Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Ayın Üyesi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  06 Mayıs 2019 (11:22), Konuya Son Cevap : 01Haziran 2019 (17:28). Konuya 19 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı49Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06 Mayıs 2019, 11:22   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8956
Takdirleri:26191
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Mayıs Ayı Üyemiz ''AlaLeyl''

Mayıs Ayı Üyemiz ''AlaLeyl''

Selamun Aleyküm Medineweb Ailesi

Ramazan Aynın coşkusu, rahmeti, heyecanınıda yanımıza alarak, bu ay, Kuran çalışmalarıyla dikkatimizi çeken üyemiz sayın '' AlaLeyl i misafir edelim istedik.

Davetimize icabetiniz için öncelikle teşekkür ederiz..

Rahmet ve mağfiret ayında, hem sizi tanıyıp hem Kuran'ı okuma-anlama metodunuzu, inceleyiş şeklinizi konuşmak isteriz. Bu anlamda sorularım var.))

HOŞGELDİNİZ DİYORUZ MEDİNEWEB AİLESİ OLARAK..MİSAFİRLİĞİNİZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN..

Kimdir AlaLeyl? Sizin öngördüğünüz kadarı ile tanımak isteriz sizi...

fi emanillah....

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Duyulmayan Çığlık...Va Mutasımah Muhtelif Konular Medine-web 1 56 25 Mart 2024 14:21
Rabia Sessizliği Gündem/ Manşetler Mihrinaz 0 68 08 Mart 2024 10:32
ABD Sahtekarlığın Kitabını Yazdı İslami Haberler Esma_Nur 2 100 06 Mart 2024 23:24
Ömer Seyfettin 140 Yaşında Kitaplar/Kütüphane Mihrinaz 2 65 06 Mart 2024 17:43
İnsan Hayatta İken Çocuklarından Birine Malını... İlmihal Bölümü Mihrinaz 0 70 06 Mart 2024 15:30

Alt 06 Mayıs 2019, 20:28   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Hoşgeldiniz ayın üyeliğiniz hayırlı olsun
Sayın AlaLeyl kimdir merak ediyoruz. Kendinizi sınırlarınız içinde tanıtırsanız memnun oluruz.
Hayırlı Ramazanlar
Alt 07 Mayıs 2019, 01:13   Mesaj No:3
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 695
Beğenildi:8128
Beğendi:9306
Takdirleri:25516
Takdir Et:

ve Aleyküm selam..
Hayırlı olsun misafirliğiniz..
Hoşgeldiniz ...
Sükutu-Ezber ve ÂlâLeyl beğendiler.

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."
Alt 07 Mayıs 2019, 21:42   Mesaj No:4
Medineweb Üyesi
Durumu:ÂlâLeyl isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58435
Üyelik T.: 07 Kasım 2017
Arkadaşları:2
Konular: 14
Beğenildi:214
Beğendi:260
Takdirleri:3408
Takdir Et:

Kimim?

Selam olsun.

İsmim Serkan. Düzce'liyim. Yaşım 33 sayılır. Üniversite terkim vs. vs. Kimin umrunda? Ne iş yaptığım nerede olduğum. Kariyerim, makamım, zenginliğim ya da fakirliğim. Giydiğim elbise, nasıl göründüğüm kimin umrunda? Benim bile değil...

Ben size sevgili dostlar kim olduğumu bizim kim olduğumuzu Bizim kim olduğumuzu söyleyeyim.

Ben âlemlerin rabbi olan Allah'ın kuluyum. Doğru anlaşılması için tekrar edeyim. Ben Âlemlerin Rabbi Olan ALLAH'ın evet ALLAH'ın kuluyum. Bir esnaf, işçi, müdür, amir, vali, kral, başkan vs. gibi önemsiz sıfatları kullanmıyorum bizzat Allah'ın kuluyum. Her şeye gücü yetenin!

Ne yaparım. Nereye yolculuk ederim?

Ankebût süresi Elif Lam Mim diye başlar El Mâ der gibi. "Su" der gibi. Son ayetinde ise Allah, uğrunda cehd edenleri kolay yola hidayet edeceğini müjdeler Allah kolay yola der. Sebile der. Sebil kelimesini bilirsiniz... Su akar yolunu bulur deriz biz. Öyle işte. Hayatta nereye gidiyorum? Allah'ın suya hidayet ettiği gibi bana da etmesini dileyenlerdenim.
Merciye kaynağa döneceğiz elbet. O'na kalbedileceğiz elbet. Su akar yolunu bulur elbet.

Hızır olduğu söylenen ve Hz. Musa'ya bile ögretmenlik yapan "bilen" kişiyi Allah "kullarımdan bir kul" olarak tanımlar.

Allah birdir diyen ve Allah'ın bir grup genç diye tanımladığı Ashabı Kehf ise öyle âlim gibi durmuyor. Kimden icazet almışlar? Hangi şeyh onları eğitmiş? Ne biliyorlar ki? Belki de "Lâ ilahe illallah"tan başka bildikleri hiçbir şey yok. Yine de hakkı haykırarak,bildikleri belki de tek hakkı "Allah tektir,"i haykırarak ortaya çıktıklarında Allah onlar için zamanın akışını bile değiştirir.

Hz. Süleyman'ın emrine insanlar kuşlar cinler ve hatta şeytanlar ve de rüzgârlar ve daha bilmediğimiz nice şeyler verilmiştir. Göz açıp kapayana kadar bir ülkenin hükümdarlık sembolüne, tahtına sahip olabilen bir güçte hükümdardır. Muhteşem ordusunu sevk ederken karıncanın biri "Süleyman'ın ordusu sizi yanlışlıkla kırıp geçirmesin," dediğinde gülümseyen Hz. Süleyman'ın öyle bir hükümranlığı vardır ki öldükten sonra bile sadece varlığı ile hükmetmeye devam eder. Tâ ki bir dabbe belki de karıncadan da küçük bir canlı asasını yiyip bedenini düşürene kadar. Kimsenin yaklaşamadığı hükümdarlığı bir dabbe parçalayana kadar. Daha önce de söylemiştim. Sûrenin ismi Muhteşem Süleyman değildir. Karıncadır.

Ben kimim? Çocukların susuzluktan öldüğü, canlı canlı bombaların tepelerinden yağdırılarak enkazların altına gömüldüğü bu dünyada ben kimim? Zalimin güçlü olduğunun müslimin zayıf olduğunun sanıldıği bu dünyada islamın muazzam hükümranlığını kurmak için çabalayan bunu kuramasam da mevcut sistemi/düzeni yıkmak, yerle yeksan etmek için çabalayan Allah'ın kullarından bir kulum.

Allah yolunda cehd edenleri hidayet eder sebiline. Su akar yolunu bulur. Allah'a karşı cehd edenlerin de... Gün olur su akar yürünecek bir yol bulunmaz. Bkz Nuh'un kavmi.

Ben Hızır gibi ilimle donatılmış olabileceğine inanmış bir kulum. Ben Ashabı Kehf gibi bir tanecik doğru bilsem de o doğruyu herkesle paylaşmak ve o doğru için dimdik durabilmek cesaretini isteyen bir kulum. Gün gelir 300 küsür yılda yapılabilinecek bir şeyi o günüme sığdırır Rabbim.

Kehf demişken bir de Zülkarneyne bakalım. Zülkarneyn'in bir ilimle yaptığı Sed'de. Ve Allah'ın donattığı iki bahçenin yok olmayacağına inanan ve malını yoksuldan kıskanan insana. Nun'a. Boynuzunun üzerine güneş koyan imparatorluklara: Hitit'e Antik Mısır'a, Osmanlı'ya Osmanlı nişanına. Türkiye'ye Türk bayrağına. Elbet Zülkarneyn'in ilmiyle yaptığı Sed'de iki bahçenin iki otun yok olması gibi imparatorluklar gibi yıkılacaktır.

Velhasıl çok kısaca. Ne olduğumu kim olduğumu henüz ben de bilmiyorum. Belki bildiği bir tanecik doğru olan ve o doğru için savaşma cesaretinin verildiği Ashabı kehf gençleri gibi biri olacağım. Belki Hızır gibi ilimle donatılacağım. Belki Allah'ın kendi ilmiyle yarattığı bahceyi otlardan ağaclardan bahçeyi ebedi sanan bir müşrik olacağım. Belki Zülkarneyn gibi bir hükümdar olacağım. Ve Allahın verdigi ilimle bir büyük kuracağım. Allahın emri gelir olurum ve/veya Allah'ın emri gelir ölürüm. Görelim Allah dilerse, ben kimim ve neyim.

Bir güzel selam olsun. Ramazanımız mübarek olsun. Beklentilerimizin üzerinde bereketlendirsin Allah. Kutlu kuddüs olsun bir mukaddes yer gibi huzurlu tüm şerlerden korunmuş emin kılınmış bir ay olsun. Selam üzerimize olsun.
Alt 08 Mayıs 2019, 00:36   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Kulluk bilinci en büyük hatta tek kimliktir haddini bilene.
Allah, yolunda şaşırtmadan daim eylesin. Ayaklarımızı dinde sabit kılsın.
Hz Ali'ye nispet edilen çok güzel bir söz vardır: "Allah rızka kefildir, ama imana kefil değildir.Öyleyse imanınızı dert edinin rızkınızı değil"
Derdi iman olanın davası büyüktür. Yolunu Kuranla âyet âyet çizer.
Allah Kuranla kimlik bulmak, kimliğini kazanmak nasibeylesin her birimize..
Bu güzel tanımlama için teşekkür ederiz.
Adeta kıssa kıssa, âyet âyet, kelime kelime hayatınızın içine almışsınız Kuranı...

Sitemizde ayet âyet sure sure karşılaştırmalı bir okuma şekli sundunuz bize.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bana ilginç ve değişik geldi bu okuma şekli.
Böylesi bir karşılaştırma çalılması, ciddi bir Kuranla hemhal olmayı gerektirdiğini düşünüyorum. Nasıl bir katkı sağladı hayatınıza bu şekilde baştan sondan karşılaştırmalı okuma şekli?Bu yöntemle ilgili bilgi almak isteriz.

Öncesinde zorlama bir anlam çıkarma gibi geldi bu baştan-sondan karşılaştırma şekli açıkçası...Ama Yusuf Suresi ve Kasas suresi nde Hz Musa ve Yusuf a.s örneği ilginç ve bir o kadar etkileyici bir çalışmaydı. Emeğinize sağlık Allah razı olsun...

"Kuranı nasıl okursanız okuyun mutlaka sizi doğru yola çıkarıyor" İçine alıyor ama kaybolmuyorsunuz, boğulmuyorsunuz korkmayın girin , yeterki okumayı bilin" mesajını açık açık aldık..

Kuranla tam anlamıyla tanışıklığınız, yaşadığınız bir hadise üzerinemi oldu bunu merak ettim. Ve baştan sondan karşılaştırmalı okuma şeklini nasıl geliştirdiniz. Bu şekilde kaynaklarımız varmı?

Bir de sizi en çok etkileyen, sarsan sure..âyet..hangisiydi. .

Uygun olduğunuz vakitlerde zaman ayırmanız kâfidir. Kendinizi zora sokmanızı istemeyiz..Allah razı olsun..
Bil Mukabele. ..

Alt 11 Mayıs 2019, 01:01   Mesaj No:6
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

pek yanlız kalmış bu sayfa.. Hayırlı akşamlar hocam ..
Vaktiniz olduğunda cevab verirseniz sevinirim ..
Olduğu kadar...

En İyi Nicki
En İyi imzası
En İyi Avatarı
En Aktif Üyesi
En Yenilikçisi
En İyi Çıkış Yapanı
En Sabırlısı
En Gizemlisi
En Yardımseveri
En Kırılganı
En Delidolusu
En Kibarı
En Sempatik Üyesi
En Popüleri
En Çok Konuşanı
En Karizmatik Üyesi
En Fanatiği
En Komik Üyesi
En Neşelisi
En Somurtkanı
En Ciddi Üyesi
En Sakini
En Suskun Üyesi
En Duygusalı
En Melek Üyesi
En Cadi Üyesi
En Çok Güvendiğiniz
En Sevdiğiniz Üyesi
Yorumlarını En Beğendiğiniz..

Birde sizin kaleminizden alalım 😊

Â'râftα.....
Alt 13 Mayıs 2019, 13:59   Mesaj No:7
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Selamün aleyküm ÂlâLeyl......

Yaşıyomusunuz efm hayatdamısınız ses verin hocam..

Sayfa sessiz sessiz ilerliyo..

Ben birde isminizin anlamını soracaktım..
Neden ÂlâLeyl ...
Mihrinaz ve ÂlâLeyl beğendiler.

Â'râftα.....
Alt 13 Mayıs 2019, 18:27   Mesaj No:8
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Biliyorum. Farkındayım. Aklımdasınız. Ve çok çok yakında yanıtlarımı dijitale aktaracağım. Bana azıcık daha sabır gösterin lütfen =)
su damlası ve Mihrinaz beğendiler.
Alt 14 Mayıs 2019, 01:12   Mesaj No:9
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

En çirkin nefis benimkisiydi. Benimkisiydi dememe bakmayın hâlâ öyle ama Elhamdülillah, Rabbim rahmet edendir. Beni Kur'an ile donatıyor, silahlandırıyor ve nefsimle savaşıyorum. Pek cok savaş kazandım ve çok fazlasını kaybettim. Bazen kazandıklarımı yeniden kaybediyorum. Bazen kaybettiklerimi geri kazanıyorum. Bazı savaşlarım var nefsimle, tekrar tekrar kaybediyorum. Allah'tan af dileyip tövbe edip tekrar saldırıyorum aynı kaleye. Çok fazla savaş beni bekliyor önümde. Bazen bana diz çöktürüyor nefsim, bazen ben ona diz çöktürüyorum. Nefis kötülüğü emreder Allah'ın rahmet ettikleri hariç. Kimisi nefsine teslim olur, kimisine Allah rahmet eder. Beni teslim almışken nefsim, gömülmüşken her türden dünyevi süsün içine Allah rahmet etti. Belki içimde imanın zerresi vardı ve dua ettim Allah'a ve yardım istedim. Ve Allah öyle güzel bir yardımla yardım etti ki...

Meryem Sûresi ile kalbimi teslim aldı. Öyle ahenkliydi ki sabah akşam dinler oldum. Gün boyu dinler oldum. Hiçbir şeyden yaratan Allah'a hamd olsun.

Sonra "Ayetel Kursideki Mucize" isimli video çıktı karşıma. Nouman Ali Khan 9 cümleden oluşan Ayetel Kürsi'yi baştan ve sondan karşılaştırarak anlatıyordu. 10 dakikalık filan kısa bir videoydu ama 10'a bedeldi. Zihnim huşu ile doldu. Zihnim teslim oldu. Mümin değil muslimdim ben, teslim olan, teslim alınan ve beni teslim almak isteyen diğeriyle/nefsine savaş açan.

Susadığımı farkettim. Yıllardır susuz kalmışlığını yeni farkeden biri gibi farkettim. Öyle bir susamışlık ki dili damağı kurumuş gibiydim ve Meryem Sûresi ile Ayetel Kürsi ile de Suyun tadını almıştım...

Arapça harfleri öğrenmek, Kur'an'ı okuyabilmek için bir hocanın önünde dizlerimi büküp sordum öğrendim. Susamışlığımı gidermeliydim.

