müsaadenizle bir konuya değinebilirmiyim...Türkan saylandan bahsetdiniz bu İngililiz Hristiyan olanla karşılaştırmanız bence anlamsız gibi geldi bana neden derseniz?
birincisi saylanın kimliğinde islam yazılı Müslüman beldelerde yasayan biri böyle birinin islami kurallara göre yıkanmasını normal karşılarım ki din düşmanı olmasına rağmen peki!!

bir İngiliz Hristiyan bilinen birinin islami kurallara göre definin yapılması ne anlama geliyordur? kendi dinine görede vasiyet edebilirdi...
burda görünen kadarı ile Müslüman olduğuna bir delil değilmidir..Ailesinin dedikleri ve kuranla olması vs. gibi..
Ölmüş gitmiş belki son sözü kelimei şehadetdir belkide kendi dininde ruhul kuddus.bunu bilemeyiz elbettdeki Allah daha iyi bilir,zahiren söylenenler ve görülene göre konuşabiliriz.

AşkŞairi 23 Nisan 2014 23:25

4. Eşi müslüman olduğunu söylemiş. Sadece açıklayamamış.

İngiltrede yaşıyor olsa açıklayamamasını anlarımda
ama Türkiye'de yaşıyor muş ilginç

bilinmez 24 Nisan 2014 07:51

Alıntı:

ali70 Üyemizden Alıntı (Mesaj 329613)
Sayın bilinmez arkadaşım, yukarıdaki kişinin müslüman olmadığına dair sizin deliliniz nedir?
1. Bütün bu deliller bana kafidir.
2. Başucunda bulunan Kur'an'ı Kerim bana delil olarak yeter.
3. Peygamber efendimiz(sav), benim için ölçüdür. Çünkü o(sav), sahabe efendilerimizden birine, kelimei şahadeti korkudan getirdi diye savaşta birini öldürmesinden dolayı, ''Kalbini yarıp ta baktın mı'' diye defalarca sormuş azarlamaştı.
4. Adam müslüman olduğunu sadece çevreden gizlemiş. Ama ailesine vasiyette bulunmuş. Yani dinini yaşıyor evinde. Belli ki diğer hıristiyanlardan veya birilerinde korkmuş. Bu durumda ben bu şahsı Ammar bin Yasir'e benzetirim. Çünkü o ruhsatı Resulullahtan(sav) aldı. Bu ise bu durumdaki her müslümana verilmiş bir ruhsat.

Peki siz açıklar mısınız:
1. Ebu Cehil'e benzetmenizin delili nedir?
2. Önünüze gelene kafir damgası vurma ruhsatını kimden aldınız?
3. Sizin için birine(özellikle de ailesi) bu müslümandır dedikleri halde, hayır değildir diyebilme cesaretini aldığınız delil nedir?
4. Herkese ve herşeye karşı sui zanla yaklaşmak sizce tehlikeli değil mi? Değilse deliliniz nedir?
5. Özellikle en yakınlarının müslüman olduğunu söylediği halde, tanımadığınız biri hakkında burada bana delil sorma hakkını bulduğunuz delil nedir?

[COLOR="Red"]CEVAB...Bir insanın müslüman olup olmaması TAĞUTUN HERTÜRTÜSÜNÜ RED EDMESİNE BAĞLIDIR.Delilimde nahl süresi 36 dır ... Andolsun ki biz, "Allah'a kulluk edin ve Tâğut'tan sakının" diye (emretmeleri için) her ümmete bir peygamber gönderdik. Allah, onlardan bir kısmını doğru yola iletti. Onlardan bir kısmı da sapıklığı hak ettiler. Yeryüzünde gezin de görün, inkâr edenlerin sonu nasıl olmuştur!

TAĞUT..Allah ın hükmünün haricinde alternatif hükümlere insanları gerek hile ve gerek korkutararak yönlendiren ve Allah a rağmen haddi aşan kişi ve kuruluşlardır.Bu anlamda kuranın tam sekiz ayetinde tağut geçmektedir ve bütün Rasullerin mücadeleleri hep bu tür kişi ve kuruluşlarla olmuştur.

yani arkadaşım kişi kötülük yapmamaya çalışan ve etrafındaki insanlara karşı gayet mülayim ve sevecen ve pozitif bi insan olabilir,insanların inançlarına saygılı olabilir ve hatta namaz kılıp,oruç tutup ihtiyaçlı insanlara malıylada yardım edebilir.Bunlar müslüman olmanın ön koşulu ve diin ASLI OLAN Bİ DURUM DEĞİLDİR.

Bırakın namaz kılmayı,dinin ASLININ İLK BASAMAĞI ALLAHI KABUL BİLE DEĞİL KEN,YANİ DİNİN ASLI İLK BAŞTA TAĞUTU REDDİR,DAHA SONRA ALLAHI KABUL DUR.

Lailahe illaAllah,hın ilk basamağı LA İLAHE[ilahlık vasfını kendinde gören kişi kurum ve kuruluşları gerek sözlü gerek fiili red ediyorum ve ettim,ölünceye kadarda red edmeye devam edecem],DAHA SONRA,illa Allah[çünkü Allah tan başka bu vasıfta hiç kimse olamaz]..

Şimdi demekki ne oluyormuş,LA İLAHE deki ilk açıklamaya giren kısmı TAĞUT VE TAĞUTLAŞMA dır.İkinci kısmıda Allah ın katışıksız ilahlığıdır.

Yani kişi kendi yaşadığı dönemin her türlüsünden olan tağutun, hertürlüsünü bilip idrak edip red ederse DAHA SONRA ALLAH IN İLAHLIĞINI KABUL ETME HAKKINI KAZANMIŞ OLUR.

Yoksa sadece Allah tan başka ilah yoktur deyip,tağutun hertürlüsünü gerek söz ,gerek fiili red edmeyenlerin bu sözü SÖYLEMESİ SADECE Bİ İDDADAN İBARET OLURKİ,tağutun her türlüsünü red edmeden Allah a iman iddası MÜSLÜMANIN DEĞİL,MÜŞRİKLERİN VASFIDIR KURANA VE SÜNNETE GÖRE...

Ve bu dinin aslı olan kuralda bütün islam alimleri ittifak ile CEHALETİDE MAZARET GÖRMEMİŞLER DİR.Yani bi kişi yaşadığı zamanın tağutlarını bilsin veya bilmesin red edmemişse mazaretli sayılamaz...

[COLOR="Red"]ayrıca sayın ERKAM TURABİ ARKADAŞIM,sizin ebu talip ve hakkında verdiğiniz paylaşımda aynen şu geçiyordu,Rasulullah as döneminde LAİLAHE İLLALLAH demeyen insanlar NE İÇİN DEMEDİKLERİNİ İYİ BİLDİKLERİ GİBİ,DİYENLERDE NE DEDİKLERİNİ İYİ BİLİYORLARDI.

Bu şu demektir o gün Rsaulullah ın zamanında LAİLAHE İLLAALLAH ın ne demek olduğu ve bu kutlu söz söylendikten sonra NASIL Bİ HAYAT YAŞANMASI GEREKTİĞİ VE NELERDEN VAZ GEÇİP NELER YAPILABİLİRSE bu söz sadece söylenmekten ve iddadan öteye kabul ve makbul olduğu çok iyi biliniyor ve SÖYLEYENDE-SÖYLEMEYENDE AYNI ŞEKİLDE ANLIYOR ve birbirlerine karşı aynı mücadeleye tutuşuyorlardı.

yani bu sözü söyleyenlerle,söylemeyenler hiç bir zaman diyalog ve uzlaşma içerisinde olmamışlardır,aralarında bu söden dolayı HEP Bİ DÜŞMANLIK OLMUŞTUR,BABALARI,KARDEŞLERİ ANNELERİ OLSA DAHİ.

Kısacası bu sözden dolayı her Rasul kendi dönemindeki TAĞUTLARLA HEP ÇARPIŞMIŞTIR TAKİ VEFAT ANINA KADAR.

Sizler kalkmış bırakın bu sözden dolayı ORTAYA KONACAK Bİ HAYAT ŞEKLİNİ ORTAYA KOYMAYI,bu sözü açıkça söylemekten dahi aciz birinin müslüman olduğunu savunuyorsuz.

en son kısa bi örnekle günümüz tağut ve sahte ilahlık taslamayla ilgili çok açık bi tanım yapacam gerisi sizlere kalmış..

şimdi düşünün ki bi kurum hüküm koyma yetkisini kendisinde gördü ve bu kurumun başınadada bir kişi getirilecek ve o bölgedeki yaşayanlar arasında birinin seçilmesi lazım ve seçimler yapıldı biri seçildi ve bu seçilen kişinin partisi HÜKÜMET,YANİ HÜKMETME YETKİSİNİ KENDİNDE GÖREN demektir.ve bu ilahlık taslayan hükümetin başında bulunan sahte ilahı red edmeden müslüman olunacağına mı inanılıyor veya bu açıkça bi tağutluk ve ilahlık taslamayı nası tevil edile bilinir ve böyle durumlarda tağutu red emredilmişken tağutu seçenler halen nasıl müslüman kalabilinir...[/COLOR

]uzgn

ali70 24 Nisan 2014 10:02

Bilinmez arkadaşım. Cevabın için teşekkür ederim. Ama cevapların beni tatmin etmedi baştan söyleyim. Neden mi?
Tanımadığın birisi hakkında kafirdir diye cesurca fetva vermişsin. Bak üstüne basarak söylüyorum: ‘’Tanımadığın.’’ İkincisi, senin bu fetvana göre, Peygamber efendimizin(sav) ruhsat tanıdığı Ammar bin Yasir’de kafir oluyor. Hal böyle olunca demek istiyorsun ki: Ben peygamberimizden daha iyi biliyorum ve olayları ondan(sav) daha iyi analiz edebilirim. Bence iyi düşün. Tağutun her türlüsünü reddetmek demişsin. Eyvallah. Ama şunu sorayım: İnsanların kalbini yarıp da bakıyor musun? Eğer öyleyse seni tebrik ederim.

Bir insanın Müslüman olduğunu size kanıtlaması için tağutu reddettiğini uzun uzun anlatıp sizi ikna etmesi lazım. Malum kolay kolay ikna da olmuyorsunuz. Bu durumda sizin pencerenizden bakınca dünya üzerinde Müslüman kalmıyor.

Tevhidin ilk basamağı ‘’LA’’ dır demişsiniz. Eyvallah tevhid la ile başlar. Ama o ilk cümle bir bütündür. Ayrı ayrı işlenmez.
Ayrıca
‘’Lailahe illaAllah,hın ilk basamağı LA İLAHE[ilahlık vasfını kendinde gören kişi kurum ve kuruluşları gerek sözlü gerek fiili red ediyorum ve ettim,ölünceye kadarda red edmeye devam edecem],DAHA SONRA,illa Allah[çünkü Allah tan başka bu vasıfta hiç kimse olamaz]..’’
Demişsiniz.

Sizi tebrik ederim Allah istikamet versin. Ama bu sözü söylerken başkasını eleştirirseniz şeytanın durumuna düşersiniz bir dost olarak hatırlatayım. Şeytan ne demişti: ‘’Ben ondan hayırlıyım.’’ Halbuki şeytan Allah’ı reddetmiyor, yeryüzünde secde etmediği yer kalmamış deniyor. Hatta öyle bir yere gelmiş ki, meleklerin emrine o da muhatap olmuş. Sonra ne olmuş: ‘’Ben ondan hayırlıyım.’’ Ve kovulmuş. Başkalarını etiketlemeden önce bu ince çizgi hep aklınızın bir köşesinde kalsın.

Şimdi demek ki ne oluyormuş: Kimsenin kalbini yarıp bakamazsın. Ama Allah ise tüm kalplere bakar dostum.

Tevhitte tüm tağutu reddetmedikçe, Allahın ilahlığını kabul etme hakkını kazanamazsın diyorsun. Kusura bakma da, siz de dahil(kendi benliğimi de bundan muaf tutmuyorum) hiç kimse tağutu tam bilmiyor, bilmeyince de herkesin bir tağutu mutlaka var. Olmadığını kim garanti ediyor. Allah’tan bir yazı mektup mu geldi. Peygamber efendimiz bile, Allahım seni hakkıyla bilemedim derken, biz kim oluyoruz da ondan daha iyi bildiğimizi iddia ediyoruz.
Peki siz Allahı hakkıyla bilebiliyor musunuz? Hakkıyla bilebiliyorsanız, tağutun ne olduğunu da tam olarak öğrenmişsiniz demektir. Ve Allahın ilahlığını(sizin iddianıza göre) kabul etme hakkını kazandınız.
Ama ben itiraf edeyim ki Allah’ı hakkıyla bilemedim. Dolayısıyla da tağutun ne olduğunu tam olarak bilemiyorum. Çünkü her şey zıttıyla bilinir. Şimdi sizin iddianıza göre ben de kafir oluyorum.
Ben elhamdülillah müslümanım derken, sizin söylediğinize göre sadece bir şeyi iddia etmiş oluyorum. Yani Müslüman olduğumu iddia ediyorum öyle mi?.

