Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi ahmetmeydani,Açılış Tarihi:  26 Nisan 2013 (15:14), Konuya Son Cevap : 27 Nisan 2013 (14:33). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Nisan 2013, 15:14   Mesaj No:1
Durumu:ahmetmeydani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27144
Üyelik T.: 08 Nisan 2013
Arkadaşları:0
Memleket:Diyarbakır Ama Adana'dayım
Konular: 45
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart ‘Keşke Var Olan Tüm Kızlarım da Bu Uğurda Şehid Olsalar`

‘Keşke Var Olan Tüm Kızlarım da Bu Uğurda Şehid Olsalar`

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] fgultekin@dogruhaber.com.tr

Rehber tv’nin telefonu çaldı. Görevli kardeş, ‘buyrun Rehber tv’ deyince, karşıdaki ses ‘Peygamber Sevdalılarına haber verin. Kızım Sümeyye vefat etti. Merak etmeyin.’ Böylece öğrendik ki iki gündür yoğun bakımda olan Peygamber Sevdalısı Sümeyye bacımız, hakkın rahmetine, elindeki tevhid sancağının altında kavuşmuş oldu.

Sümeyye bacımız İmam Hatip birinci sınıfa gidiyor, aynı zamanda medresede de eğitim görüyordu. Akşam tüm hazırlıklarını yapmış, ödevini hocasına teslim etmiş, son olarak da ‘Sümeyye dikkat et! Ölüm var!’ tembihinin yer aldığı odasındaki dolabın kapısını kapatarak eve gelmişti.

Evdeki altı kız kardeşten biriydi Sümeyye. Edeple babasının yanına sokularak, ‘babacığım tüm işlerimi yoluna koydum, dersimi teslim ettim, yarınki Diyarbakır Kutlu Doğum etkinliğine gidebilir miyim?’ diye izin isteyince babası ‘tabi ki kızım neden olmasın hemen hazırlıklarını yap’ dedi.

Sümeyye’nin heyecanı bu izinle ikiye katlanmıştı. O çok sevdiği Peygamberinin anılacağı yüzbinlerin katılacağı Diyarbakır Kutlu Doğum etkinliğine katılmak için hazırlıklarına başladı. Bu arada ablası ile aralarında aslında onun Peygamber aşkının ne denli büyük olduğunu gösterecek şu diyalog geçecekti:

‘Abla, biz sabah erkenden orda olalım ki, en ön sıralarda yerimizi alalım. Biz ön sıralarda olursak Peygamberimizin sevdasını daha iyi hissederiz.’

Bu sevda ne ile izah edilebilir ki? Henüz 16 yaşında Ashab’ın duyduğu aşk, sevdanın bir benzerini şimdi o minik yüreğiyle en içten duygularla ifade ediyordu.

Evet, Peygamber aşkı kalbine o derece işlemişti ki onun adının anıldığı her an boğazı düğümlenir, gözleri nemlenir, yüreği sevda pınarından doya doya haz alırdı.

Geçen sene Şırnak’ta düzenlenen Kutlu Doğum Etkinliğinde okuduğu, okuyup okuyup ağladığı, hıçkırıklara boğulduğu Peygamber Sevdasına dair şiir hemen bizi de sevdanın atmosferine çekti.

‘Ey gözlerin nuru! Senden sonra zulüm üstüne zulüm
Gecenin karanlığı gibi kapladı üzerimizi.

Nefesimizi kesti! Önümüzü göremez olduk.

Her devir ve zamandan daha fazla nuruna muhtacız.

Nasıl ki 571 yılını nurlandırdın
Gel! 2012 yılını da nurlandır.
Biz sana muhtacız.
Biz sana müştakız ve sana hayranız ey Allah’ın Habibi!
Biz de seni sevdik!
Ve sevgimizin tamamını sana yönlendirdik.
Seni bir defa görmek için malımızı mülkümüzü, evlatlarımızı
Ve bütün varlığımızı feda ederiz

HATTA CANIMIZI BİLE FEDA EDERİZ YA RESULALLAH

Evet! Sümeyye böyle diyordu… ‘Canımızı bile feda ederiz!’
Artık o Diyarbekir’de idi. Peygamber aleyhisselam gelmiş de onu ziyaret edecek gibi aşkla elinde tevhid bayrağıyla etkinlik alanına doğru gidiyordu. Hedefine kitlenmiş bir yüreği kim veya hangi şey yolundan alıkoyabilirdi ki? Evet, Peygamber Aleyhisselam cismen alanda değildi, ancak Sümeyye ona gidiyormuşçasına hızlı adımlarla ilerliyordu. İşte o anda takdir-i ilahi yüreğinin derinliklerindeki o aşkın bedelini ona ödedi. Ve Rabbi, o çok sevdiği Resule ulaşmak arzusuna icabet ederek elektrik yüklü bir tel parçasını buna vesile kıldı. Araçların ne önemi vardı ki, kişi istesin ve yüreğinden bunu haykırsın da Rabbi bunu geri çevirsin, olacak şey mi?

Sümeyye yere yığılmış, ancak elindeki sancak yere düşmemişti. Aslında sonra da hiç düşmedi. Cenazesinin başına giden bacıların şehadetiyle o tevhid bayrağındaki Lailahe İllallah Rabbinden bir lütuf olarak alnına nakşedilmişti. Ne büyük şeref, alnında Lailahe illallah ile Rabbinin huzuruna varmak. Bir erkek çocuğu değil de bir kız çocuğunun alnına kazınması da ayrıca önemli ve üzerinde durulması gereken bir husustur diye düşünüyorum.

Peygamber Sevdalıları tek yürek Sümeyyelerini pak ve ihlas yüklü duygularla Rablerine teslim ettiler.

Sonraki gün biz de taziyesine gittik. Babanın ****neti ve söyledikleri bu dönemde Allah tebareke ve tealanın azametinin ne derece kalpleri teskin ettiğinin kanıtı idi.

Baba, çok saf ve temiz duygularla bizi öyle bir kucakladı ki, bu güzelliği anlatmak mümkün değil. Daha önemlisi bu esnada babanın dudaklarından dökülen şu sözler tüm dağ ve taşlara yazılacak derecede önemlidir.

‘Keşke var olan tüm kızlarım da bu uğurda şehid olsalar. Benim kızım İslam Sancağı altında şehid oldu, bundan daha büyük bir şeref yoktur, Rabbime hamd olsun.’

Bize ve ailene verdiğin şereften dolayı sana minnettarız Sümeyye! Peygamber Sevdasının büyüklüğünün simgesi olarak şanlı İslam tarihimize geçtin! Şehadetin kutlu olsun! Anlat Peygamber-i Zişan’a Peygamber Sevdalılarının aşkını! Bir de sen anlat bacım!

Konu Sahibi ahmetmeydani 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Bolivya ABD’nin Yardım Kuruluşuna Kapı Gösterdi! Bilgi Dağarcığı ahmetmeydani 0 1322 02 Mayıs 2013 11:14
Ağrı`daki kutlamada Hizbullah hedef alındı Bilgi Dağarcığı ahmetmeydani 0 1655 02 Mayıs 2013 11:01
Myanmar`da İki camiye saldırı İslami Haberler ahmetmeydani 0 1472 02 Mayıs 2013 10:58
Varsın Muhammedi Sevdayı Yazmasınlar Serbest Kürsü Allahın kulu_ 1 1698 02 Mayıs 2013 10:52
Myanmar kutlu doğum İslami Haberler Allahın kulu_ 28 10129 30 Nisan 2013 11:31

Alt 26 Nisan 2013, 19:17   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
suhtem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:suhtem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17229
Üyelik T.: 10 Mart 2012
Arkadaşları:27
Konular: 69
Beğenildi:91
Beğendi:40
Takdirleri:628
Takdir Et:
Standart Cevap: ‘Keşke Var Olan Tüm Kızlarım da Bu Uğurda Şehid Olsalar`

Onu O güzel insanı yeterli seviyede idrak edemeyen insanlar bu sevdayı asla anlayamayacak asla!... anlayamycklar Sümeyyeyi....uzgn
Rabbim onun sevgisini bir an bile kalbimizden çıkarmasın .. izinden ayımasın bizleri..

Alt 26 Nisan 2013, 23:14   Mesaj No:3
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Amin! Amin! İnşaallah. Fiemanillah.
Alt 26 Nisan 2013, 23:34   Mesaj No:4
Medineweb Üyesi
MUHACİR. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:MUHACİR. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 26611
Üyelik T.: 14 Mart 2013
Memleket:istanbul
Konular: 21
Takdir Et:

innelillahi we inne ilahi raciun.Rabbim şehide bacımızı rahmetiyle sevindirsin inşaALLAH.İnaniyoruz ki şehide sümmeye bacımız peygamber s.a.v sevdası uğrunda elinde tevhid bayrağıyla şehadeti arzulayan, islam için çalışan fedakar bir bacımızdı.Rabbim ölümlerin en güzeli ile Muhammedi s.a.v sevdası uğrunda şehadeti nasip etti.Rabbim rahmet eylesin inşaALLAH.
Alt 26 Nisan 2013, 23:55   Mesaj No:5
Medineweb Üyesi
MUHACİR. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:MUHACİR. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 26611
Üyelik T.: 14 Mart 2013
Memleket:istanbul
Konular: 21
Takdir Et:
Unhappy Cevap: ‘Keşke Var Olan Tüm Kızlarım da Bu Uğurda Şehid Olsalar`

`Sümeyye, Peygamber`in Aşkıyla Rabbine Kavuştu`

HSH- Rehber Tv’de öğle saatlerinde yayınlanan Günün İçinden programına telefonla canlı bir bağlantı gerçekleştiren Sümeyye Çelik’in ablası Enise Çelik, kardeşi Sümeyye ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Diyarbakır`daki tarihi “Özgürlük ve Kurtuluş Önderi Hz. Muhammed (SAV)” adlı Kutlu Doğum etkinliğine Şırnak`tan katılmak için yola çıkan Peygamber Sevdalısı Sümeyye Çelik (16), elindeki tevhid bayrağıyla Mevlid alanına doğru giderken, ****l bayrak sapının yolda bir inşaatın yüksek gerilim hattına temas etmesiyle elektrik akımına kapılmıştı. Durumu ağır olan Çelik, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak yoğun bakıma alınmıştı. İki gün yatırıldığı hastanede tedavi gören Peygamber aşığı Sümeyye, geçtiğimiz günlerde vefat etti. Şırnak Anadolu İmam Hatip Lisesi 1. Sınıf öğrencisi ve hafızlık talebesi olan Sümeyye, 2011 ve 2012 Şırnak Kutlu Doğum etkinliklerinde okuduğu şiir ile tanınıyordu.

Peygamber İçin En Önde Olalım

Rehber Tv’de Yunus Emiroğlu’na kardeşi Sümeyye ile ilgili bilinmeyenleri anlatan abla Enise Çelik, “Etkinliğin olduğu gün hastalığımdan dolayı Diyarbakır’a gelememiştim. Program’ın düzenlendiği günün sabahına kadar Diyarbakır’a gitmeyi düşünüyordum. Sümeyye hep diyordu ki; `en öne geçelim en önde olalım en önde olunca peygamberimizi daha iyi hissedebiliriz`

Bende `tamam inşallah beraber en öne geçeceğiz` diyordum. Nasip olmadı bana, onlar yola çıktılar ben hastalandığım için evde kaldım." şeklindeki açıklamada bulundu.

Ben Şehit Olacağım

Kardeşi Sümeyye ile ilgili anılarını anlatan Enise Çelik, “Bir bayrak hazırlamıştık epeyce uzundu. `En yüksek bizim bayrak olsun` diye. Ablam ve eniştemle beraber olan Sümeyye etkinlik alanına doğru giderken bayrağı kimseye vermiyor, hep `ben taşıyacağım bu bayrağı` diyormuş. En öne doğru aşkla şevkle gitmeye çalışıyormuş. Yatılı Kur’an Kursu’nda kaldığı için bütün etkinliklere katılamıyordu. Kimi zaman izin alma problemi yaşadığı için.

Son 1 aydır arkadaşlarıyla konuşurken `ben şehit olacağım` diyormuş. Kutlu Doğum için İmam Hatip lisesinde program hazırlığı yapılıyordu, Sümeyye de o programda Hz. Mescide rolünü üstlenmişti. Anneme sürekli diyordu `ben Hz. Mescide olacağım, bende şehit sahabeler gibi şehit olacağım.` Biz de bunu yeni öğrendik. Sümeyye’nin arkadaşları taziyeye geldiklerinde bunu bize söylediler.

Arkadaşları, ` Sümeyye, boş işlerle uğraşmaz boş konuşmaz hep hanım sahabelerin hayatını anlatırdı` diyorlar. Yaşından beklenmedik olgunluk gösterdiğini de kurstaki hocaları söylüyordu. Rabbim öyle nasip etmişti ki, zaten 1 yıldır imam hatip lisesine başladığı için bizden ayrıldı. İmam Hatip lisesine başladığından beri Rabbim onu seçmişti ve onu bizden alarak Cennetine aldı.” şeklinde konuştu.

Resulünün Aşkıyla Rabbine Kavuştu

Kardeşi Sümeyye ile ilgili anılarını anlatmaya devam eden abla Enise, “Sümeyye o şiire hazırlanırken hep yanındaydım. Özellikle Peygamber Efendimizin vefatını anlatan satırlara gelince hep ağlıyor kendini tutamıyordu. Zaten vefat ettikten sonra da biz hep onun söylediği o son cümleyi aklımıza getiriyorduk. Peygamberimizin vefatından sonra daha büyük bir musibet görmedi bu ümmet ve görmeyecek. Biz inanıyoruz ki o bayrağın altında Resulünün aşkıyla koştu oraya.

Rabbim onu şehitler mertebesine aldı. Cenazesi yıkanırken ablalar şahitlik etmişler alnında “Lailahe illallah Muhammed Resulallah” yazısının belirdiğine. Rabbim bize de öyle bir yol nasip etsin öyle bir ölüm nasip etsin. Ben hep onun gibi bir gelin olmayı hayal ediyordum ama o benden önce davrandı. Ahirete gelin olarak gitti. Hz. Musab bin Umeyr gibi sancağın altında şehit olmak ona da nasib oldu. Hepimizin önüne geçti. Demek ki o en öne geçelim derken şehadeti kastediyormuş.” ifadelerini kullandı.

Hürseda Haber

Sümmeye çelik kardeşimiz 2012 şırnak peygamber sevdalıları kutlu doğumda peygamberimiz s.a.v için okuduğu kürtçe naat, dinleyince ağlamamak elden değil. Peygamberimize olan sevgisi bağlılığı o kadar güzel anlatmış ki. Rabbim şehide kardeşimize rahmetiyle sevindirsin inşaALLAH.

[YT]PMIRP1Q3VqI[/YT]
Alt 26 Nisan 2013, 23:57   Mesaj No:6
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Nesli_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nesli_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20510
Üyelik T.: 01 Ekim 2012
Arkadaşları:24
Konular: 166
Beğenildi:76
Beğendi:1
Takdirleri:187
Takdir Et:

[B]sümeyye akrabamdı çok sık olmasada görüşürdük ...Mekanı Cennet Olsun inşaAllah ...
Şehirdışında olduğum için sonradan haberim oldu memlekette gittiğim an ilk işim Z.... Teyzemin yanına gtmek olacak...iyi kalbi dürüstlüğü takvasıyla hep aklımda kalacak..
Alt 27 Nisan 2013, 14:33   Mesaj No:7
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

`Sümeyye, Peygamber`in Aşkıyla Rabbine Kavuştu`

Rehber Tv’de öğle saatlerinde yayınlanan Günün İçinden programına telefonla canlı bir bağlantı gerçekleştiren Sümeyye Çelik’in ablası Enise Çelik, kardeşi Sümeyye ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Diyarbakır`daki tarihi “Özgürlük ve Kurtuluş Önderi Hz. Muhammed (SAV)” adlı Kutlu Doğum etkinliğine Şırnak`tan katılmak için yola çıkan Peygamber Sevdalısı Sümeyye Çelik (16), elindeki tevhid bayrağıyla Mevlid alanına doğru giderken, ****l bayrak sapının yolda bir inşaatın yüksek gerilim hattına temas etmesiyle elektrik akımına kapılmıştı. Durumu ağır olan Çelik, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak yoğun bakıma alınmıştı. İki gün yatırıldığı hastanede tedavi gören Peygamber aşığı Sümeyye, geçtiğimiz günlerde vefat etti. Şırnak Anadolu İmam Hatip Lisesi 1. Sınıf öğrencisi ve hafızlık talebesi olan Sümeyye, 2011 ve 2012 Şırnak Kutlu Doğum etkinliklerinde okuduğu şiir ile tanınıyordu.

Peygamber İçin En Önde Olalım

Rehber Tv’de Yunus Emiroğlu’na kardeşi Sümeyye ile ilgili bilinmeyenleri anlatan abla Enise Çelik, “Etkinliğin olduğu gün hastalığımdan dolayı Diyarbakır’a gelememiştim. Program’ın düzenlendiği günün sabahına kadar Diyarbakır’a gitmeyi düşünüyordum. Sümeyye hep diyordu ki; `en öne geçelim en önde olalım en önde olunca peygamberimizi daha iyi hissedebiliriz`

Bende `tamam inşallah beraber en öne geçeceğiz` diyordum. Nasip olmadı bana, onlar yola çıktılar ben hastalandığım için evde kaldım." şeklindeki açıklamada bulundu.

Ben Şehit Olacağım

Kardeşi Sümeyye ile ilgili anılarını anlatan Enise Çelik, “Bir bayrak hazırlamıştık epeyce uzundu. `En yüksek bizim bayrak olsun` diye. Ablam ve eniştemle beraber olan Sümeyye etkinlik alanına doğru giderken bayrağı kimseye vermiyor, hep `ben taşıyacağım bu bayrağı` diyormuş. En öne doğru aşkla şevkle gitmeye çalışıyormuş. Yatılı Kur’an Kursu’nda kaldığı için bütün etkinliklere katılamıyordu. Kimi zaman izin alma problemi yaşadığı için.

Son 1 aydır arkadaşlarıyla konuşurken `ben şehit olacağım` diyormuş. Kutlu Doğum için İmam Hatip lisesinde program hazırlığı yapılıyordu, Sümeyye de o programda Hz. Mescide rolünü üstlenmişti. Anneme sürekli diyordu `ben Hz. Mescide olacağım, bende şehit sahabeler gibi şehit olacağım.` Biz de bunu yeni öğrendik. Sümeyye’nin arkadaşları taziyeye geldiklerinde bunu bize söylediler.

Arkadaşları, ` Sümeyye, boş işlerle uğraşmaz boş konuşmaz hep hanım sahabelerin hayatını anlatırdı` diyorlar. Yaşından beklenmedik olgunluk gösterdiğini de kurstaki hocaları söylüyordu. Rabbim öyle nasip etmişti ki, zaten 1 yıldır imam hatip lisesine başladığı için bizden ayrıldı. İmam Hatip lisesine başladığından beri Rabbim onu seçmişti ve onu bizden alarak Cennetine aldı.” şeklinde konuştu.

Resulünün Aşkıyla Rabbine Kavuştu

Kardeşi Sümeyye ile ilgili anılarını anlatmaya devam eden abla Enise, “Sümeyye o şiire hazırlanırken hep yanındaydım. Özellikle Peygamber Efendimizin vefatını anlatan satırlara gelince hep ağlıyor kendini tutamıyordu. Zaten vefat ettikten sonra da biz hep onun söylediği o son cümleyi aklımıza getiriyorduk. Peygamberimizin vefatından sonra daha büyük bir musibet görmedi bu ümmet ve görmeyecek. Biz inanıyoruz ki o bayrağın altında Resulünün aşkıyla koştu oraya.

Rabbim onu şehitler mertebesine aldı. Cenazesi yıkanırken ablalar şahitlik etmişler alnında “Lailahe illallah Muhammed Resulallah” yazısının belirdiğine. Rabbim bize de öyle bir yol nasip etsin öyle bir ölüm nasip etsin. Ben hep onun gibi bir gelin olmayı hayal ediyordum ama o benden önce davrandı. Ahirete gelin olarak gitti. Hz. Musab bin Umeyr gibi sancağın altında şehit olmak ona da nasib oldu. Hepimizin önüne geçti. Demek ki o en öne geçelim derken şehadeti kastediyormuş.” ifadelerini kullandı.

Hürseda Haber

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)