Konu Başlıkları: Risale-i nurdan Cümleler...
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19 Aralık 2007, 11:45   Mesaj No:11

EbdA

Medineweb Aktif Üyesi
EbdA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EbdA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 458
Üyelik T.: 23 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 13
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Risaleden Cümleler...

...İşte o bataklık ise, gafletkârane ve dalâlet-pîşe olan sefihane hayat-ıiçtimaiye-i beşeriyedir. O sarhoşlar, dalâletle telezzüh edenmütemerridlerdir. O mütehayyir olanlar, dalâletten nefret edenlerdir;fakat çıkarmıyorlar.. kurtulmak istiyorlar, yol bulamıyorlar..mütehayyir insanlardır. O topuzlar ise, siyaset cereyanlarıdır. Onurlar ise, hakaik-ı Kur'aniyedir. Nura karşı kavga edilmez. Ona karşıadâvet edilmez. Sırf şeytân-ı racîmden başka ondan nefret eden olmaz.İşte ben de Nur-u Kur'anı elde tutmak için,

اَلْبَاقِى هُوَ الْبَاقِى
اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَالشَّيْطَانِ وَالسِّيَاسَةِ (Allahım! Şeytanın ve Siyasetin Şerrinden sana sığınırım) deyip, siyaset topuzunu atarak, iki elimile nura sarıldım.Gördüm ki: Siyaset cereyanlarında; hem muvafıkta,hem muhalifte, o nurların âşıkları var. Bütün siyaset cereyanlarının vetarafgirliklerin çok fevkinde ve onların garazkârane telâkkiyatlarındanmüberra ve sâfi olan bir makamda verilen ders-i Kur'an ve gösterilenenvâr-ı Kuraniyeden hiçbir taraf ve hiçbir kısım çekinmemek ve ittihametmemek gerektir. Meğer dinsizliği ve zındıkayı siyaset zannedip onatarafgirlik eden insan suretinde şeytanlar ola veya beşer kıyafetindehayvanlar ola. «Elhamdülillâh» siyasetten tecerrüd sebebiyle, Kur'anınelmas gibi hakikatlarını propaganda-i siyaset ittihamı altında camparçalarının kıymetine indirmedim. Belki gittikçe o elmaslar,kıyametlerini her taifenin nazarında parlak bir tarzda ziyadeleştiriyor.وَقَالُوا اْلحَمْدُ لِلّهِ الَّذِى هَدَينَا لِهذَا وَمَا كُنَّالِنَهْتَدِىَ لَوْلاَ اَنْ هَدَينَا اللّهُ لَقَدْ جَاءَتْ رُسُلُرَبِّنَا بِاْلحَقِّ
SAİD NURSÎ