Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  02Haziran 2010 (23:30), Konuya Son Cevap : 02Haziran 2010 (23:30). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02Haziran 2010, 23:30   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Teslimiyet

Teslimiyet

İslam kelimesinin terim anlamına baktığımızda İslam barış ve selametin kökünden gelen teslim esenlik gibi manalara gelmektedir
Genel itibari ile manevi anlamda düşünüldüğünde ise Allah'a güven itimat olarak başlayan bir süreç olduğunu açıkça gözlemleyebiliriz
Bu sözkonusu teslimiyetin İslam'ın ilk tebliğ yıllarından günümüze kadar gelen süreçte gerek peygamber efendimiz(sav) hayatı olsun gerekse alimlerin yaşantısında olsun bu kavramı hayatlarının her akışında tam bir iman ve teslimiyet ile uygulayıp/yaşadıklarını idrak edebiliriz
Dünya hayatı boyunca yaşantılarının her alanında Peygamber efendimiz'in (sav) yolunda yürüyen onun sünnetlerine uymaya gayret gösterip teslimiyeti bize en iyi biçimde yansıtan alimlerin bizlere örnek teşkil ettiğini görmemiz kaçınılmaz bir toplumsal realitedirBizim burada yapmamız gereken alimlerin bizlere sunduğu teslimiyet örneklerini hayatımızın her alanına işlememizdir

Meşhur Fizilali Kuran tefsirinin yazarı Seyyid Kutubta 20yüzyılın en önemli ve Dünya üzerinde etki bırakan düşünürlerinden biridir
O bizlere teslimiyetin en güzel örneğini sunmuştur
İnandığı dava için hayatını ortaya koyan bu önemli şahsiyeti Kız kardeşi Emine Kutuba yazdığı mektupların birinde şunu söyler ;
"Şimdi gelse de ölüm, artık beni korkutmaz Çünkü elimden geldiğince iyi olmaya çalıştım Hatalarımdan, yanlışlıklarımdan ise pişmanlık duyuyorum Bu hususta durumumu Allah'a havale ediyorum O'nun rahmetini ve affın umuyorum Cezasından ise tedirginlik duymuyorum Çünkü bunun hak ve adil bir ceza olacağından eminim İster hayır, ister şer olsun yapıp ettiklerimin sorumluluğunu üstlenmeye kendimi hazırladım Bu yüzden hesap günü hatalarımın cezasını çekmek beni üzmeyecektir"

Ahzab suresi 33/23 ayeti ile de Kuranı kerimde bahsedilen
Mü'minlerden öyle adamlar vardır ki, Allah'a verdikleri söz e sadık kaldılar Onlardan kimi (Allah yolunda şehid edilmek suretiyle) adağını yerine getirdi, kimi de (şehid olmayı) beklemektedir (Ahidlerinde) hiçbir değişiklik yapmamışlardır"
işte Kuranı kerimde Allah'a olan teslimiyeti bu biçimde vurgulamıştır ve Seyyid Kutubun yaşantısıda bu teslimiyete en güzel örnektir

Acaba kaç kişi hayatını bu biçimde tam bir teslimiyet ile yaşamak için mücadele veriyor.Bi düşünelim

26-08-2008

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2755 22 Ağustos 2013 23:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3360 26 Ocak 2013 21:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3094 06 Aralık 2012 09:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6962 03 Kasım 2012 22:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6410 02 Ekim 2012 20:16

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: