Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi seb-i aruz,Açılış Tarihi:  06 Mayıs 2014 (11:55), Konuya Son Cevap : 07 Mayıs 2014 (16:16). Konuya 24 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı3Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06 Mayıs 2014, 19:47   Mesaj No:11
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
seb-i aruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:seb-i aruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21933
Üyelik T.: 23 Kasım 2012
Arkadaşları:16
Konular: 33
Beğenildi:12
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: bosuna mı okuttuk!

Alıntı:
Tuba_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Boşuna mı okuttuk, kendi ayakları ustunde dursun dusuncelerinin kotu tecrubeler sonucu dogdugunu dusunuyorum.
Islami acidan baktigimizda kocasi olen kadina bakmakla yukumlu kimseler vardir. Yasiyorsa babasi, abisi vb. Ama islami noktadan okadar uzagiz ki boyle dusunen babalar abiler de cok azdir su zamanda.
Kadinin basina gelecek kotu durumlar icin Allah'a siginmasi ve tam anlamiyla tevekkul etmesi gerektigine inaniyorum. Ama tevekkul etmek icin elimizden gelen herseyi yapmamiz gerekir.
"Elimizden gelen hersey " kısmına ben kadinin zor durumda kaldiginda calisabilecek bir meziyetinin olmasi gerektiginide ekliyorum. Oyle ya kocası ölebilir veya hasta olup calisamayacak durumda olabilir. Elinde ya bir diploma olmali ya da kazanc saglayabilecegi bir el becerisi olmali.

Diplomaya da bakis acimiz hastalik veya ölüm durumunda yalniz kalirsak biseyler yapabilmek icin olmalı daha en bastan bosanma faktörunu dusunmek bunun icin acik kapi birakmak olur ve evlilik icin gerekli olan tam teslimiyet en basta sarsilir.
evet bu konuda haklsnz bunu bende boyle dusunuyorum boyle dusunenlere degl zaten tamamen dunyevı dusunceler e karsı

Arzu hevâdan geçelim gel dosta gidelim gönül.” — Yunus Emre k.s.
Alt 06 Mayıs 2014, 19:50   Mesaj No:12
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Fatıma-i Zehra Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Rızkı veren Allahü teala'dır. önce bunu sindirmesi gerekiyor bahsettiğin zihniyetteki insanlar sebi aruz kardesim.. benim üzerimdeki baskıları da bir bilsen,anlatamazsın,anlamıyorlar... ama direnmeye devam... hem çalısmak helal çerçevede olmadıktan sonra boğazdan geçen her bir lokma için mahser günü nasıl hesap vereceğiz ? günümüzde helal ortamı sağlayan is yerlerinin sayısı da oldukça azdır. kadın fıtratı gereği korunmaya muhtaçtır. Günümüzde fırata ters uygulamaların yaygınlasması, Rabbimizin kadına ve erkeğe yüklediği görevleri değistirmez. modern dünyanın modern kafalarının icadıdır kadının erkeğe muhtaç olmaması gerektiğini savunan yapı... onlara veda hutbesindeki sözleri hatırlatırım:Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde
hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.
tam anlamyla benı anlayan ve durumu gayet guzel ıfade etmsnz

Alt 06 Mayıs 2014, 19:55   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Fatıma-i Zehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36712
Üyelik T.: 22 Aralık 2013
Arkadaşları:18
Konular: 67
Beğenildi:27
Beğendi:1
Takdirleri:60
Takdir Et:

Alıntı:
seb-i aruz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
tam anlamyla benı anlayan ve durumu gayet guzel ıfade etmsnz
cümlemizden kardesim..
Alt 06 Mayıs 2014, 20:15   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Sükutu-Ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Sükutu-Ezber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 41016
Üyelik T.: 08 Nisan 2014
Arkadaşları:10
Konular: 164
Beğenildi:2531
Beğendi:2837
Takdirleri:10238
Takdir Et:

eskiden kızlar bayanlar çalışır mı diye ayıplanırdı ,son yıllarda ise calışmıyorlar diye ayıplanır hale geldi bayanlar,,ve erkeklerde artık çalışan bayan arıyor artık maalesef, benim görüşürüm bayanlar sokaklardan cekilmeli
cünki evli bayanlar calışıyor evde cocuklardan bir haber islam eğitimi yok en cok ihtiyaç olduğu dönemde anne calışıyor, anne babanın bi haber nesil yetişiyor,
elbette mecbur calışan bayanlar için demiyorum onlar ayrı,,mahremlik ortam yok ister istemez erkeklerle muhattap oluyorlar,
Rabbimiz boşuna bayanlar için evde oturmalarını söylemedi haramlar coğalıyor maalesef edepli bayanları tenzih ederim yanlış anlaşılmasın düşüncelerim,,
Mihrinaz beğendi.
dürüst olmayı
kendinde barındırır,,,,

*Eyy gönül...!!
yarın Rabbinin huzurunda
nasıl çağırılmak,anılmak istiyorsan
bu dünya da ona göre yaşa derim,,,

"Bir Hiç"
Alt 07 Mayıs 2014, 06:13   Mesaj No:15
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Alıntı:
Medineweb Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hep düşündüğüm bişey var kadınlar bu kadar iş yerlerini işgal etmeseydi hiçbir erkek işsiz kalmazdı

ne kadar doğruyum bilemem ama aklımda işte dediğim gibi sadece islami çerçeve içerisinde çalışma amaçlı yazmıştım diğer türlüsüne ancak Allah ıslah etsin diyebiliriz
demek bir ben değilmişim bu şekilde düşünen...hayat mücadelesi verenleri tabiki istisnadır...ama bir düşünün markette herhangi bir işte çalışan genç kızları,aile bütçesine katkı sağlayan geçinme derdi olanları tenzih ediyorum..lakin her genç kız biraz daha fazla para harcayabilmek,sınırlı maaşını sınırsız harcayabilme telaşıyla çalışıyor...daha bu şekilde çalışan erkek duymadımçevramden yola çıkarak bunu söylüyorum..mecburiyeti olmadan çalışan bacılar,ne birikim yapabiliyorlar,ne ev geçindirebiliyorlar,böylrde bir dertleri yok zaten...daha çok harcayıp,daha çok borç...bunu biliyorum..memur olan hemen krediye girmeye çalışıyor..dışarda çalışan taksit kapatma derdinde

bencede biraz bıraksalar işsiz,evini geçindiremeyen erkek kalmayacak herhalde..tembel miskin erkekleri yorum kapsamına almıyoruz tabi

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 07 Mayıs 2014, 07:34   Mesaj No:16
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alemlerin tek ilahı olan tek Allah,kadınların bakımını erkeklere yüklemiştir.Kadınların korumakla mükellef oldukları iffetlerini ve izzetlerini ancak mahremiyetlerini koruyarak muhafaza edebilirler.

Bunuda ancak mevcut Allah ın hükmünü dikkate almayan tağuti türkiye toplumları gibi toplumlarda ancak ve ancak evlerinde oturup cahileye adetlerini gütmeden yapabilirler.

Kadınların çalışmak gibi bi kazanımları olmaz bu erkeklere has bi görev ve sorumluluktur.Hiç bir kadının evin geçimine yardım amaşlı bi sorumluluğu yoktur evin diğer bireyleri olan kızlarda böyledir.

Yalnız günümüz tüketim kültüründe her şeyi ihtiyaç kabul edip kendini tüketen zavallı bi toplum olduğu için,yatmak için yatak odasına,oturmak için oturma gurubuna,yemek için yemek takımlarına,yani sadece eşyaya hizmet için gayret etmekte ve hayatını böyle eşyaya hizmete heder etmektedir. EVLENENLERİN ÇEYİZ TAKIMLARINA BAKIN O KADAR ÇOK GEREKSİZ EŞYA VARDIR Kİ SAYMAKLA BİTMEZ

Ayrıca bi işyerinde bi bayanın çalıştırılması hem maaş olarak hemde ekstra temizlik işleri için daha cazip olduğu için bayanlar sosyal hayata aktarılma oyunlarıyla aktarılmıştır.Bayanları kendi ayaklarınız üzerinde durursanız ancak ÖZGÜR KADIN olursunuz safsatalarıyla kandırıp,evinde eşine ve çocuğuna bakmayı HİZMETÇİLİK,dışarda herhangi bi işyerinde ONLARCA,YÜZLERCE KİŞİNİN AĞIZ KOKUSUNU ÇEKİP HİZMET ETMEYEDE ÖZGÜRLÜK DENMİYOR MU...

İşte böyle oyuna getirilerek sömürülür insanlar,sömürgeciler tarafından.Bir erkeğin sorumluluklarından dolayı 1500 lira gibi bi maaşla çalışacağı bi işi bi kadına 700 lira gibi bi parayla yaptırıp üstüne ilave olarakta işyerinin bütün temizliğinide yaptırırlar.

Son olarak şunuda izah etmeden geçemiyecem,bi bayanın kazandığı para sadece onu şımartır ve etrafına karşı asi olmasına sebeb olur,çoğu böyledir.Bu yanlış özgüvenle kendini velayet gibi fıtratına aykırı bi sahiplenmeyede götürür.

Erkekler ailenin bakımını yapmakla mükelleftirler yani bu onların ASLİ GÖREVLERİDİR,bunu yaparak kadınlarının başına kakıyorlarsa,buda o erkeğin ŞEERFSİZLİĞİNDENDİR,ALÇAKLIK KOMPLEKSİNDENDİR,ÜSTÜNLÜK TASLAMA GİBİ Bİ İZZETSİZLİĞİNİN DIŞA VURUMUDUR..
Mihrinaz beğendi.
Alt 07 Mayıs 2014, 07:41   Mesaj No:17
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Allah razı olsun hepınzdn demek kı bu konuda boyle duşunerek yalnz deglmşm

Alt 07 Mayıs 2014, 08:25   Mesaj No:18
Medineweb Üyesi
asalet38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:asalet38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 42248
Üyelik T.: 28 Nisan 2014
Arkadaşları:1
Memleket:Konya
Konular: 4
Beğenildi:1
Takdir Et:

selamünaleyküm arkadaşlar

Ben de, eğer çok çok zaruri bir durum yoksa kadının çalışmaması taraftarıyım çünkü bir arkadaşımızın da dediği gibi günümüzde helal çerçevede çalışma ortamı sağlayan işyeri çok sınırlı sayıda
ama şöylede bi durum var bir arkadaşımın başından geçen olay
benim arkadaşım çok sığ bir düşünceye sahip ve "kadının yeri evidir evden dışarı adımını atamaz" derdi hep. bir gün eşinin doğumu için hastaneye gitmişler ve kadının çalışmasına kesinlikle karşı olan arkadaşım tabiri caizse yana döne bayan doktor aramış ve gittiği hastanede bulamayınca başka hastaneye gitmek zorunda kalmış bu sırada bebeğin boğazına kordon dolaşma derecesine gelmiş neredeyse.
olayın özü kadının çalışması için İslamda hiç bir engel yoktur tabi belli şartları sağladığı sürece
ama günümüzdeki hanım kardeşlerimizin çoğu maalesef daha evlenmeden boşanmayı düşünüyor ve bunun için çalışmayı kendisine şart sayıyor
Alt 07 Mayıs 2014, 08:31   Mesaj No:19
Medineweb Üyesi
asalet38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:asalet38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 42248
Üyelik T.: 28 Nisan 2014
Arkadaşları:1
Memleket:Konya
Konular: 4
Beğenildi:1
Takdir Et:

boşuna mı okuttuk konusuna gelince tabiki imkan var ise bence hanım kardeşlerimizde okumalı
çünkü millet olarak bilinçli bir kadın toplumuna, bilinçli annelere, bilinçli eşlere, bilinçli ablalara fazlasıyla ihtiyacımız var diye düşünüyorum ayrıca her okuyan kadın çalışacak diye bir şartta yok yani
Alt 07 Mayıs 2014, 09:35   Mesaj No:20
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

aleykum slm evet haklsnz ama okunacksa helal daıre de olması lazm tabı kı cahl kalmasn mumın kmseye ısne yaracak ılmı ogrenmek farz. Bayanlar okuyacaksa zaten tıp okusun

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.