Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Ekim 2010, 22:01   Mesaj No:9

Medine-web

Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

meal ile öğrenmek mazur görülebilir.ama meail ile kuran araştırmalarında söz hakkı elde etmeye çalışmak röntgenciliktir.
kuran ciddi ilimdir.ilimden öte saygın bir alandır,sorumluluk isteyen,her kafasına esenin "bende varım" diyemiyeceği bir bölge..
yalnış anlaşılmasın;
kuranla ilgilenmeyın,araştırmayın,ilişmeyın demiyorum ki doğru da olamaz.kuran anlaşılırdır,açıktır her tabakadaki insana "kişi kapasitesine göre" hitap etmektedir.
Ama;
kuran ehli olmayanlar,ilimde mesafe almıyanlar,kuran ilimlerine yabancı olanlar,"kuranı eline alıp hüküm çıkaramaz" bu girişimleri küfürdür.

meailcilik haniflerde meşhur bir malzeme.
"arapça,fıkıh,kelam,siyer,tarih,esbab,psikoloji,so syoloji,dinler tarihi" gbi ilimler,kurana giriş için

çok önemlidir.

örneğin ;
abbese wetewela
tebbet yeda
huwel ebter
gibi muhatap alan ayetler,esbab,tarih ve indiği sosyolojik olay bilinmezse anlaşılamaz.

hanifler, namı diğer mealciler, namı diğer google alimleri,bu ilimleri kaale almaz.hadislere bakışı zaten belli.İslamın peygamber ayağı kırık.hadis ayağı şüpheli,ilim ayağı fukara...
-"kardeşim bu böyle olmaz,meal ile hüküm olmaz,meal ile ben kurandan böyle anlıyorum diyemezsin,bu küfürdür."
dediğinde...
hey orda dur!
sen kimsin ki kurana ulaşmamızı engelliyorsun?!
ithamıyla karşılaşıyorsun.
aslında konu şu örneğe benzer;
tıp öğrencisinin ameliyata girmek için ısrar etmesine,
-ey talebe bu kolay değildir,hayat söz konusu,orası demene tahtası değildir,pişmen lazım,öğrenmen lazım.
talebenin cevabı:
-sizden neyim eksik,kendime becerime aklıma güvenirim!

.......

işte bu talebe,ömrünü ilimle,ibadetle,tefekürle,dünyadan çekilmekle,inzivayla geçirmiş alimlerin eserlerini hor görmekte..
işte bu talebe ukalalık zirvesine adım adım çıkarken,Bu dinin peygamberini bile devre dışı bırakacak kadar körleşir...

konu çok geniş.bu konunun devam etmesini ,ilim anlamında kemale erdirilmesini sabırla bekleriz,arada katılırız inşaallah..