Tekrar tekrar dinledim sûreleri. Tekrar tekrar araştırdım. Karşılaştırdım. Anlamaya çalıştım. Susamıştım.

"Gökten inen için", binlerce metre derinlikten mana çıkarıyorsun dercesine baktılar.

Allah'ın kitabında tesadüf olabilirmiş gibi... Şaşırmış insanlar.

Mucize arıyorum sananlar oldu Kur'an'da. Yerdeki ve gökteki ayetleri aciz bırakması yetiyor bana. Ben su arıyorum içmek için. Ben sebil arıyorum kaynağa giden. Ben sebil olmak istiyorum kaynaktan akan.

Baştan ve sondan karşı karşıya akıyor ayetler, içiyorum. Sırasıyla akıyor ayetler içiyorum. Kıta kıta ayrılıyor ayetler ve her kıtanın ilk ayeti ikinci ayeti diye giderek tamamlıyor birbirini içiyorum. Örümcek ağı gibi akıp ortada bir havzada birleşiyor içiyorum. Yukarıdan aşağı iniyor darbeler vurarak, aşağıdan yukarı yükseltiyor içiyorum. Onun hak olduğunu, onun haktan bir örüntü olduğunu ve Allah'ın kitabında tesadüf olmadığına iman ederek içiyorum. Allah'ın neyi nasıl yazdığını bildiğine emin olarak tanıyorum hakkı kurumuş bir dilin suyu tanıması gibi tanıyorum ve içiyorum.

Sadece süreleri karşılaştırmıyorum. Sadece ayetleri baştan ve sondan karşılaştırmıyorum. Değil kelimelere, harflere kadar karşılaştırıyorum. Sadece harfsel kelimesel değil karşılaştırmam. Aynı ahenkle söylenenleri karşılaştırıyorum. Türkçeye aynı manada çevrilen farklı kelimeleri karşılaştırıyorum. Birden çok kez kullanılan kelimeleri karşılaştırıyorum. Hangi manalarda kullanıldıklarını karşılaştırıyorum. Süredeki kıssaları karşılaştırıp ortak paydalarını ve farklılıklarını karşılaştırıyorum. Anlamadığım bir yer oldu mu Allah'a, Rabbimize, terbiye edenlerin, ögretenlerin en hayırlısına yöneliyorum. O biliyor neyi ne zaman, nasıl ögrenmem gerektiğini.

O biliyor neyi ögrenmem gerektiğini. O'dur ögreten.

O dilerse aynı ayetten herkese farklı mana çıkarttırır.

O dilerse ayeti herkes aynı anlar.

O dilediğine hidayet eder o ayet ile.

O dilediğine azab eder o ayet ile.

Bana bir kitap ile ögretilemeyecek olanı bir kelime ile öğreten O'dur. Bin kitap ile ikna edilemeyecek olduğuma bir kelime ile ikna eder Allah.

Bu kelimeye örnek vereceğim.

Ankebût sondan 21. ayette "Hayır," der " O (Kuran) kendilerine ilim verilmiş kimselerin südurlarında apaçık ayetlerdir" denir.

Hemen önceki ayette ise batıla uyanların ertabelerinin/şüphelerinin olmadığını söyler.

Birkaç ayet sonra ise şok edici bir ayet gelir. Onlar Allah'ı inkar edip/örtüp batıla iman ediyorlar.

Nasıl? Neden diye sormuyorum. Nedeni makam, para, hırs veya nefret olabilir ama NASIL?

NASIL oluyor da biri kesin olarak südurunda hakkı bilip de batıla iman edebilir. Kafasında yazılıdır demiyor Allah, südurunda diyor. Nasıl?

Allah'ın varlığından eminse biri, Allah'ın ayetleri südurunda yazıyorsa zaten inanan değil midir o kişi? İman eden değil midir? Nasıl Allah'ın varlığından en ufak şüphesi olmayıp Allah'ın ayetleri südurunda yazılı olup batıla iman edebilir? Bu nasıl oluyor? Bu işlem nasıl gerçekleşebiliyor? Tekrar okuyalım.

Sondan 21. Ayet demiştim:

"Hayır, O (Kuran) kendilerine ilim verilmiş kimselerin südurlarında apaçık ayetlerdir"

Şimdi de baştan 21. Ayeti okuyalım:

"O, dilediğine azap eder, dilediğine rahmet eder. O'na kalbedileceksiniz (çevrileceksiniz)

Baştan 21. Ayette "Kalbe" işaret eden bir kelime.

Sondan 21. Ayette "Südur"

Farkları nedir?

Südur kapalı bir âlem gibidir.

Kalp ise südurun içinde bir organdır ki damarlar ile südurun da ötesine uzanır.

Birinin süduruna hançer saplamanız onun kalbine sapladığınız manasına gelmez. Kalbini ıskalamış olabilirsiniz.

Birinin südurunda Allah'ın ayetlerinin yazıyor olması da o kişinin KALBİNDE Allah'ın ayetleri yazıyor manasına gelmez.

Bazı kimselerin südurundaki ayetler kalbine baskı yapar, kalbini sıkar, kalbine hakkı çarpar ama kalbine işlemez. Kalplerindeki kabuklara çarpar südurundaki ayetler ama kalbine işlemez.

Mesela çok sevdiğiniz ve çok güvendiğiniz biri paranızı çaldı. "Hayır," dersiniz, "o öyle şey yapmaz." İnanmak istemezsiniz. Tüm deliller ortada olsa da "Hayır, hayır, hayır. Yapmaz o. O bunu yapmaz. Hele bana hic yapmaz." der inkar edersiniz. Gerçeği örtecek bahaneler ararsınız. Belki bir yerde unuttum dersiniz. Südurunuzdadır gerçek tüm kanıtlarıyla ama inkar eder ve kalbinize girmesine izin vermezsiniz. Südurunuzda kalbinize baskı yapar gerçek ama inkar edersiniz. Hayır dersiniz. En ufak şüpheniz yoktur ama hayır dersiniz "Yapmaz o,"

İnsan diledigini kalbine alır dilediğini de südurunda bırakır kalbine sokmaz.

Allah dilediğine azab eder dilediğine rahmet eder. Ona kalbedileceksiniz.

Kur'an Hakîm'dir. Tesadüf değil.

"Fe kadernâ fe ni'mel kadirûn"

Beni en çok etkileyen sûreyi, âyeti sormuşsunuz. En çok olarak nitelendirmekten uzak bir adet yanıtım var. Etkileyen. Etkilemeyen sarsan. Sarsmanın ötesinde yere eğen. Secde üstüne secde ettiren. Ne zaman üzerine düşünsem gözlerimi dolduran ya da göz yaşı döktüren ya da sarsa sarsa döktüren bir ayet var. Öyle bir ayet ki demirle döver gibi dövmüştür beni. Demiri demirle döver gibi. Demirin kızarması gibi kızartmıştır yüzümü. Gerek utançtan, gerek mahcubiyetten, gerekse öfkeden. O ayet Hadid/Demir Sûresinin 11. Ayetidir.

Allah kulundan borç istemektedir. ALLAH istemektedir. Allah "kulundan" borç istemekte! Kat kat geri ödeyecek! Kime kat kat geri ödenir borç? Suratına da çalmayacak, kerim bir şekilde,onurlandırarak ödeyecek. Ya Samed!

Annem benden borç istese utancımdan yerin dibine girmek isterim. Kardeşim faziziyle kat kat geri ödeyeceğim dese demekki öyle açgözlüyüm ki özkardeşim bile beni tefeci gibi görüyor derim. Nasıl açgözlüymüşüm der utancımdan elim ayağıma dolaşır. Bir evlada kavuştursa Allah beni ve evladım benden böyle borç istese, suratına da çalmayacağım dercesine beni onurlandırarak kat kat geri ödeyeceğini söylese "Nasıl bir babayım ben," der ellerimi başımın arasına alıp kara kara düşünürüm. Allah'ı ben annemden, kardeşimden, olursa evladımdan daha çok sevmiyor muyum ki bu ayet, üzerindeki ayet ve üzerlerindeki pek çok ayet yüreğimi parçalamasın?

Nasıl müslümanlarız biz? Allah'ın bize "karşılığını ödemek" kuluna rahmet etmek için bizden borç isteyecek ayetler indirmesine neden oluyoruz! Nasıl cimriyiz? Nasıl açgözlüyüz!? Avucumuzdaki iki kuruşu infak etmekten sakınacak kadar nasıl...? Nasıl Rabbimizin bizden borç isteyen ayetler indirmesine gerekçe olduk? Avucunu açmak yerine avucundaki parayı sımsıkı kapatan insanlar mıyız?

Elhamdülillah öyle de insanlar var ki Allah geceyi gündüze katar, gündüzü geceye katar avucuna koyar da o insan der ki: "isteyene ver onları, bana seni gerek seni,"

Öyle insanlar var ki onlar için Allah geceyi gündüze sokar gündüzü geceye sokar da insan yalnızca Vech-i A'lâ yı ister...

Sağır işitmez sözü
Gece sanır gündüzü
Kördür münkirin gözü
Alem münevver ise

Allah yerlerin ve göklerin nurudur.

(Nickimin manasını sormuşsun Su Damlasi. A'la Leyl yani Gecenin A'lâ sı manasında rumuz edinmiştim tam da bahsi geçen Hadid sûresinin ışığında...)

Yerdekiler ve göktekiler Allahı tesbih eder. O Aziz'dir. Hakîm'dir.

Kaynak sorusuna gelirsek. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Tek kaynağımız var ve ben başka taşıyıcıların kendi eklentileri olmadan doğrudan kaynağa yönelmenin gerektiğine inanıyorum.

Allah'tan mektuplardır Kur'an. Size özeldir. Sevdiğiniz size özel bir mektup yazsa başkasına mı tercüme ettirirsiniz. Meali ne, burada sevdiğim bana ne demek istiyor mu dersiniz?

Allah Kur'an'da herkes ile ona özel konuşur.

Allah'a borç veren kalplilerle ayrı.

Allah yolunda fetihten önce ve sonra infak edenlerle ayrı.

Şehitler ile sıddikler ile ayrı.

Yarışanlar ile ayrı.

Ve daha nicesiyle ayrı.

Belki sizin kaynak olarak aldığınız kişinin kalbi derece olarak sizden aşağıdadır ve siz onun bakış açısı ile hayata bakmaya başlar ve derecenizi alçaltırsınız.

Belki kaynak edindiğiniz kişinin derecesi sizden çok yüksektir ve siz adım adım yükselmek yerine onu anlamaya çalışırsınız. Her halükarda Allah'tan başka kuvvet yoktur. Hidayet eden O'dur. Seçim sizin. Her şeyin kaynağı olan Allah ile kendi özel dostluğunuzu mu kurmak istersiniz yoksa Allah'ı dost edinenlerin dostluğunu mu okumak istersiniz.

Yemin ederim o Rahman ismiyle hükümranlığını ilan etti Kahhar ile değil. Ve O Rahman daha insanı yaratmadan Kur'an'ı ögrettiğine hükmetti. Tek kaynağı var her şeyin O'na yönelelim. O her birimize ayrı ayrı ihtiyaç duyduğumuzu ihtiyaç duyduğumuz kadar ögretir. O Latif'tir.

Çiçeğin ihtiyaç duyduğu su ve mineral miktarı ona özeldir. Ağacın ihtiyaçları da ağaca özeldir. Allah ögretenlerin en hayırlısıdır. Dilerse sizi çiçek gibi yetiştirir. Dilerse sizi ağaç gibi. O dileyince ağaçta çiçekler de açar.

Selam ve muhabbet ile.
Alt 14 Mayıs 2019, 15:06   Mesaj No:10
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Smile

Kur'anı anlama, idrak etme, hayatına aksettirme, uygulama alanına sokma.."Allah bana ne diyor?" "Benden ne istiyor?" sorusunu kendi nefsine sora sora, her ayeti üstüne alınarak okumanın, kalb ile akletmenin özetini yaptınız adeta...

Okuma şekliniz, yani kendinize okumanız, bunu en güzel şekilde ifade edişiniz beni çok heyecanlandırdı. Sadece "Allah'a güzel bir borç ile borçlanma" ayeti bile hiç bu kadar güncel, şahsî, kendine özel ve güzel gelmemişti.. Galiba her ayeti, kelimeyi ıskalamadan, seçmeden içine almak gerekiyor. Hepsi bana, Ey insan!Ey iman edenler! Ey! nidası muhatabıyım çünki..

Kaynak konusundaki düşünceleriniz içinde teşekkür ediyorum.( Bu noktayı kimse başka yerlere çekip sulansırmasın lütfen. Bir kaynaksızlıktan, kaynak beğenmemekten, kaynakları küçümsemekten bahsedilmiyor. Malesef okuduğumuzu algılayamama, başka yerlere uzatma gibi çok eskilere dayanan ve her daim moda olan bir " yanlış algı" putumuz var. Bu anlamda bu açıklamayı düşmek isterim)

İçimizdeki iman kırıntısıyla okumaya niyetlendiğimizde belkide dil düzeyi ağır, Arapça gramer ağırlıklı tefsirlerle hep başladığımızdan, Kuranın mesajlarınada, kendisine de uzak kaldık. Öyleya "bu Kuran..Biz onu anlayamayız. Anlayan birine tabi oldukmu, zaten okuduğunu yaşıyordur. Bizde ona uyarız. Tmm Kuranı yaşamış oluruz böylelikle" deyip; Kuranla aramıza ördüğümüz duvarlarla yaşadık yıllarca..Belki bir ömür...
İşte bu tabuyu yıkmak için,, içten, kendi şahsına münhasır yalın ama çaba, gayret isteyen ve her halini Kurana arzedenler, Kuranı hayatının merkezine koymak isteyenler için, zor olmayan kendi tekniğin, kendi ihtiyaçların, şartların örgüsünde anlama şekli...Zorlayarak anlam çıkarmak değil yani.."Bana ne söylüyor bu ayet?" dediğimizde anlamış oluruz. "Komşuma, arkadaşıma, eşime, dargın olduğuma, borçluma, alacaklıma, ölmüşüme ne diyor? " dediğimizde anlam çıkarıyoruz.Halbuki hepsinin muhatabı "ben"...Onlara karşı bile önce kendim anlayıp, sonra olması gereken tavrı belirlemeliyim. Yaptığınız açıklamayla bunu bir kez daha anladım..Allah razı olsun...

Meryem suresinde Zekeriya peygamberin; "Rabbim ben sana ettiğim dualarda hiç eli boş dönmedim" duasındaki, terbiye, üslup,teslimiyet, Allah'tan ümidi hiç ama hiçbir zaman kesmeme, dünya yanında olmasa, sana arkasını dönse sen ne yana döneceğini bil, olmasada teslim ol " tavır, telkin ve adeta okuyanı eğiten eğitim metodu içeriğine sahip. Meryem sureside yaptığınız kelime, aywt karşılaştırmalarını da bizimle paylaşmanızı istesek!!??
Hatta bu sayfa üzerinden yine etkisi altına girdiğiniz âyetleri bu güncellikte müsait oldukça bizimle paylaşırmısınız?

Vaktiniz elverdiğinde tabiki...
Bir de; Bir ömürden daha hayırlı bir aya ulaşmışken, ziyanda olmayanlardan olmak adına, hissedar olabilmek adına Ramazan ayına özel bir tavsiyeniz olurmu ? "Hayır yarışı, hayırda ve iyilikte yarışanlar"dan anladığınız nedir?

vakit ayırdığınız için...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: