Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi neslihan,Açılış Tarihi:  23Haziran 2007 (21:25), Konuya Son Cevap : 11 Ocak 2022 (16:24). Konuya 34 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Eylül 2007, 23:02   Mesaj No:31
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:CaferTayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 89
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 227
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: İlim Öğrenip Onunla Amel Edelim

evet bunca ince çizginin bazen aşılıp bazen altında kalınan güzel ama
nasibin hikmetçesini yakalama gayretini göz ardı ederek kah nefsi tahriklerin
kah buna ayna olanların bu tahriklerden gizli haz alma gayretlerinin sonunda ginede ibretli
ve bir okadarda herkezin payına düşeni alacağı harika bir çalışma oldu.
tüm tarafların gayretlerini rabbim mükafatlandırsın tabiki niyetlerine göre
sevgi değer muhatab kardeşime incinmeden algılaması açısındanşu örneği sunayım
şehadette neden eşhedüenne muhammeden abduhu ve resuluh diyoruz
mesela lailahe illallah der muhammed resulullah ile iman etmiş olamazmıyız
sizde bilirsinizki her bir olayın bir de hikmet kavramı var ve siz ön yargısız bakabilirseniz
bu gayretin ardındaki sırlar sanırım sizlerede yansıyacaktır
ne varkı değil ilahiyat ezher bile olsa inkişaf edememişse
hikmet pınarları akmıyor malesef
en iyisi bir de ön yargısız ve eleştirisiz yorumlamaya çalışsak
bu formdaki birliktelikleri görün ozaman neler oluşacak muhabbet ve uhuvvet adına
bir misalin harika hikmetlerini göz ardı edip sebeb sonuç veya sen yalnış ben doğru gibi bir yaklaşım sanırım konunun muhatabı neslihan kardeşimize bir haksızlık olmuyormu dersiniz
bütün bunların özünden yola çıkarak bir hayli gayretlerin sonucu oluşan bu güzel forma eneyi katarak nefis cengi çıkarmadan payımıza düşenleri alarak eyvallah desek ne güzel olur değilmi güzel kızım
hem bu sizin doktoranızada veya mastırınızada katkı oluşturur kanaatindeyim
sözlerimi gün görmüş ve uzun yılların deneme yanılmalarında nefsini tezkiye ile
meşkul olan bir avami kişi olarakta alabilir
gerekirse banada bu sözlerimden mütevellit payıma düşeni verebilirsiniz
ama unutmayınki dos ac söylese bile o söz hikmetle tatlanır.
Alt 23 Aralık 2009, 20:13   Mesaj No:32
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Konular: 392
Beğenildi:19
Takdirleri:87
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı
alimin uykusu cahilin ibadetinden üstünder derken,alimin pısırık uykuda olanı değil,mecaz manada alimlerin uykusu bile değerli demek istedim sizin anladığınız anlamda değil..
iman olmak şartıyla profilini çizdiğiniz bir bilim adamı islamda alimler zümresindedir elbette bir farkla günahkar alim.
ben insanlara faydalıyım diye,buluş icat buldum diye,ibadetlerden Allaha karşı sorumluluğum bu noktada çalışmalarımla halledilsin mantığı kuranla çelişir.
kuranın çizdiği frofil:iman-ahlak-ibadet-muamelat(topluma karşı sorumluluğu yaşantısı faydası vs)
bir insana benzetelim;tüm organları hazır mukemmel sağlıklı ama,ruhsuz cansız...neye yarar.veya ruhu canı yerinde ama midesi aklı beyni kalbi sakat...bu neye yarar.?
islam hepsinin bir arada olmasıyla meydana gelen profili yeğler.
saygılar

Alt 07 Şubat 2010, 16:12   Mesaj No:33
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Konular: 71
Beğenildi:4
Takdir Et:

Tatbik etmediği zaman ilminin ona hiç bir faydası yoktur. İlim okumak, o ilimle amel etmek.. İşte tasavvuf bundan başka bir şey değildir. Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur(Bakara; 152)
Alt 30 Ekim 2010, 19:37   Mesaj No:34
Durumu:Ahmett isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 3302
Üyelik T.: 29 Ağustos 2008
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Faydalı ve faydasız ilim ayrımı nedir?

Sadece dini bilimler kastedilmiyor öyle değil mi?

Eğer öyle ise dini anlamda ibadetini yerine getirmemiş ama bütün insanlık için çalışmalar yapmış bilim adamlarına yaklaşım nedir? Ki bunların bir kısmının müslüman olmadıklarını düşünürsek.

Pozitif bilimleri faydasız ilim saymak doğru mudur? Bazı açıklamalarda ilimden bahsederken sadece tasavvuftan bahsedildiğini gözlemliyorum.
Alt 11 Ocak 2022, 16:24   Mesaj No:35
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Alıntı:
z-eynep Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Faydalı ve faydasız ilim ayrımı nedir?

Sadece dini bilimler kastedilmiyor öyle değil mi?

Eğer öyle ise dini anlamda ibadetini yerine getirmemiş ama bütün insanlık için çalışmalar yapmış bilim adamlarına yaklaşım nedir? Ki bunların bir kısmının müslüman olmadıklarını düşünürsek.

Pozitif bilimleri faydasız ilim saymak doğru mudur? Bazı açıklamalarda ilimden bahsederken sadece tasavvuftan bahsedildiğini gözlemliyorum.
Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hocam öncellikle islam bilim düşmanı değil bilakis bilimin ilimin merkezi dostu tavsiyecisi hatta ilk emri diyebiliriz.
ilimler tasnif buyurduğunuz gibi islamda pozitif negatif ayrımı yoktur.bütün insanlığın yararına olan her ilim islamda farzdır.tıp ilmi,anatomi,coğrafya,matematik vs hepsinin kaynağı genelde islam alimleridir malumunuz.
batı yuzunu yıkamasını bilmediği dönemlerde bu ilimler populerdi islam aleminde...
islam ilimleri tasnif etmez,metodu tüm ilimlere islami gözlükle,kurani ruhla,nebevi ferasetle bakmayı yeğler.
hangi ilmi ele alsak alalım,islami gözlükle bakıldığında varacağımız nokta Allah cc dur.bu cihetle islamın ilimlerle proplemi yoktur,yalnış numara gözlük kullananlara doktora git der
Alıntı:
Ben çok daha küçük boyutlu düşünüyorum kusura bakmayın.

Sorum şuna yönelik bakınız. Bir insan düşünün ki belki tüm insanlık için büyük şeyler yapamıyor ama oturup kendi konusunda çalışmalar yapıyor yani bilimle uğraşıyor. Ama ibadet boyutu sizin deyiminizle güdük kalmış. Bu insan belki Allahı reddetmiyor ama ona olan vazifelerini de yerine getirmiyor. Şimdi sizce bu insan Allah katında değersiz midir?

Ve yine bir insan düşünün ki alnı secdeden kalkmıyor ya da tümüyle ibadetine hassas. Gelgelelim ki bilimle alakası yok ve ibadeti sadece kendisi için. Şimdi bu insan mı yoksa diğeri mi daha değerlidir?

Bana kısa ve öz olarak söyleyin. Arapça terimler bana gerçekten çok yabancı geliyor.

islamiyetin bilime bakış açısından elbette eminim. Ancak bilime bakış açısı genelde çarpıtılmış ve diğer bilimleri dışlar hale getirilmiş. Birşeyler eksik ama ne bilmiyorum.

Bir yerlerde bazı yanlışlar ama bunun sorumlusu kimler onu biliyorum ama açıkçası konumuz bu değil şu an.

Kısa ve öz.

Kimdir daha değerli olan?

Ayrıca bir diğer soru: Kur an dinleme bölümünde diyelim ki kapandı, kaldığımız yerden devam etme şansı yok mu yoksa sure baştan mı dinlenmeli? Burası yeri değil ama admin bunu da belirtirseniz ayrı bir mesaj yazmam gerekmeden bunun yanıtını da almış olurum diye düşündüm.

İyi geceler dilerim. Saygılar

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
alimin uykusu cahilin ibadetinden üstünder derken,alimin pısırık uykuda olanı değil,mecaz manada alimlerin uykusu bile değerli demek istedim sizin anladığınız anlamda değil..
iman olmak şartıyla profilini çizdiğiniz bir bilim adamı islamda alimler zümresindedir elbette bir farkla günahkar alim.
ben insanlara faydalıyım diye,buluş icat buldum diye,ibadetlerden Allaha karşı sorumluluğum bu noktada çalışmalarımla halledilsin mantığı kuranla çelişir.
kuranın çizdiği frofil:iman-ahlak-ibadet-muamelat(topluma karşı sorumluluğu yaşantısı faydası vs)
bir insana benzetelim;tüm organları hazır mukemmel sağlıklı ama,ruhsuz cansız...neye yarar.veya ruhu canı yerinde ama midesi aklı beyni kalbi sakat...bu neye yarar.?
islam hepsinin bir arada olmasıyla meydana gelen profili yeğler.
saygılar:101:
Alıntı:
bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş..bir insanı kurtaran da bütün insanlığı kurtarmış demektir öyle değil mi?

peki bir insanı değil binlerce insanı akademik çalışmaları ile kurtaran ama dindir olmayan o bilim adamı bu kadar çabuk çöpe atılmayı ne kadar hak eder ki?? mantığım almıyor kusura bakmayın..

sadece kendisi için ibadet edenle başkaları için çalışan arasında kendisi için ibadet edenden yana terazinin ağır basıyor olması da yine mantığa uymuyor sanki.. bir kopukluk var bir yerlerde.. benim bakış açım mı yoksa sorun? anlayabilmiş değilim...
Alıntı:

sorumla ilgili olarak ise şunu söyleyeceğim. sanırım yanıtımı aldım. oldukça katı bir yaklaşım bence. bence bu konuda da her konuda olduğu gibi takdir Allahındır. Onun bu kadar katı olduğunu düşünmüyorum. Defalarca günah işleyen insanlara hala nasip kısmet vermeye devam eden yüce varlık bu kadar katı olamaz bence.

Kendi görüşüm.

saygılar.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: