Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23 Aralık 2011, 17:47   Mesaj No:36

aslıı

Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:17
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Ben Bilmem Şeyhim Bilir (mi acaba? )

sen gerçekden şeyh demek ne demek bilmiyosun bizimde baglandıgımız bi kapı var açık açık söylüyüm ismail aga cemaati mahmut efendi hazretleri ve ben gittim medreselerdede kaldım ama senin dedigin gibi insan üstü olaylar sergiliyo uçuyo kaçıyo gibi bi durum hiç duymadım cemaatten oralar ilim yuvası ve şeyhlerde o ilim yuvalarının baş tacı çünkü onlardan ögreniyoruz ilmi islamı kuranı sünneti onların ışık tutması ile daha iyi anlıyoruz mesala en basit oruç konusu orucu bozanlar mekruhları müstehapları bunları alimler kurandan hadisden hüküm çıkartıp bizlere sunmasaydı bizler nereden bileciktik kim ögretecekti bizi bunları şunu bilki her zaman islamın başında bi yol gösterici olmuştur mesala peygamberimiz vefat ettiginde niçin hz ebu bekir islam liderligini yaptı o vefat edince hz ömer hz osman hz ali vs... neden başa geçti çünkü islamı savunacak insanlara yol gösterecek kuranı sünneti hadisi anlatacak gerçek bi allah dostuna her zaman ihtiyaç duyulmuştur sen okula gittiginde neden dersi ögretmen anlatıyo biz kendimiz okuruz dedin mi ? şimdi diyeceksin ki biz ögretmeni olagın üstü bi varlık gibi görmüyoruz diycen ama güzel kardeşim bizlerde olagın üstü bi varlık görmüyoruz bunu anlayın bana bi harf ögretenin kırk yıl kölesi olurum misali bize verdigi emek islama yetiştirdigi mücahitlerden dolayı çok seviyoruz ama bu degil ki tüm yanlışları ile onu seviyoruz hayır bi şeyh dedihimiz dini lider olarak ögretici olarak tanıdıgımız insan bize ayete hadise ters bişey dedigi zaman tabiki orayı terk eder yanlış kapı olduguna kanaat getiririz bunun bi çok örnegide var yaşantımda tanıdıgım kişilerde ben seni gayet iyi anladım kardeşim senin tepkin allah rasılunü sünnetini kuranı bırakıp körü körüne bi kapıya baglanan oranın mucezevi olaylarına bakan yani işte benim şeyhim uçar kaçar bu gece yanıma geldi beni namaza uyandırdı tehlikeden korudu filan gibi uydurmalar yok degil var tabiki allah doslarının kerametleri vardır ama bunların allah tarafından oldugunu idrak etmek gerek benim anlatmak istedigim bu tarikat denen yolda çok alim allah dostları oldugu gibi sapıtmış kurandan haberi olmayan insanları şeyh ilan eden kimselerde var bu konuda haklısın ama tüm cemaatleri tüm allah dostu şeyhleri buna baglama çünkü hepsi bi degil inan bi degil burda sen tüm şeyh ve müridlerini eleştirmek yerine kardeşlerim körü körüne bi yere baglanmayın araştırın ve ona göre ilim alacak meclisler arayın demek daha dogru ve hayırlı olur çünkü gerçekden allah dostu insanları bu gruba koyarsan haklarına girmiş olursun ki bundan allah ve rasulü razı olmaz ve eger senin dedigi gibi olsaydı yani ben bilmem şeyhim bilir olsaydı peki medreselerde nden tefsir kelam fıkıh dersi ögretiliyo neden hafız yetiştiriliyo neden gece gündüz dışarı çıkılmadan haftalarca ilim ögreniliyo sence ben bilmem şeyhim bilin diyen bi cemaat grubu neden ilim alıyo oturur ne gerek var bu ilimleri almaya şeyhim bilir der oturur ama bizler öyle yapmıypruz o kapılarda ilim alıyoruz bize bu imkanı sunan ve talebeler yetiştiren hocamıza mürşidimize minnattar oluyoruz seviyoruz sayıyoruz ama sen böyle tüm cemaat şeyhi olan insanlara bunu söylüyerek iftira atıyosun ve sen hepimizin hakkına giriyosun güzel kardeşim evet şöyle bi konu var biz ilmimizi alıyoruz ve bazen bilmedigimiz kurandan hüküm çıkaramadıgımız şeyler oluyo çünkü hüküm çıkaracak ilmimiz yok ayrıntılı yerlerde ve bazen soruluyo özellikle fıkhi sorular ve biz cevap veremedigimizde cahilligimizden dolayı rabbim ilim verir inşallah o zaman diyoruz ki bu konuda bilgim yok ama ilmi yüksek bi bilir kişiye hocamıza yahut talebelerine sorarım bakalım araştıralım diyoruz bunda bi yanlışlık bişey oldugunu sanmıyorum bilmiyosan bi bilene sormak gerek bizde bilmiyosak bakıcaz önce kurana sonra hadis ve sünnete sonra alilerin görüşüne baş vurcaz öylede yapıyoruz senin dedigin gibi bi durum asla söz konusu bile olamaz o yüzden kimsenin vebaline girmemek ve her cemaati bir tutmamak ve bi kaç yanlışı tüm cemaat gruplarına maal etmemek gerek aeo selametle