Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB MİZAH.::. > MultiMedya-İzleme Vb > Gündem/ Manşetler

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  08 Kasım 2017 (20:47), Konuya Son Cevap : 10 Kasım 2017 (16:43). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08 Kasım 2017, 20:47   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Bozdağ ''Diyanet Akademisi Kuracağız''/Manşet

Bozdağ ''Diyanet Akademisi Kuracağız''/Manşet

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, mevcut kurum ve kuruluşların din eğitimi, ibadet yerlerinin yönetimi ve halkı İslam konusunda aydınlatmada önemli görev yaptığını belirterek, "2018 yılı içerisinde Diyanet Akademisi diye yeni bir akademi kuracağız. Bu akademi müftü, vaiz, imam hatip, müezzin, kayyım ve kuran kursu öğretmenlerinin meslek öncesi eğitimi ve meslek içi eğitimleriyle ilgilenecektir." dedi.

1539 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edilen, daha sonra 1976 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi olarak hizmete devam eden, gerçekleştirilen düzenleme ve restorasyonun ardından açılışı yapılan Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi, Reisül Kurra Ahmet Arslanlar'ın yaptığı duayla hizmete açıldı.
Burada konuşan Bozdağ, uzun zamandır ilim-kültür merkezi olan böylesi bir tarihi eserde yeni dönemde de aynı amaca hizmet edileceğini söyledi.
Bozdağ, bu eğitim merkezinin kıraat ilmini en ince ayrıntılarına kadar öğrettiğini aktararak, "Bu son derece önemli çünkü Kuran-ı Kerim’in doğru okunması, doğru anlaşılmasına çok büyük katkı. İnsanlar manasını bilmese bile tesiri fazla olur. Türkiye’de kıraatın merkezi, bana göre dünyada da kıraatın merkezi burası. İnşallah burası nice yılar hizmet vermeye devam edecektir." diye konuştu.
Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı, İmam Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri, İslami İlimler Fakültelerinin yanında din eğitimi ve ibadet yerlerinin yönetimi konusunda ve halkı İslam konusunda aydınlatma hususunda önemli bir görevi yerine getirdiklerini belirtti.
Bunların standardının yukarı çekilmesi gerektiğini dile getiren Bozdağ, şöyle devam etti:
"Çünkü dünya değişiyor, pek çok şey değişiyor. Bu açıdan da Diyanet İşleri Başkanlığının eğitim konusunda da imam hatip ve diğer mesleklerle ilgili kişilerin yetiştirilmesi konusunda yeni bir adım atma ihtiyacı ortada. O nedenle hükümet olarak yeni dönemde, 2018 yılı içerisinde Diyanet Akademisi diye yeni bir akademi kuracağız. Bu akademi müftü, vaiz, imam hatip, müezzin, kayyım ve kuran kursu öğretmenlerinin meslek öncesi eğitimi ve meslek içi eğitimleriyle ilgilenecektir. Bu yasa yürürlüğe girdikten sonra bir kişi doğrudan İlahiyat Fakültesini bitirse dahi imam hatip veya dini hizmetlerden herhangi bir göreve atanamayacaktır. Önce bu meslek öncesi eğitimi alacak, ondan sonra mesleğe kabulünü Din İşleri Yüksek Kurulu karar verecek, oradaki sınavları da geçecek ondan sonra o mesleğe başlayacak. Ne öğretilecek, eğitim süresi ne kadar sürecek hepsi yasada belirtilecek."

Bazı camilerde kıraatı iyi olmayan imam hatipler, ezanı iyi okuyamayan müezzinler olduğunu anlatan Bozdağ, "Tabii burada kıraat ilmi okutulurken musiki de nota da okutulacak ki işini daha başarılı yapsın. Belki bir iki sene atamalar olmayabilir. Vatandaşlarımız bu nedenle hükümetimizi eleştirebilirler ama buradan da sabır talep edeceğiz. Çünkü iki sene sonra çok iyi eğitim almış ve işini çok iyi yapacak kişiler atanmış olacak. Bu meslek sadece ilahiyatçılardan alınan eğitimle ifa edilemiyor." değerlendirmesini yaptı.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezinin Türkiye için son derece önemli olduğunu belirterek, "Diyanet İşleri Başkanlığı olarak İslami ilimlerin öğretilmesine son derece önem veriyoruz. Bu ilim müesseselerinde ilim adamı yetiştirmeye devam ediyoruz." dedi.

Erbaş, "Türkiye’ye örneklik teşkil edecek bu güzel ilim müessesesinin açılışını yapmayı nasip ettiği için Allah’a şükürler olsun. Bu ilim merkezinde İslami ilimlerin tamamı öğretilecek. Bunun yanında kıraat eğitimi de çok değerli hocalarımız tarafından verilecek. Bu tarihi mekanda, İslami ilimlerin tedris edileceği bu ilim merkezi İstanbul’a, Türkiye’ye ve İslam alemine hayırlı olsun." diye konuştu.
Açılışa, Bozdağ ve Erbaş'ın yanı sıra İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin, eski Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Diyanet İşleri Başkanlığı yöneticileri ve davetliler katıldı.

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1275 10 Aralık 2020 12:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 1979 08 Aralık 2020 18:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 768 08 Aralık 2020 17:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 715 08 Aralık 2020 12:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 797 04 Aralık 2020 13:56

Alt 10 Kasım 2017, 16:43   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11776
Beğendi:8957
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Yanlış anlayan çok haberi...bundan sonra imam hatip dahi olsa belli bir süzgeçten geçmeden atanamayacak.yani camilere daha profesyonel hocalar atanacak...

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: