Konu Başlıkları: Bir Sorum Var
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27 Temmuz 2020, 20:29   Mesaj No:89

ÂlâLeyl

Medineweb Üyesi
Durumu:ÂlâLeyl isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58435
Üyelik T.: 07 Kasım 2017
Arkadaşları:2
Konular: 14
Beğenildi:214
Beğendi:260
Takdirleri:3408
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Hüccet, Burhan ve Sultan

Her üçü icin de meallerde delil, kanıt anlamını görüyorum.

Bu üç kelime ne manaya gelir? Aralarında bir fark var mıdır? Varsa bu fark nedir?

Mesela bu kelimeleri bana hissettirdiği şekilde ayırayım:

Sultan kelimesi bana cismani delil gibi geliyor. Beş duyu organıyla ispatlayabileceğimiz şeyler. Mesela "Ay diye bir şey vardır." Nasıl ispatlarsın? Gece bulutsuz gökyüzündeki Ay'ı göstererek. Gösterir ve ispatlamış oluruz.

Hüccet ise ilmi delil gibi geliyor. Beş duyu organıyla ispatlayamazsın. Soyut kavramların ispatı diyebiliriz buna. Matematik gibi.

Burhan ise ne beş duyu organıyla ne de ilmi olarak ispatlanabilir bir sey. Kalben yakin diyebilecegimiz, kalbi olarak bileceğimiz kanıt. Herkes bu kanıtı kendi nefsinde görür. Kendi kalbinde hisseder. Bunu mantıken bir sebebe dayandıramaz. Kalbini açıp gösteremez de. Beş duyu organıyla algılanabilecek bir şey değildir bu.

Kelimelerin bu ayrıştırmasını bir bilgiye dayanarak yapmadım. Tamamen uydurma bir mana ayrıştırması yaptim sakın bu manalandırmayı kaynak olarak kullanmayın. Belki burhan beş duyu organıyla algılanan sultan kalbî kanıt. Ya da hüccet... belki de hepsi bir digerinin yerine kullanilabilir...

Sorun şu. Böyle bir ayrım da var mı? Varsa nasıl ayrıştırırsın?