Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel,Açılış Tarihi:  02Haziran 2013 (17:05), Konuya Son Cevap : 15 Ocak 2014 (03:42). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02Haziran 2013, 17:05   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Bedia Özdemir Tokel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Bedia Özdemir Tokel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25542
Üyelik T.: 04 Şubat 2013
Arkadaşları:8
Konular: 44
Beğenildi:39
Beğendi:3
Takdirleri:163
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (2)/Bedia Özdemir Tokel

Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (2)/Bedia Özdemir Tokel

Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (2)/Bedia Özdemir Tokel

Kuran-ı Kerim'de Rabbim buyuruyor ki;
''Rabbin sadece Kendisine ibadet etmenize ve anne-babanıza, Allah’ın sizi görmekte olduğu bilinci içinde mümkün olan en iyi şekilde davranmanıza hükmetti. Eğer onlardan biri veya her ikisi yaşlanmış olarak yanınızda bulunuyorsa sakın varlıklarından veya onlara hizmetten bıkkınlıkla kendilerine ‘Öf!’ diyecek ölçüde bile kötü söz söyleme! Onları azarlama ve daima onlara karşı tatlı dilli ve gönül alıcı ol!(İsra Suresi/23:)

Bunun gibi pek çok ayette de ; Allah'a ibadetten hemen sonra Anne Babaya iyilik üzerinde ,önemle durulur ..Çünkü, zaten İslam fıtratı üzerine doğmuş çocuğa en büyük etkiyi anne baba yapar.Kişiliğinin hatta hayatının şekillenmesinde anne-babanın rolü çok büyüktür. Eğitimde dört unsur olarak belirlediğimiz faktörlerden en tesirlisi anne baba örnekliğidir.İşte bu sorumluluk ebeveyne saygıyı gerektirir.Bu büyük sorumluluk sebebiyle ebeveyn ,ana-baba haklarını kazanmışlardır.Bu sorumlulukları yerine getirdiği ölçüde bu haklara sahip olurlar.Bu haklara sahip olmak çocuğun üzerinde baskı ve tahakküm kurmak hakkını doğurmaz..Unutmamak gerekir ki, çocuklar bizlerin kulu ve kölesi değil, Allahın bizlere emanetidir!!
Ohalde ;
4.Vazife iyi örnek olmaktır.....
Taklid ederek öğrenen bir varlıktır insanoğlu... Dünyaya ilk geldiği anda anne babasıyla karşılaşır ve onları tamamen taklit ederek yaşamayı öğrenir..Bu yüzden kınayanın kınamasına aldırmadan Cenab-ı Hakkın hatırını herkesten üstün tutarak doğruları yapmalı hem çocuklarımıza hem başkalarına örnek olmalıyız..Müslümanın kendini düzeltmeden başkasını düzeltmesi mümkün değildir.
Kuran-ı Kerim'de Hz.ibrahimin Şu duası yer alır.
“Ey Rabbimiz! Bizi sana ibadet edenlerden kıl! Çocuklarımızdan sana itaat eden bir ümmet çıkar…”(2/128). Demek ki önce bizler ibadet edenlerden olacağız daha sonra çocuklarımız..

İslami bir aile modelinde ne gibi özellikler olur?

Baba, eve besmeleyle ve selamla gelir ,
Eşi onu güler yüzle kapıda karşılar ,
Rasulullah'ın güzel ahlakıyla ahlaklanmaya çalışırlar,
Helal lokma en önemli düsturdur.
Hayatlarını namaza göre programlarlar,
Namazı evde cemaatle kılarlar,
Evlerinde sohbet meclisi oluştururlar, bu mümkün değilse hem erkek hem kadın hem gençler mutlaka haftada bir sohbet ve ilim meclislerine katılırlar(.Sünnet olan da budur.)
Yalana hayatlarında yer vermezler,
Cömerttirler,
Zenginse muhtaçlara yardım ederler,yeterli imkanı olmayan bir aile ise kanaatkardırlar ,evde hep şükür edildiği duyulur.
Evde dedikodu edilmez,
Evden giden misafirlerin arkasından iyilikle bahsedilir,
Çocuklara kıymet verilir,
Çocukların ayrı ayrı fıtratlarda olduğunu unutulmaz, birbirleriyle kıyaslanmaz.
Çocuklarına hep hayırla dua ederler.Bedduadan son derece kaçınırlar.
Ebeveynler kendi anne babalarına hürmette kusur etmeyerek ,kendilerine de yaşlandıklarında çocukların nasıl nasıl davranacaklarını öğretmiş olurlar.
Problemlerini ailecek istişare yaparak çözerler..
Teşekkür ediyorum,seni takdir ediyorum,rica ediyorum,seni bu kararından dolayı tebrik ediyorum,özür diliyorum,ellerine sağlık gibi kelimelerin kullanıldığı ailelerdir.

Bu güzel örneklere sizler de çok madde ekleyebilirsiniz...Böyle İslamın yaşandığı ailelerde Verimli İslam Fidanlarının yetişmesi çok kolaylaşır,Gerçek İslam Toplumunun ,temel taşları da yine bu güzel ailelerden çıkar..Böyle ailelere sahip olmayan fakat fıtrattan dindar çocuklar gençler üzülmesinler;Aileleri dindar olmadığı halde kendisi,Allahın yardımıyla ,çok güzel bir islami hayat kuran örnekler ,yazarlar ,alimler hayatımızda çoktur.

Genellikle kızlar annelerinin ,erkekler de babalarının en zor durumda yardım edecek tek kişi ve en güvenilir kişi olduğuna inanmalılar.Bizler gençlere bu duyguyu yaşatmalıyız.Onların sır arkadaşları ilk önce biz olabilmeliyiz..Eğer bu mümkün olmazsa (ayrılıklar ,eş kayıpları gibi)Anneler de oğullarının ,babalar da kızlarının arkadaşı olmaya çalışmalıdır.

5.Vazife ,Gençlerin Sır Arkadaşları olmak

Gençlerle ilgili aile faciaları genelde; ebeveyn ve genç ilişkisinin kopuk olduğu ailelerde görülüyor..Yine iyi bir aile olduğu halde ,evdeki gençlerle iyi iletişim kuramamak bu aileleri bir çok büyük problemle karşı karşıya getiriyor. ..Çocuğunun kendine kurduğu Dünyadan haberi olmayan anne babalar aniden karşılaştığı aile faciası karşısında ''Nerde hata yaptık ?''sorusunu soruyorlar.Ama ne yazık ki geç kalıyorlar...
Çocuklarıyla iletişim kuramayan anne babalarda genelde şu özelliker görülüyor.
Aşırı baskıcı ya da aşırı ilgisiz olmak
Anne babasından böyle gördüğü için çocuğuyla iletişim yol ve yordamlarını bilmemek
Çalıştığı için veya kalabalık aile içinde yaşadığı için evladına vakit ayıramamak
Herhangi bir sebepten evladını başkasına emanet etmek vs.

Gençlerle iletişim kurmanın kolay bir yolu varmıdır?
Hem de Allahu Tealanın bize doğal olarak bahşettiği özelliklerle ,kolay yollar vardır.

Çocuğumuzu emanet olduğunu unutmadan sevmek
Ona değerli olduğunu aşırıya kaçmadan hissettirmek
Ve onunla hayatı paylaşmak,konuşmak, sohbet etmek
z
Yine tekrar ediyorum ki 15 yaşına kadar sağlıklı ilişki ve iletişim çoktan kurulmuş olmalıdır.
Çocuğunun emanet olduğunu unutan ebeveyn çocuğunu kulu kölesi sanıyor! 30 40 yaşına da gelse çocuğunun hayatının merkezinde kendi olmak istiyor.
Çocuğuna değerli olduğunu hissettiremeyen ebeveyn çocuğunun kız veya erkek arkadaşla ;sigara ,alkol ,uyuşturucuyla erken tanışmasına sebep olabiliyor!. Çocuğunu aşırı pohpohlayanlar ise ; bencil,kibirli,ve işe yaramaz bir kişilik oluşmasına zemin hazırlıyorlar.
Özellikle baskıcı bir baba rolü bulunan evlerde ;erkek çocukları küçük yaşlarda alt ıslatma problemi ,genç yaşına geldiğinde de sigara problemiyle çok sık karşılaşılıyor.O halde bu yazıyı okuyan babaların oğullarının böyle bir durumu varsa şu soruları kendilerine sormaları gerekiyor!
__''Acaba ben oğluma yeterli sevgiyi verebildim mi?'',
__''Acaba oğlumla en son beraber neye güldük?''
__''Acaba oğlumla en son neyi paylaştık?''
__''Acaba oğlum bana sırlarını anlatacak kadar güveniyor mu?''
Eğer bir baba oğlu için şu cümleyi söylüyorsa ;
__''Bu oğlandan bir şey olmaz!''
Bu cümlenin aslı şudur!
__''Bu çocuğu eğitmekte başarılı olamadım!''
Bedia Özdemir Tokel
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

------devam edecek--------

Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Concordance /El-Mu‘cemu’l-Müfehres li... Makale ve Köşe Yazıları Bedia Özdemir Tokel 0 791 10 Ağustos 2020 01:23
İYİLİK ORDUSU / BEDİA ÖZDEMİR TOKEL Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 1 1796 01 Ocak 2019 16:08
KALB-İ-i SELİM OLMADIKÇA Makale ve Köşe Yazıları su damlası 2 1970 10Haziran 2018 18:36
İDDET BEKLEMEK Makale ve Köşe Yazıları Bedia Özdemir Tokel 0 1879 21 Aralık 2016 09:34
Evlilik Üzerine -1-/Gençlerin Evlilik Problemi Makale ve Köşe Yazıları BuRCu__ 1 2721 01 Eylül 2015 08:29

Alt 03Haziran 2013, 20:31   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4496
Beğendi:6075
Takdirleri:23787
Takdir Et:
Standart Cevap: Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (2)/Bedia Özdemir Tokel

Yazılarınızı beğenerek okuyoruz hocam yüreğinize sağlık...Yazınızı okuyunca aklıma birden çocuklara konan isimler geldi.Sırf orjinal olsun die çocuklara manasız isimler konuluyor.Az çok hepimiz biliyoruz o isimleri onları sıralamayacağım.Çocuklarımıza öyle isimler koysakki o isimlerin sahiplerinin hayatını merak edip araştırıp kendilerine örnek alsalar aklıma ilk gelenler misal:Hz. Hatice r.a. Hz Aişe r.a. Hz Fatıma r.a. Hz.Zeynep r.a.Peygamberimizin ve diğer peygamberlerin isimleri,sahabelerin isimleri olabilir günümüz insanlarının isim konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini düşünürüm nacizane...

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 03Haziran 2013, 23:02   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Bedia Özdemir Tokel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Bedia Özdemir Tokel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25542
Üyelik T.: 04 Şubat 2013
Arkadaşları:8
Konular: 44
Beğenildi:39
Beğendi:3
Takdirleri:163
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (2)/Bedia Özdemir Tokel

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Yazılarınızı beğenerek okuyoruz hocam yüreğinize sağlık...Yazınızı okuyunca aklıma birden çocuklara konan isimler geldi.Sırf orjinal olsun die çocuklara manasız isimler konuluyor.Az çok hepimiz biliyoruz o isimleri onları sıralamayacağım.Çocuklarımıza öyle isimler koysakki o isimlerin sahiplerinin hayatını merak edip araştırıp kendilerine örnek alsalar aklıma ilk gelenler misal:Hz. Hatice r.a. Hz Aişe r.a. Hz Fatıma r.a. Hz.Zeynep r.a.Peygamberimizin ve diğer peygamberlerin isimleri,sahabelerin isimleri olabilir günümüz insanlarının isim konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini düşünürüm nacizane...
Teşekkür ederim,

İsimler konusunda çok haklısın ben de şöyle düşünüyorum. Değişik ve farklı olmak için konulan bu isimler 10 20 yıl sonra o kadar gözden düşecek ki; Ayşe ,Fatma ,Hatice gibi isimleri koymak farklılık olacak...bu mübarek isimlere mecburi bir dönüş olacak..

Hem isimler konusunu da kısa da olsa ekleyeyim hatırlattığın için teşekkürler...
Alt 15 Ocak 2014, 03:42   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

İslami bir aile modelinde ne gibi özellikler olur?

Baba, eve besmeleyle ve selamla gelir ,
Eşi onu güler yüzle kapıda karşılar ,
Rasulullah'ın güzel ahlakıyla ahlaklanmaya çalışırlar,
Helal lokma en önemli düsturdur.

Hayatlarını namaza göre programlarlar,
Namazı evde cemaatle kılarlar,
Evlerinde sohbet meclisi oluştururlar, bu mümkün değilse hem erkek hem kadın hem gençler mutlaka haftada bir sohbet ve ilim meclislerine katılırlar(.Sünnet olan da budur.)
Yalana hayatlarında yer vermezler,
Cömerttirler,
Zenginse muhtaçlara yardım ederler,yeterli imkanı olmayan bir aile ise kanaatkardırlar ,evde hep şükür edildiği duyulur.
Evde dedikodu edilmez,
Evden giden misafirlerin arkasından iyilikle bahsedilir,
Çocuklara kıymet verilir,
Çocukların ayrı ayrı fıtratlarda olduğunu unutulmaz, birbirleriyle kıyaslanmaz.
Çocuklarına hep hayırla dua ederler.Bedduadan son derece kaçınırlar.
Ebeveynler kendi anne babalarına hürmette kusur etmeyerek ,kendilerine de yaşlandıklarında çocukların nasıl nasıl davranacaklarını öğretmiş olurlar.
Problemlerini ailecek istişare yaparak çözerler..
Teşekkür ediyorum,seni takdir ediyorum,rica ediyorum,seni bu kararından dolayı tebrik ediyorum,özür diliyorum,ellerine sağlık gibi kelimelerin kullanıldığı ailelerdir.

Bu güzel örneklere sizler de çok madde ekleyebilirsiniz...Böyle İslamın yaşandığı ailelerde Verimli İslam Fidanlarının yetişmesi çok kolaylaşır,Gerçek İslam Toplumunun ,temel taşları da yine bu güzel ailelerden çıkar..Böyle ailelere sahip olmayan fakat fıtrattan dindar çocuklar gençler üzülmesinler;Aileleri dindar olmadığı halde kendisi,Allahın yardımıyla ,çok güzel bir islami hayat kuran örnekler ,yazarlar ,alimler hayatımızda çoktur.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: