Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medine-web,Açılış Tarihi:  09 Temmuz 2007 (22:55), Konuya Son Cevap : 11 Ekim 2023 (16:58). Konuya 304 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı36Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Mayıs 2012, 23:36   Mesaj No:131
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: medineweb kıssadan hisseler arşivi (1)

Uzaklarda bir köyde, kocası, çocuğu dogm...adan ölmüş,
tek başına yaşayan hamile bir kadın kendisine arkadaş
olması açısından dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği
evinde beslemeye baslar.
Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmaz. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukça uysallaşır.Bir kaç ay sonra kadının çocuğu doğar.
Tek başına tüm zorluklara göğüs germek ve yavrusuna bakmak
zorundadır.
Günler geçer ve kadın bir gün birkaç dakikalığına da olsa evden ayrılmak ve yavrusunu evde bırakmak zorunda kalır. Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardır. Aradan biraz zaman geçer ve anne eve gelir. Gelinciği ve kanlı ağzını görür. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırır ve oracıkta öldürür hayvanı. Tam o sırada içerdeki odadan bir bebek sesi duyulur.
Anne odaya yönelir... Ve odada beslediği beşiğin içindeki bebeği ve bebeğin yanında duran parçalanmış bir yılanı görür.
Einstein’ in bir sözü vardır; “ İnsanlardaki önyargıyı parçalamak benim atomu parçalamamdan çok daha zor.”
tarih sussa, hakikat susmayacak........''
Alt 04 Mayıs 2012, 16:07   Mesaj No:132
Medineweb Sadık Üyesi
İnceSızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İnceSızı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13046
Üyelik T.: 16 Aralık 2010
Arkadaşları:0
Konular: 54
Beğenildi:20
Beğendi:0
Takdir Et:

Hz. Mevlânâ bir gün eve gelir, oğlunu üzgün görür. Sebebini sorar.
Oğlu: "Hiç…" der.
Hz. Mevlânâ dışarı çıkar.
Kapıda asılı bir kurt postu vardır, onu alır üstüne giyer. Ellerini havaya doğru açıp ulumaya başlar.
Oğlu babasının bu haline bakıp güler....

... Hz. Mevlânâ:
"Evladım, gördün mü?" der.
"Dünya dertleri de işte böyledir. Kurt, aslında korkutucu bir hayvandır. Ama sen o postun arkasında babanın olduğunu bildiğin için korkmadın ve güldün.
İşte bütün dertlerin arkasında da Rabbinin olduğunu bil ve ona sığın..!
Alt 05 Mayıs 2012, 21:19   Mesaj No:133
Medineweb Sadık Üyesi
MusabBinumeyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:MusabBinumeyr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13855
Üyelik T.: 22 Mayıs 2011
Arkadaşları:3
Konular: 254
Beğenildi:52
Takdirleri:160
Takdir Et:

ANNE:Yavrum,yavrum,yavrum gençliğine doyamadan gitti.Ne acelen vardı.Muallanın kızı dururken sen niye acele ettin.Jipini biraz daha yavaş sürsen ne olurdu.Yazık oldu yavruma.(Mendille yüzünü siler)
1.KIZ KARDEŞİ :Canım ablam sen buralara düşecek insanmıydın.Şimdi işin yoksa dur o pis toprağın altında.
2.KIZ KARDEŞİRabia) :yeter yeter bu yaptığınız saçmalık,ne zaman gerçeği anlayacaksınız,ne zaman bu küfürleriniz sona erecek.Susun susun..Ah abla sen dünyada iken hakkı bulsaydın,keşke sende imanın nuru ile nurlansaydın.Rabbim seni bağışlasın.Cennetine girmeni nasip etsin.(amin)
1.KIZ KARDEŞİ(Pelin) :Öf rabia burada da mı fetva vermeye başladın.
KOCASI:Nerdesin Aylin karıcığım,ben sensiz ne yaparım,çocuklarımızı annesiz bıraktın,keşke gitmeseydin bunlar başımıza gelmezdi
(Tabuttan mefta çıkarılır.Hoca telkinde bulunur.)
HOCA: Ey Neriman kızı Ayiln;
Dünyada iken Allahtan başka hiçbir ilah yokturMuhammed(s.a.v)onun rasulüdür,diye yaptığın şehadeti hatırla hatırla ki sen cennet haktır,cehennem haktır,öldükten sonra dirilmek haktır.Kıyamet hiç şüphesiz gelecektir ve Allah kabirlerde onları diriltip çıkaracaktır diye inanmış ve şehadet etmiştir.

Sen rab olarak Allaha,din olarak islama,peygamber olarak Muhammede(s.a.v)
Rehber olarak kur’an-ı kerime kıble olarak kabeye razı olmuş,kardeş olarak mü’minleri seçmiştin.Rabbim Allahtır.Ondan başka hiçbir ilah yoktur.Sadece ona tevekkül ettim.O büyük arşın sahibidir demiştir.
:ya abedellahi gul la ilahe illallah)3 defa
gul rabbiyallahu diniyel islamü ve nebiyi muhammedü aleyhi esselatü vesselam)3 defa
rabbe la tezarhü ferdan ve ente hayrül varisin)3 defa.
Mefta kabirde yalnız kalır:
AYLİN(Ölü) :Anneciğim,yakın şu ışıkları,Ah burası çok karanlık,yakın hadi ışıkları çok korkuyorum,burası neden ürkütücü ve soğuk…ben ben ölmüşüm.Ah anneciğim,babacığım ben ölmüşüm.Anne Anne beni yanına al çok üşüyorum.Dünyada ikan neden bana buraların varlığından bahsetmediniz.Niçin oruç tut demediniz,niye tesettürden bahsetmediniz,neden cihadı anlatmadınız.Şimdi,şimdi burası çok soğuk anne,canım yanıyor anne.Ah rabia keşke senin sözlerine kulak verseydim.Bir gün olsun seni dinleseydim.Şimdi burası çok karanlık altımdan taşlar batıyor,dikanler batıyor,kara toprak bedenimi sıkıyor,böcekler,böcekler Allahım anne kurtarın beni bu boğucu karanlık topraktan.Dayanamıyorum,dayanamıyorum. Anne,rabia dar anlarımda yanımdaydın şimdi nerdesin,nerdesiniz?
(MÜNKER VE NEKİR MELEĞİ GELİR)
MELEK: Ey mefta söyle rabbin kim?
-Bilmiyorum.
MELEK: Rabbin kim?
-rabbim Allah(c.c)
MELEK: Söyle dinin ne?
-Bilmiyorum
MELEK: Kitabın ne?
-Hiç görmedim ki.
MELEK: Peygamberin kim?
-hiç duymadım ki.
MELEK: Söyle mefta dünyada iken niçin namaz kılmadın.
-Çocuklarımdan vakit bulamadım.
MELEK: Adem a.s dan da mı çok çocuğun vardı.Onun her sene ikiz çocuğu oluyordu.Ama dininden hiçbir taviz vermedi.
-O kadar çok malım mülküm vardı ki,namaz kılmaya fırsat bulamadım.
MELEK: Hz.Süleymandan daha mı çok malın vardı?
-Hemde o kadar çok hastaydım ki derdimden namaz kılamadım.
MELEK: Eyüp a.s den daha mı çok dertliydin.Oysaki onun derdi o kadar büyüktü ki vücudunda yara olmayan yer kalmamıştı.Şimdi sen sus ey Mefta
Azaların konuşacak.Söyleyin ey ayaklar bu kul dünyada sizi neyle meşgul etti?
AYAK: Bu kul beni Allahın men ettiği yerlere ve münafıkların bulunduğu mekanlara götürdü.Hiç bir hayır meclisinde bulunmadı.
MELEK: Siz söyleyin eller siz hangi halden şikayetçisiniz?
ELLER: Evet ey melek bizde şikayetçiyiz.Çünkü bu kul haram olan şeylere elini uzattı,Allahın yasak ettiği ellerle tokalaştı.
MELEK: Sen söyle ey dil bu kul seni dünyada iken nasıl kullandı?
DİL: Ey melek bu kulun ağzından hiç kötü ve çirkin söz çıkmadı.Fakat hiç hiçbir iyi sözde söylmedi,
MELEK: Peki sen söyle ey kalp bu kul sana ne yaptı?
KALP: Ey melek bu kul benim içimde hiçbir mü’mine karşı kin beslemedi.Hiçbir zaman suizan yapmadı.
MELEK: Siz ey gözler bu kuldan şikayetçimisiniz?
GÖZLER: Evet ey melek çünkü bu kul ona verilen büyük nimet karşılığında harama bakmaktan çekinmedi.,
MELEK: Ey melekler bunu götürün cehenneme atın.
MEFTA:Hayır durun ne olur,Allah (c.c) aşkına götürmeyin beni o cehennem ateşine,durun,ne olur size yalvarıyorum,bir şans daha istiyorum lütfen,lütfen…
KİPRİKLER: Durun,durun,götürmeyin onu.
MELEK: Siz ne demek istersiniz ey kirpikler?
KİPRİKLER: Evet ey melek bu kul dünyada iken harama baktı,haram yedi,haram olan yerlere gitti.Ama buna rağmen bir gece Allah(c.c)aşkı ile,iman tohumlarının verdiği sevgi ile büyük bir içtenlikle ağlamıştı.Halbuki Allah teala;Benim için bir damla gözyaşı dökene cehennem haramdır buyurmuyor mu?Müjde müjde ya kul yüce Allah seni affetti cennetliklerdensin
Alt 06 Mayıs 2012, 08:32   Mesaj No:134
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
MusabBinumeyr Üyemizden Alıntı Mesajı göster
b .Halbuki Allah teala;Benim için bir damla gözyaşı dökene cehennem haramdır buyurmuyor mu?
Hangi ayette geçiyordu bu söz?

Bir de cennet ve cehenneme kabirde iken mi gidiliyor?. Ayetlerde böyle bir durum da yok. İkinci sur'a üfürüldükten sonra sonra olmayacak mı hesap kitap işleri ve cennete ve cehenneme gitmeler?
Alt 06 Mayıs 2012, 09:21   Mesaj No:135
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4539
Beğendi:6142
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Standart Cevap: medineweb kıssadan hisseler arşivi (2)

İşte ibretli olduğu kadar sizleri tebessüm ettirecek bir öykü...

Muhammed bin İdris henüz dört yaşındadır.
Tevafuk bu ya, o gün kadı efendinin sokaklarından geçeceği tutar.
Tam o sıra iki öfkeli adam bir garibi sürükler, kadı efendinin önüne yıkarlar.
Muhammed akranlarıyla birlikte hadise mahalline koşar.
Davacılardan biri âlel âcele anlatmaya başlar: "Efendim biz üç arkadaştık. Birlikte bir iş yaptık ve iyice bir para kazandık.
Yalanı yok ya birbirimize itimadımız yoktu.
Paramızı hepimizin güveneceği birine 'yani buna' emanet ettik ve altını çize çize 'üçümüz birlikte gelmedikçe vermeyeceksin' diye tembihledik. Ama o bize hıyanet etti."
Kadı yaka paça sürüklenen adama bakar:
-Doğru mu söylüyor bunlar?
-Doğru efendim ama eksik.
-Nasıl yani?
-Evet bunlar dün akşam bana bir kese para bıraktılar ve "birlikte gelmedikçe hiçbirimize verme" dediler.
Ancak henüz 50 adım bile gitmeden içlerinden biri geri geldi ve altınları istedi.
Uzaktan "Bakın veriyorum" diye bağırdım, bu ikisi de kafa sallayıp "Tamam"
dediler. Söyleyin başka ne yapabilirdim ki?
Kadı bu kez diğerlerine döner:
-Peki buna ne diyeceksiniz?
-Onu da açıklayalım. Keseyi emanet edip giderken şimdi burada olmayan arkadaşımız aniden durdu. "Bütün paramızı emanetçiye bıraktık ama bu akşam ne yiyeceğiz?" dedi. Biz de "harcanacak kadar bir şeyler almasına" izin verdik. Hepsini alıp kaybolacağını nereden bilebilirdik?
-Hımmm şimdi iş vuzuha erdi. Arkadaşınız paraları alıp kaçtı desenize.
-Evet ama biz emanet verdiğimiz adamı tanırız. Ona üstüne basa basa "üçümüz birlikte gelmedikçe verme" dedik mi, dedik. O da bunu kabul etti mi,etti.
Gözünü açaydı, aldanmasaydı. Madem bir saflık yaptı, ceremesini çeksin, bedeli kesesinden ödesin. Ödesin demek kolaydır ama delikanlı sözkonusu
parayı verecek güçte değildir.
Zaten üzgün ve bitkindir. Ağlamamak için dudaklarını ısırır ve büyük bir teslimiyetle boynunu büker. Zor duyulan titrek bir sesle "Hatalıyım efendim"der, "cezama razıyım". Hava bir anda emanetçinin
aleyhine döner.
Merhametli kadı gözlerini kısar, sakalını sıvazlar. Bir çıkış yolu arar...
Arar ama nereye kadar?
İşte tam o sıra küçük dinleyici bedbin gencin elinden tutar.
"Ağlama be amca" der, "kendini niye üzüyorsun ki?
-Nasıl üzülmem be gülüm, başıma gelenleri duydun işte.
-Sen gel beni dinle ve de ki: "Kese bende".
-Haydi istediğin gibi olsun. Diyelim ki kese bende.
-Emaneti almaları için bunların üç kişi olmaları gerekmiyor mu?
-Gerekiyor.
-Öyleyse söyle onlara "getirsinler arkadaşlarını, alsınlar paralarını!"

ALINTI

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 06 Mayıs 2012, 14:19   Mesaj No:136
Medineweb Sadık Üyesi
MusabBinumeyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:MusabBinumeyr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13855
Üyelik T.: 22 Mayıs 2011
Arkadaşları:3
Konular: 254
Beğenildi:52
Takdirleri:160
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Hangi ayette geçiyordu bu söz?

Bir de cennet ve cehenneme kabirde iken mi gidiliyor?. Ayetlerde böyle bir durum da yok. İkinci sur'a üfürüldükten sonra sonra olmayacak mı hesap kitap işleri ve cennete ve cehenneme gitmeler?
Ayette geçmior araştırdım bulamadım..Hadiste geçer.Orda yanlışlık var abi uyardıgınız için teşekkür ederim.Geçen hadisleri sıralayabilirim.Ama bazı hadislerde hüküm paylaşılanla aynı. sizce nekadarı doğrudur. FECR abi?öZELLİKLE KIRMIZI RENKLİ OLANLAR.

Bir de cennet ve cehenneme kabirde iken mi gidiliyor?. Ayetlerde böyle bir durum da yok.

Ayetlerde böyle bir durum yok bende aksine idaa etmedim zaten abi Ama hadiste mevcuttur.

5460 - İbnu Ömer radıyallahu anhümâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Sizden biri ölünce, kendisine akşam ve sabah (cennet veya cehennemdeki) yeri arzedilir. Cennet ehlinden ise, (yeri) cennet ehlinin (yeridir), ateş ehlinden ise (yeri) ateş ehlinin (yeridir). Kendisine:
"Allah seni Kıyamet günü diriltinceye kadar senin yerin işte budur!" denilir."
Buhârî, Cenâiz 90, Bed'ü'l-Halk 8, Rikâk 42; Müslim, Cennet 65, (2866); Muvatta, Cenâiz 47, (1, 239); Tirmizî, Cenâiz 70, (1072); Nesâî, Cenâiz 116, (4, 107).

Sağılan süt, tekrar memeye girmediği gibi,
ALLAH korkusundan ağlayan da ateşe girmez.
[Tirmizi]

ALLAH’u Teâlâ’nın, himayesinden başka hiçbir
himayenin bulunmadığı kıyamette,
himayesine aldığı yedi kimseden biri de,
yalnız iken ALLAH’ı anıp gözünden yaş akan kimsedir.
[Buhari)

İbni Ömer hazretleri buyurdu ki:
(ALLAH korkusu ile bir damla gözyaşı akıtmak,
binlerce altın sadaka vermekten daha kıymetlidir.)
[İhya]

ALLAHü Teâlâ, Hazret-i Musa’ya buyurdu ki:
"Benden korkup ağlayarak yapılan ibadet,
diğer ibadetlerden üstündür."
[Taberani)

ALLAH’ı anarken, ALLAH korkusu ile
gözünden yaş akana, kıyamette azap olmaz.
[Hakim]
ALLAH korkusu ile ağlayan göze, Cehennem ateşinin dokunması haramdır. [Nesai]
Kıyamette herkes ağlayıp gözyaşı dökecektir.
Ancak dünyada ALLAH korkusu ile,
bir damlacık gözyaşı dökenler ağlamayacaktır. [İsfehani]

ALLAH korkusu ile, gözünden yaş akan mümini,
Hak teali ateşten koruduğu gibi, ateşi de onun nurundan korur. [İbni Mace]
ALLAH için gözlerinden yaş akan müminin vücudunun,
Cehennem ateşinde yanması haramdır.
Bir damla gözyaşı ile yanağı ıslanan kimsenin yüzü,
hiçbir zaman darlığa düşmez.
Kıyamette her şey ölçülür, tartılır.
Bunlardan ALLAH korkusu ile akan gözyaşı,
ateş deryasını söndürecek güçtedir. [Beyheki]
Vücudu ALLAH korkusu ile ürperen kimsenin günahları,
ağaçtan yaprakların dökülmesi gibi dökülür. [Beyheki]

Cenab-ı Hak, yemin ile buyuruyor ki:
"Dünyada benden korkarak ağlayanı,
Cennette ebedi güldürürüm."
[Beyheki]
Alt 06 Mayıs 2012, 16:29   Mesaj No:137
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

MusabBınumeyr kardeşim

Birileri iyi niyetle insanlara bir nevi tebliğ yapalım diye skeç oluşturmuşlar. Bu skecin dayanakları olması lazım.Bu yapılırken bazen hatalar yapılabiliyor.Bunda art niyet aramıyoruz. Ama skecin içinde Allah buyurmuştur diye bir ifade geçiyorsa bunun muhakkak bir ayette karşılığı olması lazımdır. Yoksa Allah adına konuşmak ya da Allah adına yalan uydurmak gibi bir durumuma düşülebilir mazaallah.Bu konuya dikkat edilmesi edilmesi için yazdım iletimi.Zaten bu skeci sen yazmadın, birileri yazmış ve sahnede de oynamışlardır. Bizler bir yerden alıntı yaparken daha dikkatli olmamız gerektiğini belirtmek isterim.

Kabir ile ilgili rivayetleri Kur'an'da bulamıyoruz. Bazı hadislerde geçer.

5460 - İbnu Ömer radıyallahu anhümâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Sizden biri ölünce, kendisine akşam ve sabah (cennet veya cehennemdeki) yeri arzedilir. Cennet ehlinden ise, (yeri) cennet ehlinin (yeridir), ateş ehlinden ise (yeri) ateş ehlinin (yeridir). Kendisine:
"Allah seni Kıyamet günü diriltinceye kadar senin yerin işte budur!" denilir."
Buhârî, Cenâiz 90, Bed'ü'l-Halk 8, Rikâk 42; Müslim, Cennet 65, (2866); Muvatta, Cenâiz 47, (1, 239); Tirmizî, Cenâiz 70, (1072); Nesâî, Cenâiz 116, (4, 107).

Başka bir hadiste de "Kabir cennet bahçelerinden bir bahçe ya da cehennem çukurlarından bir çukurdur" rivayet edilir. Bu iki hadisi birlikte düşündüğümüzde dünyadan iman ile göçen kimselerin kabir hayatı rahat olacak ama küfür üzere ölenlerin kabir hayatı sıkıntılı olacaktır.
Ağlamak ile ilgili rivayetlere gelince; insan hayatında Allahı hesaba katmadan bir hayat yaşamışsa ve hayatında islamın emareleri görünmüyorsa o kişinin bir göz yaşı dökmesiyle cennete gitmesi gibi bir durum olmaz.Kimlerin cennete gideceğini ve kimlerin cehenneme gideceği ile ayet ve hadislere bakarsak, cennetin o kadar da kolay olmadığını görüyoruz.

Skece tekrar gelirsek;
Münker ve Nekir'in sorularından öğrendiğimize göre MEVTA ne Rabbini ne Peygamberi tanıyor,ne kitabını tanıyor ne de hayatında namaz kılmamış bir kimsedir.
Hadislere baktığımızda özellikle "Allah korkusuyla gözyaşı dökmek" ifadeleri geçiyor. Bunu da Allah bilmeyen, peygamberi tanımayan, kitabı bilmeyen ve namazı kılmayan insanların dökmesi mümkün değildir.
Alt 08 Mayıs 2012, 01:17   Mesaj No:138
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

-Güzel, yakışıklı, yiğit biridir, derler.
Kızın babası:
-Ben onları sormuyorum, dinle, imanla alakası var mı, beş vakit namazını kılar mı? der.
Damat adayının annesi:

-Namazını kılar da arada bir tekler, atlattıkları, kılmadıkları da olur, cevabını verir. Kızın babası üzülür, damat adayını kızına layık görmez.
-N’olur canım bir iki tekleme ile birkaç namazı atlatmakla? Derler.
Kızın babası:...

-ALLAH’ı aldatan ve atlatan, daha doğrusu aldattığını ve atlattığını sanan başta eşini olmak üzere herkesi çok rahat aldatır.
Böyle birine kız verilmez, der, kızını isteyenlere kapıyı kapatır.
ALLAH(C.C.)buyurmuyor mu:*Bismillah*
”Namazlarını ciddiye almayanlara yazıklar olsun! ->(Mâûn, SURESi)
Alt 09 Mayıs 2012, 15:41   Mesaj No:139
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Borcun tamamı ödenmiştir...

Küçük çocuk, bir akşam mutfakta yemek yapan annesine gelir ve ona üzerine bir şeyler yazdığı kâğıt parçasını uzatır. Annesi ellerini önlüğüyle kuruladıktan sonra kâğıtta yazılı olanları okur. Kâğıtta şöyle yazm...aktadır:

Canım Anneciğim,

Senin için yapmış olduğum bazı hizmetler karşılığında bana olan borcun aşağıdaki gibidir: Küçük çocuk, bir akşam mutfakta yemek yapan annesine gelir ve ona üzerine bir şeyler yazdığı kağıt parçasını uzatır. Annesi ellerini önlüğüyle kuruladıktan sonra kâğıtta yazılı olanları okur. Kağıtta şöyle yazmaktadır:

Ev işlerine yardım ettiğim için: 5 TL

Bu hafta odamı temizlediğim için: 1 TL

Markete gittiğim için: 2 TL

Sen alışverişe gittiğinde küçük kardeşime baktığım için: 0,50 TL

Çöpü dışarıya çıkardığım için: 1 TL

Ödevlerimi düzenli yaptığım için: 10 TL

Yatmadan önce kitap okuduğum için: 2 TL

Toplam borç: 21,5 TL

Annesi, karşısında duran küçük oğluna bakar. Küçük çocuk annesinin zihninden pek çok hatıra geçtiğini görür. Bir süre sonra annesi bir kalem alır ve oğlunun verdiği kâğıdın arkasına şunları yazar:

Annesi, karşısında duran küçük oğluna bakar. Küçük çocuk annesinin zihninden pek çok hatıra geçtiğini görür. Bir süre sonra annesi bir kalem alır ve oğlunun verdiği kâğıdın arkasına şunları yazar:

Seni karnımda 9 ay taşıdım: 0 TL

Geceler boyu uyumadım sana baktım, senin için dua ettim: 0 TL

Sebep olduğun tüm zorluklara katlandım ve senin için gözyaşı döktüm: 0 TL

Senin için endişelendim ve korktum: 0 TL

Sana yeni oyuncaklar aldım, yemeğini yedirdim hatta burnunu sildim: 0 TL

Yavrum hepsini topladığında, sevgimin bedeli: 0 TL

Küçük çocuk annesinin yazdıklarını okumayı bitirdiğinde gözlerinden yaşlar akmaya başlamıştır ve annesinin gözlerinin içine bakarak "Anne, seni seviyorum!" der.

Ve kalemi alıp kağıdın kendi yazdıklarının olduğu kısma şunu yazar:

"BORCUN TAMAMI ÖDENMİŞTİR."
Alt 09 Mayıs 2012, 15:49   Mesaj No:140
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Caminin önünden geçerken ezanın okunduğunu duyan şoför, geriye dönüp patronundan izin ister:

- Beyefendi izin verseniz de ezan okunmuşken şuracıkta namazımı kılıversem de devam etsek? der.

Patron, pek de memnun olmazsa da izin verir. Şofö...r camiye girer, patron da arabanın içinde bekler. Ancak cemaat namazını kılıp çıktığı halde şoför çıkmayınca canı sıkılan patron, arabadan inip caminin avlusuna dalar, pencere camına abanarak ta içeriye bakar ki, şoför ellerini açmış duâya devam ediyor. Camı tıklatarak seslenir:

- Herkes çıktı sen ne duruyorsun, sen de çıksana!
Cevap ibretli:
- Bırakmıyor!
- Kim bırakmıyor?
- Seni içeriye bırakmayan!..
Bir düşüncedir alır patronu.
- Seni içeriye bırakmayan!..

Hemen orada abdestini alır camiye girer ve yanına vardığı şoföre seslenir:
- İşte, der beni de bıraktı içeriye!
Yaşlı gözlerle bakan şoför söylenir:

- Elbette bırakır, der. Deminden beri boşuna mı gözyaşlarıyla dua ediyorum sanıyorsun. Senin dışarıda kalmana gönlüm bir türlü razı olmadı, ellerimi açıp içeriye alınman için duâ ettim. Şükürler olsun ki, Rabbim (c.c) kabul etti duâmı da içeriye aldı, dışarıda bırakmadı.

- İşte burada birazcık duruyor ve diyorum ki:
- Şükürler olsun Rabbimize ki, bizleri de dışarıda bırakmamış içeriye kabul edilmişiz. Bunun farkına varmalı, bu nimetin şükrü edâ edilmeli, himmet ve hizmette asla ihmal ve gerileme olmamalıdır. Yoksa nimet şükür görmezse gider. Bu defa da şükredenler alınır içeriye, etmeyenler kalır dışarı da....

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)