Konu Başlıkları: Allah şerri nasıl yarattı?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30 Ekim 2010, 18:48   Mesaj No:11

BEDİİ HAMİT

Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:BEDİİ HAMİT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12750
Üyelik T.: 19 Eylül 2010
Arkadaşları:0
Konular: 20
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:60
Takdir Et:

Müslüman kardeşim konunun öneminden dolayı sormuş olduğunuz sorulara ayetlerle cevap vermiş . Yine de ben vereyim.

Alıntı
Kulun Fiili Allah'ın Fiilinden mi sayılır ?

Kişi İntihar etmek istediğinde ''Ölüm Allah tarafından belirlenmiş bir vakittir'' İntiharı kendi eli yapmakta ve Allah onun dolmuş olan süresini takdir etmektedir Bu İntihar fiilini Allah'mı yaradmış oluyor ?

Evet, Kulun her Fiili Allahın fiilerindendir. Size Şöyle bir örnek vereyim mi? Allah istese size tek bir adım dahi attırmaz. Yani siz yürümek isteseniz ve bir adım atmak isteseniz. Eğer Allah sizin bu fiilinize müsade etmez ise bir tek adım dahi atamazsınız. Hayır işlemek isteyene hayır işletir. Şer yapmak isteyene şer yaptırır. Ancak önceden de söylediğim gibi hayırda rızası var iken şer de yoktur.

Kişi İntihar etmek istese Eğer ki Allah bu kişinin İntihar etme ( Şer ) fiilini onaylarsa yani intihar etmesine onay ve müsade ederse İntihar eder. Aksi takdirde intihar edemez. Allah onu öyle takdir etmiştir ki, ecelini onun istek ve arzusu üzerine ecelini onaylamıştır. Dikkat eğer intihar fiiline onay vermezse intihar edemez. Ecelini onun istek ve arzusu dışında takdir edebilir ki, artık o intihar edemez çeşitli vasıta ve sebebleri ortaya çıkartır ve onu intihardan vazgeçirebilir.

İntihar etme fiilini onayladığında ise artık allah bu fiilie onay verdiğinde İntahar fiilini yaratmış olmaktadır ki,

Herşeyin yaratıcı Allah olmaktadır.

RAD 16:.................De ki: “Her şeyin yaratıcısı Allah’tır. O, birdir, mutlak hâkimiyet sahibidir