Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi NUR,Açılış Tarihi:  15 Şubat 2009 (16:43), Konuya Son Cevap : 15 Şubat 2009 (16:43). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 15 Şubat 2009, 16:43   Mesaj No:1

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Güneydoğu'da Din Adamları

Güneydoğu'da Din Adamları

Bu yazıyı yine nette okumuştum, medinewebe taşınması da güzel olmuş, eline sağlık ferdi kardeş..

maalesef Güneydoğu 'da eğitim, sağlık, iş ve buna benzer bir takım hizmetlerde sorun yaşandığı gibi, halkın dini eğitiminde de sorunlar yaşanıyor.

Özellikle şehirlerden Doğu'ya atanan dingörevlileri genelde tecrübesiz İHL mezunları, mezhepler hakkında fazla bilgisi olmayan , özellikle de halkı kaynaştırma görevini pek ifa edeneyen kişilerdir.Biraz genelleme oldu ama sorunun kaynağı buradan başlıyor.(istisnaların da olduğunu kabul ediyorum ayrıca).Böyle olunca halk , resmi atanmış imamlara kendisini kapatıyor, kendi dillerinden kültürlerinden pek anlamayan imamlara dışarıdan gelmiş yabancı gözüyle bakıyor.Kendi yöresel din adamlarından vazgeçmiyor.Görünürde köyün/kasabanın din görevlisi var yalnız görevini yapamayan bir din görevlisi var.Demek ki devlet , ben oraya adam atadım benim işim bitti, hizmeti götürdüm iş tamamdır diyemez.Çünkü iş oraya atama yapmakla bitmiyor.O halde, Diyanet işleri başkanlığı bu konuyu ayrıca gündemine almalı, buraya atanacak kişilerde ayrıca özellikler aramalıdır.Bu ancak bir proje kapsamıyla gerçekleşebilir.Örneğin;

1- Buraya ilahiyat eğitimi almış, özellikle mezheplerin var oluş amaçlarının farkında olan parlak insanlar atanmalıdır.

2-Mümkünse atanacak kişiler yine Güneydoğu'da yaşayan, eğitimini oradan almış, oranın kültürünü, adet , gelenek göreneklerini iyi bilen kişiler olmalıdır.

3-Bu kişiler mesleki yeterliliklerinin yanında insanlarla doğru iletişim kurabilen, uzlaştırıcı, hoşgörülü ve sabırlı kişiler olmalıdır.

4-Bu din görevlilerine Diyanet ayrıca seminerler, paneller düzenlemeli , halkın eğitimi ile ilgili geri dönüşümler de almalıdır.

5- Yörede bulunan fahri din görevlileri ile irtibata geçilerek mümkünse onların da eğitimleri üstlenilmelidir.

Yapılabilecek daha çok şey olabilir elbette, ama kan kaybeden ve ameliyat olması gereken bir hastanın yarasına yara bandı yapıştırmakla hasta iyileşmez.

Bu iş ciddiye alınmayıp geçici çarelerle çözüm aranırsa bu sorunlar da bitmez...

nacizane..

Konu Sahibi NUR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hadîsi anlamak için nelere dikkat etmeli Hadis-i Şerif NUR 0 2470 10 Ağustos 2009 20:09
Allah Rızası İçin Hadis Uyduranlar/Medineweb Hadis-i Şerif Mihrinaz 1 2865 10 Ağustos 2009 20:07
18.HAFTANIN KONUSU:Çocuklar Dünya Hayatının Süsü... Hafta'nın Konusu NUR 1 2871 09 Ağustos 2009 23:05
35.Haftanın Misafiri Elifzişan Hafta'nın Misafiri kurtmehmet 11 6219 09 Ağustos 2009 22:35
Çocuklar Ümmetin Geleceğidir! Çocuk ve Aile Sağlığı NUR 0 2465 07 Ağustos 2009 22:03

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)