Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Sağlık-Yaşam/ Beslenme-Spor-Diyet > Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp

Konu Kimliği: Konu Sahibi su damlası,Açılış Tarihi:  24 Şubat 2014 (21:10), Konuya Son Cevap : 20 Mart 2014 (10:28). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 24 Şubat 2014, 21:10   Mesaj No:1
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:20
Cinsiyet:-
Memleket:sivas
Mesaj: 9.147
Konular: 661
Beğenildi:6747
Beğendi:6420
Takdirleri:17051
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sağlikli dişler için 5 pratik öneri

Sağlikli dişler için 5 pratik öneri

SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN 5 PRATİK ÖNERİ


SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN 5 PRATİK ÖNERİ


İdeal ağız ve diş bakımı için sadece diş fırçalama ve diş ipi kullanımından daha fazlası gereklidir. İlerleyen yaşla beraber insanların çoğu dişlerini kaybedeceklerini düşünürler ama bu şekilde olmak zorunda değildir bunun için basit birkaç öneriye uymanız gerektiğini belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı bize profesyonel tavsiyelerde bulunuyor.

İşte uzun yıllar sağlıkla gülebilmemiz için yapmamız gerekenler;

1.Ağız Sağlığını Korumanın En Önemli Üç Elemanı
”Diş fırçası diş macunu ve diş ipi”

Ağız hijyeninin olmazsa olmaz en önemli üç bakım elamanı diş fırçası macunu ve diş ipidir. Toplum olarak ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermediğimizin altını çizen Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı oysa gün içerisinde ayıracağınız 10 dakika kadar kısa bir süre de sağlıklı dişlere ve dişetlerine kavuşabileceğimizi belirtiyor. Günde 2 defa diş fırçalamak ve bir defa diş ipi kullanımının sağlıklı bir ağzın anahtarı olduğunun altını çizen Kazandı bu alışkanlığın çocuk yaşta kazanılması taktirde bireylerin ilerleyen yaşlarda da sıkıntı yaşamayacaklarını ifadelerine ekliyor.

Peki en doğru diş fırçalama tekniği hangisi?

Öncelikle diş fırçası çok sert olmamalı ve fırçayla dişlerinizi aşındıracak kadar baskı uygulamamalısınız. Birçok bireyin dişlerinin beyazlaması için diş fırçasını bastırarak kullandığını belirten Diş Hekimi Mehmet Kazandı bunun son derece yanlış bir davranış olduğunu beyazlatmanın aksine dişlerde aşınmalara neden olduğunu söylüyor. Dişlerimizi fırçalarken diş macununu diş fırçasına sürmemiz gerektiğini ancak diş macununu bilinenin aksine suyla ıslatmanın yanlış olduğunu belirten Diş Hekimi Mehmet Kazandı ıslanan diş macunun etken maddesini kaybettiğini belirtti. Daha sonra dairesel hareketlerle yaklaşık olarak 2 dakika boyunca dişler fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri arka dişler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.

2. Ağzınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Her ne kadar diş hekimine düzenli olarak gidiyorsanız da kendi ağzınızı düzenli olarak kontrol edin. Kontrol zamanınız gelene kadar ağzınızda olan bir problemi fark etmeniz yapılacak tedaviyi daha kolay ve daha masrafsız hale getirebilir. Diş kırılmasıdişetlerinde oluşan şişmeler renkleşmeler ya da ağzınızda oluşan ve iyileşmeyen yaralar dikkatli bir şekilde kontrol ettiğinizde sizin gözlemleyip doktorunuza bildirebileceğiniz birçok durum arasındadır. Bu kontrol özellikle sigara içenler için daha önemlidir ağız kanserine yakalanma açısında daha büyük risk taşıdıkları için aksatmadan bu kontrolleri yapmaları gerekir.

3. Sigaradan Uzak Durun

Sigara kullanımının vücudumuzdaki diğer organlar kadar dişlerimize de zarar verdiğini belirten Kazandı “sigara ağız içi kanser riskini önemli oranda arttırır dişeti hastalıklarının oluşmasına yol açar dişlerinizde renkleşmeye neden olur ve nefesimizin kötü kokmasına neden olur” diyor ve sağlığımız için sigarayı bırakmamızı öneriyor.

4. Su İçmek Önemli

Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su veya süt içmektir. Yemekten sonra içilen bir bardak su yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumuna neden olur.

5. Düzenli Olarak Diş hekiminizi Ziyaret Edin

Diş hekimine yapılacak düzenli ziyaretler dişlerinizde oluşabilecek problemlerin öneminin önceden alınmasına ve daha büyük sorunlara neden olmadan önlenmesine neden olduğunu belirten Kazandı altı ayda bir diş hekimi ziyaretini önerdiklerini ekledi.

"Alıntı"
__________________

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi su damlası 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Saliha bir kadının Mutfaktaki Hali.. Muhtelif Konular Esma_Nur 1 39 20 Ocak 2022 11:23
Orman meyveli soslu kek... Pastalar Esma_Nur 6 103 26 Kasım 2021 22:38
Hüzün çiçeği .... su damlası/Kişisel su damlası 10 195 25 Eylül 2021 18:11
Püreli Tepsi Kebabı Sebze Yemekleri su damlası 0 87 12 Temmuz 2021 20:20
Istanbul'da Deprem.. Gündem/ Manşetler su damlası 0 119 19Haziran 2021 18:33

Alt 20 Mart 2014, 10:28   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
EyMeN&TaLhA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Cinsiyet:
Mesaj: 3.305
Konular: 784
Beğenildi:127
Beğendi:33
Takdirleri:141
Takdir Et:
Standart Cevap: Sağlikli dişler için 5 pratik öneri

10 adımda ağız diş sağlığı


“Ağız-diş sağlığına yeterince önem vermiyoruz ancak sağlık ağızdan başlar” diyen Dentistanbul Protetik Diş Tedavisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Umut Güler, ağız sağlığı için 10 öneri sundu.
Kötü ağız hijyeni, diş ve diş eti iltihaplanmaları, vücutta kalp hastalığından kansere, romatizmal hastalıklardan böbrek karaciğer sorunlarına kadar çok sayıda hastalıkla ilişkilendiriliyor.

Dentistanbul Protetik Diş Tedavisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Umut Güler, iltihaplanmanın vücutta pek çok alanda sağlığı tehdit ettiğinin bilimsel bir gerçek olduğunu belirterek, “Çoğumuz ağız-diş sağlığına yeterince önem vermiyoruz ancak sağlık ağızdan başlar” dedi.
20Mart Dünya Ağız ve Diş Sağlığı gününde ağız-diş sağlığının önemine dikkati çeken Prof. Dr. Ahmet Umut Güler, vücudun bir yerinde oluşan enfeksiyonun diğer bölgeleri de etkileyeceğini ifade etti.

Öncelikle vücudun direnç mekanizmasının düşebileceğini vurgulayan Güler, “Bir yerde bir iltihap oluştuğu zaman vücut savunma sistemi ağırlıklı olarak o bölgeye yönelir. Diğer bölgelerde de enfeksiyonlar gelişebilir. Örneğin bir diş çürüğünün meydana getirdiği bir bakteri gidip kalbe ya da böbreğe yerleşip, kalp krizine ya da böbrekte kötü oluşumlara neden olabilir. Bunlar çok kanıtlanmış olmasa da kalp krizi geçiren ya da böbrek enfeksiyonu geçiren hastalarda yapılan incelemelerde ağız içinde bir apse tespit edilmiştir” dedi.
Diş çürüğünün kanserle direk ilişkisinin tespit edilemediğini dile getiren Prof. Dr. Güler, “Ancak kansere neden olan sebeplerde tam olarak belirlenemedi. Ağızdaki sorunlar en azından bağışıklık sisteminin düşmesine neden olabilir. Kanser de bağışıklık sistemi düşük olduğu zaman ortaya çıkan bir hastalıktır" diye konuştu.

Kardiyolog-Dişhekimi işbirliği

Prof. Dr. Ahmet Umut Güler, Amerikalı kardiyologlar ve dişeti rahatsızlığı uzmanlarının, 2009 yılında bir araya gelerek kalp hastalığı ile dişeti rahatsızlıkları arasındaki ilişkileri incelediğini anımsattı. Bu inceleme sonucunda Amerika Periodontoloji Akademisi (AAP) ve Amerikan Kardiyoloji Dergisi'nin (AJD) kalp hastalığı ile dişeti hastalıkları arasındaki ilişkiler hakkında bir konsensüs yayınladığını vurgulayan Güler şu bilgileri verdi:

“Bu konsensüslere göre hastalıklardan birinin doğru yönetilmesi diğeri açısından riski azaltabiliyor. Kalp ve diş sağlığı uzmanlarına, bu konsensüste hasta yönetiminde kullanabilecekleri klinik tavsiyeler verildi.

Bunlardan en önemlileri, kardiyologların artık hastalarının ağzını incelemelerinin istenmesi ile dişhekimlerinin hastalarına kalp sağlığına yönelik aile geçmişleri hakkında sorular sormalarının önerilmesi oldu.”

10 adımda sağlıklı dişler

1. Çocuklukta başlanmalı: Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalı. Dişeti diş sağlığı ve sağlamlığı için gerekli olan C, A ve D vitamini eksikliği olmaması için süt, süt ürünleri ve taze meyveler yenmeli. 2 yaşından sonra çocuklara yalancı meme, biberon kullandırılmamalı. Fissür örtücülerle çocukların diş sağlığı desteklenmeli.

2. Yılda iki kez kontrol: Birçok diş çürüğünün oluşumu aylar sürer. Diş hekimine gitmek için dişlerin ağrıması beklenmemeli, yılda iki kez diş hekimine gidilmeli. Diş hekimi gerek görmedikçe diş çektirilmemeli.

3. Sert besinler: Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınmalı. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.

4. Şekerlemeye son: Öğün aralarında rasgele yemekten, şekerlemelerden, asit, kola ve gazoz gibi içeceklerden kaçınmalı, her tatlı yiyecekten sonra ağız suyla çalkalanmalı.

5. Diş fırçalama: Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarak fırçalanmalı.

6. Kürdan: Dişler kürdan dahil hiç bir şeyle karıştırılmamalı, diş araları temizliği için diş ipi kullanılmalı.

7. Sigara-alkol: Bu ikili diş sağlığı açısından oldukça zararlıdır.

8. Dişler kıracak değildir: Fındık-ceviz gibi şeyler dişlerle kırılmamalı.

9. Alışkanlık kontrolü: Sakız çiğneme, ağıza kalem, parmak sokma, tırnak yeme, dudak, parmak, yanak ısırma, özellikle ilkokul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıklar dişler ve çene için zararlıdır, bunlardan kaçınılmalı. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

10. Ağzı açık uyuma: Dişlere zararlı olduğundan burunda böyle uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp ortadan kaldırılmalı.


alıntıdır

Haber7
__________________

Geminin tek kaptanı vardır, gerisi mürettebat... Kalbinde tek sahibi vardır, gerisi teferruat...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
ev hanımları için medineweb den pratik bilgiler (: makbergülü Pratik / Faydalı Bilgiler 76 29Haziran 2019 19:45
yeterlilik mülakatı için pratik bilgiler/medineweb NazlıTuran DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler 2 24 Eylül 2018 22:53
Kur'an-ı Kerim Dersi için Pratik Öğretim Teknikleri NUR Kur'ân Kursları 4 12 Aralık 2016 20:50
Huzuru bulmak için 100 öneri..!!! talibetün Serbest Kürsü 4 04 Ocak 2012 14:53
Kuru ciltler için pratik öneriler Arasat Kadın Bakım-Güzellik-Çeyız 0 08 Nisan 2009 01:08

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.
     

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb   Medineweb   Medineweb   Medineweb   www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296