Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Bilgi Dağarcığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi EbdA,Açılış Tarihi:  23 Ekim 2010 (20:42), Konuya Son Cevap : 24 Ekim 2010 (22:40). Konuya 34 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Ekim 2010, 23:19   Mesaj No:21
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Değerli kardeşim size göre eğitim birilerinin dizinin dibinde yıllarca doğruyu ve yanlışı ayırt etmeden öğrenmekmidir.Araştırma ile din öğrenilemezmi,Kur'an'ı herkes anlayamazmı,dinde belli olmayan hangi husus var, yada illa arapça ilemi Din anlaşılır....Arapçada biliyom Osmanlıcada Kürtçede Farsçada yeterlimi kardeşim

Size Mezhep çelişkilerinden bir kaç örnek sunayım:

Kur'an'i kerimde net olarak Abdestsiz dokunulabileceği hususu açık iken Allah adına Kur'an'a abdestsiz dokunulamayacağı hükmü vermek Allah'ın sınırlarını aşmak değilmidir.Haram ve Helal yetkisi Kur'andan bağımsız olarak verilebilirmi ?

Allah aşkına Ayrılıkta rahmet olduğunu savunan,İçtihad eden yanılırsa bir sevap isabet ederse iki sevap alır şeklinde insanların kendi görüşlerini ‘’İçtihad’’ adı altında dine sokmaları kolaylaştırılmış olmuyormu adeta dinde hata olduğu ve içtihatta insanları yanlışa sevk etse dahi kendi hanelerine sevap eklemek hangi dinin ürünü ?

-İmam Ali- (a.s)
Alt 23 Ekim 2010, 23:37   Mesaj No:22
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Evet benim abdestim dört mezhepten farklı desem ?
yeni haluk gümüştabağımız hayırlı uğurlu olsun deriz

Alıntı:
EbdA Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Burda kastedilen içtihat imamları değil iki hadisi bile ezbere bilemeden müctehit geçinenler ile güya dinde yenilik adı altında hadis-sünnet-mezheplere cephe alan kişilerdir. Örneğin Hanifler gibi olanlar.
abi içtihat imamları olmadığı barizde mesela bu ebubekir sifil zatı muhteremi m.islamoğlunu gerek hanımların orucu konusunda gerekse kurana dokunma hususunda tabiri caizse afaroz etmişti.

bu hususları ele alırken konunun neresini tutsak elimizde kalıyordu... sanki bu kurana dokunma yada bayanların orucu hususu ictihat imamlarının değilde, ayet ve hadislerle kesinlik kazanmış bir durumdu.
vakıa 79 yorumlaması gibi... sanırım yitiksevdanın karşı çıktığı bu HADİSLERDE AYETLERDE KESİNLİK KAZANMAMIŞ BİR DURUM HAKKINDA KESİNMİŞ GİBİ YORUM YAPILMASI KARŞI ÇIKANINDA DİNSİZ OLARAK YAFTALANMASI ki katılıyorum bu duruma...
Alt 23 Ekim 2010, 23:40   Mesaj No:23
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Ecrin kardeşim ben bir çok hususta Haluk abiyi takdir ediyorum başını kuma gömmeyip Kur'an islamını öğrenmeye gayret eden Taklidi imanı benimsemeyip Tahkiki imanı elde etmeye çalışmak bizlerin görevidir bu imanı öğrenmeye çalışırkenden kimseyi kutsamam Haluk abinin yanlış anlayışları olsa dahi takdir ediyorum...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 24 Ekim 2010, 00:19   Mesaj No:24
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1163
Beğendi:331
Takdirleri:7539
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
En basitinden sizler ayakları yıkarken ben meshediyorum sizler 3 defa yaparken bir kere ile yetiniyorum sizler abdestin bozulduğunu dokunma ve kan ile kabul ederken ben ikisinide kabul etmiyorum zamanım çok olduğunda abdesti tazeliyorum olmadığında ise olduğu şekilde ibadetimi yapıyorum örnek Allah resulü olunca kimin ne içtihad ettiği bende fazla önem arzetmiyor...

dediklerinin hepside 4 mezhep görüşleridir.illa bi mezhep senle aynı görüşte.hani mezheplerden bağızmsız sana özel abdest vardı ?
mesela azaların üç kez yıkanması :
Âzaların üçer defâ yıkanması:
Abdest âzâlarının üçer defâdan az yıkanması, bir kısım ulemâya göre mekruhtur. Bir kısım ulemâ ise; Resûlullah (s.a.v)’in bir veyâ iki defâ da yıkadığını söyleyerek mekrûh olmayacağını savunmuşlardır.

abdestin bozulması :
Mesela Hz. Peygamber (a.s.m.) efendimiz namaz kılarken mübarek alınlarına taş batar ve alınları kanar. Hz. Aişe (r.a.) validemiz taşı Peygamber (a.s.m.) efendimizin alnından alarak yere atarlar. Peygamber (a.s.m.) efendimiz yeniden abdest alarak namazlarını kılarlar. Peygamber (a.s.m.) efendimiz yeniden abdest aldıklarına göre abdestleri bozulmuştur. Hanefi mezhebi imamı, İmam Azam Ebu Hanife hazretleri ile Şafii mezhebi imamı, İmam Şafii hazretleri abdesti bozan meseleleri ele alırken bu meseleyi değerlendirirler. İmam-ı Azam hazretleri, “Peygamber (a.s.m.) efendimizin alnına batan taş kan çıkardığı için Resulullah (a.s.m.) efendimiz abdest almıştır” hükmüne varırken; Şafii hazretleri abdestin bozulmasını Hz. Aişe (r.a.) validemizin Peygamber (a.s.m.) efendimizin alnına dokunmasına bağlamıştır. Böylece Hanefi mezhebinde az bir kan abdesti bozan sebeplerden biri olurken, Şafii mezhebinde kadının temasıyla abdestin bozulması kaide olarak benimsenmiştir. Görüldüğü gibi her iki hüküm de doğrudur ve haklı bir gerekçeye dayanmaktadır.

"Allah resulü olunca kimin ne içtihad ettiği bende fazla önem arzetmiyor" demişsin.
4 mezhep imamları babalarının vasiyetinimi uyguladılar acaba ?
el insaf...

Alt 24 Ekim 2010, 00:22   Mesaj No:25
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Muhsin abim bu imamlar kendiliğinden mi öğrendi elbette Yaşayan sünnetin aktarımlarından öğrendiler İslamda taklitçilik yoktur kabul etmiyorum ...İbadi uygulamaları yerine getirince uyguladığım yöntem İmamların yada mezheplerin malı değilki Allah resulünün uygulamaları rivayetler ile aktarılmıştır bu uygulamalarada kimse sahip çıkamaz Allah resulünün öğretileridir...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 24 Ekim 2010, 00:27   Mesaj No:26
Takdir Et:

yan çizme yiğidim
demekki mezhepler neymiş? Allah Resulunun 23 yıllık tatbikatıdır.hiç bir mezhep imamı parti kurarcasna mezhep kuruyorum dememiştir.çoğunun ölümünden yıllar sonra mezhepleşmiştir.
şimdi ben sana desem,vakia 79 da şöyle anlıyorum ve anladığım gibi cumhur ittifak ise,sizin bu görüşü kabul etmeniz taklitçilikmi oluyor?
şafii derki abdestin şartı 7 dir.al sana delil şu şu şu...
hanefi derki hayır 4 tür.al sana delil şu şu şu...
yani kimse işkembeden sallamıyor.illaki bi nasa dayandırılmıştır.
Alt 24 Ekim 2010, 00:33   Mesaj No:27
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Muhsin abim yan çizmiyorum Kur'an ve Sünnet ile belirlenmiş hangi husus olursa olsun asla itiraz hakkımız yoktur İslam bizleri akıl vasfımızdan ötürü sorumlu kılar Mezhepler vardır isteyen uyar ama uymayan kendini bir isim ile isimlendirmeyen ve hangisinin içtihadını uygulamak isterse uyguladığında mezhepsiz ve dinsizlik söylemi olursa ben buna karşı durur ve icabında Mezheplerin İmani bir mevzuu olmadığını söyler ve kabul ederim 1400 yıl öncesinin yaşam tarzı ile günümüz yaşam tarzı arasında dağlar kadar fark vardır Fıkıh hususu günümüz yaşamına Kur'an ve Sünnet perspektifinde yeniden yorumlanmalıdır kanısındayım halen taş ile taharet alıp sünnet idyenleri gördükçe İslam mensuplarının neden geri kaldığını açıkça görmekteyim.Halen misvaki dinin olmazsa olmazı görüp Diş fırçasını yok sayan zihniyetlerin anlayışını eyvallah diyemem abi...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 24 Ekim 2010, 00:38   Mesaj No:28
Takdir Et:

dediklerinde haklısın.mezhepler yani islam fıkhı güncellenmelidir bunda hemfikiriz.fıkıh kitaplarında hala deve ile hacc anlatılır.
o zaman deve idi şimdi uçak..
o zaman misvak idi şimdi fırça..
o zaman taş idi şimdi şamdan musluklar..
günceleyelim demek ayrıdır,mezhep yok demek ayrıdır.
Alt 24 Ekim 2010, 00:44   Mesaj No:29
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Mezhepli olmak vardır Mezhepçilik Mezhepleri dinin olmazsa olmazı görmek Kur'anı bir kenara bırakmaktır Akıl Kur'an=Sünnet ve Allah resulünün Kur'ani yaşamına uyan hadisler ile din Tahkiki bir İman ile öğrenilir şunuda belirteyim Asla taklidi bir imanı benimsemedim benimsememde Dinimi Temel Kaynak Kur'an dan öğrenmeye çalışırım bunu yaparkende İslamın temel ilkelerine uyarak ama hiç bir şahsı ve söylemi kutsamam Allah resulü dışında çünkü o Canlı Kur'an modelidir ...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 24 Ekim 2010, 01:29   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Mezhepler farklı bakış açılarından yapılan yorumlamalardan çıkmıştır,Hiç bir mezhep Kuran ve sünnet ile belirlenmiş itikadi konularda İmani hususlarda ayrılığa düşmemiştir sadece uygulamalardaki Farklılıklarda ayrılığa düşmüşlerdir. Mezhep imamları hiç bir zaman diğer mezhep imamlarının görüşlerine küçük düşürücü vs bir tutum sergilememişlerdir,aksine bunu yapanlar Mezhepleri dinleştiren ve İslamın olmazsa olmazı gösteren zihniyetlerdir.

Bakın İmam Malik kendi yorumları hakkında şu görüşü beyan etmiştir:

“Ben bir beşerim. Bazen hata, bazen de isabet ederim. Bu sebeple benim rey ve içtihadımı inceleyiniz. Kitap veya sünnete uygun bulursanız, kabul ediniz, bulmazsanız reddediniz.” demiştir.

Bu üstünlüğü gösteren İmamlar kendilerinin de bizler gibi birer beşer olduğunu beyan ederek asıl baz almamız gerekeni Yani Öncelikle Kuran’ı ve Kuran’ın pratize edilmiş olan yaşam biçimi Sünneti esas almamızı belirtmiştirler.Buna rağmen halen birileri Mezhepsizlik dinsizliğe gider söylemleri ile mezhep holiganlığı ile sözde tutuculukları ile koruma yaptıklarını zannederek Müslümanları ayrılığa itmekten başka bir işe yaramıyorlar.

Evet bugün İslam aleminde bu sunni gündem ile Müslümanı Müslümana kırdırma çabasında olan Tutucu ve Cahil kesimler,Şiiyi,vahabiyi,Mutezileyi vs Müslüman kabul etmeyerek sözde İslama hizmet ettiklerini zannediyorlar,İsimlerini zikretmiş olduğum vb Mezhep mensuplarının tümü Aynı Allah’a ve Aynı İmani konulara inanmış iken kimin işine geliyor bu tür suni gündemler ile Müslümanları meşkul etmek düşünür isek cevabı açıktır.Tabiki İslam düşmanlarının ve Bu düşmanlara hizmet eden zihniyetlerin.,

Bu kadar ortak noktamız var iken birilerini sapık vs ilan etmek ve ikilem oluşturmak isteyenler,ayrıntılar üzerinden Müslümanları bir birine kırdırmaktan başka gaye taşımamaktadırlar.Dikkat etmemiz gereken husus hiç kimse kimseyi ne cennete ne de cehenneme göndermeye hakkı ve hükmü yoktur,Kişi ancak hesabını Allah’a verir bizler beşer olarak kimseden hesap sorup hüküm vermek durumunda değiliz bunu iyice anlayalım.

Mezhep Holiganlarına şunu açıkça ifade ediyorum,Günümüz İslam aleminde Mezhep holiganlığı yaparak,Müslümanların gücünü kırmaya çalışanlara Akli selim olan Müslümanlar alet olmayacaktır.Bizler birbirimiz ile varız çünkü KÜFÜR tek millet iken bizler bölünmelere asla izin vermeyeceğiz,Müslümanlara Mezhep HOLİGANLIĞI yakışmaz bize düşen İman kardeşliğidir bizler bir birimize sıkıca bağlanmadıkça Mazlumlar gün geçtikçe çoğalacaktır.

Müslümanlar Şafiyim,Hanifiyim,Malikiyim,Şiayım,Mutezileyim,Han beliyim vb diyorlar ama Bu İmamların hayatını kim biliyor veya merak etmiş inanıyorumki çok az kişi bunların Şerr odakları tarafından şehid edildiklerini biliyor...

Şunu iyice kavrayalım,Müslüman hangi Mezhepten olursa olsun Mezhepli de olmayabilir bunlar bizler için ayrılık meselesi olmamalıdır ve bu tür farklılıklar ile içimize ekilmek istenen FİTNE tohumlarına müsaade etmeyelim,Hepimizin ortak yönü olan TEVHİD inancı ile bir birimizi destekleyelim. Bizler bir birimiz içinde ayrılığa düşersek bizleri bölmeye ve parçalamaya çalışanların ekmeğine yağ sürmüş oluruz .

İslamda MEZHEPLİ olmak vardır Ama Mezhepçi,Mezhep Holiganlığı yoktur. Asırlardan bu yana bu tür tefrikalar her daim İslam Ümmetini bölmüştür bizler bu tür oyunlara gelmeyelim..

Temel kaynak kuran gibi bir cevher var iken Sünnet gibi bir hayat biçimi bizlere sunulmuş iken a veya b olmak o kadar sorun olmamalı Allah bizlere Akletmezmisiniz dediği halde Taklidi bir İman ile İnanmak Allah’ın mesajını anlayamamaktır. İnşaallah Tahkiki bir İman ile dinimizi yaşayanlardan oluruz .İslam tevhid ve Vahdet dinidir ayrılıklara düşmeyelim Allah’ın bizleri hesaba çekeçeği yegane kaynak KURAN’DIR Allah kimseye hangi mezhepten idin diye hesaba çekmeyeceğine göre Mezhep Holiganlığı yapmayalım:

Cemalettin Efgani gibi bir alimi lekelemeye çalışanlar rantçılardır bu rantçılar Seyyid Kutub Mevdudi Muhammed Abduh İmam İbni Teymiye Mustafa İslamoğlu ve daha bir çok mümtaz alime iftira atmaktan usanmadılar çünkü yapıları gereği iftira onlar için günlük meslek haline gelmiş....

-İmam Ali- (a.s)

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: