Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07 Ocak 2013, 20:58   Mesaj No:37

bilinmez

Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Standart Cevap: Bu Haftanın Misafiri ''bilinmez'' Kardeşimiz

Alıntı:
taycan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
s.a
ben de hayatımı Kur'an ve Sünnet şablonuna koyarak hareket etmeye çalışıyorum;bunun için hergün düzenli ayeti kerime-hadis-i şerif okumaları yaparım(sınav zamanı vb istisnaları oluyor),sizin özellikle tavsiye ettiğiniz tefsir külliyatları var mı?ben eş zamanlı olarak;razi-tefsiri kebirinden-ismail hakkı bursevi'nin ruhul beyanından,elmalılı hamdi yazırın hakk dininden karşılaştırmalı okumalar yapıyorum;ayrıca meal okumalarımı ibni kesirin muhtasarından ve mevdudinin tefhiminden takib ediyorum;bu eserler ve müellifleri hakkındaki görüşleriniz nelerdir;bir de said nursinin nurlarında gerçekten mütevatir hadislerle ters düşen vb yorumların yanında bakıyorsunuz farklı bir konuda hayranlık uyandıracak bakış açıları getiriyor,özellikle çevremizdeki insanların islamına vesile olmak için istifadeli olabiliyor,ilahiyat alt yapısı olan arkadaşlarla okumalar yapıp anlamaya çalışıyoruz;bu eserin müellifi aynı anda bir yerde mütevatire zıt yorum yaparken diğer tarafta son derece iman hakikatleriyle uygun ve hatta onu bir ömür müdafaa eden yorumları getiriyorsa , acaba biz mi anlayamıyoruz ve yanlış değerlendiriyoruz? selam ve dua ile

Sayın taycan Allahın bizden istediği,toplumun etkileneceği farklı bi bakış açısı değil,TEVHİDİ bi bakış açısıdır.yani hak ne dir ,batıl nedir onu ortaya koymaktır..Örneğin ibrahim peygamberin zamanındaki insanlar güneşin doğudan doğup batıdan battığını bilmiyorlarmıydı,tabiki biliyorlardı bu insanların bilmediği bunu yapanın GÖKLERİN RABBİ OLDUĞU GİBİ SOSYAL HAYATINDA RABBİ oluşuydu,bunlar güneşin rabbini değil nemrudu sosyal hayatın rabbi olarak tanıyor ve bu yüzdende onlar için Allahın hükmü değil,nemrudun hükümetinin hükmü sosyal hayatta geçerliydi,ibrahim peygamberede, GÜNEŞİ KİM DOĞUDAN DOĞURUYOR VE BATIDAN BATIRIYORSA sosyal hayatında RABBİDE ODUR,OLMAYA LAYIKTIR diye TEVHİDİ Bİ bakışla halka hakkı ve batılı görmelerini sağlıyordu,yani sizler veya bizler çevremize SOSYAL HAYATATaDA HÜKMÜ GEÇERLİ Bİ ALLAHIN olması gerektiğinin mi bakış açısını görmeye çalışıyoruz,veya bunun içinmi okuyoruz,öğreniyoruz,yoksa Allahtan daha çok merhametli olmaya soyunup,ya işte sosyal hayatta ALLAHIN HÜKMÜ OLMASADA ,ibadethanelere hapsedilen bi Allahın hükmü var buda yoktan iyidire mi gidiyoruz...

Arkadaşım okuduğumuz kuran ve hadisler,tefsirler,kitaplar bizi uyutuyormu,yoksa uyanıklığamı teşfik ediyor,hangisi bizi tetikliyorsa o kitap doğru bi kitaptır,sahaay inmeyen hakkı haykırmaya teşfik etmeyen kuran okuması olsada yanlış okunmuş demektir..

örneğin benim okuduğum kuran bana şunu öğretiyor,yaşadığın türkiyede 70 milyonu aşan ve kendine müslüman diyen bi topluluk var ama SOSYAL HAYATTA ALLAHIN DEĞİL,BU DÖNEMİN FRAVUNLARININ HÜKMÜ GEÇERLİ,ve yığınla insanlar tarikatlered zikir matiklerle LAİLAHEİLLALLAH DİYOR,Yani ALLAHTAN BAŞKA İLAH,HÜKÜM KOYUCU YOK diyor,ama bu onların boğazından aşağıya bile inmiyor...

Bi başka yerinde kuran şunu diyor,muhammed peygamber, daha peygamber olmadan önce PEYGAMBERE MUHAMEDUL EMİN DİYENLER ve onunla gül gibi geçinip gidenler,Peygamber olduktan sonra,peygamber ONLARA NASIL Bİ TEBLİĞ YAPTIKİ,emin diyenler onu dışlayıp,taşlayıp haşlayıp savaşıp,fitneci dediler,ve bütün peygamberlerin başına bunlar gelmiş,çoğu peygambere çok az insan inanmış,bazısının evladı ve karısı bile inanmamış,bu dönemde SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ ÖYLE GÜZEL BAKIŞLARLA İNSANLARA,ÇEVRELERİNE TEBLİĞ YAPTILARKİ,içki satan müslüman,BANKALARI HORTUMLUYAN,AMERİKALILARIN YANINDAN ÇIKMAYANLAR,YAHUDİ HIRISTİYANI DOST EDİNENLER HEPSİ MÜSLÜMAN,,Alalhın hükmüyle hükmetmeyen meclisler,millet vekilleri,analar,babalar hepsi müslüman,yav bi homoseksüeel bile sorsanız ben hırıstiyanım demeyecek vallahi bu bakış ve tebliğlerle,demiyorda NASIL OLSA DİNLER ARASI DİYALOG,ne güzel din değil mi,ne olursan ol gel,....yok yok bu günki insanlar peygamberden daha iyi TEBLİĞLER VE BAKIŞ AÇILARI,TEFSİRLER YAPIYORDA ONDAN BU İNSANLAR YIĞINLA MÜSLÜMANLIĞI SEÇİYOR,ŞİRKİ,KÜFRİ,HURAFESİ,BİDATİ,MASAL KAHRAMANLARINI GEÇEN GAVSI,KUTUBU,SADATI,ZATI TAĞUTUYLA....