Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Çocuk Ve Gençlik Eğitimi (https://www.forum.medineweb.net/740-cocuk-ve-genclik-egitimi)
-   -   Çocuklarımıza nasıl dini eğitim veriyoruz?/Medineweb İstişare (https://www.forum.medineweb.net/cocuk-ve-genclik-egitimi/28012-cocuklarimiza-nasil-dini-egitim-veriyoruz-medineweb-istisare.html)

mehmet akif2 27 Aralık 2013 19:34

Çocuklarımıza nasıl dini eğitim veriyoruz?/Medineweb İstişare

bu konumuzda çocuklarımıza verdiğimiz dini eğitimleri konuşalım

belki birbirimizin eksiklerini tamamlar çocuğumuza verdiğimiz dini eğitimde artı ve eksi yönlerimizi görebiliriz

hadi buyrun sohbete evet000

mehmet akif2 30 Aralık 2013 15:06

Cevap: çocuklarımıza nasıl dini eğitim veriyoruz (istişare)

biz oğlumuzu geçen sene dini eğitim veren kreşe gönderdik yaşı biraz küçük olduğundan adapte olmakta zorlandı derse zorla çalıştı

kuranı öğrendi kuranı unutmasın diye küçük ödüllerle okutuyoruz şimdi okuyunca salya sümük ağlamıyor

kreşte süre ve duaları ezberlettiler ben gece yatarken unutmasın diye fatiha ayetel kürsi felak nas ve diğer sürelerle dönüşümlü okutuyorum

ağaç yaş iken eğilir çok bıktırmadan kuranı okutuyoruz ilerde kuranı düzenli okuyan biri olur inşallah

Allahın kulu_ 30 Aralık 2013 17:46

maşaALLAH kardeşim çok güzel bir konu yine fakat benim çocuğumda öğrenme sorunu olduğu için ne yazıkki kuranda fazla ilerleme kaydedemedi inşaALLAH rabbim gayretimizi biliyor vesselam

azranur 30 Aralık 2013 18:03

Alıntı:

mehmet akif2 Üyemizden Alıntı (Mesaj 310319)
biz oğlumuzu geçen sene dini eğitim veren kreşe gönderdik yaşı biraz küçük olduğundan adapte olmakta zorlandı derse zorla çalıştı

kuranı öğrendi kuranı unutmasın diye küçük ödüllerle okutuyoruz şimdi okuyunca salya sümük ağlamıyor

kreşte süre ve duaları ezberlettiler ben gece yatarken unutmasın diye fatiha ayetel kürsi felak nas ve diğer sürelerle dönüşümlü okutuyorum

ağaç yaş iken eğilir çok bıktırmadan kuranı okutuyoruz ilerde kuranı düzenli okuyan biri olur inşallah

selamın aleyküm çocuğunuz kaç yaşında?benim

kızım üç yaşını bitirdi.sureleri okuyarak ezberletmeye çalışıyorum ama pek istekli değil..napıcam bilmiyorum.

klm 30 Aralık 2013 18:23

Çocuklar en kolay ,sizin de uğraşmanıza gerek kalmadan ,duyarak sureleri ezberler. youtubeden hep aynı sureyi dinleterek her hafta bir sure ezberletebilirsiniz. gecelri yatarken sure dinleyerek uyuyan çocuklarda kuran aşinalığı ve sevgisi olur.ses ayarını çok iyi yapmak gerekir.Ne onu uyutmayacak kadar fazla ,ne duymayacağı kadar az.

klm 30 Aralık 2013 18:25

Alıntı:

Allahın kulu_ Üyemizden Alıntı (Mesaj 310332)
maşaALLAH kardeşim çok güzel bir konu yine fakat benim çocuğumda öğrenme sorunu olduğu için ne yazıkki kuranda fazla ilerleme kaydedemedi inşaALLAH rabbim gayretimizi biliyor vesselam

Çocuğunuzda nasıl bir öğrenme zorluğu var?anlatabilir misiniz? Doktor teşhisi mi ,kendi teşhisiniz mı?Kaç yaşında?

Allahın kulu_ 30 Aralık 2013 19:14

okuldaki başarısızlığı ile anlaşıldı kardeşim şu an lisede zorla yapıyor derslerini ezberi kuvvetli fakat diğer konularda başarısı düşük :(

klm 30 Aralık 2013 19:20

Alıntı:

Allahın kulu_ Üyemizden Alıntı (Mesaj 310356)
okuldaki başarısızlığı ile anlaşıldı kardeşim şu an lisede zorla yapıyor derslerini ezberi kuvvetli fakat diğer konularda başarısı düşük :(

Zekalar da sözel zeka, duygusal zeka, sayısal zeka ,görsel zeka,müzik, zekası içsel zeka ,doğal zeka ,sosyal zeka gibi çeşitleri var.
Çocuğumuzun hangi zekaya ait olduğunu bilmek onların öğrenme zorluklarında bize yardımcı olur. Bir uzmandan yardım almak çok faydalıdır.

Allahın kulu_ 30 Aralık 2013 19:23

sayısal zekadada iyi olduğunu sölemişlerdi fakat şimdi onuda pek yapmak istemiyor

klm 30 Aralık 2013 19:36

Alıntı:

Allahın kulu_ Üyemizden Alıntı (Mesaj 310379)
sayısal zekadada iyi olduğunu sölemişlerdi fakat şimdi onuda pek yapmak istemiyor

Çocuklardaki kabiliyetleri ortaya çıkarmak çok önemli! Eğitim sistemimiz kabiliyetleri törpülüyor ne yazık ki!.
Allah kolaylık versin.

Allahın kulu_ 30 Aralık 2013 19:40

amin allah razı olsun

mehmet akif2 30 Aralık 2013 21:09

Alıntı:

Allahın kulu_ Üyemizden Alıntı (Mesaj 310332)

ben de senin çocuğunun yaşını soracaktım ama diğer mesajlarda lise öğrencisi demişsin

benim hemen aklıma acaba ders çalışmayı sevmiyor mu diye geldi ama onun açıklamasını da yapmışsın

inşallah bunu daha çok gayretle aşarc*c*c*c*

mehmet akif2 30 Aralık 2013 21:16

Alıntı:

azranur Üyemizden Alıntı (Mesaj 310335)
selamın aleyküm çocuğunuz kaç yaşında?benim

kızım üç yaşını bitirdi.sureleri okuyarak ezberletmeye çalışıyorum ama pek istekli değil..napıcam bilmiyorum.

aleyküm selam

benim oğlum 5 buçuk yaşında

benim oğlum geçen sene dini eğitim veren kreşe gitti şimdiki aklım olsa yani çocuğumun durumunu görünce bu sene kreşe gönderirdim daha verimli olurdu gitmemek için ağlamazdı kendisine zor gelmezdi zorluğu yaşının küçük olması o kadar dersi kaldıramamasıydı ana sebebi oğlumun pek ders çalışmayı sevmemesi

ben de evde ne yaptım ezberlemedi sübhanekeyi bile zor ezberledi yani hiç istekli olmadı

çocuklar kreş gibi arkadaş ortamı olmadan pek çalışmayı sevmiyorlar

mehmet akif2 31 Aralık 2013 14:45

çocuklarımıza şiddet içeren çizgi filim ve bilgisayar oyunu oynatınca belli zamandan sonra saldırgan karşısındakine zarar vermekten çekinmeyen biri olup çıkıyor

çocuklarımızı sevgiyle yoğuralım

olurda o oyunlara bakıyorsa sevgiyle kızmadan üzerine gitmeden o oyun ve çizgi filimlere bakmasını engelliyebiliriz

mehmet akif2 31 Aralık 2013 14:49

Alıntı:

klm Üyemizden Alıntı (Mesaj 310416)
Çocuklardaki kabiliyetleri ortaya çıkarmak çok önemli! Eğitim sistemimiz kabiliyetleri törpülüyor ne yazık ki!.
Allah kolaylık versin.

biz de oğlumuza 1 buçuk yaşından beridir kağıt kalem veriyoruz ama veripte ilgilenmemezlik yapmadık

başta sayfaları karaladı sonra hayvanları çok sevdiği için bize hayvanları çizmemizi istedi kendiside taklit etti

şimdi sadece biz demiyoruz çevredende resime kabiliyeti çok var diyorlar

ben bu yeteneğinin yok olmasını istemiyorum

belli yaşa geldiğinde kurslara göndereceğim

Esma_Nur 31 Aralık 2013 15:18

Çocuklarımızın dini eğitim süreci uzmanlarında belirttiği gibi anne karnında başlar.Aile içinde devam eder...Aslında bizler yaşantımızla onlara örnek oluyoruz...Çocuklar kamera gibi sürekli çekerler bizi beyinlerine öncelikle bizler müslümanca yaşayacağız'ki bizde şekillensinler...Tabiki bunun yanı sırada okul öncesi dini eğitim veren kreşlerden faydalanacağız...şunuda göz önüne almak gerekir her çocuğun algılaması farklı olur..bunu anlayıp çocuğun anlama şekli neye yatkın ise ona göre program yapılmalı.Bir an önce başlamız lazım gelir çocukda dini eğitime eğerki başlamazsak bu boşluğu başka bir şeylerin doldurması kaçınılmazdır..

Allahın kulu_ 31 Aralık 2013 17:46

Alıntı:

mehmet akif2 Üyemizden Alıntı (Mesaj 310618)
ben de senin çocuğunun yaşını soracaktım ama diğer mesajlarda lise öğrencisi demişsin

benim hemen aklıma acaba ders çalışmayı sevmiyor mu diye geldi ama onun açıklamasını da yapmışsın

inşallah bunu daha çok gayretle aşarc*c*c*c*

ArO* kardeşim gayret eder umudumuz o yönde elhmelhmelhm çok terbiyeli bir çocuk dine ilgisi var şubat tatilinde umreye gidecek ablası dua et ona ve giden bütün öğrencilerimize sağ salim geri dönsünler amn*

mehmet akif2 31 Aralık 2013 22:46

Alıntı:

Allahın kulu_ Üyemizden Alıntı (Mesaj 311204)
ArO* kardeşim gayret eder umudumuz o yönde elhmelhmelhm çok terbiyeli bir çocuk dine ilgisi var şubat tatilinde umreye gidecek ablası dua et ona ve giden bütün öğrencilerimize sağ salim geri dönsünler amn*

msl*czk*inşallah amin

hayırlan gidip hayırlan gelsinler inşallah

dine ilgisinin olması da çok güzel

Allahın kulu_ 01 Ocak 2014 17:51

Alıntı:

mehmet akif2 Üyemizden Alıntı (Mesaj 311416)
msl*czk*inşallah amin

hayırlan gidip hayırlan gelsinler inşallah

dine ilgisinin olması da çok güzel

amn*ArO* ablası dini okula gönderdiğimiz için çok eleştiri aldık inşaallah iyi olacak milletin gözü üstümüzde allahım benm oğlumada bir güzel yazı yazdığına eminim veklime güveniyorum o bana yeter

mehmet akif2 08 Ocak 2014 00:43

çocuğun yaptığı yanlış hareketler çoğumuzun komiğe gelip gülüyoruz

annene ve babaanneler bunu çok yapıyor

ben çocuktur diyip gülüp geçmiyorum yaptığı o hareketin yanlış olduğunu söylüyorum baktım anlamıyor sevdiği şeyleri vermemekle dışarı çıkarmamakla ceza veriyorum

sizler ne yapıyorsunuz

mehmet akif2 08 Ocak 2014 00:50

oğlum geçen sene kreşe giderken yerde ne bulsa alırdı ben ikaz ederdim yine devam ederdi hatta bunu arkadaşlarının kalemini almaya çıkardı

ben babasına da benim söylediğim şeyleri söylemesini istedim ve ne olursa olsun yerde başkasına ait çöp bulursan bile alma arkadaşlarının hiçbirşeyine alma beğendiğini tarif et baban alır dedim

sen aldığında kimse görmezse bile allah görür diyorum bazen yalana başvurduğu zaman da öyle söylüyorum

inşallah yavrularımız tertemiz bir şekilde büyürler

siz bunun gibi şeylerle karşılaşınca neler yapıyorsunuz

mehmet akif2 02 Temmuz 2014 19:36

oğlumu bize ne yakın camiye gönderiyorum cami hocası hem kuran okutuyor hem duaları okutuyor

hocanın bir tane daha uygulaması var gerçekten takdire şayan

kurs çıkışı öğlen namazına denk geliyor hoca namaz kıldıktan sonra evlerinize gidin diye söylüyormuş oğlum orda yatıp kalkıyormuş namaz sonunda cemaatteki büyüklerle allah Kabul etsin diye tokalaşıyormuş

ufak bir ekleme yapacağım oğlum 6 yaşında geçen sene dini eğitim veren kreşe gitti orda kuranı öğrendi yanlışsız okuyor ama seri okuyamıyor doğal olarak

kuran bildiği için büyük çocuklar grubundaymıiş

hoca küçük çocuklara grubuna gitmeyin namaz kılın dese curcuna oluşur pek hoş durum ortaya çıkmaz

GÖKCEN_AZRA 03 Temmuz 2014 12:18

kızım 3 yaşında ve benim elimde gördükce
"anne ben de kuran okumak istiyorum,
camiye birlikte gidelim" diyor
ona küçük bir kuran ı kerim aldım "bu benim kuran ım allahımız ne söylemiş okuyacağım" diyor
arada camiye birlikte gidiyoruz
allah ım bir ömür bu bilinçle ve şevkle yaşamak nasip etsin

Nick gönül 15 Temmuz 2014 23:49

[QUOTE=GÜLNİHAL2;343650]kızım 3 yaşında ve benim elimde gördükce
ona küçük bir kuran ı kerim aldım "bu benim kuran ım allahımız ne söylemiş okuyacağım" diyor
allah ım bir ömür bu bilinçle ve şevkle yaşamak nasip etsin[/QUOTE

msl* allah nazarlardan saklasın.
ben kızlarıma 3,5 yaşında başladım kur'an eğitimine.
ikizlerden biri kuran okumaya geçti diğeri hala cezimlerdeydi.
2.kızımada erkenden başlatmıştım.
hergün belirli sayfalar okuyorduk fakat hepsi cok bıktı.
çok dikkatli olmak lazım.çocukları sayfalara gömmemek lazım.bir süre sonra patlıyo ve bir türlü toparlanamıyo.
ben ve cocuklarım bu drumdayız son zamanlarda.
şu bilir ve derimki çocuklara kendi yaş gruplarından ve dışardan örnek lazım.
ben hizmetteyken çok güzel oluyodu ama kendi kendimize kalınca olmadı.
allah evlatlarımıza kuran ahlakını nasip etsin. kardeşler.

mehmet akif2 16 Temmuz 2014 11:38

[QUOTE=Nick gönül;346051]
Alıntı:

GÜLNİHAL2 Üyemizden Alıntı (Mesaj 343650)
kızım 3 yaşında ve benim elimde gördükce
allah ım bir ömür bu bilinçle ve şevkle yaşamak nasip etsin[/QUOTE

msl* allah nazarlardan saklasın.
ben kızlarıma 3,5 yaşında başladım kur'an eğitimine.
ikizlerden biri kuran okumaya geçti diğeri hala cezimlerdeydi.
2.kızımada erkenden başlatmıştım.
hergün belirli sayfalar okuyorduk fakat hepsi cok bıktı.
çok dikkatli olmak lazım.çocukları sayfalara gömmemek lazım.bir süre sonra patlıyo ve bir türlü toparlanamıyo.
ben ve cocuklarım bu drumdayız son zamanlarda.
şu bilir ve derimki çocuklara kendi yaş gruplarından ve dışardan örnek lazım.
ben hizmetteyken çok güzel oluyodu ama kendi kendimize kalınca olmadı.
allah evlatlarımıza kuran ahlakını nasip etsin. kardeşler.

amn*amn*amn*amn*

mbozdogan 18 Ağustos 2014 15:51

Kendi çocuklarımızın Kur'an eğitimi için özgün tekniklerle hazırladığımız dokümanları OKUL ÖNCESİ ELİF BE seti ismiyle kitaplaştırdık.

EyMeN&TaLhA 07 Eylül 2014 06:43

Tesettür Alışkanlıkla Başlar

Çocuğun tesettür eğitimi, kimilerinin anladığı gibi ergenlik çağından sonra başlayan bir eğitim değildir.

Gözlerini dünyaya açar açmaz tesettürlü bir anne ve baba modeliyle karşılaşması, bebeğin tesettür eğit...imine ilk yatırımı yapmak anlamına gelir.

Altını değiştirirken tenha yerleri seçmemiz, bebeğin avret yerlerini mümkün olduğunca örtmeye çalışmamız da yine tesettür eğitiminin ilk sinyallerindendir.

Avret Yerlerini Koru

Çocuğumuzun tuvalet eğitimiyle beraber, tesettür eğitimi de yoğunlaşır.

Bu iki-üç yaş arası dönemdir.

⏩Anne çocuğunu tuvalete götürürken; "Yavrum gel, pantolonunu tuvaletin önünde çıkaralım. Burada giyelim de öyle gidelim. Başkaları görürse ayıp olur" gibi basit ifadelerle çocuğun örtünme ve haya duygularını harekete geçirir.

Banyo ve beden temizliği yapılırken de çocuk iç çamaşırları içinde temizlenmeli, tamamen çıplak hale getirilmemelidir.

✔Böylece yalnızlığında bile tesettür ve hayayı bırakmayacaktır...

alıntıdır

Müezza 06 Şubat 2015 23:28

Zihinleri o kadar açık ki aileden ne görürse ilk etapta mesela 1 yaşında oğlum namaz kılan babasınin yanında tesbih cekiyo güya takkesini takıyo Allah 1 deyince işaret parmağını kaldırıyor demem o ki aile ne yaparsa çocuk ilk egitimini alıyo.

Esma_Nur 15 Mart 2016 14:43

Toplam 1 Eklenti bulunuyor.
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

mehmet akif2 17 Mart 2016 00:30

kızımız 2 yaşında namaz kıldığımızda o da namazlık serdirip yanımızda yatıp kalkıyor

hatta babasından görüp çorabını çıkarıyor abdest aldırmamızı istiyor

ben ders çalışırken o da eline birşey alıp okuyor gibi yapıyor

kuran ezberimiz çok olduğu için uzun sure ezbere çalışıyorum oğlum da dinliyor bazı yerlerini ezberliyor

Esma_Nur 17 Mart 2016 07:53

Alıntı:

mehmet akif2 Üyemizden Alıntı (Mesaj 397523)
kızımız 2 yaşında namaz kıldığımızda o da namazlık serdirip yanımızda yatıp kalkıyor

hatta babasından görüp çorabını çıkarıyor abdest aldırmamızı istiyor

ben ders çalışırken o da eline birşey alıp okuyor gibi yapıyor

kuran ezberimiz çok olduğu için uzun sure ezbere çalışıyorum oğlum da dinliyor bazı yerlerini ezberliyor

Çocuklarımız biziim aynamız:) ne mutlu çocuklarınıza sizin gibi bir ailesi var . ALLAH bu yolda muaffak kılsın senide alkış000

mehmet akif2 22 Ocak 2017 12:21

Alıntı:

Esma_Nur Üyemizden Alıntı (Mesaj 397527)
Çocuklarımız biziim aynamız:) ne mutlu çocuklarınıza sizin gibi bir ailesi var . ALLAH bu yolda muaffak kılsın senide alkış000

amin inşallah esma nurc*c*c*c*c*c*c*c*c*c*c*c*c*

mehmet akif2 22 Ocak 2017 12:27

8 yaşında ilkokul 3. sınıfa giden oğluma bir kağıda çizelge yaptım günlük yapınca işaret veya gülen yüz veya yıldız stecker yapıştırılacak

2 sayfa kuran okuma
20 sayfa kitap okuma (günde 40 sayfa okursa ara ödül var yiyecek ödülü veya 2 tl ödül veya ben ona özel yiyecek yapacağım :) )
5 tane test çözme
kız kardeşle iyi geçinme
yatağı toplama

bunların hepsi birikince büyük ödül alacak ödülün şartı da var babasına pahalı abur cubur da aldırabilir veya bir kafeye gidip birşeyler yiyebilirler

çok ders çalışmayı sevmeyen oğlumuza bunlar çok teşvik edici oldu

sizler neler yaptırıyorsunuz ve ne yöntemler uyguluyorsunuz c*c*c*c*c*c*c*c*c*

mehmet akif2 22 Ocak 2017 12:29

verilen iş program ve ödül çocuğun yapabileceği usanıp bıkmayacağı şekilde olmalı

ben 8 yaşındaki çocuğa günde 4 sayfa kuran oku diyemem veya 10 test çöz diyemem

Mihrinaz 22 Ocak 2017 13:11

5.sınıfa giden kızım örtündü elhm.bizde bilinç inşâ etmeye çalışıyor ve devam ediyoruz.neden örtünmemiz gerektiği neden namaz konularını çok konusuyorduk..artık namazlarda devamlilık aşamasına gectik..

-Namaz agacı yaptı.hergün kıldiginda yapraklarını yesile boyuyor.eksik kilarsa sarı yada kırmızı olacak.okulda da nasil.devam ettireceği konusunda taktikler belirliyor))

-Diyanwtin cocuk programları var tavsiye ederim .hikayelerle ayetler hadisler sureler..cok guzel hikayeler .telefon ve tabletlere uyumlu..play storeden indirebilirsiniz

-Ezan prog.yukleyin her vakit ki, sabh namazida dahil ezan okunması çok ilgilerini cekiyor.kendileri bir müezzin belirliyorlar,namaz saati kolluyorlar.evimize ezan sesi gelmiyor malesef.( belkide ondan hoşlarına gitti..hemen hazirliga geciyorlar,sabah namazına cok keyifli kalkiyorlar.

-Birlikte oyunlar,mutfaģa beraber girmeler,kitap okuma..kendi aralarinda vakit geçirme..dersler bi dunya zaten..bizdede böyle...
Şimdi cocuklar herşeye aciklama istiyorlar..bu boyle olacak deyip kabul ettiremiyorsunuz..böyle olması çok güzel..hem anne babayı guncelliyorlar sorulariyla hemde bilinçleniyorlar, tabi doğru bilgiyi doğru yüklediginizde...

Çokcası sende bir arastir bakim neymiş bu sorunun cevabı?ben eksik biliyor olabilirim diyerek onu önplana cikarip sorumluluğu ona devretmek cok etkili oluyor..edindiği bilgileri siraliyor,aradaki farklar ve sonuç..abi ve ablalara bunu yaptırın.bizde de böyle göknur editörüm

mehmet akif2 23 Ocak 2017 21:19

emine namaz ağacı yapraklarını boyama teşvik edici etkinlik olabilir ben de oğluma uygulayayım gelecek sene

diyanetin çocuk programları indirme işini de yaparım

kelime kelime kuran meali çalışırken oğlum da tablete indirmişti o da bazı süreleri açıp mealini okuyordu

play store da zikir matik var onu telefona indirdim evde var da telefonda olunca hoşuna gitti ara ara salavat çekiyor

hadi birlikte salavat çekelim diyorum

oruç tutmaya çok hevesleniyor geçen mevlit kandilinde ben de tutacağım dedi anneannesinin hoşuna gitti orucunu bana sat dedi o da sattı kızım da ben de oruç tuttum bana da para ver diye söylemişti telefonda :)

çocuklar ne görürse onu yapıyor

mehmet akif2 28 Mayıs 2017 01:05

günümüzde oruç bilinci küçük büyük her şehirde önemini yitirmiş olduğuna hepimiz gözümüzle bizzat görerek şahit oluyoruz

bu ben gibi birçok insanı üzüyor

çocuklarımıza yaşına göre kapasitesine göre orucun sadece açlıktan ibaret olmadığını kimse yanında olmadan da bir şey yememesi gerektiğini allahın onu göreceğini söylememiz gerekir

çocuğumuza her yanlış yaptığında da ve yanında kimse yokken gizlice yemek yememesi gerektiğin söylerken allah sen yakar günah yazar cehenneme atar demeyelim

allah zaten seni çok seviyor bunu yapmazsan seni daha daha çok sever cennetteki köşkün daha çok büyür denileblir

yavaş yavaş oruç tutmaya alıştırırsak ilerde kendisi bilinçli şekilde orucunu tutar kendi çocuklarına da bunu aşılar

yaşına göre çok zorlamadan ara ara oruç tutturabilir ufak hediyelerle ödüllendirebiliriz

gelenek haline gelmiş olan çocuktan orucu satın almayı yapabiliriz:):)

allahım nazarlardan korusun oğlumuz kendi isteğiyle geçen seneden beridir ara ara oruç tutuyor bugün de oruç tuttu

allahım yavrularımıza iman üzerinden yaşamayı nasip etsin

Mihrinaz 28 Nisan 2020 22:10

Ev akademi kurduk))
Kendi etütlerinin haricinde, akşam namazından sonra 1 ila 1.5 saat arası;
Evdeki genclikle özellikle razaman Güncesi olarak; Nüzul sırasına göre meal hatmine başladık. Sırayla okuyoruz.. Önce ayılıp bayıldilar.Oflayıp pufladilar.. İlk ders "bitse" dediler..E doğruya doğru...Ama insan beyni alişkanliklarla ilerliyor. 3. Günden sonra ilgi alakalari muhteşem..

Kuranin belagat ve üslubu içine çekti.. Nüzul sırası olunca Allah Rasulünun yaşadığı tarih, insan tipi, karşılaştığı zorluklar, o dönem, kıyamet sahneleri hepsi somut bir şekilde gözlerinin ònunden geçiyor...

Fıkıh-İlmihal dersi ekledik. Namaz, abdest,temizlik, ibadetler noktasinda soruları, eksikleri tamamlayalim istedik..

Hep beraber büyüyoruz :) Seviyelerine göre ilmi terbiyelerini vermeye devam ediyoruz..
Rabbim faydalı ilmimizi artırsin....
Eşşeklikten korusun:)

Mihrinaz 12Haziran 2022 23:11

2 yıl pandemi,yoğun okul programları özellikle namaz, okuma yapma konusunda ciddi vurgun yaptı. Gençlerimin namaza olan ilgilerini baltaladı. Şu bir yılı hepsine yapıcı tatlı-sert dili bulmaya uğraşarak geçirdik.
Kendisi gibi olmayanlarla örülü bir çevrede ne gevşek bıraktık ne boğduk. Ben bu saatten sonra sadece hatirlatıcı, uyarıcı olduğumu belirtiyor, sürekli hatirlatma yapıyorum. Sabrettim, anlattım, dinledim. dinledim. dinledim. Kızmam gereken, ödün vermemem gereken yerleri es geçmedim. Telefonla irtibatlarını hep kontrol ettim. Okuldan gelince tel. kapatilacak gözumun önüne konulacak. Akşam 9 da alinacak gibi.Özellikle 16 yaş ve 12 yaşa. Sabah namazını okula kurban etmemek için oturup program hazırladım. Çok şükür düzene koydular. Yaz ayi hem rehavet ayı hem avantaj ayı olabiliyor. Program plan yapma konusunda başarılılar. Telefon konusu bu konuda çok engel bu gerçeği gördüler. Bilinçli kullanıyorlar artık. Kendisine engel olmamasına dikkat ediyor. Önceliklerinin ibadetleri olması konusunda ön ayak oluyoruz. Bu tempo anne baba olarak bizleri dinamik tutuyor. Git geller yaşıyorlar. Hissiyatlarını dikkate alarak, ödün vermeleri gereken yerlerin dini hassasiyetleri, ibadetleri olmaması gerektiği konusunu titizlikle vurguluyoruz.

Çevrenize göre, çocuğun yapısına göre, yaşına, cinsiyetine göre evladiniza vereceğiniz eğitimin şekli yöntemi değişiyor mutlaka. Bunların göz önünde tutulması gerekiyor. Tesettür konusunda, tam bir ergen senesi geçiren kızımı (16) çevresel etken nedeniyle sürekli göz hapsinde tuttum. En iyi arkadaşı ben oldum dinledim nefsi isteklerini anlayışla karşilayıp ne kadar normal istekler olduğunu bunu Allah korkusu ile dışarı yapmadığı için, tesettürunden ödün vermediği için Allah için ne kadar sevimli olduğundan bahsettim. Ergenliğin içinde (kaşım, gözüm, sivilcem😧) derken ergen zorbaligina maruz kaldığı yerlerde ( çok sıcak siyah giymesene, ay biz bunaldik sen terlemedinmi? Ay hep aynı şeyleri giyiyorsun ) hep yanında oldum. Hep dinledim. Aslında bunu diyen akranlarinin anne babalarının gelenekselde olsa dindar aileleri olduğunu, arkadaşlarının kendilerini gösterdikleri gibi olmadıklarını anlattım. Haklı çıktım. Annelerini gördükçe hem şaşırdı, hem rahatladı hemde daha önce hiç kapalı birini görmemiş gibi davranan arkadaşlarına karşı başı çok dik oldu. Kendisiyle gurur duydu 😊Duy dedim. Başı kapalı Altı tayt üstü makyaj basen üstü tshirtin tesettür sayıldığı yerde; vaizeyim diyen full tesettürlü annenin daracık pantalonlu, siyah ojeli kızının yanında sen bol-uzun giyiminle eli öpülesi salihasın deyip daha da güçlendiridim :) Kıyası hiç sevmem ama göz var nizam var yapıyorsun ister istemez. "Nefsini temize çekme ama kendini de ezik görme, beni de hafife alma" demenin yoluydu napayım. Görmesem örnek vermem ama görünce de napayım .))

Ama varya iki oğlan daha büyütürdüm bu tırıvirılarla ugraşana kadar mhc Ama napcan bana tırıvirı, posta koyması, dik tavır sergielemsi kolay olan bir konu ergenime aşılması güç bir dağ. Az yokuş tirmanmadım bu sene. Daha küçük kızım var. Ve benim hiç yoruldum, bittim, tükendim demeye zamanım yok.😥 2 oğlan daha büyütsem bu kadar ergen çilesi cekmezdim😅 Babamız bile sivilce derdine düştü😅 O derece büyük sorun yani. Dalga geçemeyiz es geçemeyiz. İşte böyle. Arada terlik fırlatarak sert çıkarak tatlı sert dengesinde, bitmeyen eğitimimizin gençlik ve ergen dertleri. Baba desteği ve birlikte hareket etme en büyük etken unutmayın. Allah kolaylik versin kız evladı olana da erkege de.

Kara Kartal 13 Ağustos 2022 19:54

Ablaaa bizdede bi cadı vardı😆 Ergenligi sivilcesi kıyafeti saçı kilosu yedi bitirdiydi bizi bu yaşlarında. Bende saç-jöle,fön, ütü yapma takıntısı vardı. Kimsenin lafını sözünü dinlemezdim. Kardeşimi iyi anlıyordum o süreçte ama kızlar ergenlikte gerçekten çok zorlar.şimdi ne sivilcesi ne kıyafeti. Amaan kime ne deyip çıkıyor. Annem elinde kağıt kalem tv programlarından sivilce akne tedavi reçeteleri alırdı 😅 sonra hepsi geçiyor.:) Allah yardımcınız olsun.

Her anne sizin kadar bilinçli olmuyor. Çocuklarıyla aralar bu yaşlarda bozuluyor. Ne güzel sabırla çözüm aramış bulmuş dertlenmişsin. Benide evlat edin ablagülümseyen000😅😂dymdm

SAAT: 12:52

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306