Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Konusu

Konu Kimliği: Konu Sahibi Kara Kartal,Açılış Tarihi:  13 Mart 2024 (12:01), Konuya Son Cevap : 13 Mart 2024 (12:01). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Mart 2024, 12:01   Mesaj No:1
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 430
Beğenildi:3256
Beğendi:3721
Takdirleri:26098
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Umut'tan umudu kesmeyen hakim

Umut'tan umudu kesmeyen hakim

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde hakim, hırsızlık suçuyla birçok kez ceza alan 15 yaşındaki bir gence kitap okuma cezası verdi.
Türk adalet sisteminde örnek bir vicdani karara imza atan Hakim Turgay Nas: “Umut benden önce defalarca tutuklanmış.
Çocuk diye bıraktım ama bırakır bırakmaz aynı suçla geri döndü. Umut’tan umudum var, onun zamanına hükmedeceğim.
Çünkü hırsızlık için zaman lazım.
Hırsızlığa harcadığı zamanını orada harcayacak. O başkalarının malını çalıyor ben de onun zamanını çalacağım.” dedi.
Verdiği 65 kitaplık listeden mülakat yapacak.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

“Benden önce defalarca tutuklanmış. Ben de en az iki üç kez tutukladım, süresi doldu, çocuk diye bıraktım ama bırakır bırakmaz geri döndü. Bir görüntüde izledim mesela, camiye giriyor, bağış kutusuna bakıyor ki az para var. Değmez şeklinde bir hareket yapıyor, düşünüyor ama sonra o az parayı alıp gidiyor. Hep aynı suçlarla geri dönüyor. Ama bir çocuğun ıslah olması eğitimle alakalı, tutuklamakla olacak iş değil.” Hakim Nas, gözlemlediği bu süreçlerin ardından son olarak Umut’a kitap okuma cezası verdiğini ayrıca İŞKUR’a da yazarak, hangi mesleğe yatkınlığı varsa o kursa giderek bir meslek edinmesi için çabaladığını da kaydetti. Hakim Nas’a Umut ile aralarında neden hırsızlık yaptığına yönelik bir konuşma geçip geçmediğini sorduğumda ise, “Sordum. ‘Çevre kötü’ diyor, ama o çevreyi oluşturan aslında kendisi, hırsızlığın kaynağı kendisi” dedi.

‘HZ. PEYGAMBER ZALİM ÖMER’DEN HZ. ÖMER’İ ÇIKARDI’

Hakim Nas’ın “Umut’tan umudunuz var mı?” soruma verdiği cevaptaki bakış açısı ise modern dünyanın adalet sistemine dair birçok zorlu sorunun kapısını aralayacak nitelikte: “Bu çocuğun çevresindeki bağlantılarını değiştirirsek, bu çocuk değişirse toplum değişir. Bu çocuk toplumun kirli yüzü, bu çocuk hırsızlığı bırakırsa ordaki diğer çocuklar da bırakır. Bir insanın dünyaya bakışı değişirse her şey değişir. Algısı değişirse o insanı kazanmış oluruz. Bir insan yaratmak çok zor ama mümkün. Hz. Peygamber kızını diri diri toprağa gömen, katil ve zalim, kendisini öldürmeye gelen Ömer’den ‘Adalet mülkün temelidir’ diyen Hz. Ömer’i nasıl çıkarmış? Demek ki mümkün. Müşkül ama mümkün.”

Sizce mümkünmü?

Konu Sahibi Kara Kartal 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Alerjisi ve astımı olanlar çöl tozuna dikkat Sağlık / Beslenme Kara Kartal 0 9 26 Nisan 2024 18:03
Müge Anlı da şok eden rezalet üvey anne Çocuk ve Aile Sağlığı Kara Kartal 1 25 25 Nisan 2024 14:14
Kızıl ordu utancı Gündem/ Manşetler Kara Kartal 1 14 25 Nisan 2024 00:22
Patiswisi küflü çikolata değil, zehirli dil yıktı Gündem/ Manşetler Kara Kartal 0 9 24 Nisan 2024 17:16
Türkiye yüzyılını THY yaşıyor Gündem/ Manşetler Esma_Nur 2 21 24 Nisan 2024 12:29

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)