Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  12 Nisan 2014 (09:54), Konuya Son Cevap : 12 Nisan 2014 (09:54). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 12 Nisan 2014, 09:54   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ya Üstadım! Demiştin ki…

Ya Üstadım! Demiştin ki…

Ya üstadım, demiştin ki, "istikbal, yalnız ve yalnız İslamiyet’in olacak!"(Hutbe-i Şamiye, 13) Müslümanların değil, İslamiyet'in deme inceliğin, gayr-i mümin Müslimlerle gayr-i Müslim müminlerin yerine irade ve kelam sıfatlarının tecelli edeceği müttehid ve külli şeriat'ın parlak geleceğine olan müjdendi.
Ya üstadım, "imanda kardeş, hizmette arkadaş"(Lem’alar, 272) prensibini öğrettin ki, hala o arkadaşları arıyoruz. "Kardeş kardeşe mürşit vaziyeti takınamaz."(Lem’alar, 277) dedin ki, kurumsal bir irşadı ve şahs-ı manevi etrafında mürşitliği risale etrafında Kur'an’a dayanan bir sünnet çizgisinde tarif ettin.
Ya üstadım, imanla beraber hürriyet dedin. Çağın hürriyet ilacını nasıl da buldun, terkip ettin ve mümince faziletli hürriyet kıvamında ümmete sundun.
Ya üstadım, sabrına hayranım. Ondan mıdır ki, Hazret-i Eyyub'un şehrinde rahmet-i rahmana kavuştun. "Şükürle ve sabırla mükellefiz."(Tarihçe-i Hayat, 872) deyip çağın aculiyet hastalığına ve emeksiz sefasına karşı teslimiyeti öğrettin.
Ya üstadım, Tevhid'in sancağını dikmek adına, iman-ı tahkiki ile çağın sebeplere sarılı ve gaflet veren bütün putlarına karşı, hakkın huzuruna Hazret-i İbrahim'in dergahında girdin. Ondan mıdır ki, Hazret-i İbrahim makamında, O’na komşu oldun?
Ya üstadım, milliyetçilik ve ırkçılık hastalığına öylesine bir sille vurdun, öylesine bizi ikaz edip ümmete hatırlattın ki, şimdi her kes anlamaya başladı.
Ya üstadım, bizi ruhbanlara değil, bürhana teslim ettin. İkna ve ispat dedin. Haykırdın,. Ne muhteşem zatsın, ne erişilmez zekasın ki, asrın idrakine sünuhat-ı kalbiye ile ve fart-ı zeka ile Kur'an'ı sundun? Vallahi seni senin için değil, Allah için sevmemizi öğrettin. Belki edebimi aşacağım ama sen zaten sevilmenin ötesinde bir sevgi halesisin. Nur'u Muhammedi’den aldığın feyizle bir nuranisin. Bir Risale-i Nur'sun. Bir hakikat tecellisisin.
Ya üstadım,
Bize öğrettin ki;
Hayat, amaçları kadar anlamlıdır. Hedefleri kadar değerlidir.
Değerlerini inşa ettiği süreçlerde ruhuna hitap eder.
Ruhun, "eskimiş yuvası”(Sözler, 697) olan bedenden çıkıp özgürlük kuşu olup göklere çıkışı ile yeniden dirilişin,terk ederek buluşmann ve ikinci dirilişin takdimidir.
Yenilenen yüzyılın manası ve cilası risale üzerinden temerküz eedecektir.
Tecdit, manayı kadimleştirerek insan ve toplum için tefekkür oluşturmaktadır.
Medeniyetimizin dili Kur'an ekseninde bu şuur ve tevhitle bakileştirici kıymetler kazanmaktadır.
Yeniden düşünme zamanlarında hep kuşatıcı risale ile zihnimizi açtın
Yeniden sorgulamayı öğrettin hep.
Yeniden müzakere ve muhasebe zeminini inşa ettin bu yüzyılda.
Yeni bahar, nevruzla yeni yılını kutlarken sultanca bir inkişaf, keşif ve medenileşme yolu önümüzde ve bahar tadında bizi kucaklıyor.
Bu duygularla Bediüzzaman, Üstadım Said Nursi Hazretleri’ni minnetle ve şükranla anıyoruz.
alıntıdır
İsmail BERK
RİSALE HABER

Konu Sahibi EyMeN&TaLhA 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 5985 14 Temmuz 2015 13:14
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4055 14 Temmuz 2015 13:06
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme DİN... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4889 14 Temmuz 2015 13:00
Ramazan-oruç ve çocuğa kazandırdıkları Çocuk ve Aile Sağlığı Mihrinaz 2 2647 14 Temmuz 2015 12:23
çocuk eğitiminde ceza hiç mi olmamalı? Çocuk ve Aile Sağlığı EyMeN&TaLhA 0 2341 14 Temmuz 2015 12:03

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: