Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Sağlık-Yaşam/ Beslenme-Spor-Diyet > Kişisel Gelişim ve Psikoloji

Konu Kimliği: Konu Sahibi tevhid_,Açılış Tarihi:  20 Şubat 2018 (00:01), Konuya Son Cevap : 27 Nisan 2018 (18:05). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı6Kez Beğenildi
  • 5 Beğenilen tevhid_
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Şubat 2018, 00:01   Mesaj No:1
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
tevhid_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:tevhid_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 19457
Üyelik T.: 19Haziran 2012
Arkadaşları:25
Cinsiyet:byn
Memleket:Kubbetü`l–İslâm
Yaş:25
Mesaj: 378
Konular: 84
Beğenildi:146
Beğendi:141
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart **Bir Müslümanın Haftalık programı../medineweb

**Bir Müslümanın Haftalık programı../medineweb

Bir Müslümanın
Haftalık programı...


Hiçbir şey aniden olmaz, bir şeyleri başarmak için baştan başlamak gerekir ve başarı adım adım gelir. Sahildeki suya değmeden, okyanusa açılamazsın!

Hepimiz bir şeyler yapmak isteriz, hepimizin dönüm noktaları vardır. Ama durum öyle bir yere gelir ki bazen, nereden nasıl başlayacağımızı bilemez oluruz. O sırada bir desteğe, yol gösterene ihtiyaç duyarız. O sırada plan yapmak isteriz. Planlar hayatımızın hemen hemen her anında mevcuttur ama maalesef genel itibariyle plan yapan fakat uygulayamayan bir millet algısı vardır bizim için. Ancak biz bu bahaneye sığınıp, her şeyi arkaya atamayız.


* Çünkü biz Müslümanız, diğerlerinden farkımız olmalı.

Önceliklerimize, yapmamız gerekenlere karar verip ortaya planımızı koymalı ve uymalıyız.

Planlara uyulamamasının en büyük nedeni, kişinin kendisinden büyük planlar hazırlamış olmasıdır. Bu yüzden biz de sizlere ufak tüyolarla plan hazırlama yolları sunacağız. Örnekler göstereceğiz.

1) Dürüst Olun

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Kendinizi en iyi yine siz bilirsiniz. Hangi saatte nasıl olduğunuzu, neyi nasıl yapmayı sevdiğinizi, kapasitenizi, çevrenizi… O halde bir başkası sizin için ideal planı hazırlayamaz. En iyisini yine siz yaparsınız ama sizin de dürüst olmanız gerekir. Yapamayacağınız şeyleri yazmamanız lazım. Çünkü yapamadığınızda hayal kırıklığına uğrayıp, olmuyor diye planı kenara fırlatırsınız. Kendinizi de küçümsemeyin. Siz en iyisini yapabilirsiniz, o yüzden planınızı seviyenizin altında da tutmayın.


2) Günü Parçalara Bölün

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Hiçbirimizin gün boyu tek bir işi yok ya da tüm gününü tek bir işe verecek mecali de… O nedenle günü bölümlere ayırmalıyız. Hep tek tarafa çalışmak olmaz. Biraz öyle biraz böyle… Önce plana namaz vakitlerinizi yazın. Günü 5 e ölüp ona göre planlayın, faydasını göreceksiniz inşAllah. Daha sonra ise gün içi zorunluluklarınızı plana yerleştirmelisiniz. Okul, iş, ev işi vs. En son ise boşluklarınızı görür ve bunları iyi saptama fırsatı bulursunuz.3) Yapmak İstediklerinizi Sıralayın

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Mühim olan nokta tam da bu işte. Ne yapmak istiyorsunuz. Şu an neredesiniz ve bu plan sonucunda nereye varmak istiyorsunuz. Bulunduğunuz şartlar neler yapmanıza fırsat sunuyor. Bunları düşünüp, kenara not edin. Nihayetinde bu planı 1 hafta, 1 ay, 3 ay ya da 1 yıl uyguladıktan sonra elde etmiş olmak istediğiniz şeyler olmalı. İşte o istediklerinizi günlük ve haftalık olarak da ayırın. Haftalık olanı da hafta içi ve sonu diye ayırın.4) Kağıt Kalemi Alın

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]


İki tip plan hazırlamalıyız. Günlük ve haftalık. Öncelikle haftalık yapmak istediklerinizi listenizden işaretleyin. Örneğin, haftada 1 ayet ezberleyeceğim, haftada 1 gün siyer/ilmihal/hadis/tefsir vs okuyacağım, haftada 1 gün Arapça çalışacağım gibi… Daha sonra bunlar için doğru zamanları seçin. Mesela Arapça için en uygun zaman salı günü olabilir. Ezber içinse cumartesi. Bunları yerleştirin. Ardından günlük yapmanız gerekenleri belirleyin. Bunları belirli bir rutine oturtmalısınız. Mesela, günlük zikir, meal, Kuran okuma gibi. Bunlar içinde uygun zamanları saptayıp yerleştirin.5) Peki Haftada 1 Ne yapmalıyız?

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Bir Müslümanın haftalık programında şunlar yer alabilmelidir.

Haftada 1 gün Siyer/Hadis/Tefsir/İlmihal dersleri; (Belirli bir siyer kitabı seçin, haftada 1 günü bunun için saptayın. Mesela Pazartesi akşamları mutlaka 2 sayfa siyer okuyun.)

Haftada 1 gün Dil çalışın; Mesela Arapça birkaç kelime öğrenebilirsiniz. Sadece bu ilme niyet edin ve birazcık zaman ayırın. Bereketini görürsünüz. Ama başka bir dile merakınız varsa haftada bir gün onu da çalışabilirsiniz.


Haftalık Kitabım; okumalar çok önemli. Bunun için hedefleriniz olsun. Haftalık bir kitabınız olabilir.


Haftada 1 gün Ezber; haftada bir de olsa, 1 ayet bile olsa ezber yapmaya çalışın. Tefsir okurken, meal okurken hoşunuza giden bir ayeti ezberleyebilirsiniz.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Haftada 1 gün Kaza namazı; rahat olduğunuz 1 günü kazana namazı gününüz yapın. O gün ki 5 vakit namazın yanına birer de kaza ekleyin. Yalnızca bir gün bile yeter.

Haftada 1 gün Sünnet araştırın; kendinize haftalık bir sünnet belirleyin. Hem sünnet araştırmış olur, hem uygulamış olur, hem de faydalı şeyler yapmış olursunuz.

Haftada 1 gün Nafile oruç; haftada bir gününüzü de nafile veya kaza oruç gününüz yapabilirsiniz. Belki bu ayda 1 de olabilir. O bile güzel. Pazartesi veya perşembe olabilirse oruç gününüz çifte güzellik taşır inşAllah.

Dua günü; duanın günü mü olur demeyin, olmaz tabii. Ama bugün özel olmalı. Perşembe gecesinden söz ediyorum. Cumayı karşılarken birer Yasin, Amme, Tebareke okuyup tüm ölülerimizin ruhuna bağışlayıp, dua etsek. Bu bizde bir alışkanlık haline gelse, bereketini görürüz biizniAllah.Peki günlük ne yapmak lazım?

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Zikir; duyunca korkmamak lazım. Zira zor bir mesele değil. Mutlak olması gereken bir ibadet iken, yapması da bir o kadar basit. Sadece günümüzü doğru değerlendirmeliyiz. Okula, işe veya markete giderken yolda hemen günlük zikrimizi yapabiliriz. Bir yerde boş kaldığımız anda yapabiliriz. Elbette sadece ona odaklanarak zikirlerde yapmalıyız. Ancak bunlara ayırdığımız vakitler kısıtlı olabiliyor. Bunu ihmal etmektense vakti değerlendirmek daha güzel. Hem o küçük dediğimiz vakitleri de boş geçirmemiş, ağzımızı, yüreğimizi Allah lafzına alıştırmış oluruz. Manen de korunuruz.

Günlük Kuran okuma; mutlaka günlük Kuran okumalarımız olmalı. Namazlardan sonra ikişer sayfa okunabilir. Sabah ve yatsı bu konuda atlanamayacak fırsatlardır. Gün içinde dışarıdaysak abdestliyizdir muhtemelen. Boş vakitlerimizde 1 sayfa, 5 ayet olsun telefondan, kitaptan okuyabiliriz. Yanı sıra dinleyebiliriz de.

Benim saatim; bu planlara göre bakarsak elbette her güne farklı bir ilim konusu yer edecek. Fakat her gün en az 1 saat kendimize ayırmalıyız. İlim saati yapmalıyız. Neleri biliyoruz, nerelerde eksiğiz, muhakeme etmeli ve hepsinden ayrı bir meziyet edinmeliyiz. Allah yolunda kullanabileceğimiz bir meziyet. Bu saati de ona ayırmalıyız. Bu saatin sırları size kalmış artık.

Gece Tefekkürü; her gece uyumadan evvel günü değerlendirmek, şükretmek, istiğfar etmek, geleceğe ait planlar yapmak, geçmişi muhakeme etmek gerek. Zaten gece muhakemesi bir sünnettir. Hemde insana kendini planlama fırsatı sunar.

Ama her şeyin başı dua.*

Salih bir niyet ve dua ile haydi bismillah!

Paylaşmak Sünnetir…

SUFFAGAH
__________________
"İslâm; huzur ve güven"
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi tevhid_ 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
40. Yil Enstrümantal İlahiler/Ezgiler tevhid_ 0 529 21 Nisan 2018 01:58
**Bir Müslümanın Haftalık programı../medineweb Kişisel Gelişim ve Psikoloji Mihrinaz 1 753 20 Şubat 2018 00:01
Altın ve Bakır\film Videolar/Slaytlar tevhid_ 0 457 15 Şubat 2018 10:23
Şşş kızlar bağırmaz!/ film izle Videolar/Slaytlar mehmet akif2 5 739 07 Şubat 2018 14:43
Çocuğun Oyuncak Bebek ile Oynaması Caiz mi? Çocuk Ve Gençlik Eğitimi tevhid_ 0 623 02 Şubat 2018 14:47

Alt 27 Nisan 2018, 18:05   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Cinsiyet:Anne
Memleket:MEDİNEWEB
Yaş:41
Mesaj: 9.899
Konular: 928
Beğenildi:9119
Beğendi:7229
Takdirleri:16525
Takdir Et:
Standart

Bu programa ilaveler yapabilir, kendinize, temponuza göre ayarlamaları ilaveler yapabilirsiniz. Herşeyi bir anda yapmak imkansız oluyor. Öyleyse plan program şart. Burda önerilen haftalık programla, kuran okuma, ezber, hadis, tefsir, siyer, günlük okumalar yapmak kafanız daki karışıklığı giderecektir. Böylelikle hangisine vakit ayırsam birine zaman ayırsam diğeri kalıyor karmaşasından ve karışıklığından kurtulup, doğru bir adım atmış olursunuz..

Alın kağıdı kalemi elinize;
Yazın haftaları;
Günün hangi saati uygunsa size yapın çizelgenizi;
Derslerin isimleri
Ayıracağınız zaman;
Okunacak kitaplar;
Sosyal medyada geçireceğiniz zaman
Hatta bu hafta ne pişirsem

Mü'mince yaşamak için plan program şart.Yoksa hep "yaparım-yapsam-yapacağım-Of yapamıyorum - yetiştiremiyorum" vesveseleriyle hayatımızı şeytanın doldurmasına müsade ederiz.O da hiç zorlanmıyor zaten Gayret bizden unutmayalım..

Allah razı olsun bu güzel paylaşım için @[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]...
tevhid_ beğendi.
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
2. sınıf bahar dönemi haftalık ders listesi mehmet akif2 2.SINIF*Bahar Dönemİ* 8 05 Mayıs 2016 23:35
Haftalık Derslerim Gaye ve Endişe../Erkam Taylan Erkam Taylan Üyelerimize Ait Makaleler 2 22Haziran 2015 01:12
2. sınıf güz dönemi soru-cevap haftalık ders listesi mehmet akif2 İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar 13 27 Ocak 2013 21:46
Haftalık Namaz Tablosu 2 temha2009 Namaz-Abdest-Teyemmüm 2 22 Temmuz 2012 01:35
Bir Haftalık Evliya Olmak Nasıl Bir Duygu Okuyalım:) MERVE DEMİR Fıkralar-Hikayeler 8 25Haziran 2009 10:49

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.
     

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb   Medineweb   Medineweb   Medineweb   www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296