Konu Başlıkları: Mezhep holiganlığı
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06 Nisan 2014, 19:42   Mesaj No:9

İslaminesil

Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:
Standart Cevap: Mezhep holiganlığı

yorumları pür dikkat okudum yazan kardşler gerçektende olgun bir şekilde kırmadan rencide etmeden fikirlerini beyan etmişler,Günümüzde İslami sitelerde farklı fikre sahip insanların bu tür yorumlarında her zaman kırıcılık ve küskünlük olmuştur,Burda gördüm ki bu olmamış ve siteye yakışır bir iştisare babında olmuş ve sevindim adıma..

Konuya gelirsek Mezhep olayı yitik kardeşin beyan etdiği ,Peygamber efendimiz zamanında varmıy dı yokmuydu sorusu na cevap olması gerekeni ile verilmiş...

Tabiin zamanına kadar İnsanlar yeni çıkan konulara düçar olduklarında kalan sahabilere yada tabiinlere sorabiliyorlardı,peki onlardan sonra

Tabiinlerden sonra ne oldu bir konu hakkında farklı görüşler farklı yorumlar vuku buldu ,bu hal islam beldelerin genişlemesi ile farklı
sonuçlar doğuracağınıda göz önünde bulundurursak insanların yaşadıkları bölgelerde önde olan alimlerine tabi olmuş olmaları gayet nomaldir Vacip yada farz mı dır derseniz ,örnekle bir belde de birden fazla görüş olursa sonuçlar ne olur derim.Sonuçlar her kafada bir ses yankılanmaya başlar.

Sizlerde iyi bilirsiniz ki Kuranı kerim gün gitdikçe kendini tazeliyor bu şu demektir her yüzyıla her seneye ve her zamana hitap edebiliyor ,ve her yüzyılda her sene ve zamanda farklı sonuçlar çıkartılabiliyor...

Bu zamanda bizlerde Fikirleri ile kuran ve sünnete uygun Alimler kendimize rehbet edinmedik mi?

neden verilen mezheplerdeki fikirler uyuşmuyor derseniz mezhep Alimlerin yaşadıkları beldeleri iyi analiz etmek gerektiği kanaatindeyim suyun olmadığı bir belde ile denizler ,sular fışkıran beldeleri bir tutabilirmisiniz...Elbetdeki Alimlerin böyle durumlarda fetvası zaruri konularda olacaktır...
Mezhepler ne kadar Günümüzde nerdeyse din mantığı ile bakılırsa bakılsın burda hata mezhepleri dinleştirenlerdendir ...
Mezhepleri sorgulanabilirmi sorgulanabilir eyerki mezhep alimleri kadar bilginiz varsa buyrun...
Bizlerin kabul edemediği konu mezhepler din olgusu içinde düşünmemizdir..Fikir ve düşünceleri hazırcı zihniyetle baktığımız için mihenk taşı olan Kurana ve sünnete vurmuyuruz ...
Dünya Müslümanları tarafından üstünde durulan dört mezhebin aralarında bu zamana kadar musimet oldugunuu duymadım şahsıma ...
Mezhepleri Alimlerin fikir ve görüşleri olarak kabul etdiğimiz süre içersinde ,Din olgusu içinde kalıplaştırmadığımız içinde mezhepler kolaylaştırıcıdır...Ondan öteye gidilirse Din Allahın emretdiği olmaz mezhebin buyurduğu olur buda Allah muhafaza insanı hüsrana götürür...
Yukarda verilen Ayetlere baktığımızda...Neden mezheplere ihtiyaç duyulmadığı Açık ve alayini ortadadır..

Peygamber bir meselede ne diyorsa, Sahabiler onu yapıyorlardı. Çünkü bununla ilgili Allah’ın emri vardı: De ki (ey Peygamber): "Eğer Allah'ı seviyorsanız bana tabi olun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin; zira Allah çok affedicidir, rahmet kaynağıdır."
(Ali İmran 31)

Başka bir ayet de şu anlamdaydı: “Peygamber size ne verdiyse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan sakının ve Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı şiddetlidir.…” (Haşr 7)

Böyle olunca, Peygamber hayatta iken farklı mezheplere ihtiyaç yoktu.