Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27 Temmuz 2008, 20:36   Mesaj No:1

AşıkıZehra

Medineweb Üyesi
Durumu:AşıkıZehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2783
Üyelik T.: 25 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 26
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
"4 Hak Mezheb" diye bir kavram yoktur!

"4 Hak Mezheb" diye bir kavram yoktur!

Biliyorum başlığı görünce hemen itiraz edecek bana kızacaksınız.
Şöyle izah etmeye çalışayım;bu 4 mezhep haktır diğerleri sapıktır gibi bir anlam çıkıyor bu sözü duyanlarda...ben bunu açıklamaya çalışacağım.
Harun Reşidin halifeliği zamanında 74-75 tane mezhep varmış, tabi mezhep deyince bir alim ortaya çıkıp "ben mezhep kuruyorum" dememiş.Ulemadan fıkıh ile uğraşanlar bu konuda ders veren alimlere uyanlar çoğaldıkça mezhepler şekillenmeye başlamış ve sayı 75 e kadar çıkmış.
O devirde yaşayan ulemada toplanmışlar ve bu kadar çeşitliliğin birliği bozacağı, karmaşa oluşturacağı endişesi ile bir kurul toplamışlar.Kurulun görevi mezheplerin sayısın mümkün olduğunca aza indirmek, halka en kolay ve prarik gelenleri ön plana çıkarmak ve mezheplerden islama uygun olmayanları(eğer varsa) tespit etmekmiş.
Ve çalışmalar sonucunda rafızilik,cebriyye ve ismini hatırlayamadığım bir mezhebi daha İslam akidesine aykırı bulmuşlar.Diğer mezhepler içindede Hanefi-Maliki-Şafii-Hanbeli mezhepleri dışında kalanları (sapık olduğu için değil) sayıyı azaltmak ve birliği sağlamak amacı ile tarihin sayfaları arasına bırakmışlar.
İşte "4 MEZHEP" in ortaya çıkış hikayesi...

Konu Sahibi AşıkıZehra 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
-Neden EHLİBEYT? Makale ve Köşe Yazıları hattaboğlu 7 2960 20 Şubat 2009 23:57
Kainatta İlk Yaratılan Şey! Hz.Muhammed(s.a.v) hattaboğlu 31 12770 20 Şubat 2009 23:47
)*(Benimle evlenirmisin? Şiirler ve Şairler Esma_Nur 7 2454 09 Şubat 2009 23:17
ve durdu yağmur..... Makale ve Köşe Yazıları AşıkıZehra 0 2087 09 Şubat 2009 23:00
.......güle benzer Şiirler ve Şairler _bülbül_ 6 2361 22 Ocak 2009 22:14