Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26 Mart 2014, 12:01   Mesaj No:85

Mihrinaz

Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:15
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1275
Beğenildi:11921
Beğendi:9023
Takdirleri:26452
Takdir Et:
Standart Cevap: Bu Haftanın Misafiri İkinci Kez "mihrinaz" arkadaşımız

[QUOTE=bilinmez;324321]misafirliğiniz size ve medinwebe faydalı olur inşaAllah.
allah razı olsun ..inşallah faydalı olur

soru 1.Kuran ile ne zaman tanıştınız.

harflerini öğrenip okumaya başlamam...6 yaşında oldu...kimisi buna tanışmak diyebilir ama benim için öyle olmadı..yani kuranla tanışmam daha çok yeni benim için tanışma dönemim 33 yaş ve ilahiyat okuyup medinewebli olduğum dönemi kapsıyor..aradaki dönem tam bir kayıp

2.Sizce bu kadar çok kuranın okuyup okutulup,hıfzedilen şuan içinde bulunduğumuz toplum Kuran ile tanışmış mıdır.

tamda kastettiğim buydu...işte o aradaki27 yıllık dönemde sadece okudum okudum..makam da yapmaya uğraştım..mahreçlerinide uyguladım..yasini

tebarekeyi, mukabeleyi kalabalık içinde şakır şakır okumayı çok büyük bir gurur ve kurtuluş vesilesi sandım..hep elimin altında hep haşır neşirdimde..bir

kereden bir kereye bu okuduklarım nedir demedimya..ee toplumun benim gibilerden oluştuğunu düşünecek olursak,hükümlerinin uygulanmadığı bir

yerde yaşam alanı bulamayacağını,yaşananında kuran olmadığını söyleyebilirim..anlayabilme ve yaşayabilme çabası içinde olanları tenzih ederim..ama

anlamıyoruz anladığı kadar yada hocalarının istediği kadarını yapan ve bunada kurani hayat diyen bir toplumuz hakiki anlamda bir kuranla tanışıklık

varmıdır sorusunun cevabı bugün yaşadıklarımızda ayen beyan ortada.herkesin yaşamı ortada yaşam tarzlarıyla kuranla yakından uzaktan alakası

olmayan cemaat önderleri yada ülke yöneticilerinin dilinde ayetler hadisler...dinlediğinde vay be bende hiçbişey bilmiyomuşum baksana hepsi ayetlerle

konuşuyor diyorsun..heyhat..Google den giriyosun bir kaç ayet yazdınmı tamam işte..bütün hayatımızı özetliyoruz aslında..şunuda unutmamak gerek

toplum inşası önce ailede başlar..önce kendi anlayıp yaşayan,çocuklarına kuranı tanıtan ebeveynler olmak,yani önce bu tanışmayı ailenle

başlatabilmek..zemini sağlam tutmadıkça üzerine konula herşey gereksizdir zatenn

3.Kuran ile tanışmak nedir.

ne güzel sorular sormuşsunuz..adeta iç sesim olmuşsunuz..kendimi soru cevaplar gibi değilde ifade etme fırsatı bulmul gibi hissettim
kuranla tanışmak..ilk tanışma... önce samimi ve bütün kalbinle bu tanışmayı isteyerek edep ve saygıyla bunu bütün samimiyetiyle istemek gerek..kendine bu şekilde yaklaştığında kuran bütün sırlarını açıyor insana..kendisinin bir sır değil ,hayt kitabı olduğunu,anlaşılmayayn uygulanamayan değil,raflarda sakladığın tozunu aldığın değil, tamamen sosyal haytımıza ve hayatıma yön verecek herşeyianlattığını ve bunu anlamak için bu tanışma için sadece akıl sahibi olmanın yeterli olduğunu kendisi anlatıyor zaten..kuranla aramıza koyduğumuz bu mesafeyi bu duvarı ortadan kaldırmak gerekiyor...ben anlamıyorum dediğimiz yerde mutlaka bir tefsir okumamız gerekiyor...yönünü ,kuvvetini,gücünü ,kurana çevirip,ondan almalı insan bütün gücü..teslim olmayı bilmeli..en önemliside bu...yalnız kurana teslimiyetten bahsediyorum..başka teslimiyetlerden değil..zaten beşere edindiğimiz teslimiyeti Allaha ve kurana edinmiş olsaydık,kuranla tanışmış hemde sımsıkı ilişki kurmuş olurduk..ve en önemlisi aklını işletebilmeli insan..ezberleri dayatılanı değilde kendi iradesini ortaya koyabilmeli...bunlar benim daha yeni idarak ettiğim, keşke daha önce tanısaymışım dediğim kayıp noktalarım..

4.Kurani yaşam için sadece namaz kılıp,oruç tutup,hac edip,sadaka vermek yeterli midir.Yoksa bu türden yaklaşımlar Kolayına geleni yapıp kuranın bi kısmına inanıp bi kısmına inanmamak olmaz mı

daha öncesinde olsa bunlar yeterli derdim ..zaten bunlarda kuranın emirleri derdimnamzımı kılayım orucumu tutayım sadakamı veriyorum iyi bi insanımda .yetrli işte daha ne olsun derdim inanınuzgnevt kurani yaşamı bunlardan ibaret görüp,sosyal hayatımıza indirgemediğimizde,kendimizi hiçbir zaman hesaba çekmeyip,bunlar hep benim hakkım dediğimizde hakikaten kuranı tam olarak anlamış olmuyoruz.zaten anlamak istediğimizide sanmıyorum..ezber bozmanın ne gereği var..bunlarda kuran hükümleri diyoruz..yaşam denilen olgu,nefes aldığımız heranı kapsıyorsa ,kuranı hakiki anlamda yaşam alanınımıza sokmalıyız.bir kısmını kabul edip farz görüp,geri kalanına kulak tıkamak olmaz...

5.Kurani yaşam için ilk başta yapılması gerekenler nelerdir kısaca bizlere nasıl izahlar yapar mısınız.

hem kişisel hemde toplumsal analizimizi iyi yapmamız gerekiyor..kuran bizden ne istiyorun cevabını yine kuranda bulacağımızı iyi bilmeliyiz..kuranın anlattığı insan tiplerinden,yok edilen,medeniyet kavimlerden gereken dersi çıkarıp öğüt almasını bilenlerden olmalıyız..tarih kitabı menkıbe okur gibi değil..bu benim kitabım bunlarda benden önce kendilerine nimet bahşedilenler..deyip sürekli bir hesap içinde olmalıyız..onlarla aramdaki aramızdki fark ne diye sürekli bu ilişkiyi canlı tutmalıyız..herşeye kendinden başlamalı insan..önce kendi özümsemeli ,kuran yaşam alanımdamı yada ben o yaşam alanındamıyım demeli ..yoksa hepsi lafta kalan kuru söz yığınından öteye gitmiyor

6.Sosyal hayatta hükümleri kale alınmayan ve yasaklanılan islam dini sizce,böyle toplumların kabul ettiği bi din olabilir mi..
pas

7.Türkiye toplumu islamı anlamış mıdır.

hocaların anlattığı kadarına inan bir toplumuz ve o oranda islamız desem..aklı koymuşuz bir yere ne geçmişten ders alır,ne aklı işletir bir halimiz var..bize verilen ne kadarsa o kadar yaşıyoruz ve o oranda islamız...bizim islam anlayışımız namazımı kılıyorum,orucum tamam..allah kabul etsin haççıda yaptım..sadakamıda mutlka veririm..ailem yanımda,evim var..arabamda var..böyle çok mutluyuz..çokta islamız...fazla bişeyimiz yokki bunlarda ihtiyaç zaten...aman rahat olalım rahatımız bozulmasın..en çok korktuğumda budur..bence toplumumuzun islam anlayışı budur

8.Anlaşılmayan bi din,nasıl pratize edilir..

anlamadığın gibi yaşanır.yanlışlarla yürüttüğün bir yol..birde bakmışsın yollar sarpa sarmış,doğru eğri birbirine karışmış,herkeste karışmış zaten bilen bilmeyen...böyle bir yolda ben yanlış yapmışım hiç anlayamamışım deyip yolunu doğrultmakta var..yaaa buraya kadar gelmişim eğri doğru allah affetsin deyipyola devam etmekte var...anlaşılamayn bir din biz biliyoruz zaten denilip,yada yanlış anlayışala hayatın pratiğine dökülür..

allah razı olsun hocam...hakikaten güzel sorulardı..net ten düşüncelerimi ancak bu kadar ifade edebiliyorumsize ayetler hadisler yazmak isterdim lakin kuranla tanışıklığım daha çok yeniyaşam alanıma sokmadığım şeyleri ne diye size sunayım...biliyomuş gibide hiç görünemem uzgnteşekkürler...

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~