Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Sorularla Sureleri Tanıyalım

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medine-web,Açılış Tarihi:  07 Eylül 2007 (21:45), Konuya Son Cevap : Bugün (13:10). Konuya 4726 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı140Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 27 Nisan 2013, 10:43   Mesaj No:4381
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Kuranı Kerim Hakkında Sorular

Alıntı:
Medineweb Üyemizden Alıntı Mesajı göster
1.Allah'a ortak koşmaları ve inkar etmeleri

2.peygamberle mücadele etmeleri

3.insanları Allah yolundan engellemeleri

4.yeryüzünde fesat çıkarmaları ve kibirlenmeleri

5.işledikleri günahlar

6.ticaretteki ahlaksızlıkları

7.azabı kendi ağızlarıyla istemeleri.

(abi şu anda tlfdayim ayetleri pe geçince yazarım)

1. ALLAH’A ORTAK KOŞMALARI
2. İNKAR ETMELERİ
3. PEYGAMBERLE MÜCADELE ETME
a. Peygamberi yalanlamaları
b. Peygamberin büyülenmiş olduğunu iddia etmeleri
c. Peygamberi alalade bir insan olarak görmeleri
d. Peygamberle alay etmeleri
e. Peygamberi taşlamakla tehdit etmeleri
f. Sürgün etmekle tehdit etmeleri
4. İNSANLARI ALLAH YOLUNDAN ENGELLEMELERİ
5. KİBİRLENMELERİ
6. YERYÜZÜNDE FESAT ÇIKARMALARI
7. ZULÜM YAPMALARI
8. İŞLEDİKLERİ GÜNAHLAR
9. KENDİ AĞIZLARIYLA AZABI İSTEMELERİ
10. TİCARETTEKİ AHLAKSIZLIKLARI
Alt 27 Nisan 2013, 11:01   Mesaj No:4382
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

LUT a.s kavminin helak sebeplerinden 7 tanesini yazınız
Alt 27 Nisan 2013, 12:23   Mesaj No:4383
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:

1.Allah ı inkar etmeleri

“Dedi ki: "Gerçekten ben, sizin bu yapmakta olduğunuza öfke ile karşı olanlardanım." "Rabbim, beni ve ailemi bunların yapmakta olduklarından kurtar."Bunun üzerine onu ve bütün ailesini kurtardık. Yalnızca geri kalanlar içinde bir kocakarı hariç. Sonra geride kalanları yerle bir ettik. Ve üzerlerine bir yağmur yağdırdık. Uyarılıp-korkutulanların yağmuru ne kadar da kötü. Hiç şüphe yok, bunda bir ayet vardır, ama onların çoğu iman etmiş değildirler. Ve hiç şüphe yok, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır esirgeyendir.”Şuara 174

2.peygamberle mücadele etmeleri

a-peygamberi yalanlama

“Lût (kavmi) de peygamberleri yalancılıkla itham etti.”Şuara, 160

“Onlardan önce Nuh kavmi, Ress halkı ve Semud (kavmi) de yalanladı. Ad, Firavun ve Lût'un kardeşleri, Eyke'liler ve Tübba kavmi de yalanladı. Bunların hepsi (kendilerine gönderilen) peygamberleri yalanladılar. Bu yüzden tehdidim (azabım) (onlara) hak oldu.” Kaf, 12-14

“Lût kavmi de uyarıları yalanladı. Biz de onların üzerine taş yağdıran bir kasırga gönderdik. Yalnız Lût ailesini (bu azabtan ayrı tuttuk;) onları seher vakti kurtardık. Tarafımızdan bir nimet olarak. İşte biz, şükredenleri böyle ödüllendiririz.”Kamer, 33-36

b-peygamberi sürgünle tehdit etmeleri

“Hani Lut da kavmine şöyle demişti. "Sizden önce alemlerden hiç kimsenin yapmadığı hayasız-çirkinliği mi yapıyorsunuz? Gerçekten siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz, ölçüyü aşan (azgın) bir kavimsiniz." Kavminin cevabı: "Yurdunuzdan sürüp çıkarın bunları, çünkü bunlar çokça temizlenen insanlarmış!" demekten başka olmadı.”Araf, 80-84

“Dediler ki: "Ey Lût, eğer (bu söylediklerine) bir son vermeyecek olursan, gerçekten (burdan) sürülüp çıkarılanlardan olacaksın." Dedi ki: "Gerçekten ben, sizin bu yapmakta olduğunuza öfke ile karşı olanlardanım. Rabbim, beni ve ailemi bunların yapmakta olduklarından kurtar." Bunun üzerine onu ve bütün ailesini kurtardık. Yalnızca geri kalanlar içinde bir kocakarı hariç. Sonra geride kalanları yerle bir ettik. Ve üzerlerine bir yağmur yağdırdık; uyarılıp-korkutulanların yağmuru ne kadar da kötü. Hiç şüphe yok, bunda bir ayet vardır, ama onların çoğu iman etmiş değildirler. Ve hiç şüphe yok, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır esirgeyendir.”Şuara, 166-175

"Siz gerçekten, kadınları bırakıp şehvetle erkeklere mi yaklaşıyorsunuz? Hayır, siz (yaptığı şeyi) bilmeyen bir kavimsiniz." Neml, 56
Onun kavminin cevabı: "Lût ailesini şehrinizden sürüp çıkarın. Temiz kalmak isteyen insanlarmış" demekten başka olmadı. Biz de, onu ve ailesini kurtardık, yalnızca karısı hariç; onu geride (azab içinde kalanlar arasında) takdir ettik. Ve onlar üzerine bir yağmur yağdırdık. Uyarılıp korkutulanların yağmuru ne kadar kötüdür.” Neml, 58

3.kibirlenmeleri

“Kavminin cevabı: "Onları (Lût'u ve taraftarlarını) kentinizden çıkarın, çünkü onlar, fazla temizlenen insanlarmış! "demelerinden başka bir şey olmadı.” Araf, 82

4.haddi aşmaları

“Hani onlara kardeşleri Lût: "Sakınmaz mısınız?" demişti. "Gerçek şu ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir peygamberim. Artık Allah'tan korkup-sakının ve bana itaat edin. Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; benim ücretim yalnızca alemlerin Rabbine aittir. Siz insanlardan (cinsel arzuyla sadece) erkeklere mi gidiyorsunuz? Rabbinizin sizler için yaratmış bulunduğu eşlerinizi bırakıyorsunuz. Hayır, siz sınırı çiğneyen haddi aşan bir kavimsiniz.”Şuara, 165

“İbrahim, kendisine misafir olarak gelen meleklere: "Acaba sizin asıl önemli işiniz nedir ey elçiler?" dedi. Onlar: "Gerçekten biz günahkâr bir kavim (olan Lût kavmine) gönderildik. Onların üzerine çamurdan pişirilmiş sert taşlar yağdıracağız. O taşlardan her birinin haddi aşanlardan kime isabet edeceği Rabbin katında işaretlenmiştir." dediler. Nihayet biz müminlerden orada bulunan kimseleri çıkardık. Fakat biz orada müslümanlardan bir ev halkından başka kimseyi de bulamadık. Biz orada acı bir azabdan korkan kimseler için bir ibret nişanesi bıraktık.” Zariyat, 31-37

5.büyük gaflet içinde olmaları

“Hayır, siz (yaptığı şeyi) bilmeyen bir kavimsiniz." Neml, 55

6.yol kesicilik yapmaları

"(Bu ilâhî ikazdan sonra) siz, ille de erkeklere yaklaşacak, yol kesecek ve toplantılarınızda edepsizlik yapacak mısınız?"Ankebut, 29

7.fasık ve günahkar bir kavim olmaları

“Elçilerimiz Lût'a geldikleri zaman, o, bunlar dolayısıyla kötüleşti ve bunlar dolayısıyla içi daraldı. Dediler ki: "Korkuya düşme ve hüzne kapılma. Karın dışında, seni de, aileni de muhakkak kurtaracağız. O ise, arkada kalacak olanlardandır. Şüphesiz biz, fasıklık yapmalarından dolayı, bu ülke halkının üstüne gökten iğrenç bir azab indireceğiz. Andolsun, biz akledebilecek bir kavim için oradan apaçık bir ayet bırakmışızdır.”Ankebut, 33-35

“Nitekim onlardan her birini günahları sebebiyle suç üstü yakaladık: Kiminin üzerine taşlar savuran rüzgarlar gönderdik, kimini korkunç bir ses yakaladı, kimini yerin dibine geçirdik, kimini de suda boğduk. Allah onlara zulmetmiyor, asıl onlar kendilerine yazık ediyorlardı.”Ankebut, 40

“(İbrahim) Dedi ki: "Şu halde sizin asıl isteğiniz nedir, ey elçiler?" Dediler ki: "Gerçek şu ki biz, suçlu-günahkâr bir kavme gönderildik." "Üzerlerine çamurdan (iyice sertleşip kaskatı kesilmiş) taşlar yağdırmak için. (ki bu taşların her biri,) Rabbinin katında ölçüyü taşıranlar için (herkese ayrı ayrı) işaretlenmiştir." Bu arada, mü'minlerden orda kim varsa çıkardık. Ne var ki, orda müslümanlardan olan bir evden başkasını da bulmadık. Ve orada, acıklı bir azabdan korkanlar için bir ayet bıraktık.”Zariyat, 31-37

8.yeryüzünde fesat çıkarmaları

“(Lut: "Ey Rabbim! Şu fesatçılar güruhuna karşı bana yardım eyle" dedi.”Ankebut, 30

9.zulmetmeleri

“Bizim elçilerimiz İbrahim'e bir müjde ile geldikleri zaman, dediler ki: "Gerçek şu ki, biz bu ülkenin halkını yıkama uğratacağız. Çünkü onun halkı zalim oldular."Ankebut, 31

“İşte biz, onların her birini kendi günahıyla yakalayıverdik. Böylece onlardan kiminin üstüne taş fırtınası gönderdik, kimini şiddetli bir çığlık sarıverdi, kimini yerin dibine geçirdik, kimini de suda boğduk. Allah onlara zulmedici değildi, ancak onlar kendi nefislerine zulmediyorlardı.”Ankebut, 40

10.homoseksüel bir toplum olmaları

“Lût (kavmi) de peygamberleri yalancılıkla itham etti. Hani kardeşleri Lût onlara şöyle demişti: "Siz Allah'tan kormaz mısınız? Haberiniz olsun ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir peygamberim. Gelin artık, All ah'tan korkun ve bana itaat edin. Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum. Benim mükafatımı verecek olan ancak âlemlerin Rabbidir. İnsanlar içinden erkeklere mi gidiyorsunuz? Bırakıyorsunuz da sizler için yarattığı eşleri! Doğrusu siz insanlıktan çıkmış bir kavimsiniz!"Şuara, 160-164

“Lût da; hani kavmine demişti ki: "Siz, açıkça gördüğünüz halde, yine de o çirkin utanmazlığı yapacak mısınız? Siz gerçekten, kadınları bırakıp şehvetle erkeklere mi yaklaşıyorsunuz? Hayır, siz (yaptığı şeyi) bilmeyen bir kavimsiniz."Neml, 54
Alt 27 Nisan 2013, 15:48   Mesaj No:4384
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

ayetleride ekledim
Alt 28 Nisan 2013, 09:37   Mesaj No:4385
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alt 28 Nisan 2013, 14:25   Mesaj No:4386
Medineweb Sadık Üyesi
muuskem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muuskem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21263
Üyelik T.: 02 Kasım 2012
Arkadaşları:9
Memleket:-
Konular: 38
Beğenildi:32
Beğendi:6
Takdirleri:10
Takdir Et:

çok bilinen bir soru

Hadise göre Kur’an’ın en faziletli ayeti nedir ?
Alt 28 Nisan 2013, 14:56   Mesaj No:4387
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
muuskem Üyemizden Alıntı Mesajı göster
çok bilinen bir soru

Hadise göre Kur’an’ın en faziletli ayeti nedir ?

ayetel kürsi
Alt 28 Nisan 2013, 20:46   Mesaj No:4388
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

muuskem abi cevaba onay yok doğru mu değilmi
Alt 28 Nisan 2013, 20:52   Mesaj No:4389
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Medineweb Üyemizden Alıntı Mesajı göster
muuskem abi cevaba onay yok doğru mu değilmi
ne demek tabiki bildiniz...
Alt 29 Nisan 2013, 16:43   Mesaj No:4390
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

kuranda insan melek ve cin gibi varlıkların veya bir kelime ve nitelemenin ismi işaretler ismi mevsuller zamirler belirsiz zaman zarfları ve belirsiz mekan isimleni ile zikredilmesine ne denir?...

Konuyu Toplam 33 Kişi okuyor. (0 Üye ve 33 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: