Konu Başlıkları: *Gadir Hum Olayı
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18 Aralık 2008, 23:55   Mesaj No:32

ustop38

Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:ustop38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5709
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: *l***Gadir Hum *l*

sizler için şu çok önemli kıssayı da paylaşmayı kendime borç bilirim (sahabeler için de geçerli bu kıssa)

meal hicr süresi 26-43'e ait olup diyanet tarafından yapılmıştır,
manidar hikayelerle doludur, lütfen okuyunuz.

[SIZE=4][B]
[SIZE=2]26. Andolsun biz insanı, (pişmiş) kuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan yarattık.
27. Cinleri de daha önce zehirli ateşten yaratmıştık.
28. Hani Rabbin meleklere demişti ki: "Ben kupkuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan bir insan yaratacağım."
29. "Ona şekil verdiğim ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın!"
30. Meleklerin hepsi de hemen secde ettiler.
31. Fakat İblis hariç! O, secde edenlerle beraber olmaktan kaçındı.
32. (Allah Ey İblis! Secde edenlerle beraber olmayışının sebebi nedir? dedi.
33. (İblis Ben kuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan yarattığın bir insana secde edecek değilim, dedi.
34. Allah şöyle buyurdu: Öyle ise oradan çık! Artık kovuldun!
35. Muhakkak ki kıyamet gününe kadar lânet senin üzerine olacaktır!
36. (İblis Rabbim! Öyle ise, (varlıkların) tekrar dirileceği güne kadar bana mühlet ver, dedi.
37. Allah buyurdu ki: "Sen mühlet verilenlerdensin"
38. "Allah katında bilinen vaktin gününe kadar..."
39. (İblis) dedi ki: Rabbim!Beni azdırmana karşılık ben de yeryüzünde onlara (günahları)süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!
40. Ancak onlardan ihlâslı kulların müstesna.
41. (Allah) şöyle buyurdu: "İşte bana varan dosdoğru yol budur."
42. "Şüphesiz kullarım üzerinde senin bir hakimiyetin yoktur. Ancak azgınlardan sana uyanlar müstesna."
43. Muhakkak cehennem, onların hepsine vâdolunan yerdir.

İblis(şeytanlar kavminin lideri); Allaha tam itaatli ve meleklerden bile üstün biri olmasına rağmen, gün gelip O'nun emrini KENDİNE GÖRE SORGULAYARAK ve KİBRE düşerek ademe secde etmekten kaçındı. Ne ilginçtir bununla dayetinmeyerek yüce yaratıcıdan mühlet isteyerek onunla PAZARLIĞAgirişti. Bu derece yüce bir yaratık, takvanın en zirve noktasından enderin çukurlarına düşüyor ve insanların en büyük iki düşmanından (nefsve şeytan) biri oluyorsa biz neyimize güveniyoruz. Biz ömrümüzün hangidöneminde bırakın iblisi melekler kadar yüce olabildik ki. Bizim yoldançıkmamız seytandan daha mı zor. Allah'ın varlığını kesinkes bilenşeytan bu hale düşebiliyorsa bizim (kendimi en ön alarak söylüyorum)inandığımız HAKK üzere yoldan çıkmamız çok mu zor. inşallah sonnefesimize kadar; şeytana uyan azgın kullardan değil onun etkiedemediği ihlaslı kullarından oluruz. Yine kendimi en öne koyarakdiyorum ki:
ALLAH AKIBETİMİZİ HAYIR ETSİN
[SIZE=4]derken şu ayet ile bağlıyorum:
Aralarında hüküm vermesi içinAllah'a ve Resûlüne davet edildiklerinde, müminlerin sözü ancak"İşittik ve itaat ettik" demeleridir. İşte asıl bunlar kurtuluşaerenlerdir. (nur 51,diyanet)

[SIZE=4]talas müftüsünden dinlediğim şu iki kıssayı da paylaşmak istiyorum:
bir adam gelir ve müftü ile şu muhabbet aralarında geçer:
adam: hocam, babamın kafir olarak öldüğünden korkuyorum.
müftü: hayrola, allah korusun.
adam:babam yatalak hasta iken son nefesinde ona şehadet getirtmek istedim.ben "eşhedu" diye başlarken babam "şeş beş" diyordu. Canını verenekadar da böyle sürüp gitti. babam çok fazla tavla oynardı. Ondan dolayıdüşünüyorum, ama müslüman olarak gitmediğinden de korkuyorum.
müftü şokta cemat şaşkın)
Yüce önder polat alemdar'ın dediği gibi: NASIL YAŞARSANIZ ÖYLE ÖLÜRSÜNÜZ)

[SIZE=4]Yine bir alim son nefesinde iken başına şeytan gelir ve aralarında şu muhabbet geçer:
şeytan: sen nasıl takvalıbir insansın ki ömrün boyunca benim sözümü hiç dinlemedin, ne zamansana yaklaşsam kovarak beni başından attın
alim: beni överek kibresevk etmeye çalıştığını biliyorum, düşmanımı iyi tanıyorum ve senin nebüyük bir düşman olduğunu biliyorum. son nefesimi verene kadar da seninsözünü dinlememem gerektiğini de biliyorum, şu an hala yaşıyorum ve sonnefesimi henüz vermedim; şimdi git başımdan, seni dinlemiyorum.
Yüce önder ömer baba'nın dediği gibi: düşmanını yok etmek için önce kendini tanı, sonra da onu)