Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi seb-i aruz,Açılış Tarihi:  06 Mayıs 2014 (11:55), Konuya Son Cevap : 07 Mayıs 2014 (16:16). Konuya 24 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı3Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06 Mayıs 2014, 11:55   Mesaj No:1
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
seb-i aruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:seb-i aruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21933
Üyelik T.: 23 Kasım 2012
Arkadaşları:16
Konular: 33
Beğenildi:12
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart bosuna mı okuttuk!

bosuna mı okuttuk!

selamun aleykum arkadaslar bu ara cevremde cok sık duydugum bı cıft kelıme kızları bosuna mı okuttuk. Bunun altında yatan zıhniyet ıse kadın erkegn elıne bakmayacakms erkege muhcat olmayacakms. Iyı de Allah u teala kadını kocasna emanet etmems mı ve erkege de evının nafakasını getırmek evı gecındırmek ıcnde calsmayı farz kılmamıs mı bu ınsanlar daha neyın derdını guduyo anlamyorum resmen kzlarna bosanma kapısnı ack bırakyolar. Szlernde bu konuda ki dusuncelerınizı ogrenmek ıstıyorum (not :bu konuyu aradm ama bulamadm bende yenı konu olarak açtm)

Arzu hevâdan geçelim gel dosta gidelim gönül.” — Yunus Emre k.s.

Konu Sahibi seb-i aruz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
bosuna mı okuttuk! İslamda Kadın ve Erkek asalet38 24 9279 06 Mayıs 2014 11:55
Bir kadın çocuktur aslında.. Bilgi Dağarcığı sonil 2 2301 20 Mayıs 2013 10:59
Recep Ayını İbadetle Geçiren Kadın Cuma-Bayram-Kandiller seb-i aruz 0 1590 19 Mayıs 2013 13:51
Bir Eş İstiyorum Evlilik-Nikah Konuları mehmet akif2 1 1939 18 Mayıs 2013 20:33
bilginize ihtiyacm var:( Duyurular/Öneriler/Şikayetler seb-i aruz 8 2082 12 Mayıs 2013 22:19

Alt 06 Mayıs 2014, 13:43   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: bosuna mı okuttuk!

kadın erkeğe emanettir evet erkek ailesine bakamkla yükümlüdür.ama böyle düşünerek kadının kendi ekonomik özgürlüğünü kısıtlamasını doğru bulmuyorum.erkeğin kadından önce ölme ihtimalini düşünmek lazım ha şimdi dersenizki maaş kalıyor fazla maaş göz çıkartmaz

bi kere kadın maaş için değil kendisi için kendini geliştirmelidir..bu çalışma konusu zaten islami çerçeve içerisinde olmalı bunun haricindeki meslekler için elbette aynı şeyi söylemiyoruz.boşanmayı onaylamıyoruz ama hayatta herşey insanlar içindir..çalışmayı boşanmaya kapıyı açık bırakmak değilde tedbirli olmak diyelim..kimseye muhtaç olmamak gibisi varmıdır
Alt 06 Mayıs 2014, 17:46   Mesaj No:3
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

ıslamı acdan bakmyolar kı hocam . Sonucda acktan bende okuyorum dedgnz gbı ama calsma gbı bı dusuncem yok . Ayrıca calsan annelere soyle bı baknca cocuklar kreslerde evde temzlıkcı ıbadt konusu mechul para da zaten kres ve temzlke gdyo

Alt 06 Mayıs 2014, 17:54   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:

Alıntı:
seb-i aruz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ıslamı acdan bakmyolar kı hocam . Sonucda acktan bende okuyorum dedgnz gbı ama calsma gbı bı dusuncem yok . Ayrıca calsan annelere soyle bı baknca cocuklar kreslerde evde temzlıkcı ıbadt konusu mechul para da zaten kres ve temzlke gdyo

hep düşündüğüm bişey var kadınlar bu kadar iş yerlerini işgal etmeseydi hiçbir erkek işsiz kalmazdı

ne kadar doğruyum bilemem ama aklımda işte dediğim gibi sadece islami çerçeve içerisinde çalışma amaçlı yazmıştım diğer türlüsüne ancak Allah ıslah etsin diyebiliriz
Alt 06 Mayıs 2014, 18:27   Mesaj No:5
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

amın tsk ederm hocam

Alt 06 Mayıs 2014, 18:28   Mesaj No:6
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Medineweb Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hep düşündüğüm bişey var kadınlar bu kadar iş yerlerini işgal etmeseydi hiçbir erkek işsiz kalmazdı

ne kadar doğruyum bilemem ama aklımda işte dediğim gibi sadece islami çerçeve içerisinde çalışma amaçlı yamzıştım diğer türlüsüne ancak Allah ıslah etsin diyebiliriz
onu bende dusunyorum ıs konusunda bayanlar erkeklern calsma olanagnı kstlyo gbsndn

Alt 06 Mayıs 2014, 19:15   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
azranur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:azranur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36715
Üyelik T.: 22 Aralık 2013
Arkadaşları:7
Memleket:Şehr-i VAN
Konular: 20
Beğenildi:61
Beğendi:172
Takdir Et:

ben bayan doktorların, hemşirelerin olmadığı bir ortam düşünemiyorum,heralde kadınların çoğu hastaneye gidemediği için mevta olurdu
ayrıca kuran kursu hocalığı da gayet uygun kadınlar için. ayrıca boşanma ve eş ölümleri için kadının okuması gayet uygun bence. çalışılmasa da kadınların, kızların okuması mantığındayım tamamen. şeriat düzeni olsaydı bizde üniversitelerde eğitimimizi tamamlayıp, alanımızda y.lisans, doktora vs. yapıp prof. luğa kadar gitseydik fena mı olurdu
Alt 06 Mayıs 2014, 19:19   Mesaj No:8
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Arkadaşları:2
Konular: 35
Beğenildi:16
Takdir Et:

diyanette çalışın dermişim. Hafta içi günlük 6 saat ders veriyorsunuz. Kalan 18 saat sizin neyimize yetmez. Tesettür sorunu yok amir yok körelmek yok. Zamanınızı çay kahve partileri ile dolduracağınıza veya evde dantel öreceğinize yeni nesil yetiştirmek çok akılcı kanaattim bu.
En can alıcı nokta ise erkeğe güven olmaz, sağı solu belli değil
Geleceğinizi de keyfinizi de ekmeğinizi de yuvanızı da riske atmayın.biz hepsine de yeteriz değil mi ablalar
Feminist mi olduk ne
Alt 06 Mayıs 2014, 19:33   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
Tuba_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Tuba_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20781
Üyelik T.: 10 Ekim 2012
Arkadaşları:13
Konular: 73
Beğenildi:17
Beğendi:6
Takdir Et:

Boşuna mı okuttuk, kendi ayakları ustunde dursun dusuncelerinin kotu tecrubeler sonucu dogdugunu dusunuyorum.
Islami acidan baktigimizda kocasi olen kadina bakmakla yukumlu kimseler vardir. Yasiyorsa babasi, abisi vb. Ama islami noktadan okadar uzagiz ki boyle dusunen babalar abiler de cok azdir su zamanda.
Kadinin basina gelecek kotu durumlar icin Allah'a siginmasi ve tam anlamiyla tevekkul etmesi gerektigine inaniyorum. Ama tevekkul etmek icin elimizden gelen herseyi yapmamiz gerekir.
"Elimizden gelen hersey " kısmına ben kadinin zor durumda kaldiginda calisabilecek bir meziyetinin olmasi gerektiginide ekliyorum. Oyle ya kocası ölebilir veya hasta olup calisamayacak durumda olabilir. Elinde ya bir diploma olmali ya da kazanc saglayabilecegi bir el becerisi olmali.

Diplomaya da bakis acimiz hastalik veya ölüm durumunda yalniz kalirsak biseyler yapabilmek icin olmalı daha en bastan bosanma faktörunu dusunmek bunun icin acik kapi birakmak olur ve evlilik icin gerekli olan tam teslimiyet en basta sarsilir.
Alt 06 Mayıs 2014, 19:42   Mesaj No:10
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Fatıma-i Zehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36712
Üyelik T.: 22 Aralık 2013
Arkadaşları:18
Konular: 67
Beğenildi:27
Beğendi:1
Takdirleri:60
Takdir Et:

Rızkı veren Allahü teala'dır. önce bunu sindirmesi gerekiyor bahsettiğin zihniyetteki insanlar sebi aruz kardesim.. benim üzerimdeki baskıları da bir bilsen,anlatamazsın,anlamıyorlar... ama direnmeye devam... hem çalısmak helal çerçevede olmadıktan sonra boğazdan geçen her bir lokma için mahser günü nasıl hesap vereceğiz ? günümüzde helal ortamı sağlayan is yerlerinin sayısı da oldukça azdır. kadın fıtratı gereği korunmaya muhtaçtır. Günümüzde fırata ters uygulamaların yaygınlasması, Rabbimizin kadına ve erkeğe yüklediği görevleri değistirmez. modern dünyanın modern kafalarının icadıdır kadının erkeğe muhtaç olmaması gerektiğini savunan yapı... onlara veda hutbesindeki sözleri hatırlatırım:Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde
hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.
Mihrinaz beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.