Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  23 Ağustos 2007 (00:09), Konuya Son Cevap : 25 Aralık 2012 (16:26). Konuya 4 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Ağustos 2007, 00:09   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart ERKEKLER AGLAMAZ

ERKEKLER AGLAMAZ

Erkekler ağlamaz...

Ağlamak zayıflık belirtisi midir? Ağlamak kadınların süsü de erkeklere yakışmaz mı?...

" Koskoca adam ağladı... Hem de hüngür hüngür..." Ağlayamaz mı yani, insan değil mi o?

Neden ağlamak gelir de içlerinden, kendilerini tutarlar ki, onun yerine bi sigara yakarlar, ya da başka yöne çevirirler yüzlerini... Bu empozenin esiri mi olmuşlar:

Erkekler ağlamaz...

Ağlamak ruhun feryadı değil midir, kalb sızlayınca; acıyınca ; yanınca dökülmez mi gözyaşı? Erkekler ağlamıyorsa eğer

ya kapleri taş olmuş, ya gurur gözpınarlarını kurutmuş, ya da kadınların keşfedemediği bir metod bulmuşlar sinelerinin feryadını izhar edecek...

Enes Bin Malik radıyallahu anh, Rasulullah aleyhisselam efendimizin şöyle buyurduğunu anlattı:

" Akan yaşı ile ağ gelen ve zayıflayan bir gözü, Allah Teala ateşte yakmayı haram kılar.

O yaş sahibinin gözüne akarsa... sıkıntı ve zillet görmez.

İyilik babından hangi amel olursa olsun onun bir sevabı vardır.

Gözyaşı başka... O ateşin alevini söndürür.

Bir ümmet içinde Allah yolunda haşyet duyup ağlayan varsa.. onun gözyaşı hürmetine, o ümmete Allah-ü Teala merhamet eder."

Kaab el-ahbar radıyallahu anh şöyle demiştir:

"Allah korkusu ile ağladığımda, gözyaşlarımın yanaklarıma akması, benim için ağırlğımca altın sadaka vermekten daha hoştur.

Allah korkusundan ağlayan bir kimsenin yere düşen gözyaşı, hararetten buhar olur, semaya çıkar; bir daha da dönmez. Tıpkı gökten inen yağmurun bir daha göğe çıkayacağı gibi. Bunların nasıl dönüşü olmazsa, dünyada Allah için ağlayana da cehennem ateşi dokunmaz... "

İkrime, İbn-i Abbas'ın radıyallahu anh,şöyle dediğini anlatıyor:

"Bir göz, ancak Allah'ın fazlı ile ağlar. Melek, bir kimsenin kalbini silip temizlemedikçe, gözü ağlayamaz."

Temim-i Dari'nin, radıyallahu anh, şu ayet-i kerimeyi sabaha kadar tekrar tekrar okuyup ağladığı rivayet edildi:

" Yoksa kötülükleri kazananlar, kendilerini, iman edip iyi iyi amel ve hareketlerde bulunanlar gibi mi yapacağız sanıyorlar?" (45/21)
(Tenbihul Gafilin)

Onlar Allah korkusuyla öyle çok gözyaşı döküyorlardı ki...
Sadece Allah korkusu sebebiyle mi, hayır, naçar bir kardeşin haline ağlayan da vardı:

Yiğitlik, mertlik, adalet timsali Hazreti Ömer, radıyallahu anh, birgün ağlayarak (ağlamak zayıflık olsaydı o mert sahabi ağlar mıydı..) Rasulullah'ın huzuruna çıkar ve Rasulullah aleyhissalatu vesselam ona sorar:

" Ya Ömer, neden ağlarsın?

--Ya Rasulallah, kapıda bir genç var, öyle ağlıyor ki ciğerimi yaktı.."

Bunun üzerine genci içeri almasını emreder, genç ağlayarak içeri girer...

Rasulullah sorar: Seni böyle ağlatan nedir?

--Ya Rasulallah, günahlarımın çokluğundan ağlıyorum, gazablı Cebbar Allah'ın bana gazabından korkuyorum...
Aralarında geçen konuşmadan sonra, en sonunda genç günahlarını itiraf eder:

-- Ben kefen soyucuyum, yedi yıldan beri kabirleri açarım.En son,ensardan birinin kızı öldü, gittim kabri açtım, kefeni soyup çıkardım,şeytan beni altetti ve onunla nefsimi de körelttim..."

O genç sözünü bitirir bitirmez Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ürperdi,ayağa kalktı ve:

" Ey fasık, cehenneme öyle layıksın ki! Derhal buradan çık..."

O genç, çıkıp gitti. Tam kırk gece, Allah'a yalvardı. Kırkıncı gece, başını semaya kaldırdı ve:

"Ey Muhammed'in, Adem'in, Havva'nın Allah'ı.

Eğer ben bağışlandıysam, Muhammed'e ve arkadaşlarına bildir. Bağışlanmadıysam, semadan bir ateş gönder beni yaksın. Ahiret azabından beni kurtar..."

Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam geldi, Allah Azze ve Celle'nin selamını Habibine arzettikten sonra şöyle dedi:

-- Allah Teala soruyor: Halkı sen mi yarattın?
-- Hayır, beni de cümle halkı da Allah yarattı.
-- Soruyor: Onların rızkını sen mi veriyorsun?
-- Hayır, onların da benim de rızkımızı Allah veriyor.
-- Soruyor: Onların tevbesini Allah mı kabul buyuracak yoksa sen mi?
-- hayır, benim tevbemi de onların tevbesini de Allah kabul buyuracak.
-- Allah Teala emir veriyor: O kulumun tevbesini tevbeden sayacaksın. Ben de, onun tevbesini kabul ettim.

Bundan sonra, Rasulallah o genci çağırdı,müjdeledi...

( Tenbihul Gafilin )

Gözyaşı zahirde gözden aksa da, aslında kalbimizden, ciğerlerimizden sökülüp gelen bir rahmet tecellisi, kadın erkek ayırt edilmeden bahşedilmiş bir hediye... Günahlara ödenen diyet... Gözyaşı kalbin soğukluğunu gideren bir meltem, gözyaşı ruha akan esin...

Ağlayamıyor musunuz?

Erkekseniz ağlayın...!!

iktibas: ahir zaman

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2743 23 Ağustos 2013 00:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3331 26 Ocak 2013 22:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3083 06 Aralık 2012 10:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6906 03 Kasım 2012 23:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6344 02 Ekim 2012 21:16

Alt 23 Ağustos 2007, 14:15   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
KalbinNûru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KalbinNûru isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 49
Beğenildi:8
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: ERKEKLER AGLAMAZ

Erkekler hem öyle bir ağlar ki.... yazılanlar gibi. Elhamdülillah bende çabuk ağlayan birisiyim. Hz. Mevlânâ der ki: içteki kiri su değil ancak gözyaşı temizler. daha söze ne hâcet...
Alt 23 Ağustos 2007, 16:42   Mesaj No:3
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:himmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 86
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: ERKEKLER AGLAMAZ

GÖZLER UZAKLARA,ÖZLENENLERE,SEVENLERE SEVİLENLERE VE ALLAHA AĞLAMAK İÇİN YARATILDI. AĞLA BE KARDEŞİM ALLAH İÇİN AĞLADA CEHENNEM YAKMASIN AĞLA YAĞMUR,MERVE,KALBİN NURU, VE DİĞERLERİ.BUGÜN ALLAH İÇİN NE YAPTIN:AĞLADIM DE.
Alt 25 Mayıs 2012, 19:54   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
suhtem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:suhtem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17229
Üyelik T.: 10 Mart 2012
Arkadaşları:27
Konular: 69
Beğenildi:89
Beğendi:40
Takdirleri:565
Takdir Et:
Standart Cevap: ERKEKLER AGLAMAZ

Erkekler ağlamaz diyorlar ;
"ERKEK OĞLU ERKEKLER AĞLAR"
Hz. Ömer ağlamaktan iki çizgi oluşmuş yüzünde;
o kadarki çok ağlarmış..
diye biliyorum..
Alt 25 Aralık 2012, 16:26   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
suhtem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:suhtem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17229
Üyelik T.: 10 Mart 2012
Arkadaşları:27
Konular: 69
Beğenildi:89
Beğendi:40
Takdirleri:565
Takdir Et:
Standart Cevap: ERKEKLER AGLAMAZ

kuyruklu yalan!!!! .. İNSAN olan AĞLARRRR..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: