Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Taziye-İlan-Selamlaşma

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  31 Temmuz 2021 (10:31), Konuya Son Cevap : 31 Temmuz 2021 (12:09). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı4Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Esma_Nur
  • 3 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 31 Temmuz 2021, 10:31   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4525
Beğendi:6114
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Alimin ölümü Alemin ölümü gibidir

Alimin ölümü Alemin ölümü gibidir

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Filistin beğendi.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konu Sahibi Esma_Nur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ne söylerdin? Gündem/ Manşetler Kara Kartal 2 74 01 Mart 2024 08:31
Emine Aba Pazarda Videolar/Slaytlar Esma_Nur 8 350 04 Aralık 2023 17:23
Nehirden denize özgür Filistin 🇵🇸 Videolar/Slaytlar Kara Kartal 1 96 01 Aralık 2023 16:41
Hayallerimizi gerçekleşdirme bölümü Kişisel Gelişim ve Psikoloji Kara Kartal 12 378 01 Aralık 2023 16:29
Çok önemli tesbit Sağlık / Beslenme Esma_Nur 0 106 25 Kasım 2023 20:21

Alt 31 Temmuz 2021, 12:09   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

1931'de Amasya'nın Taşova ilçesinde doğdu.

Türkiye'de ve Mekke'de uzun yıllar vaizlik yapmıştı.

Japonya'da kurduğu İslami tebliğ merkeziyle Japon halkına İslam dinini anlatıyordu

Japonya dahil 50’den fazla ülkeyi ziyaret etti.

Nimetullah Hoca Japonya anıları

Nimetullah Halil İbrahim Yurt Türkiye'den bir basın kuruluşuna verdiği röportajda Japonya'daki tebliğ faaliyetlerini şu ifadelerle anlatmıştı:

Japonya'daki insanlar edepli insanlar. 130 milyon vatandaş var, her yıl 20 milyonu dışarı çıkıyor. Az yiyorlar, çok çalışıyorlar, çok da geziyorlar. 1999 büyük Düzce depreminde yardım için Türkiye'ye gelen Japon kafile yurtlarına dönünce bizim yanımıza geldiler. Biz Müslüman olduk, bize İslam'ı öğret dediler. Amerika'ya giden bir ekip karda namaz kılanları görmüş, Müslüman olmuş, bize geldiler. Ezan sesini duyup Müslüman olanlar var.

Japonya'daki İslam Merkezi'nin yanından aracı ile geçen bir adam, ezanımızı duyup gelmiş, Müslüman oldu, İslam'ı öğrendi. Filistin'e gidip onların sabrını görüp bize İslam'ı öğretin diye de gelenler oldu. Müşrikler daha kolay Müslüman oluyor. Yahudi, Hristiyan bizim dinimiz var diye gelmiyor, az geliyor. Bir kişiye, gruba denk gelirsem onları durduruyorum; izin verirseniz size bir şey söyleyeceğim diyorum. Kartviziti uzatıp, 'bu seni kurtaracak' manasına gelen 'Oma mori' diyorum. Bir keresinde 4-5 kişilik bir grubu durdurmaya çalıştım, durmadılar. Giderlerken ben üzüldüm, sesimi yükselterek 'Oma mori' diye birkaç defa arkalarından seslendim sonra duyup 'oma mori?' diyerek koşarak geldiler. Şimdi bir şey söyleyeceğim bu seni her sıkıntıdan kurtaracak deyip yaklaşıyoruz. Bunu Müslümanlara da tavsiye ediyorum, kelime'i tevhid'i söyleyin diye. Duymayanların imana gelmesi, Müslümanların ise imanını tazelenmesi için. Efendimiz buyuruyor ki, 'Ey insanlar kelime-i tevhidi söyleyin her sıkıntıdan kurtulun'.(Hadi bir de burada yapalım deyip, röportajı yarıda bölüp 3 kere makamlı bir şekilde kelime-i tevhid söylüyoruz.) Bir gün sohbete başlamadan bir çift geldi. Şöyle dediler, "Bizim dinimizde 2 bin ilah var, başka bir dinde 5 bin ilah var. İslam'da 1 ilah varmış. O 1 ilahı razı etmek 2 bin ilahı razı etmekten kolay olur" deyip kelime-i tevhid getirdiler. Şu an Japonya'da 500 cami var. 300 bine yakın Müslüman var. Bizim sonumuz İslam diyorlar. Pek çok ileri gelenleri bunu artık açıkça yazıyor. İki sebep var diyorlar. 1.'si Endenozya, Malezya, Brunay bizim gibi gayrimüslimdi sonradan Müslüman oldular. 2.'si her Müslüman bir davetçi.”

Nimetullah Hoca için yayınlanan taziye mesajları

Dinini kendine dert, daveti kendine sevda edinen, bunun için yıllarca Japonya'da çalışmalar yapıp onlarca insanın hidayetine vesile olan Nimetullah Hoca vefat etti. Allah (cc) rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. * Mevlâ hepimize güzel hayatlar ve güzel ölümler nasip etsin...
Muhammet Emin Yıldırım İlahiyatçı- Yazar

Hayatı başta Japonlar olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki insanlara İslam'ı anlatmakla geçen Nimetullah Hocaefendi rahmeti rahmana kavuştu. İyi bir Müslüman, güzel bir insan olarak bilirdik. Allah rahmetiyle muamele etsin.
Adem Özköse Gazeteci- Yazar

Nimetullah Yurt Hoca vefat etti... Mekanı cennet olsun... Dil bilmeden Japonya’dan dünyanın birçok yerine tebliğ nasıl yapılır bunun timsali idi... Allah’ın Veli kullarından biriydi... Japonya’da buluşmak için kaç kez vaatleştik olmadı... Ümmetin başı sağ olsun...
Turan Kışlakçı Gazeteci- Yazar

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)