Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16 Mayýs 2013, 23:18   Mesaj No:5

seb-i aruz

Medineweb Paylaþýmcý Üyesi
seb-i aruz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
Durumu:seb-i aruz isimli Üye þimdilik offline konumundadýr
Medine No : 21933
Üyelik T.: 23 Kasým 2012
Arkadaþlarý:16
Yaþ:32
Konular: 33
Beðenildi:12
Beðendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: kesinlikle kabul edilecek dua ismi azam

ismi azam duâsý hangi ayetlerde ve duâ içersindedir?
3475- Büreyde el Eslemî (r.a.)’den rivâyete göre, þöyle demiþtir: Peygamber (s.a.v), bir adamýn þöyle duâ ettiðini iþitti: “Ey Allah’ým Ben senden istiyorum ki: Senin tek olduðuna senden baþka gerçek ilah olmadýðýna ben inanýyor ve bu gerçeði de baþkalarýna da bildiriyorum. Sen ikincisi düþünülemeyen teksin. Sen kimseye ve hiçbir þeye muhtaç olmayansýn fakat herkes ve her þey sana muhtaçtýr. O Allah kesinlikle baba olmamýþtýr ve çocuðu da yoktur. Hiçbir þey ona denk ve benzer olamaz o hiçbir þeye benzetilemez.” Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: Caným kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki bu adam Allah’tan, kendisine onunla duâ edildiði zaman mutlaka kabul edeceði ve kendisinden onunla istenildiði zaman mutlaka vereceði, ismi Azam duâsýný yapmýþ oldu. Zeyd dedi ki: Bu hadis bundan birkaç yýl sonra Züheyr’e hatýrlatmýþtým da þöyle demiþti: Bu hadisi bana Ebû Ýshâk Mâlik b. Mýðvel’den aktarmýþtý. Zeyd diyor ki: Sonra bu hadisi Sûfyân’a anlattým o da bu hadisi bana Mâlik’den aktardý. (Ýbn Mâce, Duâ: 27)
ž Tirmizî: Bu hadis hasen garibtir.
Bu hadisi Þerîk, Ebû Ýshâk’tan, Büreyde’den, babasýndan rivâyet etmektedir. Oysa Ebû Ýshâk bu hadisi Mâlik b. Mýðvel’den almýþtýr. O ona vasýta olmuþtur. Þerîk ise bu hadisi Ebû Ýshâk’tan rivâyet etmektedir.

Arzu hevâdan geçelim gel dosta gidelim gönül.” — Yunus Emre k.s.
Alýntý ile Cevapla