Konu Başlıkları: Sorum var
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11Haziran 2013, 12:51   Mesaj No:10

sawjour

Durumu:sawjour isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24932
Üyelik T.: 17 Ocak 2013
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Sorum var

Selamün Aleyküm;

1 sene kadar geç de yazsam aranıza geç katıldım kıraat ilminden biraz bahsetmek isterim.

Kıraat demek aşere-i takrib demek, yani kuranı kerimi 10 değişik şekilde okumak bildiğiniz üzere aşere 10 demek takrib de okuma anlamında.

10 tane imamımız var şuanda dünyada genel olarak asım kıraatı üzerinde okunmaktadır sölüyeyim 10 tanesini de . Nafi, İbni Kesir, Ebu Amr, İbni Âmir, Âsım, Hamza, Kisai, Ebu Cafer, Yakup, Halefül Aşir. Bunlardan ibaret değil tabikide ama asıl baş imamlar bunlardır Aşerede bunların 2 şer tane ravisi yani öğrencileri bulunmaktadır takribe geçiş yapınca bu 2 ravinin de 2 şer tane daha ravisi çıkıyor yani aşerede 30 imam takribe de ise 70 imam oluyor. Bunların hepsinin okuyuş şekillerini öğrenıyorsun ...
Siz öğrenmek istiyorum demişsiniz fakat hafızlık şart değil diyenler var velakin hafız olmayanın yapabileceğini sanmıyorum gerçekten zor bir iş .

Umarım yeterli olmuştur bana sorabilirsiniz bu konuda sorularınızı bende kendımi geliştirmiş olurum kıraat ile ilgili elimde kaynaklar bulunmaktadır.

Selamet ile.