Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > İslami Kavramlar

Konu Kimliği: Konu Sahibi KardelenGül,Açılış Tarihi:  19 Ağustos 2015 (18:13), Konuya Son Cevap : 19 Ağustos 2015 (18:13). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Ağustos 2015, 18:13   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
KardelenGül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KardelenGül isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 31327
Üyelik T.: 23 Eylül 2013
Arkadaşları:10
Memleket:sivas
Konular: 144
Beğenildi:354
Beğendi:311
Takdirleri:227
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart “cihâd ve cihâda yardım...”

“cihâd ve cihâda yardım...”

“CİHÂD VE CİHÂDA YARDIM...”

► 29/Ankebût Sûresi, 6. Kim (nefsini düzeltmede veya Allah yolunda) cihad eder/çaba gösterirse, ancak kendi (faydası) için cihad etmiş/çaba göstermiş olur. Çünkü Allah, elbette âlemlerden müstağnîdir. (Kimsenin ibadet ve cihadına ihtiyacı yoktur. Ancak O mükâfat vericidir.) [bk. 45/15]
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

► 45/Câsiye Sûresi, 15. Kim sâlih bir amel (sevaplı bir iş) işlerse, kendi (fayda)sınadır. Kim de kötülük ederse, kendi aleyhinedir. Sonra (hepiniz) Rabbinizin huzuruna döndürüleceksiniz.

* * * *

Veciz Sözler & Mesajlar
Müslüman cihadı, sadece Allah’ın rızasına ermek, sevap kazanmak, doğrunun, iyinin, hayrın, adâlet ve hakikatin hakimiyetini sağlamak için yapar.
Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan (rh.a)

* * * *

Cihadın efdali, adamın kendi nefsi ve hevası ile mücadelesidir. Ravi: Hz. Ebû Zerr (r.a.)
{ The greatest Jihad is to battle your own soul, to fight the evil within yourself! }

* * * *

“Cihâd-ı asgar” / “Cihâd-ı ekber”

İnsanın gerek kendini ve gerekse hemcinsini ateşten koruması ve kurtarması, ancak “Cihâd ve cihâda yardım” ile olur. (Cihâd; İmân’ın temellerini ve dinin esaslarını koruma ve güçlendirme amacı ile söz, eylem, mal ve canla ve bütün gücüyle hizmet ve gayret göstermektir.)

Cihâd’dan ve ona yardımdan kaçmak, hem Müslümanlığın yok olmasına, hem de kişinin Cehennem’e düşmesine nedendir. Cihâd’ın mutlaka kâfirlere karşı yapılması da gerekmez.

Düşmanlara ve kâfirlere karşı yapılan Cihâd, Peygamber (SAS) Efendimiz’ce “Cihâd-ı asgar”, yani küçük savaş olarak adlandırılmıştır. O’nun “Cihâd-ı ekber” diye tanımladığı asıl Cihâd ise, büyük savaş olup, kişinin nefsini yüksek ve güzel bir ahlâka ulaştırabilmek için verdiği manevi savaştır. Örnek bir Müslüman olduğumuzu bütün dünyaya böylece gösterebiliriz.
alıntı

Konu Sahibi KardelenGül 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ufka Yolculuk 5. Bilgi ve Kültür Yarışması Yarışmalar/ Bilgi Yarışmaları Mihrinaz 4 1878 24 Aralık 2016 21:19
Ramazan ve Kadir gecesi Oruç-Ramazan su damlası 3 1743 28Haziran 2016 11:51
Abdest ve namazın tıbbî faydaları Namaz-Abdest-Teyemmüm Esma_Nur 1 1509 27Haziran 2016 16:11
Neredesin ey nezaket Adap-Edep-Ahlak KardelenGül 0 1696 27Haziran 2016 16:09
Allah güzeldir, güzelliği sever Adap-Edep-Ahlak KardelenGül 0 1606 27Haziran 2016 16:08

« Şevval | edeb »

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: