Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hz.Muhammed(s.a.v)

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  09 Ağustos 2007 (16:20), Konuya Son Cevap : 22 Mart 2022 (11:09). Konuya 435 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı13Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Şubat 2015, 17:44   Mesaj No:371
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: SALAVAT I ŞERİF kampanyası..

Alıntı:
Dur_Hele Üyemizden Alıntı Mesajı göster
FECR ABDULMELİK MUALLİME

hocalarım kesinlikle başlık ile başlık sahibi ile art niyet olarak algılanmasın. Bu konu hakkında İslami düşünce ve fikrinizi alabilir miyiz?
Bu konuda ne düşündüğümüzü az çok bilirsin

Böyle bir soruya Nurettin Yıldız'ıyla cevap veriyim:

Kutlu Doğum ve Salavat-ı Şerife Dağıtmak

SORU:Selamünaleyküm hocam.Bazı dernekler veya bazı insanlar efendimizin ruhu için selavat-ı şerife dağıtıyorlar. 3 bin sen, ben 5 bin falan, bu nedir, doğru bir uygulama şekli midir? Ben aklımda yapacağım diğer işler varken samimi olmayan bir şekilde yapamayacağım için bunu kabul etmedim. Bu beni rahatsız etti, ben zaten abdest alırken şu ya da bu ne bileyim her aklıma geldiğinde bol bol severek söylüyorum. Bir de hocam kutlu doğum haftası vesilesi ile arkadaşlarım bir organizasyon düzenlediler, ciddi paralar topladık kendi aramızda ve harcadık ben bu parayı yetimlere ihtiyacı olanlara yönlendirelim dedim. Bu iş gereksiz masraf ilahi söylesin Kur’an okunsun diye para harcansın gerek yok diye düşündüm acaba yanlış mı düşündüm, bir şekilde insanları bir araya getirmek efendimizin hayatından kesitler anlatmak da bir hizmet midir? Beni rahatsız eden bu işler için konferans salonları tutulup ciddi masraflar edilmesi.

CEVAP:Aleykümselam. Sahabenin yapmadığı işlerdir bunlar. Bereketi de olmaz. Bol bol reklamı olur, avuntusu olur.

Sayı İle Salavat Dağıtmak Bid’at Mıdır?

SORU:Es-selamünaleyküm. Hocam sayı ile salavat dağıtmak bid’at mıdır? Mesela sen 3 bin tane çek bana bağışla falan bunlar bid’at mıdır?

CEVAP:
Selamünaleyküm. Bunlar bid’at bile değildir, din ile oynamaktır.
Alt 23 Şubat 2015, 18:08   Mesaj No:372
Durumu:Dur_Hele isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18627
Üyelik T.: 13 Mayıs 2012
Arkadaşları:0
Memleket:Erzurum
Konular: 6
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Eyvallah Hocam. Rabbim razı olsun. Mesaj alınmıştır.
Alt 23 Şubat 2015, 22:04   Mesaj No:373
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
Dur_Hele Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Eyvallah Hocam. Rabbim razı olsun. Mesaj alınmıştır.

Toprağım metodunu bayağı geliştirmişlikle beraber uyanıklığıda elden bırakmamışsın.

Topun ağzınada yerleştirmişsin ağırları,seni uyanık seni
Alt 24 Şubat 2015, 15:46   Mesaj No:374
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:

Ahzap suresi56 aciklarmisiniz fecir hocam

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 24 Şubat 2015, 16:46   Mesaj No:375
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
Allahın kulu_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ahzap suresi56 aciklarmisiniz fecir hocam
Öncelikle ayeti inceleyelim:

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا

-Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin.(Ali Bulaç Meali)

-Allah ve melekleri peygambere destek oluyorlar. Ey iman edenler! Siz de peygambere destek olunuz, ona yürekten bağlılığınızı ifade ediniz.(Bayraktar Bayraklı)

-Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamberi överler: Ey inananlar! Siz de onu övün, ona salat ve selam getirin.(Diyanet Meali)

-Allâh'ı ve melekleri, Peygambere salât etmekte (onun şerefini gözetmeğe, şânını yüceltmeğe özen göstermekte)dir. Ey inananlar, siz de ona salât edin, (onun şânını yüceltmeğe özen gösterin); içtenlikle selâm edin (ona esenlik dileyin).(Süleyman Ateş Meali)

-Şu kesin ki Allah ve O'nun melekleri Peygamber'i desteklerler; ey iman edenler, siz de onu destekleyin ve tanı bir teslimiyetle (onun örnekliğine) teslim olun! (İslamoğlu meali)

Kur'an'da "salat" kelimesi çok geçer ve salat kavramının bir çok anlamı vardır. Ama salat Türkçeye sadece "namaz" olarak geçmiştir. Namaz kelimesi Farsçadan geçen bir kelimedir. Salatın sadece bir yönünü kapsayan bir kelimedir.Salat kavramı Kur'an'da "dua, ibadet/ibadethane,hüsnü sena, istiğfar,rahmet,çağrı, izlemek, desteklemek vs gibi anlamlara geliyor.

İslamoğlu bu ayetin açıklamasında şöyle diyor:
Lafzen: "..salat ederler., salat edin". Burada Allah ve meleklerinin Peygamber için yaptığı eylemi mü'minlerin de yapması emredilmekte dir. Bu âyetin kapsamı, Allah ve meleklerinin mü'minleri desteklediğinden (yusallî 'aleykum ve melâiketuhu) söz eden 43. âyetle birlikte (Krş: 2:157; 9:99, 103) değerlendirilmelidir. Mü'minler gibi Peygamber de vahiyle destek¬lenmiştir. Hemen üstteki âyetler bu desteğin açık göstergesidir. Kelimenin türetildiği sala zaten "destek" anlamına gelmektedir
). Salat, "dua" mânasına bu kökten yola çıkarak ulaşmıştır. Fakat Allah'ın kuluna "dua etmesi" caiz olmayacağı için, âyetin yorumunda ilk otoriteler farklı görüşler dile getirmişlerdir, îbn Abbas bunu "tebrik etmek" olarak an¬lamıştır |Taberî|. Süfyan Allah'ın salatı "rahmet", meleklerinki "dua" demiştir. Ata "Rahmetim gazabımı geçti" âyetini okumuştur. Said b. Cübeyr Ibn Abbas'tan bu âyetin tefsiri sadedinde şunu nakletmiştir: "İsrâiloğulları Musa'ya "Rabbin seni destekliyor [yusallî 'aleyke) mu?" diye sordular. Musa'nın Rabbi nida etti: "Evet Ben de meleklerimle birlikte tüm nebi ve rasullerimi destekliyorum". Cabir'in eşi Rasulullah'tan kendine ve eşine salat etmesini istedi, Rasulullah ona "Allah sana ve eşine salat etsin {sallallahu 'aleyke ve 'ala zevcike)" diye du-a etti (İbn Kesir). Bütün bunlar salatın bir destek emri olduğunu, Allah'ın ve meleklerinin bu salat'ı vahyi gönderip indirerek yaptıkları, mü'minlerinse fiili dua ile risalet mirasını desteklemeleri gerektiğini göstermektedir. Aslında Peygamber için edilen dua olan salavat da bu desteğin sözlü boyutudur

Salâta Allah ve melekleri de katılırken se-lâm'm sadece mü'minlere emredilmiş olması manidardır. Buradaki selâm ile Nemi 59'daki arasındaki ilişki dikkate değerdir. "Hz. Pey-gamber'e salâfa Allah, O'nun melekleri ve mü'minler hep birlikte katılırken selâm'a neden sadece mü'minler davet edilmekte, Allah ve melekleri katılmamaktadır?" sualinin cevabını parantez içinde verdiğimiz "örneklik" oluşturmaktadır. Allah onu mü'minlere "güzel örnek" olarak takdim etmiştir. Allah'ın ve meleklerin onu örnek alması işin tabiatı icabı na¬sıl düşünülemezse, yine işin tabiatı icabı samimi bir mü'minin de onu örnek almaması düşünülemez. Ayetteki 'ale'n-nebî'den yola çıkarak bütüncül bir okumayla şu sonuca ulaşıyoruz: Salât nübüvvetedir, itaat ve teslimiyet risalete.

Ahzap 56.ayette salat , peygambere destek anlamındadır.Yoksa "salavat zinciri okumak" değildir
Alt 04 Mart 2015, 20:50   Mesaj No:376
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Standart Cevap: es-selamü aleyke ya habibALLAH

Es selamun aleykum gul kokulu efendim

Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 05 Mart 2015, 09:43   Mesaj No:377
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Allah'ın Kulu Kardeşim sizden ricam Kuranda Allah Resulü Muhammed'e Habibullah denilmediği halde Allah adına bu lafzı ona isnat etmeyi delillendirebilirmisiniz?

-İmam Ali- (a.s)
Alt 05 Mart 2015, 12:05   Mesaj No:378
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Habib Allahin cc sevdigi kul degilmidir
Peki yuce Allah bu sifati baska manada vermis olabilir mi
Cunku ona muhabbet ettigi cok acik
Illa dillendirmeye gerek yok

Alt 16 Mart 2015, 17:45   Mesaj No:379
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Allah'ım bana rahmet kapılarını aç yüce peyganberini ziyaret etmemi nasip eyle nasıl velilerin sana itaat edenlere nasip ettinse banada ihsan et ey istenenlerin en iyisi
es-selamün aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve berakatu aleyke ya saeyyidi ya resul ALLAH es-selamü aleyke ya habibALLAH

selam sana ey peygmber.ey Allah'ın rahmet ve bereketi,selam sana ey efendim ey Allah'ın peygamberi,resulu selam sana ey Allahın sevgilisi
es- selamün aleyke ya halifete resullillah ve enishüfil garive eminehüfil esrarive cezaallahu teala hayran
selam sana ey resulallahın halifesi selam sana ey resulullahın arkadaşı mağarada enisi seferde yoldaşı sıraların emiri ALLAH c.c seni hayır ile mükafatlandırsın
es-selamü aleyke ya emirel müminin ya nasıral müslimin es -selamu aleyke ya muşettitel şemlel müşrikin cezakellahu teala hayral ceza
selam sana ey müslümanların emiri selam sana et putperestleri dağıtan ALLAH c.c seni hayır ile mükafatlandırsın

Alt 17 Mart 2015, 23:25   Mesaj No:380
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Standart Cevap: Güne Gül Salâvat İle Başlayalım

allahumme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed

Konuyu Toplam 15 Kişi okuyor. (0 Üye ve 15 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: