Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi EbdA,Açılış Tarihi:  07 Şubat 2011 (01:02), Konuya Son Cevap : 27 Ocak 2012 (23:53). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Şubat 2011, 01:02   Mesaj No:1
Medineweb Aktif Üyesi
EbdA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EbdA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 458
Üyelik T.: 23 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 13
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Mişli Zaman ama Halen Geçmemiş!

Mişli Zaman ama Halen Geçmemiş!

Selamun aleykum,
Ne az araştırıyoruz değil mi? Yazıma bir soru ile başladım biliyorum ama duyduğumuz şeyi araştırmaktansa olduğu gibi aktarmak daha kolay geliyor bize "söylenene göre şöyle olmuş" gibi -mişli kelimeleri çok duyarız, kimi sadece laf olsun siye uydurulmuş, kimi de belli bir amaca hizmet için.
Bir defasında şöyle bir olay okudum, sanırım bir çoğunuzun kulağına da gelmiştir. Bir yaşlı teyze karşıdan karşıya geçmek ister. Kimse aldırış etmez ama genç bir kız yardımcı olur fakat yolun ortasında kız fenalık geçirir ve bayılır. Bir taksiciden yardım ister yaşlı kadın. Taksiciye kızının fenalaştıını eve götürmek istediğini anlatır. Taksici yardım eder kadına onları bir apartmanın yanına kadar getirir sonra da gider. Ertesi gün kızın cesedi çöp tenekesinde bulunur. Meğer yaşlı teyze kızı bayıltmış ve organları için kızı öldürmüş o da organ mafyasının bir üyesiymiş.
Bunu yazan kişi en altta "aman dikkat edin" diye bir not düşmüş. Yazıyı okuduktan sonra kısa bir arama yaptım fakat öyle bir habere ulaşamadım, bu konu sadece sosyal paylaşım sitelerinde virgülü bile değiştirilmeden paylaşılmış. İşin bir diğer yanı ise yorum yazanların "aman dikkat" uyarısından sonra yaşlı teyzelere bile yardım edilmemesi gerektiği gibi yanlış bir sonuca ulaşmaları olmuştu.
Kim yazdı ve ne amaçla yazdı bilinmez ama araştırmadan yazılara yorum yazar olduk. Araştırmak sıkıcı mı geliyor yoksa araştıracak zamanımız mı yok bilmiyorum. Belkide halkımıza çok güveniyoruz ve "Müslüman yalan söylemez" hadisine tüm müslümanların harfiyen uyduklarını sanıyoruz.
Araştırmak diyorum, Öyle googleden bir-iki tık ile yapılacak şey değil bu! Bunuda yanlış anlıyoruz galiba. Kitap kitap dolaşacağımız, sorup soruşturacağımız hatta erbabına bizzat ulaşarak yapabileceğimiz kadar geniş bir iş bu, fakat onu bile iki tıka sığdırmayı başardık.
Bunlar kısa bir serzeniş. Bunu söylerken kendi nefsimide işin içine alıyorum. -mişli, -muşlu ifadeleri araştırmadan peşinen kabul etmeyelim. Duvara ilk tuğlayı biz koyalım inşallah gerisi gelecektir. Belki biraz yorulacağız ama peşinen karar vermediğimiz için mutlu olacağız.
Selamun aleykum tekrar.
EbdA

Konu Sahibi EbdA 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Zandan Kaçınmak İlmihal Bölümü dua dilencisi 1 1851 19 Kasım 2011 13:50
Irkçılık Nedir Haklı Bir Dava Olabilir mi? Soru Cevap Arşivi Tuğrul Paşa 8 2306 11 Eylül 2011 11:19
Mişli Zaman ama Halen Geçmemiş! Makale ve Köşe Yazıları talibetün 3 1903 07 Şubat 2011 01:02
İnşallah mı Umarım mı? Makale ve Köşe Yazıları Esma_Nur 5 2700 31 Ocak 2011 10:50
Mezhepsizlik Niçin Dinsizliğe Götürür? - Ebubekir... Bilgi Dağarcığı Yitiksevda 34 11612 23 Ekim 2010 19:42

Alt 07 Şubat 2011, 01:12   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Konular: 114
Beğenildi:31
Takdirleri:112
Takdir Et:
Standart Cevap: Mişli Zaman ama Halen Geçmemiş!

toplum olarak hazır lokmaya alısmısız maalesef, her duydugumuza inanırız, tabi işimize geliyorsa .) arastırmak mı? aman efendim ne mümkün, zahmet vermeyin lütfen, kim ugrasacak şimdi .) dogru yanlıs farketmez, sürü ne yöne kosuyorsa bizde yetiselim, nasıl olsa arada kaynarız .)))
Alt 07 Şubat 2011, 01:17   Mesaj No:3
Medineweb Aktif Üyesi
EbdA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EbdA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 458
Üyelik T.: 23 Ekim 2007
Konular: 13
Beğenildi:1
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
iklimya Üyemizden Alıntı Mesajı göster
toplum olarak hazır lokmaya alısmısız maalesef, her duydugumuza inanırız, tabi işimize geliyorsa .) arastırmak mı? aman efendim ne mümkün, zahmet vermeyin lütfen, kim ugrasacak şimdi .) dogru yanlıs farketmez, sürü ne yöne kosuyorsa bizde yetiselim, nasıl olsa arada kaynarız .)))
Haklısın kardeşim. Sanırım bizi tembelliğe teknoloji getiriyor. Belkide yanılıyorum.
Alt 27 Ocak 2012, 23:53   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
talibetün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:talibetün isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15138
Üyelik T.: 08 Aralık 2011
Arkadaşları:11
Konular: 76
Beğenildi:8
Beğendi:1
Takdir Et:

iklimya alıntı

hepimizin malesef yaptığı bu (başta kendim)

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)