Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22 Mart 2012, 13:36   Mesaj No:24

mehmet akif2

Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: önlisans ilahiyat 1. sınıf arapça soruları

Alıntı:
mehmet akif2´isimli üyeden alıntı [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
اقام (egame) baştaki elifin üzerinde hemze var ama ben netteki klayeden yazdığım için yazamadım

fecr hocam sormak istediğim benim kitabımda buna değişik misal fiile örnek olarak çekimini yapmış

ben ortasındaki elife göre ecvef fiil derdim

ya da başındaki hemzeli elife göre mehmuz fiil

sormak istediğim bu fiilin çeşide ne ve

fiilin başında hemzeli elif olunca herzaman mehmuz fiil sayılır yoksa sayılmaz mı

fecr hocamın yanıtı
اقام fiili illetli bir fiildir. Yani kök harflerinden birisi illetlidir.Öncelikle fiillerin bölümlerini netleştirmemiz lazım.

Fiil, kökünü meydana getiren harflerin cinsi bakımından böyle 7 bölümde incelendiği için, bu yedi bölüme “el-Aksamu’s-Seb’a” denir.

1-Salim Fiil: Kökünü teşkil eden harfler içinde hemze veya illet harfi bulunmayan, aynı harften de iki tane bulunmayan fiildir.

Sevindi فرح

2-Mehmüz Fiil: Kökünü teşkil eden harflerden biri hemze olan fiildir.

Okudu قرأ sordu سأل izin verdi اذن

3-Muzaaf Fiil: Kökünü teşkil eden harflerden ikisi aynı olan fiildir.

Serpti رش Uzattı مد yardı شق

4-Misal Fiil: Kök harflerinin ilki vav yahut ya olan fiildir.

Buldu وجد gerekti وجب uyandı يقظ

5-Ecvef Fiil: Kökünü teşkil eden harflerden ortadaki harf illet harfi (ا و ى ) olan fiildir.

Der يقول dedi قال yürür يسير yürüdü سار

6-Nakıs Fiil: Kök harflerinden sonuncusu illet harflerinden biri olan fiildir.

Korktu خشى çağırdı, dua etti دعا

7-Lefif Fiil: Lefif fiilin 2 harfi birden illetlidir. Bu iki illet harfi bitişik olursa o fiil makrun lefif, ayrı olursa mefruk lefif’dir.

Makrun Lefif: dürdü طوى Mefruk Lefif: korudu وقى

اقام fiili sülasi mezid fiillerinden olup قام fiilinin أَفْعَلَ kalıbındandır. Dolayısıyla salim fiil değil ECVEF FİİL olması gerekir.
Baştaki "elif" harfi kalıba uygun olarak getirilmiş. Fiillerin hangi fiil olduğunu bilmek için esas kök harfine bakmak lazım.