Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi enderhafızım,Açılış Tarihi:  20 Mayıs 2013 (21:44), Konuya Son Cevap : 20 Mayıs 2013 (21:44). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Mayıs 2013, 21:44   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
evtx Sevgiye Dilenci Çocuk...

Sevgiye Dilenci Çocuk...

Sevgiye Dilenci Çocuk...

İsmim Feriha. Annem ben küçükken vefat etmiş. Babamla yaşıyorum. Canım babam, bana hem anne oldu hem baba.

Öyle ama benim içimin acısı hiç geçmedi.
Hiçbir hatıramızı hatırlamadığım annem içimde büyük bir kor.
Babam bunun farkında ama hiç motivesini kaybetmiyor. Her zaman en yakın dostum.

İsmimin anlamı 'sevindi' demekmiş, yıllar önce öğrendim. Arapça.
Feriha: Sevindi.

Feriha aslında üzgün, üzüldü...
Annesizliğe hep 'üzüldü'. Hep.
Anneliği ayakları altında ezen kadınlar yüzünden daha da 'üzüldü'.
Anne sevgisi... Güzel olsa gerek, baba sevgisi bu kadar güzel olduğuna göre...

Anne kelimesini rezil eden insanları görene dek annelerin hepsine hayrandım. Yine hayranım ama bir kısmına...

Alışveriş merkezindeydik. Babamla ev alışverişi yapıp eve dönecektik Buranın hemen yanında geniş güzel bir park var. Alışverişten sonra biraz sohbet etmek üzere parka gittik. Az sonra küçücük bir kız geldi yanımıza, henüz oturamamıştık:

-Abla okul masraflarıma yardımcı olmak ister misiniz?
-?

Sessiz kaldım, bir şey diyemedim. Şaşırmıştım. Hem mahcup bir edası vardı kızın hem de benden para alabilirse bunu zafer sayabilecek göz siması...

Babam torbaları arabaya bırakmaya gidince bir kız daha geldi yanıma:

-Abla yardım eder misin?

Ben tutulmuş gibiydim, hiçbir şey diyemedim. Öfkelendim, terledim. Oradaki birkaç bayana daha aynı hitapta bulununca, bayanlar:
-'Senin annen nerede?' diye sordular. Kız hırçınlaşıp gitti yanımızdan.

Canım... Sende mi annenin nasıl anne olduğunu düşünüp hırçınlaştın?
Yoksa para vermediler diye mi?

Babam geldi az sonra. Kızgın gördü tabi beni.
-Baba bu nasıl iş? Anneleri babaları yok mu bu canların?

Babamda üzüldü, derin bir nefes aldı. Ötede dilenmeye devam eden kızlara gözleri dolu dolu baktı.

-Ah bir bilsem...

Ne ben babamı üzgün görmeye tahammül edebilirimdim ne de babam beni üzgün görmeye tahammül edebilirdi.
Banktan kalkıp biraz yürümeye karar verdik. Hava serindi ve sanki derdimizi rüzgar alıp gitmişti, kulağımıza yardıma muhtaç insanlara ne şekilde yardım edebileceğimizi fısıldayarak.*

Epey yürüdük, dönerken birkaç kadın, birkaç genç kız ve aralarında benim az evvel gördüğüm iki kız dahil birkaç çocuk merdivenlere oturmuşlar etrafı seyrediyorlar.
O kadınları görünce çok öfkelendim. O yavruların anneleri onlar mı acaba?

Babama:
-Gidip şunlarla konuşalım baba, bu yaptığınız ne diyelim. Annesiyseniz böyle mi sahip çıkıyorsunuz diyelim... Değilseler yine de anneliği anlatmaya çalışalım baba, annenin merhametini anlatalım, gerçek annenin sahiplenişini anlatalım...
Babam:
-Bir şey değişmez ki kızım.

Ben:
-O zaman gidip yüzlerine tükürelim.
Çok öfkelenmiştim. O canlar için canım yanmıştı.
Babam:
-Olmaz, kızım elimizden şu an ne gelir ki... Ben çocuklarını parayla kiralayanları, uzuvlarını kesenleri bile duydum kızım, elden ne gelir, konuşsak ne değişir?
Ben:
-Baba Allah aşkına konuşalım... Çocuklarını kiralamak ne demek? Bunlar nasıl insan baba?

Ağlıyordum konuşurken. Vücudum titremeye başladı.
''Ben biliyorum annesizliği! Anne ne demek annesiz olmama rağmen biliyorum! Siz bilmiyorsunuz. Her kadına fıtraten verilmiş olan anneliği siz bilmiyorsunuz. Sizin üzerinizden sesleniyorum aslında annelik görevlerini yapmayanlara! Çocuklarına öz annelerinden merhamet dilendirenlere, bir başkasından yardım dilendirenlere... Annesizlik çok kötü, biliyorum! Anneliğin bir nevi yansıması ablalıkta mı yapamıyorsunuz? Abla olarak sahiplenin o da yeter. Annesizlik çok kötü, biliyorum!''

-Baba! Onlara nasıl yardım edebiliriz?
Bir şeyler yapalım baba!

-Yapalım kızım, sakinleş, kararlaştırıp ne yapabiliyorsak yapalım.

*Sadakalarınızı o fakirlere verin ki, onlar, Allah yolunda çalışmaya koyulmuşlardır; öteye beriye koşup kazanamazlar. Dilenmekten çekindikleri için, tanımıyanlar, onları zengin zanneder. Ey Rasûlüm, sen onları sîmalarından tanırsın. Onlar, iffetlerinden ötürü insanları rahatsız edip bir şey istemezler. Siz malınızdan bunlara ne harcarsanız, muhakkak Allah onu hakkıyle bilicidir. Bakara 2/ 273

Büşra Şükran

Konu Sahibi enderhafızım 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
En Pratik Sağlık Bilgileri Pratik / Faydalı Bilgiler enderhafızım 0 80 14 Ekim 2023 12:10
Kur'an Güzel Konuşun Diyor, Konuşuyor... Serbest Kürsü su damlası 3 2328 24 Kasım 2016 13:16
Geeflow - Diriliş (15 Temmuz Darbe Rap Şarkısı) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 1927 23 Kasım 2016 11:06
Otuz Kuş & Dursun Ali Erzincanlı (Şehit Ömer... İlahiler/Ezgiler Esma_Nur 1 2673 23 Kasım 2016 10:44
15 Temmuz Demokrasi Marşı (İndir) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 2235 23 Kasım 2016 10:10

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)