Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel,Açılış Tarihi:  06Haziran 2013 (15:22), Konuya Son Cevap : 06Haziran 2013 (21:35). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06Haziran 2013, 15:22   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Bedia Özdemir Tokel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Bedia Özdemir Tokel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25542
Üyelik T.: 04 Şubat 2013
Arkadaşları:8
Konular: 44
Beğenildi:39
Beğendi:3
Takdirleri:163
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (4)/Bedia Özdemir Tokel

Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (4)/Bedia Özdemir Tokel

Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (4)/Bedia Özdemir Tokel

Çocuğa iktisadı küçük yaşta öğretmek

Özellikle (erkek çocukları için) anne-baba ,ne kadar zengin olursa olsun çocuklarına iktisatlı olmayı öğretmelidir. Çocuklarımızın '' ben yemedim o yesin , ben alamadım o alsın! ''diyerek bir çok nimetlere gark olması ona yapılacak en büyük kötülüklerden biridir. Çocuğuna yokluğun ne olduğunu bir şekilde öğretmelidir.Çocuk parasız kalmanın ne demek olduğunu ,aç kalmanın ne demek olduğunu bilmezse , iktisadı , para biriktirmeyi , ev geçimini, başarılı olmaya öğrenmez. Çocuklarına bütün nimetleri eksiksiz sağlamak sonucunda 25 yaşında ama öğlene kadar uyuyan , çalışmayan , ev geçindirme cesareti olmayan bir gence ya da ufak sıkıntıda kocasını çocuğunu terk edip giden bir kıza sahip olabilirsiniz.

Hatta bazı ebeyenler evlendirdikleri gençlerin evlerine okadar abartılı şekilde ve eksiksiz çeyiz yapıyorlar ki ,evlendiklerinde bir gayeleri hedefleri olmadığından can sıkıntısından kavgaya başlayan gençler çabuk ayrılıyorlar...Bırakın gençlerin bazı şeyleri eksik olsun ve eksik olanlar için çaba sarfetsin...

13.Vazife çocuklarımıza, gençlerimize iktisatı öğretmek

Çocuğa iktisadı öğretirken itidali elden bırakmamak gerekir,Orta yolu tutturmak önemlidir.Çünkü okulda arkadaşlarının içinde yeterli harçlığı almayan çocukların hırsızlığa başvurduklarını biliyoruz.

Hırsızlığa sebep olan ebeveyn davranışları ;

Anne babanın aşırı katı tutumları
Çocuğa yeterince sevgi ve ilgi göstermemek
Başka çocuklarla sıksık kıyaslanması
Ailenin maddi ihtiyaçlarının giderilememesi
Anne babanın paraya aşırıyı düşkünlüğü veya cimriliği
Paranın çocuğa karşı tehdit olarak kullanılması
Çocuğun kendini değersiz hissetmesi
Çocuğun kendini arkadaşlarına ispat etmek istemesi
Yeni kardeşi kabul etmeme

6 yaşına kadar mülkiyet duygusu çocukta gelişmediği için uzmanlarca problem kabul edilmezken ,7 yaşından sonra hırsızlık suçuna devam eden çocuk mutlaka psikoloğa götürmeli bu problemin altında yatan sebebi bulmaya çalışmalıdır.Zamanında önlem alınmayan hırsızlık gibi bir suç ileride önümüze daha büyük problem olarak çıkacaktır.

Çocuğunun hırsızlık veya başka suçlarıyla karşılaşan Anne-Baba bu suçun sebebinin yanlış eğitim metodundan kaynaklandığını bilmeli,çocuğu suçlamaktan ,şiddet göstermekten,aşağılamaktan vazgeçmeli hatayı kendinde aramalıdır.

Suça tanık olan Anne-baba problemi çözmek yerine ;Yanlış tutumlarla ikinci bir hata daha yapıyorlar . Böylece problemi daha da karmaşık hale getirip çocukta ruhsal çöküntü meydana getirebiliyorlar.

Çocuğu aşağılayıcı ve yaralayıcı ,ayıplayıcı ,küçük düşürücü bir dil kullanmaktan son derece kaçınmalı başkalarının yanında hatalarını söylememeliyiz.

