Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  26 Ağustos 2008 (15:10), Konuya Son Cevap : 16 Ocak 2012 (13:05). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Ağustos 2008, 15:10   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Herkes Öğretmen Olamaz

Herkes Öğretmen Olamaz

Herkes Öğretmen Olamaz

Hoca olmak... Öğreten olmaktır. Eğiten olmaktır.
Terbiye eden, hayata ve hayat ötesi hayata hazırlayan demektir. Bu sebeple de , hocanın sınıfı yeryüzüdür , talebesi de bütün insanlık dünyası.Yine bu sebeple, Hoca’nın emeklisi olmaz rahmetlisi olur… Gerçekten hoca olan, hoca olarak doğar; hocalık özelliklerini cevherinde taşır. Bu sebeple de, ölünceye kadar hocadır, hoca olarak kalır.

Hoca’nın vazifesi, ömür boyu sürer. Onun azli, işten atılması, engellenmesi mümkün olamaz. Her yerde ve her konumda hocadır, öğretir, eğitir, kendisindekini vermeye, paylaşmaya devam eder.

Benim bu anlayışta çok hocam oldu. Onlardan çok şey aldım. Onlar sayesinde, hoca olma aşkı içimde hep ter-ü taze kaldı. Onlardan aldığım feyizle, öğretmenlikten kopamadım, öğrencilerimden ayrılamadım, mesleğimden utanmadım. Meslekten kopup zengin olan, makam mevki ve şöhret kazanan arkadaşlarıma hiç imrenmedim. Öğrencilerimin gönüllerinde olmayı, yüksek makamlarda ve zenginliklerde olmaktan hep üstün tuttum...

Hocalarım…
Benim hoca gibi hocalarım oldu. Osmanlı yadigârı bu güzel insanların, bütün olumsuzluklara rağmen duruşlarını bozmadıklarını, ilmin izzetini hiçbir şeye feda etmediklerini gördüm.

Onlar için, bir insan bir dünya idi. Bir insanın inşası, dünyanın ve ahiretin en önemli işiydi. Bu sebeple hocalık, peygamber mesleğiydi. Hatta hocalık, Allah’ın ahlakıyla davranmak idi. Çünkü Rabbimiz de kitap ve peygamberleriyle, insanı mükemmel olmaya, yaratılış çizgisini bozmamaya çağırdı. Gerçek hoca bundan başka ne yapar ki?

Hocalık bu yüzden mukaddestir.
Hocalık, yüce bir meslektir. Zira insanı yaşanmaya değer bir hayata, üstün bir ahlaka kavuşturma mesleğidir.

Bu yüzden bizim geleneğimizde hoca, anne-babadan azizdir. Çünkü anne-baba dünyaya gelişimize, hoca ise, insan oluşumuza vesiledir.

Bir de, hem anne- baba, hem de hoca olabilen bahtlılar vardır. Onlar en mükemmel evlatları yetiştirmişlerdir. Aklıma ilk gelen örneklerden biri, Mehmet Akif’tir. Babası temiz Tahir Efendi’den bahsederken ve “Hem Hocam, hem babam’ dı derken, ne kadar mutludur...
Ben, yaşım gereği o güzel insanın talebesi olamadım. Ancak, ilim itibariyle torunu sayılabilirim. Çünkü talebesinin talebesi oldum.

Rahmetli Mahir İz Hocamız, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde bizim Tasavvuf dersimize girerdi.

Onlar nesli tükenmekte olan bir güzel insanlar silsilesiydi. Yine onlardan biri olan, Şeyh Muzaffer Efendi, kendileriyle şer cephesinin uğraştığı bir dönemde demişti ki , “Bunlarda akıl olsa, bizi ortadan kaldırmaya değil, muhafazaya çalışırlar. Sırf para kazanmak için de olsa, müzelik bir malzeme gibi bizi ve faaliyetlerimizi ele güne sergileyip kültürümüzün zengin bir bölümünü göstermek isterler. Ama herhalde niyetleri büsbütün kötü ki, sırtımızdan üstünlük ve para kazanmayı bile istemiyorlar. Bizi yok sayıyorlar. Böylece daha yaşarken ortadan kaldırmak, örtmek, gizlemek istiyorlar. Adeta varlığımızdan utanıyorlar.”

Bu utanç sahiplerinden biri olarak İsmet İnönü, rejimin iyice yerleşmesi için elli bin hocanın başının kesilmesini zaruri görecek kadar coşmuş!
Şimdilerde ise, o güzel insanların varlığından utananlar ve onları örtüp gizleyenler, varlıklarını yokluğa ittiler. O güzel insanlarla birlikte terbiye, nezaket ve hatta topyekûn ahlak da rahmetli oluverdi.

Hangi Hoca’dan icazetlisin?
Osmanlıda ‘Hangi okuldan mezunsun’ lafı yoktu. Hangi Hoca’dan okudun? Diye sorarladı. Çünkü mühim olan HOCA idi. Hoca, talebesinin ruhuna damgasını vururdu.

Eğitim ve dünyanın en zor en zevkli işi…
Bu kadar önemli olmasına karşılık, öğretmenlik, insanı zengin edecek bir meslek değildir. Para, makam, şöhret gibi dünyevi üstünlükleri hedefleyenler, gerçek anlamda öğretmen olamazlar.

Çünkü öğretmen, terzi iğnesine benzer; başkalarını giydirir ama kendisi hep çıplak kalır.
Bu gerçek çok anlamlıdır. Elbette öğretmenler de haklarını almalı ve iyi bir geçim seviyesi yakalamalıdırlar. Ancak, iyi ki öğretmenlik mesleği zengin eden bir meslek değildir diye düşünmek de mümkündür. Çünkü öyle olsaydı, maddeciler, paragözlüler de gelir ve bu mesleği bozarlardı...

Oysaki öğretmenlik mesleği, sevgi ve sabırdan ibaret bir meslektir.
Gerçi her meslekte sevgi ve sabır başarılı olmanın şartıdır. Ancak öğretmenlik sevgiden ve sabırdan ibarettir.

Bu sebeple sevgisi ve dolayısıyla da sabrı az olanlar bu meslekte başarılı olamazlar.

Vehbi Vakkasoğlu

Konu Sahibi Huzurİslam 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yüreğimden Nağme-i Ç/alıntılar Şiirler ve Şairler HakikaT 3 2195 13 Ocak 2010 21:19
Sabr-ı Sükut/ medineweb.net Şiirler ve Şairler Mihrinaz 2 2409 13 Ocak 2010 21:12
Sen Bilme Beni, Ey Ebed Güzeli! Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 3 2195 13 Ocak 2010 20:56
54.Haftanın Misafiri ''kocaklar'' Hafta'nın Misafiri Emekdar Üye 26 10369 10 Ocak 2010 19:32
Yâr Kucağı Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 1 1931 08 Ocak 2010 23:08

Alt 26 Ağustos 2008, 19:14   Mesaj No:2
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:MescidiAksa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2830
Üyelik T.: 29 Temmuz 2008
Arkadaşları:3
Konular: 55
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Herkes Öğretmen Olamaz

çok anlamlı bi yazı olmuş hocam emeginize saglık cidden herkes ögretmen olamaz ögretmenlik sabır ister zaman ister yetenek ister ögretme yetenegi
Alt 26 Ağustos 2008, 22:20   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Tabiri caizse klasik öğretmenler çabuk unutuluyor.
Farklı olmak gerek diye düşünüyorum.
Paylaşım güzel Allah razı olsun.
Alt 27 Ağustos 2008, 08:33   Mesaj No:4

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

vehbi vakkasoğlu nun eğitimle ilgili çok güzel analizleri var. özellikle öğretmenin not defteri adlı kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.sosyoloji, çocuk psikolojisi ve hayata dair ışık tutucu bir kitaptır...

herkes öğretmen olamaz...

gerçekten de öyle, herkes öğretmen olamadığı için, veya öğretmenliğin hakkını veremediği için çocuklarımızı ve gençlerimizi ancak okuryazar cahiller olarak eğitebildik.fakülteler bitiren,doktoralar yapan bir gençlik yetişiyor belki; ama eğitimin temeli olan ahlak ve maneviyat duygularından yoksun, hayata yüzeysel bakan, üniversite 4. sınıfta olup ta annesini doğrayan, aldığı ilmi, bilimi yanlış işler için kullanan vs. vs... örnekleri çoğaltmak mümkün.

bu olaylarda ailenin veremediği veyahut, yanlış verdiği terbiyenin yanısıra, öğretmenin de payı olduğunu düşünenlerdenim.hepimiz hayatımızın bir döneminde ilkokul öğretmeninizi, lise öğretmenimizi model almamışmıdırız?hatta onların konuşmalarını taklit edip, onların tavırlarını kendimize uygulamaya çalışmışızdır muhakkak...en azından çoğumuz böyledir.

durum böyle iken yeri geliyor, öğretmen , anne babadan daha çok tesir ediyor insana...bence bu kutsal göreve layık olmayanlar yapmasın bu işi...sırf meslek sahibi olacağım, veya öğretmenlikten başka çarem yok deyip te hakkını veremeyeceği, sevilmeyen bir meslek yapılmamalıdır.
Alt 20 Mayıs 2011, 14:50   Mesaj No:5
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:ADEM KARAELİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12649
Üyelik T.: 22Haziran 2010
Arkadaşları:1
Konular: 13
Beğenildi:1
Takdir Et:
Standart Cevap: Herkes Öğretmen Olamaz

En güzel Muallim
Sevgili Peygamberim-sallâllâhu aleyhi ve sellem

İlk sınıf,ilk okul ve ilk üniversite...Ve bu okullardan mezun olan,dünyanın dört bir yanına kutlu davayı tebliğ için yola çıkan fedâkâr öğretmenler.Hepsinin ortak noktası,Allah Rasulü'nün rahle-i tedrisinden geçmeleri.Hepsinin hocası,öğretmeni aynı insan... Ve bu ilklerin başında ilk öğretmen...Yegâne Muallim;Hazret-i Muhammed Mustafa-sallâllâhu aleyhi ve sellem-...
Alt 16 Ocak 2012, 13:05   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
talibetün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:talibetün isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15138
Üyelik T.: 08 Aralık 2011
Arkadaşları:11
Konular: 76
Beğenildi:8
Beğendi:1
Takdir Et:
Standart Cevap: Herkes Öğretmen Olamaz

Oysaki öğretmenlik mesleği, sevgi ve sabırdan ibaret bir meslektir.
Gerçi her meslekte sevgi ve sabır başarılı olmanın şartıdır. Ancak öğretmenlik sevgiden ve sabırdan ibarettir.

Bu sebeple sevgisi ve dolayısıyla da sabrı az olanlar bu meslekte başarılı olamazlar.

Vehbi vakkasoğlu

gerçekten de herkes öğretmen olamaz

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)