Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI.::. > Diyanet İşleri Başkanlığı > Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat

Konu Kimliği: Konu Sahibi alperkara,Açılış Tarihi:  25 Şubat 2016 (21:31), Konuya Son Cevap : 25 Şubat 2016 (21:47). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen alperkara
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 25 Şubat 2016, 21:31   Mesaj No:1
Medineweb EDİTÖRÜ
alperkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:alperkara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14578
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:5
Konular: 389
Beğenildi:407
Beğendi:41
Takdirleri:2478
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Haftanın hutbesi:26.02.2016 âhirete iman

Haftanın hutbesi:26.02.2016 âhirete iman

İL : GENEL
TARİH : 26.02.2016
ÂHİRETE İMAN
Kardeşlerim!
Okuduğum âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz, şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve herkes, yarın için ne göndermiş olduğuna baksın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.”1
Kardeşlerim!
Bir cuma günüydü. Peygamberimiz (s.a.s) minberde iken bir adam mescide girdi ve onun konuşmasını keserek, “Ey Allah’ın Resûlü, kıyamet ne zaman kopacak?” diye sordu. Sahâbe, soruyu soran kişiye susmasını işaret ettiyse de o, aynı soruyu üç kez tekrarladı. Efendimiz, namazı kıldırdıktan sonra, “Kıyametin ne zaman kopacağını soran kişi nerede?” dedi. O adam, “Benim, Yâ Resûlallah.” diyerek cevap verdi. Peygamberimiz, “Kıyamet için ne hazırladın?” buyurdu. O adam, “Benim çok fazla amelim yok. Ancak ben Allah ve Resûlü’nü gerçekten seviyorum.” dedi. Bunun üzerine Resûlullah Efendimiz, “Kişi sevdiğiyle beraberdir, sen de sevdiğinle beraber olacaksın.” buyurdu.2
Allah Resûlü (s.a.s), bu hadisiyle o büyük güne, hesap vaktine daima hazırlıklı olmamız gerektiğini vurguluyordu. Kıyametin ne zaman kopacağından çok daha önemli olan, bizim ona ne kadar hazır olduğumuzdu. Kıyamete hazırlık ise, Rabbimizi ve peygamberimizi gönülden sevmekten, Allah ve Resûlü’nün istediği doğrultuda bir hayat sürmekten geçiyordu.
Kardeşlerim!
Öldükten sonra dirilmeye, mahşere, hesaba, âhiret gününe iman etmek, dinimizin temel esaslarından biridir. İnancımıza göre mebde yani her şeyin Allah tarafından yoktan yaratıldığı, meâd yani bâkî olan Allah dışında her şeyin bir gün yok olacağı inancı birbirinden ayrı düşünülemez. Varlığın hakikatini, hayatın anlamını, yaratılışın gayesini bilmeyen, ölümü, ölüm ötesini, yeniden dirilişi, kıyameti, hesabı, âhireti anlayamaz. Âhiretin, bizim ebedî yurdumuz, sonsuz ikamet mahallimiz olduğunu kavrayamaz.
Aziz Müminler!
Rabbimiz, Kerim Kitabımızda, anlamsız ve gayesiz yaratılmadığımızı, başıboş bırakılmadığımızı, ölümle birlikte yepyeni bir hayata doğacağımızı bizlere haber vermektedir. Dünyanın bizler için aldatıcı bir meta olduğunu sıklıkla hatırlatmaktadır. Hayatın dünyadan ibaret olduğu fikrinin, kişiyi inkâra sürükleyeceğini bildirmektedir. Âhireti yok sayan bir dünyanın oyun, eğlence, gösteriş ve övünmeden ibaret olduğunu vurgulamaktadır.
Kardeşlerim!
Fâni olan dünya hayatı, ebedî âhiret hayatına giderken konakladığımız geçici bir menzildir. Bizler, ebedî yurdumuzu, âhiretimizi bu dünyada kazanacağız. Dünya bir imtihan yeriyken, âhiret hesap, sırat, mizan, cennet ve cehennem safahâtıyla hakikatin ve mutlak adaletin zuhur edeceği yerdir. O gün, dünya hayatında yaptığımız her hayrın mükâfatını göreceğimiz gibi, işlemiş olduğumuz her günahın da hesabını vereceğiz. Kimseye zerre miktarı haksızlık yapılmayacaktır.
Bu şuurla hayatını tanzim eden bir kişi, sürekli kendini hesaba çekecektir. Allah’ın huzurunda vereceği hesabı düşünecek, haramdan, günahtan, kötülükten uzak durmaya çalışacaktır. Şerrin kilidi, hayrın anahtarı olmak için çabalayacaktır. Helâl, sevap ve iyilik peşinde bir hayat sürme idealinde olacaktır. Bu inanç ve anlayışın yerleştiği bir toplum da elbette barış, huzur ve güven toplumu olacaktır.
Kardeşlerim!
Mizanda salih ameli ağır basanlar, ahirette kurtuluş ve felaha ereceklerdir. İyilikleri hafif gelenlerse, kendilerine yazık etmiş olduklarını itiraf edeceklerdir. Unutmayalım ki; cennet, tohumunu bu dünyada ektiğimiz bir bahçedir. Cehennem ise, ateşini bu dünyadan götürdüğümüz bir ocaktır.
Hutbemi şu dualarla bitirmek istiyorum:
“Allah’ım! Bize dünyada iyilik ver, âhirette de iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru!”3
“Allah’ım! Ebedî yaşayacağım ahiret hayatımı benim için hayırlı eyle! Hayatı her türlü iyiliği artırmama vesile kıl! Ölümü de her türlü kötülükten kurtuluşuma vesile eyle!”4
1 Haşr, 59/18.
2 Tirmizî, Zühd, 50.
3 Bakara, 2/201.
4 Müslim, Dua, 71.
Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Eklenen Resim Ön İzlemesi

Hejja beğendi.

Görenedir görene,köre nedir köre ne?

Konu Sahibi alperkara 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
MEDİNEWEB HAFTANIN HUTBESi:14.08.2020-ŞÜKREDEN... Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat alperkara 0 856 13 Ağustos 2020 17:52
MEDİNEWEB HAFTANIN HUTBESi:17.07.2020-KURBANINI... Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat alperkara 0 758 16 Temmuz 2020 12:17
MEDİNEWEB HAFTANIN HUTBESi:TARİH: 10.07.2018-15... Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat alperkara 0 637 09 Temmuz 2020 10:23
MEDİNEWEB HAFTANIN HUTBESi:TARİH:... Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat alperkara 0 782 18Haziran 2020 18:14
MEDİNEWEB HAFTANIN HUTBESi:05.06.2020-Ahirete... Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat alperkara 0 757 04Haziran 2020 12:54

Alt 25 Şubat 2016, 21:46   Mesaj No:2
Durumu:Hejja isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 53243
Üyelik T.: 16 Şubat 2016
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:1
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Haftanın hutbesi:26.02.2016 âhirete iman

yüreginize saglik
ben hejja......... yeni geldim hos geldim ve hosgördüm ;-)
Alt 25 Şubat 2016, 21:47   Mesaj No:3
Durumu:Hejja isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 53243
Üyelik T.: 16 Şubat 2016
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:1
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Haftanın hutbesi:26.02.2016 âhirete iman

Bunun üzerine Resûlullah Efendimiz, “Kişi sevdiğiyle beraberdir, sen de sevdiğinle beraber olacaksın.” buyurdu.
la ilahe illallah muhammedun rasulallah

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)