Çalma olayına aşırı tepki göstermemeli ,vurdumduymazlık ta yapmamalıyız.
Yaptığının yanlış olduğunu mutlaka güzel bir ses tonuyla ve karşıdakine güven vererek anlatmalı kendisine güvendiğimizi bu yanlışlığın bir daha olmayacağına inandığımızı söylemeliyiz.

En önemlisi gerekli ilgi ve sevgiyi göstererek çocuğumuza gerekli zamanı ayırmalıyız.

Psikolog yardımı alma imkanı olmayan ebeveynlere problemin sebebini (diğer başka problemlerde de)bulmak için bazı kolay yöntemler söyleyebiliriz.
Yaş küçükse beraber hayal kurma oyunu ,hikaye anlatma oyunu çok iyi netice verir.

Ben böyle bir hikaye düşündüm diyerek önce siz ,sonra çocuk hikaye anlatabilir.Çocuğun kendi kurguladığı hikayenin içinde onun bütün sıkıntılarını ne hayal ettiğini kahramanının nasıl bir anne ve baba olduğunu ,neyden korktuğunu öğrenebilirsiniz.

Yaşı büyük olan çocuklardan da size mektup yazmasını isteyebilirsiniz.13 yaş talebelerine uyguladığımız,ve hoca ile yalnız kendisi arasında kalacağına söz verdiğimiz bu uygulama çok güzel sonuçlar doğurmuştur.
Gençlerin problemlerinin sebebini öğrenmenin yolu da sadece konuşmaktır,size açılmıyorsa arkadaşlarıyla iletişime geçmeyi deneyin.

Çocuklara karar vermeyi öğretin

Gençlerin karar vermelerinde yardımcı olun. Ben senin kararına güveniyorum diyerek çocuğa karar vermeyi öğretin. Verdiği kararlarda
yanlışlar mutlaka olacaktır .(Kendi hayatınızda verdiğiniz yanlış kararları hatırlayın)Yargılamayın ,doğruyu bulmasında yardımcı olun.

14.Vazife ,karar vermeyi öğretin

Baskı yapmayın
Bazı kişiliği çok baskın anne babalar evlatlarına o kadar baskı yaparak büyütüyorlarki genç kendi kişiliğini bulamıyor , ya içe kapanıyor ya da agresif başkalarına hayır diyemeyen , edilgen ,pısırık bir karakter ortaya çıkıyor. Buyurgan ve söz hakkı tanımayan , hep emreden anne ya da babanın çocukları kendine bir haksızlık yapıldığı zaman hakkını alamıyor , arayamıyor .

15. Vazife ,Hayır demeyi öğretin

İnsanın hayatı boyunca hayır diyeceği zamanlar gelecektir,lakin bazı insanların hiçkimseye hayır diyemedikleri için çok sıkıntılar içinde kaldığını görüyoruz.Yapmak istemedikleri şeyleri yapmak zorunda kalan bu insanlar başkaları tarafından da istismar ediliyorlar.
Hayır diyememe hastalığının sebebi anne ve babalardır.Despot aşırı baskıcı ebeveynin çocuklarında görülen bu davranış başka psikolojik rahatsızlıklara da yol açar.

Hayır diyememe hastalığının sebepleri

Anne veya babadan biri çocuğun hiç bir isteğini olumlu bulmuyor ,eleştiriyor,kendi ne istiyorsa onu dayatıyor,kararlarına saygı duymuyor.Çocuğa hiç söz hakkı vermeyen önemsemeyen aileler; ne yazıkki (kendi bulaştırdıkları )hayır diyememe hastalığının ilerde ne gibi büyük hasarlara yol açabileceğini bilmiyorlar .

Hayır diyemediği için sigara alkol ve kumara bulaşan gençler
Hayır diyemediği için arkadaşına kefil oldup sonra malını mülkünü kaybedenler
Hayır diyemediği için komşularıyla eşi arasında kalanlar
Hayır diyemediği için erkek arkadaşları tarafından istismar edilen genç kızlar
Hayır diyemediği için bütün angarya işleri gören kişiler
Hayır diyemediği için hep yalan söyleyenler
Hayır diyemediği için psikolojisi bozulanlar
İnsanlar kırılmasın,üzülmesin,aksi bir şey olmasın benim hakkımda kötü düşünmesin diyerek hayır diyemeyenler başka problemlerin kapısını açmışlar demektir.

Aldığı kötü eğitime rağmen HAYIR diyemeyenler bu hastalıktan nasıl kurtulabilirler?

''Herkes tarafından sevilmeliyim kabul görmeliyim'' fikri kendine güvensizliğin ve karakterin yerli yerine oturmadığı kişilerde sık karşılaşılan bir durum.Halbuki insan bilmeli ki Sertac-ı Enbiya Rasulullah efendimizi bile herkes kabul etmemişti.Herkes tarafından sevilmemişti.Onu reddedenler olmuştu.
Bu hastalıklı düşünce çok hata yapmamıza sebep olabilir.Bunun yerine ;ben böyle düşünüyorum ,benim doğrum bu diyebilmelidir.

Herkese evet demek ,herkesin işini yapmak ,herkesi memnun etmek mümkün değildir.
O halde kendi üzerinizde hakkı olanları unutmadan eğer imkanınız varsa sizden istenilen şeyi yapmaya çalışın.Eğer yapamayacaksanız karşıdakini kırmadan da hayır demeyi bilin .

1-Sizden iyi niyetle ve kötü niyetle birşeyler isteyenler olacaktır.Siz bunları ayıt edin.
2-Beden diliyle de hayır deyin ,dik durun,hayır demeye çalışırken beden diliyle suçlu gibi davranmayın.
3-Gayet nazik bir şekilde aslında çok yardım etmek istediğinizi ama şu şu sebepten yardım edemeyeceğinizi söyleyin.
4-Hemen hayır diyemiyorsanız ,'' bir düşüneyim'' diyerek zaman kazanın
sonra uygun bir dille yapamayacağınızı söyleyin..
5-Yalan söyleyerek günaha girmek yerine ,hayır diyerek kişiliğinize katkıda bulunun.
6-Hayır diyeceğiniz zaman uzun uzun açıklamalar yapmak zorunda değilsiniz.Kısaca sebebi söyleyip konuşmayı uzatmadan oradan uzaklaşın,ya da konuşmayı bitirin.
Yine de hayatınızı zorlaştıran bu hastalıktan kurtulamıyorsanız mutlaka psikoloğa gidin.
Bu hastalıktan kurtulamayan insanlar zamanla insanlarla ilişkileri keserek daha yalnız bir hayatı seçiyorlar.

Anneler ve babalar!, acaba sizin çocuğunuzda'' hayır diyememe'' hastalığı olup olmadığını merak ediyor musunuz?

O halde çocuğunuz sizin fikrinize ,beğeninize ,kararlarınıza ''Hayır'' dediğinde ne tepki gösteriyorsunuz ?Bunu bilirsek cevabı da biliyoruz demektir.

Bedia Özdemir Tokel, Eğitimci
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

------devam edecek---------

Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Concordance /El-Mu‘cemu’l-Müfehres li... Makale ve Köşe Yazıları Bedia Özdemir Tokel 0 797 10 Ağustos 2020 00:23
İYİLİK ORDUSU / BEDİA ÖZDEMİR TOKEL Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 1 1807 01 Ocak 2019 15:08
KALB-İ-i SELİM OLMADIKÇA Makale ve Köşe Yazıları su damlası 2 1978 10Haziran 2018 17:36
İDDET BEKLEMEK Makale ve Köşe Yazıları Bedia Özdemir Tokel 0 1890 21 Aralık 2016 08:34
Evlilik Üzerine -1-/Gençlerin Evlilik Problemi Makale ve Köşe Yazıları BuRCu__ 1 2734 01 Eylül 2015 07:29

Alt 06Haziran 2013, 21:35   Mesaj No:2
Medineweb Üyesi
Kürt_Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Kürt_Mücahide isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10660
Üyelik T.: 15 Eylül 2009
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (4)/Bedia Özdemir Tokel

hayır diyememenin acısını bedelini çok çektim be abla.yerinde tavsiyeler olmuş.inşallah eğitim metodunu uygularız çocuklarımıza.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)