Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Nisan 2009, 10:26   Mesaj No:2

MERVE DEMİR

Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Standart aileden habersiz nikahın dinen sakıncası var mı?

Merhaba hocam, ben ailemin yanında kalmıyorum başka şehirde okuyorum ve kız arkadaşım var o da benim gibi ailesinin yanında değil Yalnız kendisi ile benim bazı çekincelerimiz var; ele ele tutuşmak gibi Çünkü dinen evli olmadığımız için bunun sakıncaları olabileceğini düşünüyoruz İmam nikahı kıymak istiyoruz ama ailemize haber veremeyiz Okulumuz bitmeden izin vereceklerini düşünmüyoruz İmam nikahı da kıymazsak ele ele tutuşmanın doğru olmadığı düşüncesindeyiz Şimdi biz ailemizden habersiz nikah kıyabilir miyiz? Ayrıca kıyabilirsek okul bittikten sonra nikah sırasında kıyacağımız imam nikahı geçerli olur mu? Yardımcı olursanız seviniriznot: ikimizde Hanefi mezhebindeniz ve Hanefi mezhebinde aileden habersiz nikahın dinen sakıncası olmadığını yine sizin sitenizden okudum

Cevap:

İmam nikahı, yapılacak olan nikahın yetkili bir kişi veya kurumun bu nikahı denetlemesi demektir Tıpkı bugün nikahların belediyede kıyılması gibi Dinimize göre bu nikahı denetleme yetkisi olan ilk kişi; kızın ailesidir Dolayısıyla öncelikle onların rızası alınmak zorundadır Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Hangi kız/kadın, velisinin izni olmadan nikahlanırsa onun nikahı geçersizdir!" Fakat aile sebepsiz yere sorun çıkarırsa o zaman denetim, bölgenin yetkili amirine geçer Yani bugünkü anlamı ile belediyeye

İmam nikahı için sadece kız ve erkeğin anlaşmaları yeterli değildir Nikah, bir denetim altında yapılan ve halka ilan edilen bir anlaşma türüdür Asla gizli ve denetimsiz olarak yapılamaz Yapılması gereken ilk şey; öncelikle kızı ailesinden istemektir Razı oldukları taktirde usulüne uygun bir şekilde düğün yapılır, evlilik gerçekleşir Haksız gerekçelerle buna karşı çıkarlarsa ve kızın yaşı 18 den büyükse Evlendirme Dairesine başvurulur, resmi olarak evlenilir

Nikah bir sözleşmedir İmam nikahı kavramı, Hırıstiyanların Kilise Nikahı kavramına karşılık icad edilmiştir Dinimizde böyle bir kavram yoktur Nikah, mutlaka "yetkili" birileri tarafından bir kayıt ve "denetim" altında kıyılmalıdır Bugün bu denetimi belediyeler yapmaktadır

Hanefi mezhebinde sadece iki şahit ile yetinilen nikahın geçerli oluşu YANLIŞTIR! Bu konuda Hanefi mezhebinin görüşü ile amel edilemez! Kaldı ki Hanefi mezhebi iki şahidi yeterli görmekte fakat nikahın gizli olmasını kabul etmemektedir

süleymaniyevakfi</B>