‘’Ve bu dinin aslı olan kuralda bütün islam alimleri ittifak ile CEHALETİDE MAZARET GÖRMEMİŞLER DİR. Yani bi kişi yaşadığı zamanın tağutlarını bilsin veya bilmesin red edmemişse mazaretli sayılamaz...’’
Diyorsunuz…
Kusura bakmazsan, bu cümlene göre yeryüzünde Müslüman kalmadığını hatırlatmak isterim.

Uzun sözün kısası: Ben bu kadar yazıyı okumam dersen özetleyim.

1. Tağutu reddetme konusunda hemfikiriz.
2. Ben kimsenin kalbini yarıp bakmadığım için, illa da bu Müslüman diye kimseyi savunmuyorum. Çünkü ben adamı tanımıyorum. Ama adamın ailesi Müslüman dediği için, tanımadığım bu insana hüsnü zanla yaklaştım. Doğrusunu ise Allah bilir. Yanlışı doğrusu varsa mahşer gününde Allah ile hesabını görecektir. Bu beni ilgilendirmez. Bizim yaptığımız boş konuşmak.
3. Siz olaya tamamen sui zanla yaklaşmış olduğunuz için sadece uyarayım dedim. Anladım ki hata etmişim. Üzülmeyin bir daha sizi uyarmayacağım. Çünkü siz doğruyu bildiğinizi söylüyorsunuz. Sizi uyarmak tartışmaya sebep olmaktır. Sizi de günaha sokuyorum. Onun için susuyorum.
4. Son olarak, hiçbir zaman ben ondan daha hayırlıyım demeyin. Dostça bir tavsiye…. Bu nasıl olur dersen. Ben şunu yapıyorum, o yapmıyor. Ben tağutu reddettim ölene kadar da reddedeceğim, o tağutu reddetmedi… Falan filan… Bu gibi cümleler tehlikelidir, ben ondan hayırlıyım demektir.
5. Ancak şöyle söyleyebiliriz. Allah’ım kalplerimizi islama açtıktan sonra başka yöne çevirme. Bizi dosdoğru yoluna ilet, sapmışlarınkine değil.
6. Bunları söyledikten sonra başkalarını eleştirmek hatta kafirdir demek tehlikelidir. Çünkü eleştirdiğin kişi de Allahın kuludur. Kalpler Allahın kudret parmakları arasındadır. Her an başka yöne çevrilebilir. Peygamberimiz bile kalbinin(canım kurban olsun o kalbe) başka yöne çevrilmesinden korkmuş biz kimiz de imanımızdan emin oluyoruz.
7. Şeytan da bir zamanlar kendini güvende hissetmiş ve birisi Allaha isyan edecek diye duyunca lanet etmiş. Bilememiş kendi kendine lanet ettiğini.
8. Son olarak. Cesur açıklamalardan önce Allahtan korkmak lazım. Şu an içinde bulunduğumuz hal bizi gayya çukuruna yollayabilir. Allah korusun.

Sizinle tartışmayacağım. Susuyorum....................

bilinmez 24 Nisan 2014 18:40

Bir insanın müslüman olabilmesi için ilk başta yaşadığı dönemde nelerin,küfür ve nelerin şirk olduğunu iyi bilmesi ve öylecede kendini bu küfür ve şirklerden muhafaza edmesi gerekir.bakın haram ve şüpheli olunan şeylerden bahsetmiyorum bile neden,

Çünkü zaten günümüzde insanların çoğu nelerin haram ve nelerin şüpheli olduklarını ekseri çoğunluğunu bilmektedirler.

Şimdi gelelim asıl konuya TANIDIĞIMIZ VE TANIMADIKLARIMIZ HAKKINDA KARARLAR VERİLİR Mİ VERİLMEZ Mİ VEYA VERİLİRSE NASIL VERİLMELİ ONA BAKALIM..

Şimdi bi örnekle yola çıkalım,

Kurana baktığımızda Kuran bize ebulehebten bahseder,yalnız ebucehilden bahsetmez,bunu neden söylüyorum.Bazı arkadaşlar bi insanı tanımak için İLLAKİ KALBİNİ BİLMEK LAZIM DİYORLAR.

Evet kuranda bize ebulehebin ne olduğunu verirken,bu günki bizler ebucehilin KALBİNİ Mİ BİLİYORUZDA,ebu cehile müşrik diyoruz.

veya şöyle söyleyeyim,bu günde tıpkı ebu cehil gibi ŞİRKTE İNATLAŞANLARIN MÜŞRİK OLMADIĞINI ki düşünenler var,müslüman olduğunu söylüyorlar,peki ebucehile niye müşrik diye biliyorsunuz.

Peygamber ebu cehile müşrik derken,ebu cehilin KALBİNE GÖRE Mİ DİYORDU,YOKSA YAPIP ETTİKLERİNE GÖRE Mİ..

mesela ben ebu cehil niye müşrikti diyorum ve hayatına bakıyorum,yani kalbi beni ilgilendirmiyor zaten,ve bakıyorum ki ebu cehil bi yandan Allah a inanıyor yaratıcı ve rızık verici,çocuk ve yağmur yağdıran diye,diğer taraftan 23 NİSAN OLUNCADA çoluk çocuk toplanıp ATALARININ PUTLARININ ÖNÜNE GEÇİP SAYGI DURUŞUNDA BULUNUP BAYRAM YAPIP DURUYORLAR .HERTÜRLÜ ÖVGÜLERİN VE HAMDLERİN YAPILDIĞI BU TÜR ORGANİZELERLE BAYRAMLAR YAPIYORLAR...

Şimdi ebu cehil bunu yapınca müşrik oluyorda,bu günki hasanlar,ahmedler,aliler,ayşeler yapınca nasıl müşrik olmuyor..

Son söz olarak arkadaşlar,Allah Rasulunun yaşadığı dönem ve mekkedeki TOPLUMDAN BAHSEDİNCE,ne diyoruz mekke toplumu MÜŞRİK Bİ TOPLUMDU,bunun aksini düşünen var mı,hayır ama içlerinde bi Rasul ve yanında bi kaç müslümanda vardı.Biz Rasulullah AS mınyaşadığı topluma müşrik diyoruzda bu günki LAİK DEMOKRATİK TÜRKİYE TOPLUMU NİYE MÜŞRİK Bİ TOPLUM OLMUYOR,

Bütün müslüman alimlerin ittifak ettiği bi görüşte şudur.

Bir toplumun müslüman olup olmaması İDARE ŞEKLİ İLEDİR,eğer toplum islam şeriatiyle yani anayasası Kuran ve sünnet ise o toplum müslüman toplumdur.

Bir toplumunda İDARE ŞEKLİ BEŞERİ KANUNLARA İSE o toplumda küfür ve şirk toplumudur.

Zeus 24 Nisan 2014 18:57

Arkadaşlar kimse kusura bakmasın ama ben bu "bilinmez" nickli insanın Allah'ını hiç beğenmedim, Bütün dinlerde Tanrı, Yaratıcı insanı dizginlemek ve terbiye etmek için vardır. Sizleri tenzih ederim ama bu insanın taptığı varlık hak olamaz...

Medineweb 24 Nisan 2014 19:13

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 329805)
Arkadaşlar kimse kusura bakmasın ama ben bu "bilinmez" nickli insanın Allah'ını hiç beğenmedim, Bütün dinlerde Tanrı, Yaratıcı insanı dizginlemek ve terbiye etmek için vardır. Sizleri tenzih ederim ama bu insanın taptığı varlık hak olamaz...

tövbe estağfirullah tövbeee.ya arkadaşım kimsenin fikrine katılmanız gibi bişeyi beklemiyoruz sizden katılırsınız katılmazsınız bu sizin fikriniz sorgulayamayız.senin Allah ın benim Allah ım nedir ya herkesin inandığı farklımı ben bilinmez arkadaşın fikrini beğenmiyorum derseniz anlarım da Allah ını beğenmedim nedir ya.paylaşımlarınızı takip ediyorum ve sizi daha dikkaltli cümleler kurmanız için uyarıyorum

Zeus 24 Nisan 2014 19:19

Belki farkında değilsiniz ama aynı varlığa tapmıyorsunuz dostum, zira İsa'nın Tanrı"sı Sırf evlat edinmek istediği için Müslümanlar red etmiyor mu onu ? Bu insanda ki tanrı vasıfları özellikleri farklık gösteriyor, benim anladığım bu insanan taptığı varlıkta "Zulüm" var. Sizin kinde görmedim ben daha

Zeus 24 Nisan 2014 19:20

Birde ikide birde beni tehdit etme be dostum, emin olun ki ortam ahlakını en az bir müslüman kadar iyi bilirim !!!

Medineweb 24 Nisan 2014 19:29

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 329815)
, zira İsa'nın Tanrı"sı Sırf evlat edinmek istediği için Müslümanlar red etmiyor mu onu ?

???? bu cümlenizi biraz daha açarmısınız

Medineweb 24 Nisan 2014 19:30

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 329816)
Birde ikide birde beni tehdit etme be dostum, emin olun ki ortam ahlakını en az bir müslüman kadar iyi bilirim !!!

ben sizin dostunuz değilim...dediğim gibi paylaşımlarınızı takip ediyorum az çok fikirlerinizin farkındayım ahlakı ne kadar bilirsiniz beni aşar size ikinci uyarım oldu ki ikisininde yersiz olduğunu düşünmüyorum..kırıcı olmak istemem yinede kırdıysamda helal edin hakkınızı

Zeus 24 Nisan 2014 19:46

Alıntı:

Medineweb Üyemizden Alıntı (Mesaj 329824)
???? bu cümlenizi biraz daha açarmısınız

Hristiyan inancına göre Tanrı yeryüzende yaşam sürecek bir Evlat edinmek istedi ve İsa'yı yolladı.
Baba beni kendine ayırıp dünyaya gönderdi. Öyleyse 'Tanrı'nın Oğlu'yum' dediğim için bana nasıl 'Küfür ediyorsun' dersiniz? (Yuhanna 10:36).

Alıntı:

Medineweb Üyemizden Alıntı (Mesaj 329825)
ben sizin dostunuz değilim...dediğim gibi paylaşımlarınızı takip ediyorum az çok fikirlerinizin farkındayım ahlakı ne kadar bilirsiniz beni aşar size ikinci uyarım oldu ki ikisininde yersiz olduğunu düşünmüyorum..kırıcı olmak istemem yinede kırdıysamda helal edin hakkınızı

"Dostum" sözcüğünü şahsi algılamanıza gerek yok. "İnsan"i olarak dile getirmiştim. Rahatsız olduysanız kulanmam. Size göre yerinde olabilir ama ben gereksiz çıkışlarınızın olduğunu düşünüyorum. Hak ve Hukuk meselesi benim inançıma göre benim afeedip-cezalandıracağım bir durum değil.

azranur 24 Nisan 2014 20:38

Alıntı:

en az bir müslüman kadar iyi bilirim !!! derken müslüman olmadığınızımı söylüyorsunuz???

Medineweb 24 Nisan 2014 21:40

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 329829)
Hristiyan inancına göre Tanrı yeryüzende yaşam sürecek bir Evlat edinmek istedi ve İsa'yı yolladı.
Baba beni kendine ayırıp dünyaya gönderdi. Öyleyse 'Tanrı'nın Oğlu'yum' dediğim için bana nasıl 'Küfür ediyorsun' dersiniz? (Yuhanna 10:36).

anladığım kadarıyla islamiyeti öğrenmeye çalışan birisiniz.incili incelediyseniz Kur'an-ı Kerim'i de incelemişsinizdir.incil gönderildiği haliyle kalamadığı halde Kur'an gönderildiği gibidir.onun için bi kanıt arayacaksanız sağlam olanına bakın.Allah evlat edinmekten münezzehtir.o doğmamış doğurmamıştır..ki siz tanrı inancı olan bir insansınız bir tanrı evlat edinirse tanrılığı nerde kalır..beşerden farkı olurmu?
Allah tek bir Allah tır doğmamıştır doğurmamıştır.

“Meryem oğlu İsa ancak Allah’ın elçisi ve kelimesidir. Onu Meryem’e ilka etmiştir ve Ondan bir ruhtur.” (Nisa, 4/171)

“Meryem oğlu İsa ancak Allah’ın elçisi ve kelimesidir. Onu Meryem’e ilka etmiştir ve Ondan bir ruhtur.” (Nisa, 4/171)

uzatmanın anlamı yok.zaten biliyorsunuz ama neden bilmiyor gibi davranıyorsunuz bilmiyorum.sanırım yoruma açmayı istediniz

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 329829)
"Dostum" sözcüğünü şahsi algılamanıza gerek yok. "İnsan"i olarak dile getirmiştim. Rahatsız olduysanız kulanmam. Size göre yerinde olabilir ama ben gereksiz çıkışlarınızın olduğunu düşünüyorum. Hak ve Hukuk meselesi benim inançıma göre benim afeedip-cezalandıracağım bir durum değil.

dost kelimesini dostunuz olduğum için değilde bi insaniyet olarak kullandığınızı bilmeyecek değilim :) tabir olarak kullanmanızı istemediğim için belirttim.kullanmazsanız sevinirim..olabilir siz haksız çıkış olarak algılayabilirsiniz saygı duyarım..tmm siz helal etmeyin kırdıysam Allah affetsin oldumuevet000

nur__ 24 Nisan 2014 21:55

okuyanlar ya da seyirci arkadaşlar nasıl sessiz kalabiliyorsunuz anlamış değilim,

inançsız , ataist vs vs her ne olursanız olun ki böyle saygısızlıktan öte konuşmaya kimsenin hakkı yok .inanmıyorsanızda saygılı olun, kimsenin inancını, inandığını kimse yargılayamaz,inanmayabilirsiniz ama Rabbimize dil uzatmak ve çirkin kelamlar sarfetmek de ne oluyor

NİSAREYYAN 24 Nisan 2014 21:58

Sayın Zeus anlaşıldığı kadarıyla dininiz islam değil oysa buranın islami bi forum olduğunu biliyorsunuz
amacınız medineweb kardeşimin dediği gibi islamı öğrenmek ise başımızın üstünde yeriniz var
fakat başka ise size kurallar bölümünü okumanızı tavsiye ederim
sizden farklı düşünen insanlar (ki burdaki herkes müslüman dolayısıyla aynı değildir inançlarımız) olabilir kimseyi yargılamaya hakkınız yok
ben de sizi yargılama niyetinde değilim usulunce konuşalabilirkrl*

Medineweb 24 Nisan 2014 22:01

Alıntı:

nur__ Üyemizden Alıntı (Mesaj 329860)
okuyanlar ya da seyirci arkadaşlar nasıl sessiz kalabiliyorsunuz anlamış değilim,

inançsız , ataist vs vs her ne olursanız olun ki böyle saygısızlıktan öte konuşmaya kimsenin hakkı yok .inanmıyorsanızda saygılı olun, kimsenin inancını, inandığını kimse yargılayamaz,inanmayabilirsiniz ama Rabbimize dil uzatmak ve çirkin kelamlar sarfetmek de ne oluyor

seyirci kalmadığımız için cevaplar yazıyoruz sfhfgshsfhsgh

bakın kardeşim kimse kimsenin inancını yargılayamaz demişsiniz ama zeus üyemizin inancını yargıladınız..yargılamak bize düşmez araştırma aşamasında olduğunu düşündüğüm ama hakikatende bilgili olduğu belli olan bir insan.belki konuyu konuşmaya açmak istedi belki fikirlerini netleştirmek istedi kendi içidir bilemeyiz..düşündüğü tanrı inancını vurguladı bu inancı çürütecek şekilde delillerle yazacaksanız buyrun lütfen.hakaret etmeden soğutmadan delillerinizle yazın..aksi fayda değil zarar verecektirevet000

Fatıma-i Zehra 24 Nisan 2014 22:02

Alıntı:

Medineweb Üyemizden Alıntı (Mesaj 329863)

bakın kardeşim kimse kimsenin inancını yargılayamaz demişsiniz ama zeus üyemizin inancını yargıladınız..yargılamak bize düşmez araştırma aşamasında olduğunu düşündüğüm ama hakikatende bilgili olduğu belli olan bir insan.belki konuyu konuşmaya açmak istedi belki fikirlerini netleştirmek istedi kendi içidir bilemeyiz..düşündüğü tanrı inancını vurguladı bu inancı çürütecek şekilde delillerle yazacaksanız buyrun lütfen.hakaret etmeden soğutmadan delillerinizle yazın..aksi fayda değil zarar verecektirevet000

alkış000alkış000alkış000

nurşen35 24 Nisan 2014 22:18

Bu dünyada gerçekler karşısında kör olan, öteki dünyada da kör olacak , Cennet yüzü görmeyecektir. Yol bulma konusunda körden daha şaşkın bir halde olacaktır.

isra suresi (72)

nur__ 24 Nisan 2014 22:20

Alıntı:

Medineweb Üyemizden Alıntı (Mesaj 329863)

yazdıkları araştırma aşamasına pek değil hiç benzemiyor ...delil falan istemiyor , soru da yok,

yazdıklarım şahsa değil genele ait lütfen yazdıklarımı tekrar okuyun: )
kesinlikle yargılamam bu benim değil kimsenin haddi değil, tekrar edeyim inanan ya da inanmayan vs vs herkesin inancına saygı duyarım ...ataist birisi bir tövbe eder bizden daha daha üst mertebeye geçer (sözlerimi uzun tutmak istemediğimden kısa örnek verdim bundan da bir şey çıkartmayın da (:)

ali70 24 Nisan 2014 22:34

Alıntı:

emin olun ki ortam ahlakını en az bir müslüman kadar iyi bilirim !!!

Ortam ahlakını biliyorsanız sorun yok Zeus...
Yalnız sizi iyi tanımadığım için yorum yapamıyorum. Görüşünüz nedir?
Din, dinsizlik, mezhep, mezhepsizlik, tarikat veya başkası... Belli bir yolunuz yordamınız veya mürşidiniz var mı?
Öğrenebilir miyiz? çay-kahve000

bilinmez 25 Nisan 2014 07:56

arkadaşlar,zeus eğer sinkaflı sözler kullanmaışsa bırakın inancı hakkındakilerini dışa vursun.

Zeus,benimle aynı Allah a inanmadığını söylemiş bu doğrudur.

Zaten bakara süresi 133 ayetinde yakup as çocuklarına ben öldükten sonra kime itaat edeceksiniz diye sorunca çocukları Yakup as ma direk olarak Allah demeyip,aynen şunu diyorlar,çünkü toplumların Allah dedikleri ile Allah ın kendini vahiy ve rasullerle tanıttığı arasında farklılıklar vardır bunuda ancak vahiynin aydınlığında görmek isteyenler fark edebilirler.

bakara süresi 133 - Yoksa siz de olaya şahit mi oldunuz; Yakub'a ölüm hali gelip çattığı zaman, oğullarına; "Benden sonra neye ibadet edeceksiniz?" dediği zaman, oğulları; "Senin Allah'ına ve ataların İbrahim, İsmail ve İshak'ın Allah'ına, tek olan o Allah'a ibadet edeceğiz. Biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız." dediler.

Bu ayettende anlaşıldığı gibi toplumun Allah telakisi inancı ancak ve ancak vahiydeki tanıma uygunsa doğrudur.Burda Yakup peygamberin çocukları toplumun içerisindeki Allah inancından ziyade,yakup peygamberin Allah ına ve ,Yakup ile birlikte diğer rasullerle kendini tanıtan Allah a inandıklarını ve itaat edeceklerini söylüyorlar.yani burdanda anlaşıldığı gibi nasılki yakup as mın çocuklarının Allah ı ile,toplumun Allah inancı aynı değilse,benimde yaşadığım toplumun ve ZEUS gibi Allah telakisi olanlarla ,Allah inancım aynı değil

Zeus ta eğer sinkaflı sözler kullanmaışsa banını kaldırın,yani ben bu kanaatteyim,tabiki site ve yönetimi daha farklı düşünüyor veya kararları farklılık arz ediyorsa bunada karışmam..

Medineweb 25 Nisan 2014 08:31

Fikrinden dolayı kimseyi banlamayız.bu güne kadarda böyle bir banlanma olmadı. Zeus un banlanmasına sebep olan konuyu okumadım bilmiyorum bi araştıralım bakalım duruma göre ya banı açarız yada kalır

Medine-web 25 Nisan 2014 14:20

Fikirler yargılanamaz. Dinde zorlama yoktur. Her kes fikrinde hürdür fikrini yazabilir savuna bilir. Allah'ın polisi değiliz. Görevimiz polislik değil tebliğdir. Arkadaşa kızacağımıza onu kazanmaya çalışalım. Onun fikrinin hatalı olduğunu anlatmaya çalışalım. Kabul ederse iki kez kazanırsınız. Kabul etmezse bi kez kazanır tebliğ sevabını almış olursunuz. Bir insanı kazanmak yeryüzündeki her şeye bedeldir. Neden bu muazzam ödülü kapmak yerine velinimetinizi kaçırıyorsunuz ki.
Zeus arkadaşım,
Editörlerimiz gerek görmüş banlamış sizi. Medineweb forum kurallarına dikkatle bakın. Onları çiğnemediğiniz sürece fikrinizi saygılı bi şekilde sağa sola hakaret etmeden inançları aşağılamadan yazabilirsiniz...
Saygılar..

SAAT: 01:01

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306