Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29 Mart 2014, 15:43   Mesaj No:119

Mihrinaz

Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:15
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1279
Beğenildi:11938
Beğendi:9033
Takdirleri:26552
Takdir Et:
Standart Cevap: Bu Haftanın Misafiri İkinci Kez "mihrinaz" arkadaşımız

[QUOTE=Yitiksevda;324317]Tekrardan Hayırlı Olsun.
allah razı olsun hocam

1: Hacc Müminlere Farz bir İbadet'tir Lakin Günümüzde Suriye, Irak ve benzeri birçok ülkede günde yüzlerce insan katledilmekte sizce Hacc farziyetini ifa etmekmi yada Mazlumların kurtuluşu adına hizmet etmekmi daha önceliklidir?

herkes ömründe bir defa mutlaka bu mübarek yerleri görmeyi ister...gören bir daha gitmek gitmek ister...memur bir aileden geldiğim için annem babam ancak emekliliği ile gidebildi..yani ömründe 3 5 defa gidenler etrafımda hiç olmadı..benim düşüncem evet gücü yeten bu farziyeti yerine getirsin..lakin illada oralara gideyim diye tuttturmak manasız.....çünkü dediğiniz gibi her yerde Müslüman zulüm altında inlerken kendini sadece bu ibadetle sorumlu görmek kurani bir bakış açısı değil ....

2: Halk arasında kim açlıktan ölmüş sözü meşhurdur ve halen kullanılmakta Ama hakikatte Açlıktan ölen insanları hemen hemen hergün duymaktayız bizler bu ölenler hususunda ne kadar sorumluyuz?

sorumluluk kulluk bilincinin ilk adımıdır... insan kendisini sorumlu hissttiği ölçüde başkası için dertlenir..bu yükümlülüğü taşımayan çok sorumsuzca ve edepsizce bu lakırtıları sarfeder...gerçi ha bu şekilde düşünmüşsün yani açlıktan kim ölmüş demişsin..ha tv den izleyip cık cık layıp,allah yardım etsin demişsin..ikiside sorumsuzluk..çok sorumluyuz çok...lokmalar boğazımıza düğümlenmiyor...hep karnımız tokken onları düşünüyoruz..kendi çocuğumuzun bozuk pskolojisine cevap arayadururken orda sizi rabbime şikayet edicem diyen çocuğu kendi çocuğumuz gibi hissedemiyorsak...sorumluluk namına,kulluk namına hesabımıza düşeni hiç alamamışız demektir...bunları yazarken bile utanıyorum kendimdenuzgn

3:İslam'da Fakirden, yetimden yana tavır almamız emir edilir iken zenginden yana tavır alan bizler acaba İslam'mıyız?

uzgn islam bu değilse.... öyleyse...

4: Ümeyyeoğulları Süfyan, Hindu, Muaviye Yez it Amr ve benzerleri hususunda tarihi vesikalar zalimliklerini ispatlamış olmasına rağmen halen bu soya Hz denilmesi el üstünde tutulması Ahzab Suresi 57 Hud Suresi 18 Nisa 93 Ayetlere göre Nasıl Bir din anlayışını sunmaktadır?

ezberci kolaycı bir din anlayışı istediğimizi bize ne öğretilirse onu kabuetmeye hazır olduğumuzu gösteriyor...kuran ayetlerinin ne dediğini değilde ,bizim yerimize düşünen,bilmemiz gerektiği kadarını zaten öğreten bir öğretiyi kabul ettiğimiz için,aklı kuranla birlikte şöyle bir kenara koyduğumuz için, biz daha çok bu hatalara düşeriz...ne diyeyim hud suresi söylemiş zaten..allahın laneti zalimlerin üzerine olsun...lanet edende,merhametine layık görüp , rahmet edip bağışlayan da yüce allahtır..rabbim nimet verdiklerinin yolunda olmayı nasipetsin inş..

5: Ülkemizde son dönemlerde ortaya çıkan yolsuzluk görevden almalar kaset ifşaları ve benzeri olaylarda Kendi hırzılıklarını kapatma gayesi ile kendi emirlerinde bulunan insanları karalayanlar ve bu karalamaya maruz kalanların atakları ahlak üzere olduklarını iddia etmeleri ne kadar ahlakidir?

ne kadar ahlak yoksunu oldukları ortada değilmi zaten.. herkes düşmüş bir kim kazanacak sevdasına..bu işte en çok ahlak takva haya kan kaybediyor ..kimseninde umuru değil zaten..herkes tuttuğu yerden pay koparma derdinde...yolsuzluklarla ilgili çıkanlara montaj diyenler ,nedense karşı tarafın görüşmelerini gerçek olarak anlatıyor...herkes yutmuyor bunları bilesiniz....yolsuzluk diyorsun...ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım....hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal oluyor...kim kazanacak diye basbas bağırmanın kimseye faydası yok..bu işin iki taraflı hiç kazananı yok..tersine kaybedeni çok...ne iktidar..ne cemaat...ahlak,edep, haya elden gidiyor elden....bende soruyorum heyhat...''nereye bu gidiş:''

Selametle kalın ...

allah razı olsun hocam..geciken cevaplarım için lütfen affedinçok güzel ve kıymetli sorulardı o yüzden en sona sakladımselametle....

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~