Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel,Açılış Tarihi:  26 Kasım 2013 (23:33), Konuya Son Cevap : 24 Aralık 2013 (13:50). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Kasım 2013, 23:33   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Bedia Özdemir Tokel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Bedia Özdemir Tokel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25542
Üyelik T.: 04 Şubat 2013
Arkadaşları:8
Konular: 44
Beğenildi:39
Beğendi:3
Takdirleri:163
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Müslümanlar Neden Geri Kaldı?-4-/Bedia Özdemir Tokel

Müslümanlar Neden Geri Kaldı?-4-/Bedia Özdemir Tokel

Müslümanlar Neden Geri Kaldı?-4-/Bedia Özdemir Tokel

Ne yapabiliriz?

Bütün bu olumsuz tabloya rağmen ,umut verici olan bir potansiyel var ki;Bunlar okuyan ,araştıran ,eleştiren Müslüman gençlerdir. ,Artık nerdeyse 200 yıldan fazla bir zamandır içinde bulunduğu hezimetten bıkmış ve lider arayışında olan çok yüksek sayıda akil gencimiz var.Eğer Allahu Teala rahmet eder de ,bir lider gönderirse Müslümanların ayağa kalkması çok yakındadır. Kimbilir Lider bu gençlerin arasından çıkacaktır.One-minute ile gördük ki ,Müslüman Alemi zaferlere -sevinçlere aç.Tayyip Erdoğan'ın bu çıkışı bile ,tüm İslam Aleminde sevinçle karşılandı.Bundan sonra ''İslam Aleminin şaha kalkma dönemleri gelecek'' ve Türkiyeden beklentiler de daha yüksek olacak. (İnşaAllah)

Bizler ahlakımızı düzelttikçe Allah'ın Yardımı mutlaka gelecektir.

Müminlere yardım etmek bizim üzerimizdeki bir haktır. (Rum, 47)

İşte hendek savaşından sonra gelen ayet günümüze de ışık tutmuyor mu?
“Ey iman edenler! Allah’ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani birleşik ordular üzerinize saldırmıştı da, Biz onlara karşı, bir rüzgâr ve sizin göremediğiniz ordular göndermiştik. Allah yaptığınız her şeyi görüyordu.
O vakit onlar hem üstünüzden, hem alt tarafınızdan gelmişlerdi. Gözleriniz şaşkınlıktan ötürü kaymış, yüreğiniz ağzınıza gelmişti.Siz de Allah hakkında türlü türlü zanlar beslemeye başlamıştınız.

İşte orada müminler çetin bir imtihana tâbi tutulmuş, şiddetle silkelenmiş ve kuvvetli bir şekilde sarsılmışlardı.
Hani münafıklar ve kalplerinde hastalık (iman zayıflığı) olanlar: “Allah ve Resulünün bize zafer vâd etmesi, meğer bizi aldatmak içinmiş!” diyorlardı.”(Ahzab, 33/9-11).

Gerçekten de Yenilmişlik psikolojisi içinde gözlerimiz şaşkınlıkla bakmıyor mu?

Bağzı kardeşler ''Müslümanlar neden geri kaldı ama''diyerek kafirlere meyl etmiyorlar mı?

Gençler nemli gözlerle ''Allah bunlara neden izin veriyor ?'' demiyorlar mı?

“Yoksa siz, daha önce geçmiş ümmetlerin başlarına gelen durumlara maruz kalmadan cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlar öyle ezici mihnetlere, öyle zorluklara dûçar oldular, öyle şiddetle sarsıldılar ki, Peygamber ile yanındaki müminler bile “Allah’ın vaad ettiği yardım ne zaman yetişecek?” diyecek duruma geldiler. İyi bilin ki Allah’ın yardımı yakındır”(Bakara, 2/214)

Tecavüz edilen kadınları ,Arakan'da yakılan Müslümanları,İsrail zindanlarında 13-14 yaşındaki çocukları, Suriye'de kardeşin kardeşi kırdığını ,Doğu Türkistan'da uygurlara yapılanları,çeçen komutanların tek tek öldürülmelerini duyduğumuz zaman şiddetle ve çaresizlikle sarsılmıyor muyuz?
.
Allahu Teala hem zafer günlerini hem yenilgiyi ardarda vereceğini söylüyor.
Sakın yılmayın, üzüntüye kapılmayın, eğer iman ediyorsanız mutlaka üstün gelirsiniz! Şayet siz yara aldı iseniz, karşınızdaki düşman topluluğu da benzeri bir yara aldı. İşte Biz, Allah’ın gerçek müminleri ortaya çıkarması, sizden şehitler edinmesi, müminleri tertemiz yapıp kâfirleri imhâ etmesi için, zafer günlerini insanlar arasında nöbetleşe döndürür dururuz. Allah zalimleri sevmez. Allah, sizin içinizden cihad edenlerle sabır gösterenleri ortaya çıkarmadan, kolayca cennete girivereceğinizi mi zannettiniz?”(Ali İmran, 3/139-142).

Bu yüzden ''Ne zafer ne de yenilgi daimi değildir''demiş büyükler,uzun bir yenilgi tarihinin ardından zafer günlerimiz gelmedi mi?

Allah size yardım ederse, artık size üstün gelecek hiç kimse yoktur. Eğer sizi bırakıverirse, ondan sonra size kim yardım eder? Müminler ancak Allah'a güvenip dayanmalıdırlar. (Âl-i İmrân, 160)

Zafer, yalnızca mutlak güç ve hikmet sahibi Allah katındandır. ( Al-i İmrân, 126)

Yardım yalnız Allah tarafındandır. Çünkü Allah mutlak galiptir, yegâne hüküm ve hikmet sahibidir. (Enfâl, 10)

Allah, kendisine yardım edenlere muhakkak surette yardım eder. Hiç şüphesiz Allah güçlüdür, galiptir. (Hac, 40

Sabır ve namazla yardım isteyin. (Bakara, 45)

Ey iman edenler! Herhangi bir topluluk ile karşılaştığınız zaman sebat edin ve Allah'ı çok anın ki, başarıya erişesiniz. (Enfâl, 45)

Sabret, çünkü sonuç muttakilerindir. (Hud, 49)

Yeryüzüne, salih kullarım vâris olacaktır. (Enbiya, 105)

Sonuç olarak;
Bu ayetleri okuyunca ,Allahın yardımı için bizim vazifelerimiz nelerdir , müteala edebiliriz.
Güzel bir imanla iman etmek,Allah'a güvenip dayanmak,Allah'ı anmak,Namaz kılmak,Sabır etmek,Allah'a -dinine-yardım etmek,Cihad etmek..Zafer elde edince böbürlenmeyip bunun Allah'tan olduğunu bilmek,ümit kesmemek,zorluklara hazır olmak,bu yolda imtihan edileceğini bilmek şeklinde anlıyoruz.

''Dünya geçici diyerek ,Dünya için çalışmayı terketmek,kadercilik'' anlayışının yanlışlığının farkına vararak ,bu anlayışın bizi düşmanlarımıza muhtaç ettiğini hatırda tutmak gerekir.

Yine ''benim fikrim,benim cemaatim ,benim ırkım,yanılmaz !,eleştiren düşmanımdır ''paranoyasının farkına varmak,özeleştiriye açık olmak,

''Müminler kardeştir'' düsturuyla Müslüman kardeşlerimize haset kin ve her türlü ayrımcılıktan ümmet yararına -Allah Rızası için-vazgeçmek

Gelişen modern Dünyanın çabucak geliştiğini gözönünde bulundurarak,hangi alanda olursak olalım en iyisi olmaya çalışarak, ihtisaslaşmak

Yine değişen ve küçülen Dünya'ya ayak uydurmak için mutlaka anadili kadar iyi bir ikinci dili konuşmak

Kuran ve Sünnete uymayan savaşla ,Allahın razı olduğu Cihadı birbirinden ayırt etmek,Cihad kavramını -alimlerimiz- gençlerle beraber yeniden gündeme almak.

Medreselerde yetişen gençlerimize İslami ilimlerle birlikte fen ilimlerini,(matematik ,fizik,tıp) ilimlerini beraber götürebilecek bir eğitim metodu uygulamak

İslam ülkeleriyle güçlerimizi birleştirip Müslümanların tüm Dünyada temsil gücünü arttırmak

Fikri tartışmalarda ,Emeviler devrinin meselelerinden -artık-çıkarak,Müslümanların içinde yok oldukları günümüz problemlerine kafa yormak

Müslümanla dünyasını saran gösteriş ve israfı da terketmek ,

Müslümanların ve ümmetin yararına olacaktır.

Bedia Özdemir Tokel, Eğitimci
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bu makale için yararlandığım kaynaklar;
Kur'an-ı Kerim
Bediuzzaman'la Ortadoğu Problemlerine Bakış/Yusuf Mehmet bahadır
Müslümanların iç hastalıkları/Mehmet Yılmaz
Ehlader araştırma bölümü
Kalkınma Ekonomisi/Sami Taban, Muhsin Kar
Viyana Muhasarası ,Osmanlı'da Çözülme/Yrd. Doç. Dr. Mustafa TURAN
Risale-i Nur enstitüsü
Aselsan Cinayetleri/Melik Duvaklı

Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Concordance /El-Mu‘cemu’l-Müfehres li... Makale ve Köşe Yazıları Bedia Özdemir Tokel 0 802 10 Ağustos 2020 00:23
İYİLİK ORDUSU / BEDİA ÖZDEMİR TOKEL Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 1 1811 01 Ocak 2019 15:08
KALB-İ-i SELİM OLMADIKÇA Makale ve Köşe Yazıları su damlası 2 1981 10Haziran 2018 17:36
İDDET BEKLEMEK Makale ve Köşe Yazıları Bedia Özdemir Tokel 0 1893 21 Aralık 2016 08:34
Evlilik Üzerine -1-/Gençlerin Evlilik Problemi Makale ve Köşe Yazıları BuRCu__ 1 2736 01 Eylül 2015 07:29

Alt 27 Kasım 2013, 15:16   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Müslümanlar Neden Geri Kaldı?-4-/Bedia Özdemir Tokel

konunuzun tamamını okudum abla..pc de çok kalamadığım için birçok konuyu sadece düzenleme yapılacak birşey varmı yokmu diye inceleyerek geçiyor olmama rağmen sizin 4 konunuzuda okudum.kalemi kuvvetli bir ablamızsınız maşaAllah bilgileriniz bizim için çok değerli ve daha fazla yararlana bilmeyi umudediyorum

yazan elleriniz dert görmesin inş. abla kaliteli paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz
Alt 24 Aralık 2013, 13:25   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Bedia Özdemir Tokel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Bedia Özdemir Tokel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25542
Üyelik T.: 04 Şubat 2013
Arkadaşları:8
Konular: 44
Beğenildi:39
Beğendi:3
Takdirleri:163
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

''Müslümanlar neden geri kaldı?'' sorusunun cevabını bulmak benim için çok önemliydi. Bu yazılar zaten gençlerin soruları üzerine hazırlanmıştı ve bu meseleden bahsederken konuya iyice vakıf olmak istiyordum. Ama öyle detaylı bir okuma gerektiriyordu ki konuyu toparlamakta zorlandım. Kaynaklar burda yazdığımdan daha fazlaydı.Ve ben konuyu irdeledikçe üzüntüm artıyordu.Her ne kadar biz topu dışarıya atmaya çalışsak da asıl sorun ,Müslümanların ta kendisiydi.

(Sitenin politikası gereği_ Kanaat önderlerine _söz söylemek yasak olduğundan ben açıkça değil ama üstü örtülü meramımı şöyle anlatayım.)

Beddua kasetini seyrettiğimde şok oldum. Uzun süre kendime gelemedim. Eşim çocukların seyretmesine izin vermedi.

Müslümanları kafirler yakarken ,ırzına geçerken, Çocuklar soğuktan donarken ,Bütün Müslüman ülkeler emperyalislerin tasallutu altında inim inim inlerken böyle içten ,böyle kin dolu bir bedduaya müstehak olamamışlar ama çok hatalı alnı secdeye giden Müslüman kardeşleri evleri ateş dolacak ,evleri başlarına yıkılacak BEDDUAYI hakketmişlerdir öyle mi ?

Ve kendi cemaatini insanlar arasında zor duruma düşürerek en büyük kötülüğü kendisi yapmıştır.Onları savunma psikolojisi içine düşürmüştür.

Neyazıkki bu kardeşler arasında Bedduayı savunanlar, (Milyon dolarlık malikanin sadece bir odasını mütevazi döşeyerek ,bunu insanlara göstermeleri ,İnsanlarla alay etmekten başka bir şey değildir.)Hala DURUMUN ne olduğunu göremeyenler çoktur. Allah basiret versin ne diyelim.

SAnırım (ve umarım) hayatı boyunca pişman olacağı büyük hatasından biri de bu hezeyan BEDDUASI olacaktır.

Müslüman düşmanlarını sevindiren bu olaylar ,sürtüşmeler Ümmetin geleceğine büyük darbedir ,diye düşünüyorum.

Ve böylece anlamış oldum ki ''Müslümanların neden geri kaldığı'' hakkında günlerce kitap okumaya gerek yokmuş. Sadece Müslüman camia olarak kendimize bakmamız yeterliymiş.

Biz kendimizi düzeltmediğimiz sürece Allahu Teala Müslümanlara asla Zafer nasip etmeyecektir. Müslüman kardeşinden nefret edenler aramızda oldukça -münafıklar -Zafer Müslümanlar için HAYALDİR.

Müslümanların düşkünlüğü Küfrün üstünlüğü kadar olur. Çokları bu manayı zayi etti. Mektubat ,İmamı Rabbani

Ey Türk Milleti! İşte seni savaş cephelerinde yıkamayanlar yaşayan bu tarihî hayatiyetin kaynaklarını hedef tuttular. Prof.Osman Turan

Çok mâhirâne usûller ve şeytanî metodlarla millî şuûrunu bizzat kendi evlâdlarının eliyle tahrip yolunu buldular.Prof.Osman Turan

Ve Kuran-ı Azimuşşan 'da Rabbim buyuruyor ki;

Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar. (Al-i İmran Suresi, 103)

Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz. (Hucurat Suresi, 10)

Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir. (Enfal Suresi, 46)

İnkar edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur. (Enfal Suresi, 73)

Ve haklarına tecavüz edildiği zaman, birlik olup karşı koyanlardır. (Şura Suresi, 39)

Şüphesiz Allah, Kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak cehd edenleri (mücadele edenleri) sever. (Saff Suresi, 4)

Alt 24 Aralık 2013, 13:50   Mesaj No:4
Medineweb Acemi Üyesi
enes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27
Üyelik T.: 16Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Müslümanları kafirler yakarken ,ırzına geçerken, Çocuklar soğuktan donarken ,Bütün Müslüman ülkeler emperyalislerin tasallutu altında inim inim inlerken böyle içten ,böyle kin dolu bir bedduaya müstehak olamamışlar ama çok hatalı alnı secdeye giden Müslüman kardeşleri evleri ateş dolacak ,evleri başlarına yıkılacak BEDDUAYI hakketmişlerdir öyle mi ?

ömrünüze bereket Hocam.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)