Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader

Konu Kimliği: Konu Sahibi Nesli_Nur,Açılış Tarihi:  08 Nisan 2013 (22:06), Konuya Son Cevap : 17 Eylül 2021 (12:52). Konuya 4 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen su damlası
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08 Nisan 2013, 22:06   Mesaj No:1
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Nesli_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nesli_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20510
Üyelik T.: 01 Ekim 2012
Arkadaşları:24
Konular: 166
Beğenildi:76
Beğendi:1
Takdirleri:187
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
...cennete götüren altı şey...

...cennete götüren altı şey...

Cennete götüren altı şey

Yalan söylemeyi terk et!

Kıymetli Kardeşlerim. Ahmet b. Hanbel rahmetullahi aleyhininin Müsned’inde geçen bir hadis-i şerifte, Fahr-i Kâinat sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz şöyle buyuruyorlar: “Bana altı şey hakkında yürekten söz verin, ben de size cenneti söz vereyim.” (Müsned, 5/323)

Birincisi, konuştuğunuz zaman doğru söyleyin, yalan söylemeyin! Yalan ile iman bir arada bulunmaz. Bir defa yalan söyleyene, Cenâb-ı Hak üç defa lanet ediyor.

Adamın birisi mübarek bir zata varıp şöyle diyor:

- Efendim benim birçok kötü huylarım var, onları terk etmeye karar verdim. Önce hangisini terk edeyim?
- Yalan söylemeyi terk et evladım!

Adam, samimî olarak yalan söylememeye söz veriyor. Daha sonra başka bir kötülük işleyeceği zaman, şöyle düşünüyor kendi kendine: “Ben bu işi yapınca sorsalar, ‘Sen mi yaptın?’ diye; doğru söylesem rezil olurum, yalan söylememeye de söz verdim. Mecburen vazgeçiyor.
Böylece sadece yalanı terk etmesi, diğer bütün kötü huyları bırakmasının anahtarı oluyor.

Sözünde dur!

İkincisi, vaadttiğiniz zaman, onu yerine getirin! Söz verdiğiniz vakit sözünüzde durun. Meselâ, biz, ruhlar âleminde Allah'ımıza söz verdik, “Evet Rabbimizsin” dedik.

Namaz kılacağız, oruç tutacağız, zekât vereceğiz, anaya babaya itaat edeceğiz, komşularımızla iyi geçineceğiz, faizden, kumardan, içkiden uzak duracağız. Çünkü orada vaadettik, burada vaadimizi tutacağız inşaallah.

Münafığın üç alameti var: Söylerse yalan söyler, söz verirse sözünden döner, emanete hıyanet eder. (Elvâ'du ked deyn) “Vaad borç gibidir.” “Falan gün gel, paranı vereyim” demişseniz, yerine getirmelisiniz. Çok zarurî bir mazeret olmadan ihmal etmek, caiz değildir.

Emaneti gözet!

Altı şarttan üçüncüsü, emanete riayet etmek. Emaneti kendi malımız gibi muhafaza edeceğiz. Cenab-ı Hak yerlerin ve göklerin kabul etmediği en büyük emaneti insanoğluna verdi. Gıybet, dedikodu, iftira etmeyeceğiz. Kulak verdi; kötü sözleri dinlemeyeceğiz, Kur'an dinleyeceğiz, nasihat dinleyeceğiz.

Namuslu ol!

Dördüncü, namusu haram fiillerden korumak: Yani edep yerlerimizi, iffetimizi bozacak davranışlardan muhafaza edeceğiz.

Gözlerini koru!

Beşincisi, gözleri kötü bakışlardan korumak: Allah’ımız, başkalarının malına bakıp da hasetlik etsin diye vermedi gözümüzü. Elin ırzına, namusuna şehvetle baksın diye vermedi. Televizyonların çirkin programlarında çürütsün diye vermedi. Kur'an okusun, âlimlerin yüzüne baksın, Beytullah’ı seyretsin diye verdi. Direksiz duran göklere, yerden fışkıran sulara, bir damla sudan nasıl yaratıldığımıza baksın da ibret alsın diye verdi.

Zina, yalnız bilinen şekilde olmaz. Size mahrem olmayanların yüzüne bakmanız göz zinası, beraber oturarak konuşup gülüşmeniz, dil zinası olur. Allah’ımız muhafaza buyursun.

Eline sahip çık!

Altıncısı, elleri, şer'an caiz olmayan şeylere dokundurmaktan korumak. Ellerimizi elin namusuna değmekten, hırsızlıktan, haksızlıktan ve diğer yasaklardan koruyacağız ki Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellemin müjdesine nail olup Cenneti kazanalım!

Hamdolsun âlemlerin Rabbi olan Allah'a…

(alntdr)

Konu Sahibi Nesli_Nur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
inşikak süresini tanıyalım.. Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 7 2656 26Haziran 2015 15:55
muttaffifin suresini tanıyalım.. Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 10 5238 24Haziran 2015 15:17
Kıyamet Suresini Sorularla Tanıyalım Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 11 6169 28 Nisan 2015 17:18
Tahrim Süresini Tanıyalım Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 11 5551 03 Mart 2015 07:46
Casiye Süresini Tanıyalım Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 9 3065 28 Ekim 2014 07:36

Alt 14 Ağustos 2014, 18:30   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Beytül Ahzan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Beytül Ahzan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 44651
Üyelik T.: 03 Temmuz 2014
Arkadaşları:13
Memleket:istanbul
Konular: 96
Beğenildi:41
Beğendi:0
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: ...cennete götüren altı şey...

Alıntı:
Nesli_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Cennete götüren altı şey

Yalan söylemeyi terk et!

Kıymetli Kardeşlerim. Ahmet b. Hanbel rahmetullahi aleyhininin Müsned’inde geçen bir hadis-i şerifte, Fahr-i Kâinat sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz şöyle buyuruyorlar: “Bana altı şey hakkında yürekten söz verin, ben de size cenneti söz vereyim.” (Müsned, 5/323)

Birincisi, konuştuğunuz zaman doğru söyleyin, yalan söylemeyin! Yalan ile iman bir arada bulunmaz. Bir defa yalan söyleyene, Cenâb-ı Hak üç defa lanet ediyor.

Adamın birisi mübarek bir zata varıp şöyle diyor:

- Efendim benim birçok kötü huylarım var, onları terk etmeye karar verdim. Önce hangisini terk edeyim?
- Yalan söylemeyi terk et evladım!

Adam, samimî olarak yalan söylememeye söz veriyor. Daha sonra başka bir kötülük işleyeceği zaman, şöyle düşünüyor kendi kendine: “Ben bu işi yapınca sorsalar, ‘Sen mi yaptın?’ diye; doğru söylesem rezil olurum, yalan söylememeye de söz verdim. Mecburen vazgeçiyor.
Böylece sadece yalanı terk etmesi, diğer bütün kötü huyları bırakmasının anahtarı oluyor.

Sözünde dur!

İkincisi, vaadttiğiniz zaman, onu yerine getirin! Söz verdiğiniz vakit sözünüzde durun. Meselâ, biz, ruhlar âleminde Allah'ımıza söz verdik, “Evet Rabbimizsin” dedik.

Namaz kılacağız, oruç tutacağız, zekât vereceğiz, anaya babaya itaat edeceğiz, komşularımızla iyi geçineceğiz, faizden, kumardan, içkiden uzak duracağız. Çünkü orada vaadettik, burada vaadimizi tutacağız inşaallah.

Münafığın üç alameti var: Söylerse yalan söyler, söz verirse sözünden döner, emanete hıyanet eder. (Elvâ'du ked deyn) “Vaad borç gibidir.” “Falan gün gel, paranı vereyim” demişseniz, yerine getirmelisiniz. Çok zarurî bir mazeret olmadan ihmal etmek, caiz değildir.

Emaneti gözet!

Altı şarttan üçüncüsü, emanete riayet etmek. Emaneti kendi malımız gibi muhafaza edeceğiz. Cenab-ı Hak yerlerin ve göklerin kabul etmediği en büyük emaneti insanoğluna verdi. Gıybet, dedikodu, iftira etmeyeceğiz. Kulak verdi; kötü sözleri dinlemeyeceğiz, Kur'an dinleyeceğiz, nasihat dinleyeceğiz.

Namuslu ol!

Dördüncü, namusu haram fiillerden korumak: Yani edep yerlerimizi, iffetimizi bozacak davranışlardan muhafaza edeceğiz.

Gözlerini koru!

Beşincisi, gözleri kötü bakışlardan korumak: Allah’ımız, başkalarının malına bakıp da hasetlik etsin diye vermedi gözümüzü. Elin ırzına, namusuna şehvetle baksın diye vermedi. Televizyonların çirkin programlarında çürütsün diye vermedi. Kur'an okusun, âlimlerin yüzüne baksın, Beytullah’ı seyretsin diye verdi. Direksiz duran göklere, yerden fışkıran sulara, bir damla sudan nasıl yaratıldığımıza baksın da ibret alsın diye verdi.

Zina, yalnız bilinen şekilde olmaz. Size mahrem olmayanların yüzüne bakmanız göz zinası, beraber oturarak konuşup gülüşmeniz, dil zinası olur. Allah’ımız muhafaza buyursun.

Eline sahip çık!

Altıncısı, elleri, şer'an caiz olmayan şeylere dokundurmaktan korumak. Ellerimizi elin namusuna değmekten, hırsızlıktan, haksızlıktan ve diğer yasaklardan koruyacağız ki Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellemin müjdesine nail olup Cenneti kazanalım!

(alntdr)
ALLAH razı olsun...
Alt 03 Mayıs 2015, 02:27   Mesaj No:3
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:`Şehadet.. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 46409
Üyelik T.: 24 Kasım 2014
Arkadaşları:0
Memleket:İstanbul.
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: ...cennete götüren altı şey...

Ilk uc madde cokta uzak gelmemesi lazim bizlere cunku munafikligin 3 alameti..
Rabbim bizleri yolumuzdan sasirtmasin..
Allah razi olsun kardesim..
Alt 07Haziran 2019, 08:32   Mesaj No:4
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 695
Beğenildi:8128
Beğendi:9305
Takdirleri:25516
Takdir Et:

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."
Alt 17 Eylül 2021, 12:52   Mesaj No:5
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 695
Beğenildi:8128
Beğendi:9305
Takdirleri:25516
Takdir Et:

Gözlerini koru!

Kara Kartal beğendi.

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: