Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  26 Mayıs 2013 (15:30), Konuya Son Cevap : 03Haziran 2013 (12:38). Konuya 49 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30 Mayıs 2013, 12:25   Mesaj No:41
Medineweb Sadık Üyesi
suhtem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:suhtem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17229
Üyelik T.: 10 Mart 2012
Arkadaşları:27
Konular: 69
Beğenildi:89
Beğendi:40
Takdirleri:565
Takdir Et:
Standart Cevap: Bu Haftanın Misafiri ''alper kara'' Kardeşimiz

Hayırlı olsun kardeşim ...
Alt 30 Mayıs 2013, 13:24   Mesaj No:42
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Misafirliğiniz size ve medinewebe faydalı olur inşaallah...

size sorum şu,ibadetlerde Allaha yönelmiş ve Allahı razı etmeye gayret etmiş birisi,sosyal hayatta ise Allahı nasıl razı edebilir..

ikinci sorum,sosyal hayatta Allahın ölçülerini dikkate almamış kişi ve toplumlar,sadece ibadetle Allahın İLAHLIĞINI kabul etmiş olsalar,mekke müşrikleride,müslüman olması gerekmez miydi,çünkü mekkeli müşriklerde,ENFAL 35 e göre NAMAZ[salat] kılıyor ve hac ediyorlardı..

üçüncü sorum,sosyal hayatta,yani YASAMA VE YARGIDA,EĞİTİMDE,KAMUSAL ALANDA,MECLİSLERİNDE ÇIKACAK KANUN VE KARAR ÖLÇÜLERDE,Allahın hükmüne baş vurmayan toplumlar ve kişiler bi yandanda,namaz kılasalar,hac etseler,oruç tutsalar bunlar islamın hükmüne göre hangi DURUMDA OLURLAR,

Dördünsü sorum, Rasulullahın sünneti derken ve bu gün itibarı ile yaşayan insanların Rasulullahın sünnetini nasıl yaşarsalar DOĞRU Bİ RASUL SÜNNETİ ÜZERİNDE OLMUŞ OLURLAR,Örneğin rasulullahın sünneti deyince,namazın farzlarının dışında olan NAFİLELER,SAKAL BIRAKMAK,MİSVAK KULLANMAK vb şeylerlemi sınırlı yoksa RASULULLHIN SÜNNETİNİ BU GÜNE GÜNCELLEYİP,örneğin rasulullah hangi takımı tuttardı,FB,GS,BJK,vs vs,veya Rasulullah takım tutmazmıydı deyip,bu gün takım tutmamakmı RASULULLAHIN SÜNNETİ OLURDU,[Yani Rasulullahın sünneti üzerinde olmak için,Rasulullahın bu gün yaşasaydı ŞUNU YAPARDI DEYİP,ONU YAPMAK,ŞUNLARIDA YAPMAZDI DEYİP YAPMAMAK MI DOĞRU Bİ RASUL SÜNNETİNDE OLMAKTIR],bunu bize nasıl izah edebilirsiniz,fikriniz nedir...

şimdideden teşekkürler,...
Alt 30 Mayıs 2013, 17:27   Mesaj No:43
Medineweb EDİTÖRÜ
alperkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:alperkara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14578
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:5
Konular: 389
Beğenildi:406
Beğendi:41
Takdirleri:2478
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Misafirliğiniz size ve medinewebe faydalı olur inşaallah...

ikinci sorum,sosyal hayatta Allahın ölçülerini dikkate almamış kişi ve toplumlar,sadece ibadetle Allahın İLAHLIĞINI kabul etmiş olsalar,mekke müşrikleride,müslüman olması gerekmez miydi,çünkü mekkeli müşriklerde,ENFAL 35 e göre NAMAZ[salat] kılıyor ve hac ediyorlardı..
s.a enfal :35
وَمَا كَانَ صَلاَتُهُمْ عِندَ الْبَيْتِ إِلاَّ مُكَاء وَتَصْدِيَةً فَذُوقُواْ الْعَذَابَ بِمَا كُنتُمْ تَكْفُرُونَ
'Ve onların salâtları (duaları, ibadetleri) beytin (Allah'ın evinin) yanında ıslık çalmak ve el çırpmadan başka birşey olmadı. Artık inkâr etmiş olduğunuz şeyler sebebiyle azabı tadın!'
okuduklarım ve ilmine değer verdiğim hocalarımın açıklamalarına istinaden mekke müşrikleri el çırpmayıve ıslık çalmayı güya ibadet sanıyorladı.ALLAH CC bundan ibadet olmayacağını bize haber veriyor.yine maun süresi 4.5.6 .ayetleride burada ele alabiliriz.olayı sadece namaza indirgeyemeyiz.vay o namaz kılanları:(vay o ibadet yaptığını sananlar olarakda anlamak mümküm.
mekke müşrikleri şirk içinde idiler.ALLAHın ilahlığını kabul ediyorlar fakat aynı zamanda ortaklar da kabul ediyorlardı.o zaman putlar vardı şimdi ALLAH a kulluktan alıkoyan şeyler.ozr* nacizane fikrim bu diyor sorularada zamanım elverdiyince cevap verme çalışacağım.ben burada ne anladıysam onu ifade etmeye çalışıyorum.hüküm vermek veya çıkarmak haddime değil.benim ilmim nedir ki.insan bilmiyorum demeyide bilmelidir diye düşünüyorum
Alt 30 Mayıs 2013, 17:28   Mesaj No:44
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

maşaAllah güzel bir hafta oluyor
Alt 30 Mayıs 2013, 20:31   Mesaj No:45
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
alperkara Üyemizden Alıntı Mesajı göster
s.a enfal :35
وَمَا كَانَ صَلاَتُهُمْ عِندَ الْبَيْتِ إِلاَّ مُكَاء وَتَصْدِيَةً فَذُوقُواْ الْعَذَابَ بِمَا كُنتُمْ تَكْفُرُونَ
'Ve onların salâtları (duaları, ibadetleri) beytin (Allah'ın evinin) yanında ıslık çalmak ve el çırpmadan başka birşey olmadı. Artık inkâr etmiş olduğunuz şeyler sebebiyle azabı tadın!'
okuduklarım ve ilmine değer verdiğim hocalarımın açıklamalarına istinaden mekke müşrikleri el çırpmayıve ıslık çalmayı güya ibadet sanıyorladı.ALLAH CC bundan ibadet olmayacağını bize haber veriyor.yine maun süresi 4.5.6 .ayetleride burada ele alabiliriz.olayı sadece namaza indirgeyemeyiz.vay o namaz kılanları:(vay o ibadet yaptığını sananlar olarakda anlamak mümküm.
mekke müşrikleri şirk içinde idiler.ALLAHın ilahlığını kabul ediyorlar fakat aynı zamanda ortaklar da kabul ediyorlardı.o zaman putlar vardı şimdi ALLAH a kulluktan alıkoyan şeyler.ozr* nacizane fikrim bu diyor sorularada zamanım elverdiyince cevap verme çalışacağım.ben burada ne anladıysam onu ifade etmeye çalışıyorum.hüküm vermek veya çıkarmak haddime değil.benim ilmim nedir ki.insan bilmiyorum demeyide bilmelidir diye düşünüyorum

ALPER HOCAM,ayeti elmalılı hamdi DUA OLARAK DEĞİL ,KIYAM RUKU SECDELİ NAMAZ OLARAK çevirmiş ve NMAZ DEMİŞTİR,sizinde dediğiniz gibi SALATIN DUA OLARAK GEÇTİĞİ AYETLERDE VARDIR,ve salat bazen dua anlamınada geliyor,mekke müşriklerin ayette geçen durumu normal kıyam ruku ve secdeli namazdır,YALNIZ ALLAH MÜŞRİKLERİN NAMAZINI KABUL ETMEDİĞİ İÇİN ONLARI AŞAĞILAYIP NAMAZLARINIDA ISLIK ÇALMAYLA ÖZDEŞLEŞTİREREK YERDEN YERE VURUYOR,,

Gelelim hüküm verme veya hüküm çıkarma işine,bakın sayın hocam,siz galiba cami imamı görevini ypıyorsunuz,ve şunu izah edeyimki ALLAH KURANDA İMAMLIĞI İLK İBRAHİM AS için kullanıyor,ve bu işe soyunan enaz ibrahimi tavır sergilemek ve insanlara islamı enaz ibrahimi tavırla anlatacak kadar yükümlülüğü var,rencide ederek söylemiyorum bu haddime değil,ama siz üstelik bu imamlıktan gelirde elde ediyorsunuz bu işe EHİL OLMAK ZORUNDASINIZ GÜZEL ABİM,Ha insan eksik olabilir ama RABBİMİZ YRDIM EDER,YETERKİ İNSANLARA RASULLERİN İMAMLIĞINDAKİ ÖRNEKLİKLE BU İŞİ SÜRDÜRELİM..[Ben imamların maaş almalarına karşı değilim,beni yanlış anlamasın hiç kimse],,ONUN İÇİN BİRAN ÖNCE SİZ DİNİNİZİN HÜKMÜNÜ ÇIKARAN,KENDİ DİNİNİZİN ADAMI OLMAK ZORUNDASINIZKİ HALKADA VVAHİY İSLAMINI O ZAMAN ANLATA VE YÖNLENDİRE BİLESİNİZ DEĞİLMİ GÜZEL ABİM...

NOT..Araya girip böyle bi açıklama,HAFTANIN MİSAFİR PROSEDÜRÜNE UYGUN OLMADIĞI İÇİN,SİTE YÖNETİMİ VE MİSAFİRİNDEN BÖYLE Bİ MUSAMAHA GÖSTERMELERİNİ İSTİRHAM EDER VE TEKRAR BÖYLE Bİ DURUMU YAPMAYACAM,İNŞAALLAH GÜZEL KARŞILANIR VE KİMSE KIZMAZ..Bu arada Alper hocam eleştirimde kişiliğinizi rencide edecek tavırda değildir,bu eleştirimde yanılıyor olabilirim,belki yazdıklarınızı yanlış anlamış olmamdan kaynaklanıyorda olabilir,ben her imamın ibrahim as ve son rasul muhammed as ve diğer peygamberlerin tavrında olmalarını hem temenni ediyor hem dua ediyor hemde,ilmimce uyaraı nasihatta bulunuyorum,AYNISINI SİZLERDE BANA YAPABİLİRSİNİZ.....SAYGILAR
Alt 30 Mayıs 2013, 22:14   Mesaj No:46
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ALPER HOCAM,ayeti elmalılı hamdi DUA OLARAK DEĞİL ,KIYAM RUKU SECDELİ NAMAZ OLARAK çevirmiş ve NMAZ DEMİŞTİR,sizinde dediğiniz gibi SALATIN DUA OLARAK GEÇTİĞİ AYETLERDE VARDIR,ve salat bazen dua anlamınada geliyor,mekke müşriklerin ayette geçen durumu normal kıyam ruku ve secdeli namazdır,YALNIZ ALLAH MÜŞRİKLERİN NAMAZINI KABUL ETMEDİĞİ İÇİN ONLARI AŞAĞILAYIP NAMAZLARINIDA ISLIK ÇALMAYLA ÖZDEŞLEŞTİREREK YERDEN YERE VURUYOR,,

sevgili kardeşim.ne hikmetse işin içinde bir din dörevlisi olunca söz döner dolaşır aldığı ücrete maaşa gelir.ne iş yaptığınızı bilmiyorum.çalışıyorsanız gidin işvereninize değin ben bundan sonra ücret almadan çalışacağım.bu doğru bir mantık değil.ozr*salatın anlamı konusu
Diyanet İşleri:Onların, Kâ’be’nin yanında duaları ıslık çalıp el çırpmaktan ibarettir. Öyle ise (ey müşrikler) inkâr etmekte olduğunuzdan dolayı tadın azabı.
Elmalılı Hamdi Yazır:Beytin huzurunda namazları ise ıslık çalıb el çırpmaktan başka bir şey değil, o halde küfr-ü küfranınızdan dolayı tadın azâbıFizilal-il Kuran:Onların Kâbe karşısında tapınmaları naradan ve alkıştan ibaretti. Süregelen inkârcılığınızın karşılığı olarak şimdi azabı tadın bakalım.İbni Kesir:Onların Beyt'in yanındaki duaları; sadece ıslık çalmak veya el çırpmaktan başka bir şey değildir. Öyleyse devamedegelmekte olduğunuz küfürden dolayı tadın azaÖmer Nasuhi Bilmen:Ve onların Beyt-i Şerif'teki namazları, ıslık çalmaktan ve el çırpmaktan başka değildir. Artık azabı tadınız küfreder olduğunuzdan dolayı.Tefhim-ul Kuran:Onların, Beyt(-i Şerif) önündeki duaları, ıslık çalmaktan ve el çırpmaktan başkası değildir. Artık küfretmekte olduklarınız dolayısıyla tadın azabı.
değişik mealler verilmiş.
bu konuda tartışmanın bi anlamı olmadığını düşünüyorum.görevimizi tabiki en güzel şekilde icra etmek durumumdayız.hele bu imamlık olursa .sözlerinizde bi önyargı sezer gibiyim.soruları soruş tarzınıza bakıldığında.ben burada imam olduğumu söylemek durumunda olmaya bilirdimde. bu tamamen forumdaki samimi ortamla alakalı bir şey.ozr* ALLAHA EMANET OLUN.
Alt 31 Mayıs 2013, 22:44   Mesaj No:47
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

S.A saygıdeğer arkadaşlar.hafta sonu gireceğimiz sınavda herkese başarılar .ALLAH cümlemize zihin açıklığı versin.ALLAH hepimizin yar ve yardımcısı olsun.
Alt 02Haziran 2013, 23:39   Mesaj No:48
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

saygıdeğer arkadaşlar sınavlar bitti ALLAHIN izniyle sırtımdan bir ton yük kalktı sanki.
Alt 02Haziran 2013, 23:40   Mesaj No:49
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Ayrıca beni bir hafta misafir eden medinewep e ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
Alt 03Haziran 2013, 12:38   Mesaj No:50
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
alperkara Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ayrıca beni bir hafta misafir eden medinewep e ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

konukluğu kabul edip icabet ettiğiniz için biz teşekkür ederiz
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: