Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Şubat 2009, 12:06   Mesaj No:6

Arın

Medineweb Üyesi
Durumu:Arın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2647
Üyelik T.: 15 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 54
Beğenildi:7
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: ALLAHIN NE GÜZEL DEDİĞİ İŞLER

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı
Alıntı:
foruma paylaştığınız bunca çalışmaları nasıl yapıyorsunuz, merak ettim gerçekten..zor bir iş olmalı..tasnif etmek, aynı konuları tek başlığa yerleştirmek
Aslında işin teknik ve metod boyutunu kavrayınca bu tür çalışmalar zor değil,biraz emek,biraz ilgi,biraz da severek yapmak yeterli herhalde.
Çalışmanın teknik ve metodunu anlatıyım:
Öncelikle Kur'an'ın meal ve tefsirlerini okurken bir ayette bir cümle,ifade,kavram dikkatimi çeker.Bu ifadenin Kur'anda farklı sure ve ayetlerde nerelerde ve nasıl kullanıldığını bulmaya çalışırım.Bu konuda bana en büyük yardımcı,bilgisayarımda olan Hayran 2.3 diye Kur'an programıdır.BU programda 10 farklı meal,Mü'cemül Müfehres ve fihrist bölümleri var.Fihrist bölümünü pek kullanmam.Mu'cemul Müfehres bölümünde araştırmak istediğim kelimenin orijinalina bakarak ayetleri çıkarıyorum.10 mealden birisini seçerek alıyorum ama araştırdığım kavramı veya kelimeyi özellikle belirten olan meali alıyorum.Eğer belirtmiyorsa parantez içinde o kelimeye vurgu yapıyorum.Sonra o ayetleri tasnifleme işine girişiyorum.Ayette verilmek istenen mesajları düşünerek başlıklar halinde sıralıyorum.
Bu çalışmaların bazısı 15-20 dk. ,bazıları 2-3 saat bazıları daha uzun sürüyor.Bir çalışmamın 2-3 ay sürdüğü de oldu.Mesela "Kur'an'da Zıt-Karşıt Kelimeler" adlı çalışmamda bir çok kavram kitabına ve Ragıp el İsfahani'nin Müfredat adlı eserini gözden geçirerek yapmıştım.
Öncelikle Mu'cemül Müfehres'ten nasıl faydalanılır onu bilmek gerekiyor.Türkçe fihristlerden yararlanılarak yapılan çalışma eksik veya yanlış olabilir.Kur'anın kendine göre bir literatürü var,bunu kavramadan yapılan çalışmalarda bazı aksaklıklar çıkabilir.
Mesela Kur'an'da iyilik ile ilgili kavramı araştırmak istiyorsunuz.Bunu Türkçe fihristen araştırırsanız ortaya net bir şey ortaya çıkmayabilir,ayrıca kavram kargaşına dalarsınız.Kur'an meallerinde 5-6 tane kelime iyilik olarak çevrilmiştir.Mesela;Hayır-hasene-birr-salih-ihsan-mar'uf gibi kavramları Türkçe meallerde sadece" iyilik" olarak tercüme edilmektedir.Ama Kur'an'da bu kelimeler farklı farklı yerlerde kullanılmaktadır ve farklı özellikleri ortaya koyan kavramlardır.
İnşaallah çalışmalar hayırlara vesile olur,Kur'anı anlamamıza yardımcı olur.
Örnek alınması gereken bir çalışma tipolojisi..
Çok teşekkür ederiz sayın FECR kardeşim..
Rabbim emeklerinizin ecrini hayatınızın her an'ına yaysın inşallah...

Dua ile...