Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi AYSEL DEMİR,Açılış Tarihi:  28 Ocak 2010 (22:13), Konuya Son Cevap : 10 Şubat 2010 (09:44). Konuya 8 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 28 Ocak 2010, 22:13   Mesaj No:1
Durumu:AYSEL DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11603
Üyelik T.: 28 Ocak 2010
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart BİZ NEREDE HATA YAPTIK?

BİZ NEREDE HATA YAPTIK?

BİZ NEREDE HATA YAPTIK?

Avrupalılar müslümanlar hakında en çok şu iki sorunun cevabını merak ediyormuş:

1-Müslüman ülkeler neden çok fakir?
2-Hz.Peygamber niçin çok eşlidir?

İslam coğrafyasına baktığımızda içler acısı halimiz maalesef ortada...Filistin'den Bosna'ya,Irak'tan Çeçenistan'a,Keşmir'den Doğu Türkistan'a her yer kan ağlıyor.Müslümanlar başta savaş olmak üzere açlıkla,fakirlikle,cehaletle,çıkarlarının peşinden kendilerini sürükleyen kukla rejimlerle mücadele etmeye çalışıyor.Bu hale gelinmesine sebep olan fail de çok uzaklarda değil aslında;hatta yanı başımızda :KENDİMİZ...

Bizler müslüman olmakla İslam'a kendimizi uydurmadık.Vazgeçemediklerimizi İslam'a uyarladık.Yanlışlarımıza sürekli kılıf uydurduk.Hatalarımız önce alışkanlık haline geldi.Alışkanlıklarımız zamanla davranışlarımıza dönüştü.

Yalanın çok zararlı ve günah olduğunu söyleyen baba, az sonra gelen telefonu hanımına açtırıp kaş göz yaparak kendisine yok dedirtiyor.Kavganın kötü bir davranış olduğunu öğrencilerine anlatan öğretmen tenefüste koştuğu için öğrencisini darp ediyor.Tebliğ yapan, İnsanlara Allah rızası için İslam'ı öğretmeye çalışan bir adam evde karısına değer vermiyor.Kızına israfın kötü bir huy olduğunu öğreten bir anne pirincin yarısını lavaboya süzüyor.

Kısacası çağımızın müslümanlık anlayışı ''söylem müslümanlığı'' olmuş.Başkalarına hep doğruyu anlatan,ama söylediklerini uygulamaktan aciz,yanlışlıkları dile getiren ama çözümü hakkında görüş bildirmeyen, hiç bir çabası olmayan kitlelere dönüşmüşüz.İç hesaplaşmamızı halletmeden dış dünyayı ıslaha çalışmışız.Halbuki hareket noktamız benliğimiz olmalıydı.Bizi biz yapan değerler sistemi oluşturabilmek,iman etmenin, teslim olmanın gerektirdiği duruşa sahip olabilmek...Aslında tüm mesele burada.

''Kâmil müslüman'' dediğimiz olgu da yıllardır bu yüzden yanlış anlaşılmıştır.Dindar ,dini bütün, iyi müslüman denilince aklımızda hep ibadetlerini düzenli yapan,kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayan,mütevazi, kendi halinde kimlikler canlanıyor.Esasında kâmil müslüman ,iman ve ibadet vazifelerini hallettikten sonra başkalarının derdine düşebilen, çevresine duyarlı ,sosyal, en olmaz durumlarda bile çare üretebilen etkin bir insan modelidir.Bir müslümanın namaz kılmasının,oruç tutmasının veya ibadetlerini yerine getirmesinin diğer insana faydası nedir ki?İbadetini yapan kişi ancak bireysel sorumluluğunu yerine getirmiştir.Rabbinin üzerindeki nimetin hakkını zerre nisbetinde de olsa iade etmiştir, hepsi bu...Kâmil/olgun ise müslüman bununla yetinmeyip Kur'an ve sünnet üzerine inşa ettiği varlığıyla toplumu doğru yola sevketmeye çalışır,sorumluluğu yaşadığı sürece bitmez.

Nitekim Rabbimiz '' Hem sizden meydana gelmiş,önde giden,hayra davet eden,iyiliği güzelliği emredip kötülüğü ve çirkinliği yasaklayan bir TOPLULUK olsun.İşte onlar kurtuluşa erecek olanlardır''(1)buyuruyor.İşte, ancak kâmil müslümanların oluşturacağı bu topluluk,bizleri içinde bulunduğumuz durumdan kurtarabilir.Yalnız benim, senin, Ayşe'nin,Ahmet'in iyi müslümanlığı ile bu iş yürümez.Ancak şuurlu bir topluluk ,İslam'ın yaşanması noktasında katalizör vazifesi görür.

Zulmün, taassubun,fitnelerin, özellikle şiddetin hat safhaya ulaştığı dünyamızda bizleri feraha ulaştıracak ,adaleti ve hayrı önceleyen zihniyetlere ihtiyacımız var.Bu zihniyet kalp ile Kur'an'ı birleştirmekle işe başlayacak.Ümitsizlikten uyuşmuş gönülleri bin şevk ile açacak.Mantıkla ilhamı yan yana yaşatacak.Hayatın sürekli ve kesiksiz ibadet aşkı olduğunu;hareketlerimizin bir iman ve heyecan yarışı olduğunu asrın soluk benizli ,ümitsiz ve inanmaya takatsiz çocuğuna öğretecek.

Bizi kurtaracak ruhu bulduğumuz gün ise kalbimizden şu sevinç feryadı kopacak:''Ben seni uzaklarda ararken sen kendi evimde idin''(2)

-------------

(1)Al-i İmran 3/104

(2)N.Topçu,( 2006),Var Olmak,İstanbul,Dergah Y.

AYSEL DEMİR
27.01.2010

Konu Sahibi AYSEL DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
TAHAMMÜL KATSAYIMIZ DÜŞÜYOR... Makale ve Köşe Yazıları H.A.Y.A.T. 3 2541 09 Şubat 2010 23:13
BİZ NEREDE HATA YAPTIK? Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 8 3072 28 Ocak 2010 22:13

Alt 28 Ocak 2010, 22:29   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:
Standart RE: BİZ NEREDE HATA YAPTIK?

Bizler müslüman olmakla İslam'a kendimizi uydurmadık.Vazgeçemediklerimizi İslam'a uyarladık.Yanlışlarımıza sürekli kılıf uydurduk.Hatalarımız önce alışkanlık haline geldi.Alışkanlıklarımız zamanla davranışlarımıza dönüştü
Alt 28 Ocak 2010, 22:44   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

biz nerede hata yaptık sorusu ümmet içinde çokça sorulan bir sorudur....
hataların başlıca sebepleri kendi nacizane görüşüm vahdet dışı uygulamalar yanı sıra atalar dini olarak adlandırdılan malum taasupçu zihniyetinde etken olduğudur.
mezkur ayetlerdede bilindiği üzere bu tarzı uygulayanlar uyarılmıştır.
aramızda öyle insanlar varki hangisi islamın gereği diye sormak yerine, hangisi atamın düşüncesi hangisi şeyhimin düşüncesi hangisi ağamın dşüncesi olarak islama yaklaşmıştır. buna birde saltanat şakşakçılarının her yaptığına dini alet etmeside ümmet için kırılmayı doğurmuştur.
buaradaki atalar dini yaklaşımı derken menfi manada algılamanmaması istirhamımdır.
yoksa yüzyılların ilmi ve fikri birikimini yok ve yanlış saymak cehaletin eğitim elde edileniyle mümkündür.

yine konuya dönersek imam şafii mısırda verdiği fetva irana gelince değiştirmesi üzerine söylediği "BURDA ŞARTLAR FARKLI" düşüncesinden mahrum olanların 1400 yıllık islami yorumların tüm içtihadını evrensel görmleri zaman üstü görmeleri ve islam dinine mensup diğer görüşlerden insanları islamdan farklı bir kefeye koymaları bu ümmetin başlıca hatasıdır.

--------------------------------

soyadaşım AYSEL DEMİR, hayırlı olsun yazarlığın sen bireysel takılmışsın bende toplumsal el atayım dedim.

tebrikler......

Alt 29 Ocak 2010, 21:59   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Siz kendinizi unutarak diğer insanlara erdemli olmayı mı öğütlüyorsunuz-hem de ilahi kelamı okuyup durduğunuz halde?Siz hiç aklınızı kullanmaz mısınız?
(Bakara 44)

Bu ayeti kerimenin nuzuluna baktığımızda Ehli kitaba hitaben inmiştir ama günümüzde bütün insanlığa hitap etmektedir..Başkalarına erdemli olmayı öğütlerken kendini unutan toplumlar zuhur etmiştir.Kendini ıslah edemeyen başkasını ıslah edemez Teşekkürler kardeş sorumluluklarımızı hatırlattınız...
Alt 30 Ocak 2010, 23:10   Mesaj No:5
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

biz;
vahiye inandık ama uygulamadık,
biz fatihayı okuduk ama yolumuzu kendimiz seçtik,
biz kardeşliğe iman ettik ama işimize gelmeyen kardeşimizi ezdik,
biz dindarlığı, cenneti; ashabı velileri,övmekle elde edeceğimizi sandık,
biz münkeri yok etmekle görevlendirildik ama bana dokunmayan yılanı okşadık,
biz aç komşumuza banane dedik işkembemizi genişlettik,geviş getirmeyı zikir zannettik,
biz dünyanın neden değişmediği mücadelesini verdik ama kendimizden başlamadık,
.........................
................
Alt 30 Ocak 2010, 23:47   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

Müslümanlar Bedir Savaşında 310 Kişiydi, Binlerce Kişilik Bir Orduyu İmha Etti. Şimdi Dünyada Bir Buçuk Milyar Müslüman Var, Bi İsraille Başa Çıkamıyor. ~ İsrailin Gücü Sayesindede Değil Aslında. Nedenmi Başa Çıkamıyor. Mısırda Sakal Bırakmak Yasak , Türkiyede Baş Örtü Yasak , Bahreynde Kadın İmam Erkeklere Namaz Kıl...dırıyor, Katar Devleti Misyonerlere Sahip Çıkıyor, elhamdürüllah bizde müslümanız düyoruz ama Müslümanlık Ağızda kalıyor
Alt 31 Ocak 2010, 04:14   Mesaj No:7
Medineweb Üyesi
Durumu:kebuter isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6047
Üyelik T.: 05 Ocak 2009
Takdir Et:

efendimiz taassubun her turlusu bizden uzaktir demistir. bugun muslumanlar arasinda dini parcalara ayirmak diyebilecegimiz mezhep taassubu basta olmak uzere, irkcilik, dusmanin tuzagina kolayca dusuverme gibi hastaliklar varken vahdet ve ittihad saglanamamaktadir ve bu da onumuze gunumuzdeki gibi bir islam alemi sonucunu cikarmaktadir.

allahin bizi degistirmesini beklemek allaha saygisizlik olur, bir toplum kendisini degistirmesse allah da o toplumu degistirmez.
Alt 09 Şubat 2010, 23:28   Mesaj No:8
Durumu:AYSEL DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11603
Üyelik T.: 28 Ocak 2010
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Yorumlar ve karşılamanız için teşekkür ederim.

Makale ile doğru orantılı bir söze rastladım geçenlerde:''Hayatta değiştirebileceğimiz tek şey vardır o da kendimizdir.''
Alt 10 Şubat 2010, 09:44   Mesaj No:9
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Biz nerede hata yaptık evet nerede diyor ve kendi iç dünyama daldım değerli aysel kardeşim değerlerimizi birer birer öldürüyoruz duyarsızlaşıyoruz sanırım kendimizi aşamıyoruz kendimizde takılmışız geçen gün esmaül hüsnalardan bir tanesinin anlamını detaylı açıklamasının sohbetini dinledim yanlış hatırlamıyorsam 45 dakikaydı düşündüm ve dedim ki Allahım kendimizi aşıp sorunlarımızı aşıp Seni hakkıyla yaşayamıyorum yaşıyorum görünüşte ama ruhuma senin haber verdiklerini sindirememişim yada sindirmişde yeterli yapamamışım cüz cüz Kuran okumak güzel ama hayatımıza geçirmek daha güzel bize haber verilene sarılmak yaşamak daha güzel daha hayırlı hem bizim için hemde çevremiz için hal diliyle yaşamak ,dilde nasihattan daha güzel ve hayırlı bir yerden başlamak gerek .Paylaşımın bana Peygamber efendimizin bir hadisi şerifini hatırlattı can

Ebu Hüreyreden (Radıyallahu anh ) rivayet ediliyor:Resulullah (Sallahu aleyhi vessellem ) "Yüce Allah c.c. şöyle buyuruyor ben kulumun bana olan zannının yanındayım ( yani ,kuluma onun zannına göre muamele yaparım ) Kulum beni andığı zaman ben muhakkak onunla beraber bulunurum .O beni gönlünde gizlice zikrederse ,bende onu bu süretle nefsimde ( yani Zatım da ) zikrederim .Eğer o beni bir cemaat içinde zikrederse ,bende onu bu cemaatten daha hayırlı bir cemiyet içinde anarım .Kulum bana bir karış yaklaşırsa ,ben ona bir kulaç yaklaşırım O bana yürüyerek gelirse ,ben ona koşarak gelirim"

Bizler yürümeyi başarırsak Mevlam bizleri tutup kaldıracak silkinmek gerek ciddi manada..Allah c.c. razı olsun her iki cihanda aziz olasın can insAllah...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)