Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Allah(c.c)

Konu Kimliği: Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM,Açılış Tarihi:  15 Ocak 2009 (17:03), Konuya Son Cevap : 14 Temmuz 2013 (11:56). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 15 Ocak 2009, 17:03   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Allah kimlere ''yardım'' eder ??

Allah kimlere ''yardım'' eder ??

1-Savaşta Zor Durumda Kalanlara Müminlere
And olsun ki, siz düşkün bir durumda iken, Bedir'de, Allah size yardım etmişti; Allah'tan sakının ki şükredebilesiniz.3/Ali İmran-123
Andolsun ki Allah size birçok yerlerde, ve çokluğunuzun siziböbürlendirdiği fakat bir faydası da olmadığı, yeryüzünün genişolmasına rağmen size dar gelip de bozularak arkanıza döndüğünüz Huneyngününde yardım etmişti.9/Tevbe-25

2-Peygamberine
Eğersiz ona (Peygamber'e) yardım etmezseniz, Allah ona yardım eder. Hani okâfirler, onu Mekke'den çıkardıkları vakit sadece iki kişiden biriiken, ikisi de mağarada bulundukları sırada arkadaşına «Üzülme, çünküAllah bizimledir.» diyordu. Allah onun kalbine sükûnet ve kuvvetindirmişti ve onu görmediğiniz bir orduyla desteklemişti. Kâfirlerinsözünü alçaltmıştı. Yüce olan Allah'ın kelimesidir. Ve Allah güçlüdür,hikmet sahibidir.9/Tevbe-40

Şüphesiz peygamberlerimize ve iman edenlere, hem dünya hayatında, hem şahitlerin şahitlik edecekleri günde yardım ederiz.40/Mümin-51

3-Allah’ın Dinine Yardım Edenlere
Ey inananlar! Siz Allah'ın dinine yardım ederseniz, O da size yardım eder, ayaklarınızı savaşta sabit kılar.47/Muhammed-7

Onlarhaksız yere ve «Rabbimiz Allah'tır» dediler diye yurtlarındançıkarılmışlardır. Allah insanların bir kısmını diğeriyle savmasaydı,manastırlar, kiliseler, havralar ve içinde Allah'ın adı çok anılancamiler yıkılıp giderdi. And olsun ki, Allah'a yardım edenlere O dayardım eder. Doğrusu Allah kuvvetlidir, güçlüdür.22/Hacc-40

Andolsun ki peygamberlerimizi belgelerle gönderdik; insanların doğru(adaletli) hareket etmeleri için peygamberlere kitap ve ölçü indirdik;pek sert olan ve insanlara birçok faydası bulunan demiri de indirdik.Bu, Allah'ın dinine ve peygamberlerine görmeksizin yardım edenlerimeydana çıkarması içindir. Doğrusu Allah kuvvetlidir, güçlüdür.57/Hadid-25

4-Müminlere-İman Edenlere
Şüphesiz peygamberlerimize ve iman edenlere, hem dünya hayatında, hem şahitlerin şahitlik edecekleri günde yardım ederiz.40/Mümin-51

Andolsun ki! Senden önce, birçok peygamberleri ümmetlerine gönderdik,onlara belgeler getirdiler; dinlemeyip suç işleyenlerden öç aldık, zirainananlara yardım etmek bize hak olmuştu.30/Rum-47

5-Dilediğine
Allah dilediğine yardım eder. O güçlüdür (galibdir) esirgeyendir.30/Rum-5

Karşıkarşıya gelen iki topluluğun durumlarında sizin için ibret vardır; biriAllah yolunda savaşanlardır, diğeri inkarcılardır ki, bunlar karşıtarafı gözleriyle kendilerinin iki misli görüyorlardı. Allah dilediğiniyardımıyla destekler. Bunda görebilenler için ibret vardır.3/Ali İmran-13

6-Mazluma-Zulme Uğrayana
İşteböyle. Her kim, kendisine verilen eziyetin dengi ile karşılık verir de,bundan sonra kendisine yine bir tecavüz ve zulüm vaki olursa, eminolmalıdır ki, Allah ona mutlaka yardım edecektir. Hakikaten Allah çokbağışlayıcı ve mağfiret edicidir.22/Hacc-60

Haksızlığauğratılarak kendilerine savaş açılan kimselerin karşı koyup savaşmasınaizin verilmiştir. Allah onlara yardım etmeğe elbette Kadir'dir.22/Hacc-39

7-Allah’ı Veli-Otorite Edinenlere
Sakınzalimlere eğilim, yakınlık göstermeyiniz. Yoksa cehennem ateşi yakalarsizi; Allah'tan başka bir dostunuz, bir dayanağınız yoktur. O zamanO'nun yardımını göremezsiniz.11/Hud-113
[I]Hayır! Sizin mevlanız Allah'tır. O, yardım edenlerin en hayırlısıdır.3/Ali İmran-150

Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İnsana Tapmanın Kuranı Kerimdeki Karşılığı Kur'ân-ı Kerim Genel Medineweb 1 2710 01 Ocak 2013 16:58
Muhammed ve İnançlılar / Röportaj Anket'ler-Röportaj'lar EyMeN&TaLhA 1 2626 02 Kasım 2010 01:14
Ebuzerr / (Ali Şeriati) Ashab-Kiram(r.a) Mihrinaz 5 4605 16 Temmuz 2010 01:33
BAKMAK YETMEZ.... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Mihrinaz 4 2098 24 Nisan 2010 15:15
İN'SANLARDAN... Serbest Kürsü Beytül Ahzan 3 2053 02 Mart 2010 22:27

Alt 15 Ocak 2009, 17:16   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: ALLAH KİMLERE ''YARDIM'' EDER ??

BİR ALINTI

Allah, değerlerini koruyanları korur

Birkere, "Allah korusun!" demek, peşinen "Allah'ın isterse, istediğinikoruyabilir olduğu" önkabulünden/inancından yola çıkmak demektir.

Tabiiki tersi de geçerli: "İstemezse, istemediğini korumaz."

Bu durumda bazı soruları sormak kaçınılmaz olmuyor mu:

1-Allah,kimleri korur, kimleri korumaz?

2-Koruyacaklarında ne gibi özelliklerarar?

3-O'nun koruması altında bulunmak tesadüfi midir?

4-Tabir caizse, okoruyacaklarını -haşa- kura ile mi belirlemektedir, yoksa onlar zatenbelli midir?

5-Allah'ın koruyacağını vaad ettiklerinde aradığı özelliklernelerdir?

6-Allah'ın kimleri koruyacağı ve korumasını celbetme şartlarıbelli ise, O'nun korumasını isteyenler bu şartlardan ne kadarınıtaşımaktadırlar?

7-"Allah korusun!" diye başları sıkışınca Allah'akoşanlar, Allah'ın korumaları için kendilerine emanet ettiği değerlerive öğretiyi korumuşlar mıdır? Yoksa, onlar Allah'ın korunmasınıistediği değerleri korumadıkları gibi, onu tahrip etmek için ellerindengeleni artlarına koymamışlar mıdır?

8- Allah'ın değerlerinikoruyanlara doğdukları toprakları zindan edenlerin, başları sıkışınca"Allah korusun!" demeleri ciddiyetle ne kadar bağdaşır? Ya da, Allahkatında ne kadar ciddiye alınır? Samimiyet bunun neresindedir?

9-Ohalde, birileri, Allah'a ve O'nun korunmasını emrettiği değerlerealdırmamışlar, hatta kimi zaman o değerlere hasım olmuşlar, onlarısavunanları düşman bellemişler, o değerlere karşı savaş açanlarınyanında olmuşlar ve bizzat kendileri Allah'a karşı açılan "değeryıkıcı" savaşın lejyonerliğine soyunmuşlarsa, hangi yüzle Allah'tankoruma talebinde bulunabilirler ki?

10-Ve Allah böyle birinin talebine hangi gözle bakar?

O Rahman'dır, O Rahim'dir
Doğrusu, Kur'an'da O, aşkın zatını tanıtırken "Benim rahmetin her şeyi kuşatmıştır" buyurur.
Yine Kitab'ta O'nun en büyük prensibine şöyle dikkat çekilir: "Rabbiniz rahmet ve şefkati kendisine prensip edinmiştir."

Allah'ınbu "rahmet ve şefkat" prensibi, dilerim ki O'nun değerlerine bir ömürsaldırıp da başı sıkışınca "Allah korusun!" diyenleri de kapsar. Bunugönülden dilerim; fakat bilirim ki O, "sonsuz rahmet kaynağı" olan birRahim olduğu kadar, değerlerine saldıranlardan "öç alan" Müntakim'dirde. O, "esirgeyen" bir Rahman olduğu kadar, varlığını insanlığındeğişmez değerlerine savaş açmaya adamış olan kişi, kurum veuygarlıkları "kahreden" bir Kahhar'dır da.

O, suyu getirenle testiyi kıranı bir tutmaz elbet; fakat yine de O'nun "rahmeti gazabını geçmiştir."

İşte bu yüzden biz O'nun kahrından lutfuna sığınıyoruz.
Gazabından rahmetine sığınıyoruz.
Celalinden cemaline sığınıyoruz.
O'ndan yine o'na sığınıyoruz.

Bir kez daha Musa Peygamber'in diliyle, Kur'an'dan iktibasla, O'na şöyle yakarıyoruz:
"İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri helak eder misin Allah'ım!"

( 15 Kasım 1999 )
Alt 14 Temmuz 2013, 11:56   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
suhtem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:suhtem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17229
Üyelik T.: 10 Mart 2012
Arkadaşları:27
Konular: 69
Beğenildi:89
Beğendi:40
Takdirleri:565
Takdir Et:
Standart Cevap: Allah kimlere ''yardım'' eder ??

En Nasîr olan Allah kimlere yardım eder?

Başlıktaki sualin ceabı şu ayette gelir:
“O dilediğine yardım eder: Zira O her işinde mükemmel olan, sonsuz merhamet sahibidir.”
Peki, Allah kimi diler? O’nun dilediğine yardım etmesi, yardımında keyfi davranması mı demektir?
...
Asla! O kime yardım edeceğini de beyan etmiştir. O elinden geleni yapanlara, emek verenlere, yardımı hak edenlere yardım eder. Mücadele edenlere yardım eder. O yardımını bazen dünyada ihsan eder, bazen ahirette ihsan eder. O’nun peygamberleri arasında koç gibi boğazlanan kimseler vardır. O’nun sevdikleri arasında ömrünü ıstırapla geçirenler vardır. O’nun yardımını bir eli yağda bir eli balda olarak algılamak, Nasîr isminin tecellilerinden haberdar olmamak demektir. Eğer öyle olsaydı, Nemrutlar ve Firavunlar –haşâ- Allah’ın en çok yardımına mazhar olmuş sayılırdı. Ama öyle değil.

Kur'an'a göre Esmau'l Hüsna - Mustafa İSLAMOĞLU

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: